Která z nás nemá doma jediný kus doplňku v podobě šperku – ať už drahé kovy jako je stříbro nebo zlato, nebo třeba jen obyčejnou bižuterii. Většina dívek si ve špercích libuje a užívá si jejich nošení a proto jich doma má vážně obrovské množství, přiznávám se, že sama mám šperky a bižuterii ráda a doma u mě můžeš najít spoustu prstenů, náramků, naušnic a náhrdelníků.
Když si koupíš bižuterii, většinou nečekáš, že vydrží několik let – je to přeci bižuterie, není to nic extra drahého a někdy ani ne dost kvalitního. Ale můžeš o ni pečovat, stejně tak o zlato a stříbro – stačí se naučit se o ně dobře starat a dodržovat zásady jejich používání a mohou ti vydržet o dost delší dobu, než kdyby jsi na ně nebrala žádný ohled.
V článku se ti pokusím popsat ty nejlepší způsoby, jak svoje šperky udržet krásné + jsem vyzkoušela pár babských tipů, které můžeš uskutečnit i doma pro vyčištění a znovuobnovení tvých šperků.
Základní zásady nošení šperků
To, co musíš znát jsou určitě věci, které tvým šperkům ubírají krásu a ničí je – a není to jen mechanické poškození, když se ti např. s náramkem něco stane, ale i působení teplot, slunečního záření a chemikálií. Šperky bys neměla nosit celý den od rána do večera, ale pouze když někam vyrážíš a chceš, aby šperky doladily tvůj oufit. Tak je tomu hlavně u klasické bižuterie, která častějším nošením utrpí větší škody než takové zlato a stříbro.
Pokud si chceš vzít na večer ty nádherné naušnice, nasaď si je potom až se nalíčíš, navoníš a nalakuješ si vlasy. Je obecně známo, že tyto činitelé, šperky ničí a zkracují jejich výdrž. Sama to můžu dokázat a i když můžeš argumentovat tím, že na uši si lak ani make-up nedáváš a proto je jedno, zda si naušnice vezmeš hned nebo až po zkrášlení – lak při aplikaci doopravdy ulpívá všude, stejně tak jako make-up, když s ní nebudeš opatrná.
Bižuterii nikdy nenamáčej, neber si je do solárií, koupališť, šperky sundej před koupáním, sprchováním a mytím nádobí. Snadněji se zničí a mohou začít zelenat, což zjistíš po sundání a určitě to není nic příjemného ani pěkného. Zlato a stříbro není tak citlivé na vodu, je ale dobré sundat je tak jako tak, aby ti déle vydržely, protože ani tyto kovy nejsou na trvalo.
Jestli jsi na tom stejně jako já a máš doma víc kousků šperků a často se ti stává, že se ti spletou dohromady, je skvělým řešením pořídit si věšáček na šperky, např. ve formě stromku. Šperky budou v bezpečí, nebudou se „šmodrchat“ a budeš mít přehled. Stejně tak bys je neměla nechávat na přímém slunci a hodně osvětlených prostorech. Nejlepší je tmavý koutek.
Možnost, jak třídit a uchovávat svoje šperky a bižuterii
Jak vyčistit zlaté a stříbrné šperky?
Čištění doopravdy platí jen pro zlato a stříbro – není dobré čistit i bižuterii, protože tím jí zkracuješ trvanlivost.
První možností je zakoupit si roztok pro čistění barevných kovů. Na takové zboží můžeš narazit v drogérii a cena není nijak vysoká, většinou se nedostaneš nad 100 Kč. Dále se prodávají i hadříky, které jsou napuštěné tímto roztokem. Jsou zázrakem u stříbra, které po vyčištění doopravdy září, leskne se a je jako nový, protože i stříbro podléhá času a černá.
Pokud máš doopravdy drahý šperk, není ani špatným nápadem zajít za zlatníkem, který se ti o něj postará a může ho profesionálně vyčistit (např. laserem, který si můžeš pořídit i domů, ale je poměrně drahý).
Tipy pro domácí čištění
Objevuje se spoustu tipů, jako je čistit šperky kartáčkem a zubní pastou – nějací odborníci říkají, že je to vhodné, jiní jsou naprosto proti tomu a tvrdí, že to šperky naopak znehodnocuje. Sama jsem to vyzkoušela u stříbrného prstýnku a pasta doopravdy udělala své a prsten byl hezčí – pokud se ale rozhodneš k takovému typu čištění, dávej pozor, abys šperk pořádně od pasty omyla. Jakmile tam nějaká část zůstane, šperku spíše ublížíš.
Bižuterii je dobré čistit bez vody, pouze se suchým – čistým hadříkem.
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy.
Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.
Chytré tipy :)
Se mnou do školy chodí jedna holka, která nosí na rukách plno takových těch náramků přátelství a podle toho jak vypadají se s nimi asi i koupe. Jsou vytahaný, špinavý, z části rozpletený. A to se ještě radši nevyjadřuju k jejím měsíc nemytým vlasům, které jí sahají až po zadek. :D
Jéé, já jsem zrovna před půl hodinou dodělala stojánek na šperky :-D Docela se mi povedl :-D Stejně těch kravinek mám hoodně, ale nic z toho (kromě prstýnků a řetízků) nenosím.
Ahoj, můžu se zetat, z čeho a jak sis vyráběla stojánek? :)
Já si šperky čistím celkem pravidelně, protože mám doma sběratelkýnáramek Pandora a ten se má jednou za měsícvyčistit. Píšu tam také, že by se měl po roce donést ke zlatníkovi..tak ale uvidím, jestli ho tam donesu.:) Ale chci vámříct, že si ěperky opravdu čistěte, protože potom déle vydrží. :)
No, a co třeba prsteny a jiné šperky z chirurgické oceli? Stříbro jde dobře čistit obyčejnou mýdlovou vodou, stačí šperk vložit do velmi horké vody s dávkou mýdla a nechat působit pár minut. Sleze to samo.
Proč se ptám, koupila jsme si nedávno prsten z chirurgické oceli tady http://www.sperky-pfleger.cz/prsteny a nepatrně změnil barvu protože nosím hodně tmavé oblečení… můj boj, ale docela mě to štve. Tak díky za tip.
Diskuze je uzavřena.