Jarní detoxikace těla – jak na ni? 4.88/5 (8)

Jarní detoxikace těla - jak na ni?Detoxikovat organismus bychom měli pravidelně alespoň dvakrát za rok. Nejvhodnější období je na podzim a na jaře. Právě nyní je naše tělo oslabené po zimě. Nedostatek světla, vitamínů i pobytu venku se na našem organismu značně podepsalo.

Je tedy potřeba se nad tím zamyslet a učinit základní opatření, jak tělo detoxikovat. Právě na jaře je naše tělo plné jedovatých látek, které se v něm přes zimu nahromadily, navíc je třeba nastartovat hubnutí správným směrem. Věděli jste, že metabolismus, který je zbavený zplodin pracuje o dost efektivněji, spalování by tedy mělo být o dost rychlejší. Pojďme si tedy více přiblížit pár rad, jak na to.

Ukliďte si v sobě

Možná si říkáte, zda detoxikační diety nepatří mezi další návnady, které se snaží člověka lapit, a přitom nemají žádné opodstatnění. Není vždy lehké snadno odpovědět, zda na vás to bude fungovat na 100 %. Každé tělo je jiné.

Existuje několik detoxikačních receptů, které se zakládají na velice nízkém příjmu kalorií. Díky tomu sice rychle zhubnete, ale to není ten správný výsledek. Vy potřebujete naopak zhubnout pomalu, ale o to víc efektivně. Navíc tělo potřebuje celou řadu vitamínů, které mu chybí.

Co to vlastně detoxikace je? Jednoduše řečeno, je to očistná kúra, kterou je však třeba si správně převzít. Nejde o půst, ani o drastickou dietu. Detoxikace organismu by měla být dobře promyšlená a cílená.

Pokud si nejste jisti, jak na to, je vhodné kontaktovat výživového poradce. Přesto však někteří odborníci na výživu před detoxikací organismu varují, protože je možné, že se dostaví takzvaný jojo efekt.

Detoxikujte pravidelně

Pravdou však také zůstává, že jedna detoxikace vás nespasí. Je třeba ji opakovat alespoň dvakrát za rok. Pokud se celé roky stravujete velice nevhodně a na pár dní to zkusíte změnit, nečekejte velké zázraky. Lékaři upozorňují na to, že jednodenní půsty jsou naprosto k ničemu.

Zkusme si to přiblížit, stravujete se velice nevhodně, jíte tučné a smažené. Pak na jeden den zvolíte „detox“, tedy pijete pouze šťávy a hladovíte. Pro tělo je to obrovský šok, na který reaguje tím, že vám bude pouze špatně. Z těla se však škodliviny tak snadno nevyplaví.

Je třeba zvolit řešení na míru

Stejně, jako u každé diety je třeba zvolit úpravu jídelníčku na míru. Protože detoxikace by měla být přímo na míru pro každého z nás, je totiž třeba zohledňovat zdravotní stav, fyzickou zátěž a také typ zaměstnání. Je třeba vycházet z toho, co jste byli zvyklí jíst před zahájením detoxikace.

Zpočátku je třeba začít velmi zlehka, jíst téměř normálně, jen však do jídelníčku zařadit více ovoce a zeleniny. Ovocné šťávy můžete pít místo svačiny, místo večeře si udělat salát s celozrnným pečivem. Tělo by si mělo na úbytek energie zvykat postupně. Jakmile je dostatečně připravené, můžete nahrazovat další jídla ovocnými šťávami.

Pouze postupná a pravidelná detoxikace zlepšuje zdravotní stav a odvrací stárnutí. Jedině takto se setkáte s pozitivními výsledky. Pokud se chystáte tělo detoxikovat poprvé, raději vše konzultujte s odborníky a nechte si poradit.

Lidé si často načtou informace z internetu a zkoušejí velicí přísné diety, které mohou mít zcela opačný účinek. Často stačí pouze malá změna v jídelníčku, kterou budete pravidelně a striktně dodržovat.

Pamatujte si!

  • Detoxikace není hladovění, jde pouze o odlehčování stravy a vyřazení toho, co tělo zcela nepotřebuje a co mu škodí. Je potřeba naopak zvýšit přísun vitamínů, zejména ovoce a zeleniny, luštěnin či sušeného ovoce.
  • A také nezapomínejte se prolévat čistou vodou.
  • Nezapomínejte, že brzy odložíme zimní kabáty a bundy, je tedy třeba snažit se ztratit nějaké to kilo, které nám po zimě zůstalo.

Co si o jarní detoxikaci ještě přečíst?

VIDEO: Základy detoxikace

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

TOPlist