Domů Tělo & Zdraví Životní styl Kontaktní čočky krok za krokem

Kontaktní čočky krok za krokem

25

Ne každému sluší dioptrické brýle a ne každému se líbí jeho barva očí. I tohle mohou být důvody, kvůli kterým začneš uvažovat nad kontaktními čočkami, které se v dnešní době dají sehnat za poměrně slušné peníze, jsou lehce dostupné, takže si je nemusíš zdlouhavě objednávat dopředu. To, jestli dáš přednost brýlím nebo čočkám záleží jen a jen na tobě a na tvých rodičích, protože nošení dioptrických čoček není věkově omezeno.

Radíme se…

Co udělat jako první? Nejdůležitější je poradit se s rodiči, pokud jsi ještě adolescent, popř. s tvým očním lékařem, pokud máš obtížnější oční vadu. Ten ti může druh čoček doporučit, takže pokud si nejsi jistá, určitě konzultuj s odborníkem, ať už s lékařem, nebo s prodejci v optice.

Určitě je to totiž snazší, než po čase zjišťovat, že koupené čočky ti nevyhovují, pálí tě nebo ti celkově nesedí. Pokud ale máš už nějakou zkušenost nebo si sama sebou jsi jistá, vyzkoušej takové, které uznáš za vhodné.

Jaký druh?

Kontaktních čoček je více a mají své rozdělení. Proto je důležité ujasnit si před samotnou koupí, jaké čočky bys chtěla, jestli obyčejné dioptrické nebo barevné. V současné době můžeš zakoupit tyto oční pomůcky na jeden den, 2 týdny, ale i na měsíc a každý druh má své klady a zápory. Jednodenní čočky bys v oku neměla nechávat přes noc, tedy je musíš vyndat večer a ráno aplikovat nové. Nevýhodu jistě spatříš v tom, že aplikace a vyndání zabere více času, jejich podstatný klad je ale v tom, že se tímto dají snížit komplikace a o čočky se nemusíš pečlivě starat

2týdenní jsou zlatým středem mezi těmi měsíčními a denními a u většiny druhů si můžeš vybrat, zda je budeš používat i přes noc, nebo je každý večer z oka vyjmeš a ráno znovu aplikuješ. Měsíční čočky jsou nejširší kategorií a hodí se právě pro ty, kteří trpí oční vadou a brýle nechtějí nosit vůbec. Jejich nevýhoda ale spočívá v tom, že se o ně musíš pečlivě starat a dávat si pozor na to, aby se špatným chováním a zacházením nedostavily komplikace.

Kde koupit?

Úplně nejběžněji je můžeš zakoupit v optikách, kde ti ochotní prodejci mohou doporučit druh nebo typ. Další možností, kterou bych tu ráda vyzdvihla je zakoupení přes internet, a to se hodí zejména v případech, kdy už máš s nějakou značkou zkušenosti nebo přesně víš, kterou chceš – výhoda internetového nakupování je v tom, že s trochou šikovnosti se dá najít určitá věc podstatně levněji než je tomu v kamenných obchodech.

Proto pokud čočky používáš, nebo máš nějaké doporučeny, určitě se podívej do eshopů a na jejich cenové nabídky. Obchodů, které ti nabízejí čočky, je opravdu spousta a skvělé je to, že ve většině případů mají široký výběr a ty si tak můžeš vybrat nejen z barevných, dioptrických, týdenních nebo měsíčních čoček, ale můžeš zde zakoupit i různé vybavení, které je nezbytné (nebo výhodné) vlastnit – např. roztoky, oční kapky či pouzdra. Mohu doporučit dva eshopy a to: www.vasecocky.cz, kde můžeš ocenit poštovné zdarma + výdejní místa, tudíž ti mohou pomoci i s aplikací a vysvětlením všeho, co potřebuješ.

U www.cockovnik.cz si můžeš prohlédnout, jak vypadají barevné kontaktní čočky v praxi, prohlédnout si fotky (před a po), ohodnotit je a zakoupit ve stejné barvičce, která se ti na fotce bude líbit + i zde najdeš výdejní místa.

Kontaktní čočky jsou vymoženost a věc, kterou já považuji za skvělou a nedocenitelnou a pokud si nejsi jistá, nemusíš se vzdávat brýlí, čočky zakup jednodenní a pak se rozhodni, jak ti vyhovují.

Předchozí článekEssence: No more drama
Další článekBarevná typologie: Letní typ
Mersmerize
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

25 KOMENTÁŘE

 1. užitečný článek, už jsem uvažovala o kontaktních čočkách třeba na tábor, protože brýle na táboře jsou peklo :D ale nevím, ty dvoutýdení sou přesně na 14 dní, nebo je mlžu nosit i třeba 17 dní? :D díky

 2. je vidět, že čočky nenosíš, chybí ti tam celkem dost důležitejch informací…

  • Čočky jsem nosila, co myslíš, že tam chybí? Vynechala jsem záměrně péči o čočky, a zaměřila jsem se na to, jak čočky vybrat – u koho a kde je koupit. Další povídání bude zase v dalším článku

   • chybí mi tam hlavně důraz na to, že poprvé by si pro čočky měl člověk zajít k očnímu nebo do optiky, aby mu správně změřili zrak a tak se vyvaroval nesednoucím čočkám atd…. jinak jsem myslela tu péči o čočky, ale když je to vynechaný záměrně… :))

   • Nemáš tam, že když čočky nosíš dlouho začínají škrabat v oku i když se o ně pečlivě staráš. Také to, že jednodenní jsou mnohem zdravější pro oko než dlouhodobé. Navíc spát s čočkama? Jen málo čoček je k tomu uzpusobených a když ano, stejně to pro mladou holku není moc zdravé. Přecejenom pořád nemá 100% propustnost. Taky oko nestíha většinou dovlhčovat oko a oči mužou být suché. Měla bys tam mít, že čočky by se neměli mít v oku dele než 12 hodin.to

    • Co se týče těch měsíčních, nebo 2týdenních čoček, tak jsem je používala vcelku často a mám zkušenost takovou, že je to hodně individuální co se týče toho spánku. Na většině čoček je napsané, popř. tě informuje lékař/prodejce, zda je vhodné s nimi spát nebo je mít v očích déle. Mě osobně to nedělaly problémy, ani spánek, oko mi nepodráždily a ani nenastaly jiné komplikace – ale samozřejmě mluvím o těch spešl, které k tomu jsou uzpůsobeny. Pokud je někdo citlivější na oči, lehce se mu podráždí, tak je jasné, že není moc dobré v nich chodit spát a už vůbec to není přípustné u čoček, které k tomu nejsou.

 3. Já mám modrý nedioptrický… Lutuju toho, že jsem si koupila 16mm a ne 14 :/

   • Kde by sa dali také zohnať napr. modré a dioptrické zároveň? Ztaiaľ som nikde také napredaj nevidela.. :(

    • Ahoj, vidím, že jsi ze Slovenska, tak ti rovnou pošlu odkaz na Slovenský e-shop, kde toto nabízí :-) Jedná se o http://www.farebnesosovky.sk/farebne-kontaktne-sosovky
     Zde když si klikneš na konkrétní barevné čočky, tak si následně můžeš zvolit barvu a zda-li chceš dioptrické či nedioptrické. U většiny z nich jsou i fotky uživatelů, takže hned můžeš vidět, jak čočka vypadá na oku :-)

 4. Článek máš hezky napaný, jsou tam základní věci, akorát si myslím, že čočky nakupují nejčastěji v optice.

  • Omlouvám se, mělo tam být v optikách, ale asi jsem zrovna myslela na něco jiného:))

 5. Bez čoček ani ránu! , tak tímhle heslem se já řídím, kontaktní čočky nosím asi tak 3 roky a nemůžu si na nic stěžovat.. měsíční jsou pro mě jakožto člověka, co má skoro každý den trénink nezbytnost, brýle nasadím jednou za měsíc a to bůhví jestli… jen mám poznámku k době používání, měsíční sice jsou na měsíc, ale vydrží i dýl nebo míň, jak stojí v článku, záleží na chování se k čočkám ;) .. ale upřímně: roztok měním tak jednou za 4 dny(správně se má každej den)… pokud jsme někde se třídou na kurzu(3 denní, letos 4 denní).. tak čočky na noc nevytahuju, třeba letos jsme byli na 4 denním kurzu a já měla celý 4 dny čočky v očích, protože když přišli kluci večer na pokoj, tka e mi nechtěly nasazovat brejle.. ale zrovna zdravý to není, ale mám zkušenost, že mě to nezabilo a oči nezničilo.. navrhla bych snad jen jestli můžu ještě jednu webovku, odkud beru čočku celé ty 3 roky a to : kontakto.cz … vždy nezapomenou na nějaký drobný dáreček a vždycky je přibaleno „lupátko“ (takovej ten pukací igelit)..takže nadmíru spokojenost .. a promiňte za takovej sloh! :))

 6. Škemrám u našich už dost dlouhou dobu o čočky, dost sportuju a brýle jsou prostě nepohodlné. Jenže muti furt nechce povolit :( už nevím jak ji překecat.. prý je to drahý a ž bych s eo to stejně nestarala atd atd..

 7. Já čočky nosím a musím je jenom pochválit.Začátky byly ale dost těžké, neuměla jsem je správně nasadit a vyndat(nemluvě o tom, když mi čočka spadla na zem a já ji v šest ráno naháněla po koupelně:)) a vidělo se mi s nimi dost podivně.Vše se ale uchýlilo k normálu, používám jednodenní čočky, ale chtěla bych přejít na čtrnáctidenní-je to levnější a taky bych si mohla zvolit barvu(miluju modrou:D).Kromě spousty kladů, jako je především fakt, že mi to podle kamarádů hrozně sluší a vidíte uceleně(při mých dioptriích byl s brýlemi trochu problém, není úplně pohodlné vidět jenom přes sklíčka a při pohledu dolů vidět rozmazané šmouhy, kdo nosí brýle chápe), mají čočky samozřejmě i své zápory.Oči jsou velmi citlivé, proto musíte být velmi opatrní při jakékoli aplikaci prakticky čehokoliv(opalováků, barvy na vlasy atd.), taky bych zvážila malování očí(hlavně stíny) a v neposlední řadě bych s nimi nelezla do vody, může se stát, že vám vypadne třeba v aquaparku a hledat tam po dně čočku jistě není nic příjemného ani snadného.Tak a to je asi vše-doufám že jsem vás neodradila a těším se na potkávání červenookých lidí . . .:DD

 8. Přemlouvám rodiče, aby mi dovolili čočky na tábor. A mám k tomu dotaz, může se člověk koupat s čočkami na očích? Popř. jaký druh čoček je k tomu nejvhodnější?

  • S kontaktníma čočkama se koupat určitě můžeš, nejlepší jsou v tomto případě jednodenní, protože je na konci dne jednoduše vyhodíš a nemusíš tak řešit nečistoty, které by se ti z koupání na čočkách držely.
   Pokud jsi ale kontaktní čočky ještě nenosila, tak bych s tím na táboře nezačínala. První dobu ti může nasazování čoček trvat hooodně dlouho + budeš potřebovat zrcadlo a dobré osvětlení. S cvikem třeba i bez toho, ale chce to mít už nějaké zkušenosti.

Diskuze je uzavřena.