Kdo se zdravě stravuje a rád vaří, určitě zná kurkumu. Toto koření indického původu doporučují zařadit do stravy odborníci na zdravou výživu, jakož i mnozí lékaři či alternativní léčitelé. Co je na kurkumě tak zdravé, zajímalo i nás. Je to možná divné, ale kurkuma se často uvádí i v dětských receptech. Odborníci doporučují toto koření do jídel pro děti ve věku od dvou a tří let. Spolu se zázvorem doporučují léčitelé tuto potravinu nebo přísadu zařadit do jídelníčku, pokud chce odstranit určité zdravotní problémy. Přiznáme se, že jsme kurkumě nedávali nějaký velký význam. Ale určitě znáte ten pocit, když se vám najednou něco začne objevovat v životě a vy to neznáte. Zvědavost nám nedovolila nezjistit, proč je kurkuma tak opěvována.
Pár pikantérií o kurkumě na úvod
Mnoho staletí se kurkuma používala i jako lék a barvivo. Připisují se jí magické vlastnosti, proto ji na Východě lidé nosí na ochranu proti zlým duchům. V zemích východní Asie je považována za starodávné perské koření, které se používalo při uctívání slunce.
Jak ji poznat
Pro ty, kteří se s kurkumou ještě nesetkali. Kurkuma má jasně žlutou až oranžovou barvu, kterou vytváří žluté barvivo kurkumin. Je mírně aromatická, voní trochu kořenitě, ale svěže zároveň. Barvou se podobá šafránu, proto se dodnes používá jako levná náhrada šafránu. I proto o ní můžete slyšet jako o indickém šafránu. Už jsme si zvykli, že většina „zázračných“ potravin a koření pochází z Indie. Jinak to není ani v případě kurkumy. Již více než 4000 let se pěstuje v Indii, ale i Číně a na Středním výchově. Ajurvéda ji zná a používá od nepaměti.
Kurkuma, která každý zánět zdolá
Vědci i lékaři se shodují, že kurkuma má protirakovinné účinky, podporuje činnost jater a je silný antioxidant bez jakýchkoliv vedlejších účinků. I současný moderní výzkum účinků kurkuminu se cílí na výrazné antioxidační a protizánětlivé účinky. Pokud vás trápí nějaký zánět v těle, rozhodně ho nepodceňujte. Dnes se ví, že zánět je součástí a ovlivňuje mnohé další nemoci jako jsou srdeční onemocnění, diabetes, obezita, rakovina nebo Alzheimerova choroba. Nemluvě o zjevnějších onemocněních jako artritida, alergie nebo astma. Čím více přirozených látek s protizánětlivým účinkem ve stravě máme, tím lépe. Kurkuma se na to přesně hodí. Například v Indii, odkud pochází 94% kurkumy se používá na úlevu při artritidě.
V čem kurkuma pomáhá?
1. Kurkuma ke správné funkci jater
Kurkuma podporuje funkci vnitřních orgánů, čistí krev a pomáhá ochraňovat kůži před kožními chorobami. Kurkuma (sanskrtské Haridra) neboli indický šafrán byla v ajurvédské medicíně pokládána za hlavní prostředek k nastolení dobré funkce jater. Později se zjistilo, že ještě lepších účinků je dosahováno při kombinaci kurkumy s jiným kořením, a tak po pečlivém experimentování vznikla skupina koření nazývaná kari koření, které obsahuje kromě kurkumy černý pepř, Kajenský pepř, kmín, koriandr, pískavice a další koření. Oblíbenou kombinací k léčbě jaterních potíží byla v tradičním indickém léčebném systému též kombinace zázvoru a kurkumy. Zázvor zrychluje krevní oběh a tím zajišťuje urychlenou dodávku kurkumy do jater.
2. Kurkuma posilňuje žaludek
Kurkumu Ajurvédští léčitelé používají i jako prostředek posilující žaludek. K neutralizaci otravy po bodnutí hadem nebo pavoukům se v Indii pije tento nápoj: 3 polévkové lžíce hrubě nasekaného kořene kurkumy se vloží do mixéru s půl šálkem vody a dvě minuty se mixuje. Pro zlepšení chuti se může smíchat se sklenicí mrkvové nebo rajčatové šťávy. Po přidání mouky se vytvoří pasta, která se přikládá na místo kousnutí.
3. Na parazity i při požití nevhodného jídla
Silný čaj z kurkumy, kdy se kořen vaří 15 minut, je možné využít jako prostředek při občasných teplotách nebo otocích způsobených požitím nevhodné vody či jídla. Pokud se tímto roztokem omývá kůže, pomůže to odstranit parazity.
4. Kurkuma na akné a pleť, kožní problémy
Ženy a dívky si v některých částech Indie oplachují tvář ve vodě s kurkumou. Kurkuma zanechává zlatavou zář a chrání pleť před akné a podobnými kožními problémy, reguluje totiž činnost mazových žláz, zlepšuje prokrvení, podporuje tvorbu kolagenu a tím přispívá k regeneraci kůže. V dnešní době je kurkuma pro své účinky využívána v Asii i v kosmetickém průmyslu.
5. Super i na psychiku
Kurkuma má své působení i na psychiku člověka. Údajně pomáhá proti snílkovství, dennímu snění a nedostatku vztahu k přítomnosti.
6. Jako antioxidant
Kurkuminoidy – látky zodpovědné za žluté zbarvení kurkumy jsou uznávanými antioxidanty, které pomáhají chránit náš organismus před negativním účinkem volných kyslíkových radikálů. Mají 5x účinnější než vitamin E. Kurkuma patří mezi přírodní antibiotika s protibakteriálním a protivirovým účinkem.
7. Na otoky a pohmožděniny
Obklady s obsahem kurkumy pomáhají mírnit otoky, pohmožděniny, záněty kloubů (zejména v ramenou, kolenou a loktech) a revmatickou artritidu.
8. Kurkuma zatočí s parazity
Pokud povaříme kořen z kurkumy, získáme léčivý odvar (používáme i na pleť). Kurkumový odvar pomáhá odstraňovat parazity, chrání pleť před akné a kožními chorobami, podporuje tvorbu kolagenu a přispívá tak ke zdravému vzhledu pokožky.
Čemu vděčí kurkuma a léčivé účinky?
Jak již bylo řečeno, za svůj léčivý efekt vděčí kurkuma oranžově zbarvenému oleji jménem kurkumin. Je považována za prostředek posilující funkci vnitřních orgánů (hlavně žaludek, játra, ledviny a žlučník), čistí krev, chrání kůži před negativními vlivy a díky obsahu antioxidantů chrání tělo také před volnými radikály. Prospívá i diabetikům, protože harmonizuje hladinu cukru v krvi. Kurkuma svou vůní připomíná zázvor a také trochu pomeranč. Pro svou výraznou, sytě žlutou barvu je využívána jako potravinářské barvivo do tuků, sýrů, likérů apod. Už několik tisíciletí se využívá v indické ajurvédě k léčbě různých nemocí – od zažívacích problémů až po léčbu zákeřné rakoviny.
Kdy kurkumu moc ne?
Omezit příjem kurkumy by měli lidé se žlučovými kameny, žloutenkou, těhotné ženy a lidé trpící na překyselení žaludku.