Domů Tělo & Zdraví Životní styl Do kolika let budu růst? ...

Do kolika let budu růst? 5/5 (4)

83

Pokud jsi i ty jedna z dívek, které nejsou tak úplně spokojeny se svojí výškou a jsi příliš malinká nebo naopak měříš víc, než kolik bys chtěla, určitě tě bude zajímat, do kolika let se budeš výškově vyvíjet. Stejně tak by tě mohlo zajímat, do kolika let rostou prsa a kdy už je jasné, že jsi plně dospělá a vyvinutá. Vše si povíme v článku…

Výška

Tady je to docela přesně vymezené, ale samozřejmě mohou být případy, které se od standardu odlišují. Dívky rostou přibližně do 18ti let – alespoň v tom výškovém ohledu, na který mají vliv kosti. Kluci jsou na tom trošku jinak a ti rostou průměrně až do svých dvaceti let, i proto bývá většina kluků vyšší než my, slečny.

Pokud by tě zajímalo, co všechno růst ovlivňuje a jestli i tvůj životní styl má na výšku vliv, pak ti odpovím, že ano – i to jakým způsobem se stravuješ a jak moc kosti namáháš, má vliv na celkovou výšku. Určitě vám taky jako malým rodiče nebo prarodiče povídali: „Jen hezky papej, ať vyrosteš“, často jsme to brali jen jako fámu a donucovací prostředek, kterým do nás všechno jídlo chtěli dostat. Ukázalo se ale, že to není jen takový mýtus – růst kostí (a celkově i postavy) je podporován minerály, které kosti obsahu – tedy Ca (vápník), Na (sodík) a P (fosfor). Jakmile se budeš v dětství špatně stravovat a tyto minerály ti budou v těle chybět, pak ano: Může to ovlivnit tvůj vývoj a výšku. Krom vápníku a jiných minerálů mají obrovský vliv také bílkoviny, které jsou obsaženy především v mase. Proto není dobré začínat s vegetariánstvím v mládí a pokud nemáš na výběr (z různých důvodů) a maso prostě sníst nechceš, bylo by dobré si o tom promluvit s tvou ošetřující lékařkou, která by ti měla doporučit či předepsat různé doplňky stravy – každopádně ale: Pokud nemusíš, nevzdávej se masa a jiných potravin které bílkoviny obsahují.

Všimli jste si někdy, jak jsou gymnastky a jiné profesionální závodnice občas malinké? Jistě, jsou výjimky, ale pro růst kostí je důležitá přiměřená zátěž. Přiměřená zdůrazňuji, protože určitě není vhodné hýbat se minimálně nebo to naopak přehánět. Proto spousta sportovkyň jsou menší postavy – už od mládí kosti nadmíru zatěžovaly.

Prsa a jiné ženské znaky

Tady je to doopravdy hodně individuální a každá to máme jinak, platí zde ale jedno takové obecnější pravidlo: Prsa se mění celý život. Proto nezoufej jestli ti je 20 let a jsi skoro plochá – některé fáze života, jako např. těhotenství, kojení může růst prsou podpořit a ty se tak nemusíš bát, že by sis nemohla vyzkoušet, jaké je to mít vyvinutější hrudník.

Abych to ale nějak upřesnila, primární růst prsou začíná průměrně okolo 12tého roku života. U některých dívek může však začít ještě dříve a u některých naopak o dost později. Ukončení primárního růstu se přibližuje 18tému roku života, kdy už by tělo mělo být z větší části vyvinuté, i když samozřejmě ještě jsou věci, které se budou postupem času stále měnit.

Vliv na růst prsou má z větší části genetika. Samozřejmě je stěžejním bodem podívat se na maminku nebo na babičku (ať už z matčiny nebo otcovy strany) a můžeš si utvořit přibližnou představu, jak tvůj hrudník bude v dospělosti vypadat.

Mezi další faktory, které působí na růst prsou jsou hormony – teď mám na mysli ty umělé, které do těla vpravujeme zvenčí – např. braní antikoncepce apod. Většinou je to sice nežádoucí účinek, ale stane se, že po braní hormonální antikoncepce se dívce prsa zvětší – špatná zpráva je ovšem ta, že to není zrovna žádoucí a je to způsobeno zadržováním vody v těle (stejně jako např. přibírání po HA).

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekNovinky z drogérie
Další článekElle: Módní bible
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

83 KOMENTÁŘE

 1. dobrý článek :))
  doufám že ještě vyrostu, i když jsem se svojí výškou docela spokojená.. moje velikost hrudníku mi vyhovuje.. u mě spíš záleží na tom, kolik zrovna vážím, protože někdy, když výrazněji zhubnu, mám i menší prsa ;))

   • To nic není :D mám 186 cm a to už je něco!! je mi 14 milé dámy :Dale co už, nic si z toho nedělám :)

    • ja sem v 6. tr a moje spoluzacka meri stejne jak tyy!!(je ji 12) :D :D

    • Můžete si to vyměnit se mnou ;D 166 a bojuju pro 170 :D. Těším se na každý milimetr :D. Takže vám opravdu závidím ;D. Snad mám ve svých 14cti ještě šanci vyrůst :D. Minulý rok jsem nevyrostla nic :( pak dva centimetry a teď jeden -_-. Dělala jsem gymnastiku a vyhodili mě, protože jsem byla „lodyha“. O dvě hlavy vyšší, než ostatní holky :D. Teď trochu pokulhávám…

    • Moji kamarádce je 15 a měří jen 154cm a její sestra je vyší než ona a je v 7 třídě netrap se!:)

 2. Já jsem se svojí výškou naštěstí spokojená :)
  S velikostí prsou jsem též spokojená.

  • Jupí nejsem sama!:)
   Sice měřím 153 cm, a prsa mám 90C, ale já jsem spokojená nechci na sobě nic měnit..Dříve jsem měla ze své „nížky“ komplexy, ale když se podívám má to spoustu výhod, takže holky nezoufejte:) Co se týče prsou tam už je to horší, třeba mě by B vyhovovaly, je mi teprve 14 a navíc dělám gymnastiku a mažoretky, což mi dost překáží, ale příroda je příroda;)

   • To je super nejsem sama jsem vysoká 154 a je mi 14 tak aspoň ze nejsem sama :)))

   • Tak to mi prosím řekni jaké má “výška“ výhody? Mně se všeci smějou a chtěla bych jim nějaké říct, ale nic mě nenapadá :D Prosím o pomoc :D Já mám 157cm

    • Malé vs. Vysoké ženy: Sama měřím 183 cm, tedy znám o tomto tématu hooodně:

     Výhody malých žen:
     – Co je malé to je milé.
     – Má úžasnou výhodu při hledání partnera, nemusí se omezovat podle výšky a vybírá tak např. z 95% mužů. Dokonce i někteří vysocí muži milují malé ženy (vysoké dámy, zlobte se tedy na ty muže!). Je křehčí a lehčí…. Muž se cítí více jako muž ochránce, snáze se s malou ženou tančí a snadno jí v náručí přenese přes práh.
     – Je to ideální výška pro gymnastiku, jízdu na koni, balet, tanec.
     – Může si vzít boty jaké chce, podpatky, cokoli.
     – Svaly se tvoří snadněji a např. kliky, lezení nebývají problém.

     Výhody vysokých žen:
     – Sice si vybírá např. z 20% mužů, pokud je vysoká jako já, ale zase je bohyně, nepřehlédnutelná, kouká mužům zpříma do očí, někteří muži vysoké ženy milují.
     – Vysoká žena = větší pánev. Pro těhotenství, plození i nošení dětí je to výhodnější, standardní miminko je pak mnohem snazší unést ;)
     – Snadno se prosadí v mnoha sportech, může být modelkou, v současné době jsou vyšší ženy i zajímavé tanečnice, neboť jsou nepřehlédnutelné.
     – Ujde víc km za méně kroků a snadněji se pohybuje v náročnějším terénu.
     – Už její výška budí větší respekt a mívá krásné dlouhé nohy.
     – Je nad věcí na koncertech, na ulicích, v přecpaných tramvajích, prostě všude tam kde by u menších lidí hrozilo že dostanou loktem, spoceným podpažím, nebo jim někdo nápojem polije hlavu.
     – Bez námahy dosáhne kam chce a více toho unese.

 3. myslím si, že viac ako 165 nebudem mať..škoda..:( mám totíž nízkych rodičov;).. moja vysnívaná výška je 172!:) a prsia? tie ešte vyrastú veď mám ešte len 12!:)

 4. Dobrý článek :)) Moje předpokládaná výška v dospělosti je bohužel 151-159 cm =( Ne kvůli genům, ale kvůli předčasně pubertě (od 8 let) a brzké (11 let) menstruaci…. Jdeme brzy na nějaký testy např. na lepek apod. a začala jsem brát nějaký léky… Njn, je to prostě bad :// Ale zase co je malý, to je hezký :*)

  • Tak to jsme na tom dost podobně :) až na to,že moje výška se má pohybovat někde 153-170cm a ja mám sotva to minimum :’D A to nejsem dokonce ani vysoká jak matka do té mi chybí tak 11cm :DD

 5. Já můžu max. měřit 161cm a pochybuju, že bych za ty dva roky vyrostla ještě o 3cm. :/ :D

 6. Já můžu max. měřit 161, ale pochybuju, že za ty dva roky ještě vyrostu o 3cm. :/ :D

 7. měřím s bídou 160 a mamka mě dokáže fakt podpořit: no, ty už měsíčky máš, to už nevyrosteš :D Jinak s prsama to není moc slavný když se podívám na dámy z taťkovy strany (k té straně jsem podle všech úkazů nejpodobnější) , mám fakt strach.. Všechny jsou malý, tlustý a kozatý.. Už ted můj hrudník není zrovna žehlící prkno, jsem zvědavá jak budu vypadat za 4 roky :o :D

  • Ahoj holky je mi 12 měřím 165 jen se svími prsy nejsem spokojená ma 90c bolí mě stoho záda ale musím říct že kluci :) :) :) :) :) :) :) jen se hrnou no co přìrodě neporučíš :)

 8. moc hezký článek… ;) popravdě chtěla bych ještě trošičku vyrůst, ale je mi teprve 14 a meřím 168 cm :D a hrudník no… jestě se to změní.. doufám :D

 9. Já měřím 170, což mi celkem vyhovuje :)) ale prsa, to je fakt bída. Mamka má něco mezi B a C. Mě je 14 a mám zatím jenom AA. No a ještě ke všemu jedno větší než druhý(nejmíň o půlku :() Doufám, že mi ještě narostou…

  • jo Ruby mám to jako ty :D akorát měřím 175cm …a mamka má asi D :X také doufám :P

  • Přesně, já mám 168, je mi 14 a mám taky áčka…. :( Máma má B a to až po kojení…. Před tim měla jen A… Bojim se, že dopadnu stejně… :(

  • No jo , měřím 170cm a potřebovala bych tak ještě 5cm . Každý mi říká jak jsem vysoká ,ale mě se nezdá.Hlavně když se podívám na mého spolužáka ,jehož sestra a vůbec všichni jsou jako obři. Dívám se nahoru abych jim viděla do obličeje:(

 10. Já měřím ve svých 14 letech 165 cm chtěla bych mít alespoň 170 cm, ale to už se mi asi nesplní :)

 11. Je možné aby z bílkovin rostla prsa?? už dlouhou dobu je mám stejné a poslední 3 dny jsem pořát jedla tvaroh a zvětšila se mi prsa ale větších noh nebo břicha jsem si nevšimla (že bych stloustla).

  • Z bílkovin těžko – spíš z přijmu potravy (ukládání tuku).

 12. moje mama ma ne co mezi ackama a beckama ale babicka za skoro f. doufam ze nebudu mit prsa po babicce ale zase bych chtela vetsi nez ma mama

 13. lidi v kli:) je mi 14 a mám 178 cm, někdy mě to fakt štve-.- a prsa mám mezi A-B, což není sláva no:/

 14. Některé z Vás si tu stěžují na svou výšku, co já bych dala za 173 cm! :(
  je mi patnáct a čtyři měsíce a měřím jen 167 cm… kéž bych měla 173…

  • Buď v klidu, moje sestra má taky 15 a měří 158cm…a doktor říkal že už asi neporoste, a kdyby jo tak max. tak o 2-3 cm. Ale co je malé, to je milé :)

 15. :D Já mám docela vysoký rodiče! a měřím jenom 153 cm :(((( a je mi 16 chtěla bych vyrůst ještě aspon 10 cm ale nevim no menstruaci jsem poprvé dostala před 4 roky takže pochibuju že ještě vyrostu :((((

 16. Mně je čerstvě 14 a mam 160cm. :/ Myslíte, že mam ještě šanci vyrůst?

 17. Mně je 14 a měřím 160 a prsa skoro A nebo A …Mě výška vyhovuje sice bych chtela být o 5 cm větší ale tak neva :D ale prsa by mi snad měly dorust-..:) CHtěla bych B nebo mezi B a C :) snad s eto změní dejze nejakej typ jak na to …:D děkuji

 18. Ahoj.Me je 11 a jsem v páté třídě.Jsem holka a bohužel jsem nejvyšší ze třídy i ze kluků.Mám 168 a prsa mám 75 A nebo jak se to čísluje.Ale jedna ctvrtacka ma nějakou poruchu a ted měří 179 .Chci mít její výšku achjojo

 19. ahoj je mi 14 a merim sotva 150 a asik nevyrostu jsem v 8 a je to na nic muj pritel mezi asik 170 a je to hruza se na nas dva podivat :((

  • Hel ja meriim 151 cm. Rika sa, ze kdyz dostanes menses tak uz nevyrostes tolik. Treba jenom 3 cm. Rikala to doktorka, ale taky rikala, ze u nekoho tohle nemusi platiti a muze rust i pak. Jinak ja sem se svoji vyskou spokojena, prode mi to sexy, ze vsichni jsou jak sloniice a jak sem malinkata :O :D Treba ese vyrostes,, neboj…Nebo si zajdi k dokktorce existuji rustove injekce, ktery te o par cm este vytahnou nebo nejake leky. Snad sem poradila papa :-*

   • Já od začátku menstruace vyrostla tak ještě o 10 cm, stále rostu. Je mi 16 a dostala jsem to pár měsíců před 13.narozeninama. Měřím okolo 175 cm/63 kg, prsa větší B.

  • Moje řeč ja mam sice 160 ale oproti klukovi jsem fakt titěrná ten trapas když já si stoupám na špičky a on se ještě schýbá

 20. Nikoho nechci děsit, ale mě se fakt růst zastavil ve třinácti letech a od té doby nic, džíny z té doby si na sebe můžu obléct i dnes, nejsou mi krátký ;DD

 21. no me bude brzo 14 a mam 160 prsa 70 AA ale mám opacnej problem.Proste mi vadi vetsi prsa jo sice je nemam nejak velky ,ale videt torchu jsou.Hlavne mi to vadi proto,ze vetsinou kdyz ma holka prsa ma uz i menses a ja nechci aby to kazdej vedel .Holky ktery jsou plochy zas chtej opak :D

 22. já sem se sebou spokojená. Je mi 14, měřim 172 cm a prsa mám C :)

 23. Mě je 13 let a měřim 163cm a prsa mam mezi B a C.Určitě se svýma prsama nejsem spokojená protože je mam fakt velký a spolužaci maj ze me srandu chtela bych mit mezi A a B.:)))

  • Andy nic si s toho nedělej někteří lidé to mají prsa i v 9 letech, já je měla ve 12, jestli se ti smějí, řekni že mít větší prsa je lepší než menší

 24. Ahojte
  Je mi 15 let, a měřím 177 můj bratr má 180 mamka 178 taťka přes dva metry, a myslíte že moje sestra Šárka je jí 10 let měří 142 a myslíte si že je to málo?? (měla odklad)

 25. Mě je 15 a mám 162 cm/54 kg prsa B-C spíš C, od 13 sem vyrostla o půl cm a doktor mi říkal že už nevyrostu. Myslíte že je možné že bych ještě vyrostla?

 26. Možná je to divné, ale mám 14, 168 cm/60 kg a prsa 55A, ale chtěla bych je menší, vadí mi to.. Z rodiny má dost žen velká prsa, mamka nosí C..

 27. Me je 14 a merim 172 . Podle doktora bych mela merit 178, ale bojim se ze uz to nedozenu:( od prvni menstruace(12) jsem vyrostla kolem 8cm. Jeste bych tech 5-6 cm chtela:)
  Prsa mam A-B.

 28. no.. mě je 14 mám 150cm a jsem skoro plochá jak prkno no ale asi už víc nevyrostu kvůli genům a snad aspon mi neco vyroste na hrudníku :D

 29. Mně je 14 a 9 měsíců. Mám okolo 171 cm a 47 kg. Mám ale větši prsa. Kdyz se ale změřim, mam vel. 70 AA. Tak ja nevim

 30. Co já bych dala za 175 ! Mám nějákých 165cm na 14 let . Už to asi nevyrostu , ale pořád tak trochu tajně doufám :) .

 31. Ahoj
  Chci se zeptat..je mi 14let, měřím 158cm no a hodně jsem zhubla (12kg za 4 měsíce) ale zdravě!! Pravidelna zdrava strava, 5x tydne pohyb 1hodinu,.. ale neposilovala jsem tak jsem shodila spoustu svalu. Pak jsem chvili posilovala, narostly mi trochu svaly a ted vazim asi 55kg. Jeste znovu posledni mesic hubnu (zaroven s posilovanim) a potom budu posilovat. Ovlivni to muj rust? Zmensily se mi prsa:(:D

  • Milá Karol,

   růst to rozhodně nijak neovlivní :) kor, pokud šlo o zdravou stravu.. pohyb také není na škodu..

   a zmenšení prsou? Jednoduché vysvětlení :) Prsa se při hubnutí často zmenšují jako první partie, jsou totiž tvořena převážně jen z tuku ;)

 32. Já měřím 149. Od října minulého roku, až do teď do března jsem nevyrostla ani o píď. Spolužačky si ze mě utahují že jsem škvrně a roztomilá, ale vždyť je mi 13, já nechci být roztomilá, chci se líbit klukům a připadat jim sexy, ne roztomilá :( moje mamka je celkem malá (asi 155) ale taťka má 180, tak snad budu po tátovi. :)

 33. Já měřím 176cm a je mi 15! Chci mít míň! Nechci být tak vysoká…ani podpatky si vzít nemůžu, jak to asi pak bude vypadat:(

 34. Holky, co bych dala za 175 cm. Mam 168 a psala mi modelingová agentura, že by o mě měla zájem. Ale mají podmínku – 172 cm. Jsem zoufalá, nevíte jak bych mohla nějak ten růst „popohnat“? Bude mi 14.

 35. Já měřim 173 a važim 52, což je podle mě docela v poho. Ale prsa nemam moc velký, řekla bych něco mezi A – B.

  • Tak to ti celkem zavidim, měřim 170 a vážim stejně, ale prsa mam mínus dvojky :D a to bez legrace! :DD

 36. Mě je 12 a měřím 155cm. A prsa má asi AA :-) nwm jak se to píše. Ale určitě bych chtěla mít o hodně menší.

 37. Je mi 11, ale 17. září mi bude 12 a měřím sotva 150 cm. Podle tabulek jsem možná průměr, ale když se srovnám s jinými holkami mého věku, jsem nízká :'(. Mamka má 158 cm a taťka 173, ale bráchovi je patnáct a měří jen 156,5 cm. Vyšlo mi, že moje nejpravděpodobnější výška je 159 cm, a to jsem musela oplakat, můj sen je mít aspoň 170, ale je to nemožné. Asi se budu muset smířit s tím, že budu nižší. Prsa mám AA60, a jsem upřímně ráda, že aspoň prsa mám, protože se cítím dobře, když nějaká starší holka má menší prsa nežli já. Mamka má B, a já bych chtěla něco mezi B a C. Nevadilo by mi, kdybych byla subtilní a měla sexy postavu, tak snad to za tu dobu vyroste :). Je super číst si zkušenosti lidí, co hodně vyrostli, i když už neměli, doufám, že se mi stane také něco takového

  • Ahoj, prosím tě, mně je 26 a měřím 158 cm. A nikdy, NIKDY mi to nevadilo:-) Měla jsem vždycky vyšší kluky, jednou dokonce jednoho, co měřil 196 cm. Asi jsme vypadali dost blbě, ale co už:-) Do toho mám krátký nohy a velkej zadek:-) Ale co už, hlavně, že jsem zdravá:-)

   Měj se fajn!

 38. Já mam 167 cm a je mi 14 let :) připadám si hrozně vysoká :D přála bych si mít tak 161 cm…ale co…doufam, že už hlavně neporostu :D…protože malinkým holkám všichni říkaji, že jsou roztomilé, ale zase těm velkým, že jsou to kobyly…právě proto chci byt menší :)

 39. Co já bych dala za to mít 160. Je mi 12 mám kolem 140. Kvůli tomu jak jsem malá beru růstovej hormon a předpoklad mám nejvíc na 155

 40. No já mám 12, a měřím 162. Vyrůst už bych nechtěla, pro kluky jsem roztomilá. Nemám krátký nohy, spíš naopak vzhledem k mé výšce. Co se týče poprsí mám 65B, mamka má 70F. Myslím, že už moc nevyrostu, protože mamka měla ve 12cti po první menstruaci 170 a nevyrostla ani centimetr. Vždycky jsem byla spíš po taťkovi, v jeho rodině jsou všichni malí a tmavoocí :)

 41. Prosím o radu. Mě bude brzy 13 a mám jen okolo 153 cm. Menstruaci jsem dostala už v 10-11 letech. Mohla bych ještě vyrůst? Chtěla bych mít aspoň 160-165 cm.

  • Urcite jeste porostes!! Moje segra tez dostala v 11 ted ma 13 a porostla o 3cm,ted ma 166cm. Ve 12 merila 163cm. :)

 42. Myslite ze je mozny za 3 mesice co jsem si nekontrolovala vysku vyrust o 2cm?Kdyz je mi 16,merila jsem jeste v listopadu 171 a dneska se merim a mam 173?!?!

 43. Ahoj bude mi na začátku září 13..Měřím 166cm a připadám si moc vysoká..mám zrychlený růst takže mám psychiku a fyzickou zdatnost tak na 15let a už 8 měsíců jsem nevyrostla…chtěla bych mít max. nad 170cm..myslíte že ještě povyrostu?

  • Noname,mé dceři bude 14 let a měří 177,5cm..já měřím 175cm..a obě bychom chtěly být menší,max do 170cm..já byla celý život nešťastná,že jsem dlouhá a dcera též..prostě takový je život..dlouhá-chce být menší,malá-chce být vyšší :-)..co by dala za tvou výšku :-))..obě pevně doufáme,že už nevyroste..dětská lékařka říkala,že až dostane první menstruaci,okamžitě se uzavřou růstová pouzdra a už nevyroste..v což pevně doufáme,že jí zůstane jen tato výška.

 44. Ach jo bojím se. Je mi skoro patnáct a měřím asi150(možná něco víc). Ale bojím se, že už moc neporostu. Máma měří asi 152 cm ale já nechci být takhle malá😬. Všichni v naší rodině jsou malí. Vážím asi 41,5 kg. Myslíte, že je to na mou výšku moc? Prsa mám asi 65A.

 45. ahoj je mi 12 a merim 137 cm , mam kosti na 11 let ,taky problem z rustem na hranici ….ale myslim stejne a chovam se na 12 let i tak …snad jsem ti trochu pomohla

Diskuze je uzavřena.