Domů Tělo & Zdraví Jarní očista organismu se blíží. Jaké potraviny zařadit do jídelníčku?

Jarní očista organismu se blíží. Jaké potraviny zařadit do jídelníčku?

2

Jarní očista organismu se blíží. Jaké potraviny zařadit do jídelníčku?Očista organismu neboli detoxikace je postup, který by měla pravidelně absolvovat každý z nás. Díky němu můžete docílit toho, že své tělo zbavíte různých škodlivých látek, které se v něm mohou hromadit. Doporučováno je detoxikovat alespoň dvakrát do roka. Ideální dobou je přelom zimy a jara. Protože se toto období už pomalu ale jistě blíží, podíváme se společně na to, jaké potraviny bude třeba nakoupit a jak vám pomohou.

Nasbírejte zelené byliny

Tím prvním, čím byste měla začít, pokud by měla být realizována jarní čista organismu, je sběr různých zelených bylin. Právě ty jsou velmi dobrým pomocníkem ve chvíli, kdy chcete vyčistit svá játra. Ta jsou celkem namáhaným orgánem, a to primárně z toho důvodu, že mají funkci, která tělo zbavuje různých toxinů. Proto je třeba věnovat jim náležitou pozornost. Pomocí zelených bylinek to půjde více než dobře. Co byste si měla pro detoxikaci připravit? Tato trojice je ideální:

  • Listy z pampelišek
  • Mladé kopřivy
  • Mořské řasy

Pomohou podobné věci, jako v případě chřipky

V našem výčtu budeme dále pokračovat. Pokud jste v nedávné době měla chřipku, jistě si vzpomenete na to, co přesně vám pomohlo. Tedy ve chvíli, kdy jste odmítala různé chemické preparáty a raději jste vsadila na sílu přírody. Pokud je při chřipce něco hojně doporučováno, tak se jedná hlavně o citrony a jiné citrusové plody, a dále je to zázvor. To stejné doporučíme, i když je plánována očista organismu. Podobně jako o výše zmíněných zelených bylin, tak i tyto potraviny nejvíce pomohou ve chvíli, kdy budete chtít působit primárně na svá játra.

Některé bylinky jsou méně známé, ale také fungují

Vraťme se ještě k bylinám. Zatímco z výše uvedeného výčtu u většiny jistě tušíte, o co se jedná, nyní už můžete mít problém. Pokud je nebudete chtít sbírat, jelikož si nejste jista jejich podobou, nevzdávejte to. Můžete navštívit buď lékárnu, nebo můžete navštívit prodejnu se zdravou výživou. Jistě je zde najdete, primárně potom v sušeném stavu. Jedná se o:

  • Vojtěšku
  • Brbovku malokvětou
  • Celík zlatobýl

Nejde ale o jediné byliny. Pokud zrovna tyto tři nikde neseženete, zkuste poptat i několik dalších. A to lichořeřišnici větší, tužebník jilmový, nebo také svízel syřišťový. I toto jsou dobrý pomocníci. Nikoliv už v případě, kdy máte za cíl vyčistit svá játra. Jsou ideální volbou, pokud chcete detoxikovat své ledviny, ale také prospět močovému ústrojí jako celku. I toto jsou vnitřní orgány, které jsou v každém těle velmi namáhané.

Nakupte zeleninu bohatou na vodu

Jdeme na další výčet několika potravin, které vám při detoxikaci pomohou. Nyní se jedná o zeleninu. Musíme říci, že je v podstatě jedno, pro jaké druhy se rozhodnete. To jediné, co je dobré dodržet, je obsah vody. Čím více ji konkrétní zelenina bude mít, tím pro vás lépe. Je to z toho důvodu, že ji nebudete konzumovat klasicky, ale použijete ji k přípravě různých zeleninových šťáv – tedy nápojů. Kromě snad nejznámější okurky můžete zkusit také cuketu, rajčata, ale i sladkou papriku. Toto jsou hlavní ingredience, ze kterých šťávu vytvoříte.

Proč to udělat a proč ji pít? Jelikož prospějete svým střevům. I ty potřebují po náročném období očistu. Mimo jiné proto, že dobře fungující střeva jsou spojena také s dobrou imunitou. Dále bychom neměli zapomínat ani na to, že tak eliminujete i různé zažívací problémy, jako je zácpa, průjmy, ale třeba také nadýmání.

Jezte jenom zdravá jídla

Výše uvedené hlavní potraviny a byliny je vhodné zařadit do svého jídelníčku hned na samotném začátku detoxikace. Je správné dopřávat si jich co největší množství, a to po dobu 2 – 4 dnů, které jsou při vyčištění organismu nejdůležitější. Následně je vhodné pokračovat v lehčí formě detoxikace. A to tak, že díky bylinám a zelenině budete i nadále své tělo čistit, ale zároveň mu budete dávat živiny, které potřebuje.

Základem jsou zdravá jídla. A aby byl jídelníček rozmanitý, nedoporučujeme cokoliv vynechávat. Nutné jsou třeba bílkoviny, které získáte z libového drůbežího masa, ale také z ryb. Také nezapomínejte na vlákninu, kterou vám dodají potraviny celozrnné. Dále to nepůjde bez sacharidů. Osvědčeným zdrojem je nejenom pečivo, ale také přílohy ve formě rýže, nebo těstovin.)

Pokud jde o formu přípravy, ta by rozhodně měla být co nejzdravější. Zapomeňte proto na fritování, nebo na přípravu v silné vrstvě oleje. Během detoxikace organismu by měla být využita ta nezdravější forma přípravy. A to taková, že jídla budete buď jenom vařit – nejlépe v neslané vodě, nebo ho budete dusit.

Co si dále přečíst o jarním detoxu?

2 KOMENTÁŘE

  1. zrovna zítra večer se chystá na detox těla a už s emoc těším. Přidá se někdo?

Diskuze je uzavřena.