Lupy a jak na ně 4.5/5 (4)

Je to další problém z velice častých – co se týká kosmetických vad těla. Náš zdravotní stav neovlivňují, nejsou smrtelné, ale i přesto nevypadají hezky a člověk s nimi nevypadá ani nijak extra zdravě či udržovaně.

Co to jsou lupy? Jsou tu šupinky lidské kůže, pokrývky kůže hlavy, které se v pravidelném cyklu odlupují a vytvářejí se nové. V tomto případě nejsou vidět, pokud je vidíme a dělají nám problémy, pak těmto šupinkám už můžeme říkat lupy.

Jak vznikají? Jak jsem již uvedla. Kůže na povrchu hlavy se musí obnovovat a odlupuje se stará kůže.

Jaké jsou důvody jejich vzniku? To, jestli lupy budeš mít,  je velkou mírou ovlivněno geneticky a hormonálně. Ovlivňuje to činnost mazových žláz i nadprodukce mazu. Lupy vznikají i při špatných hygienických návycích a špatném stravování. Jsou případy, kdy lupy vznikají díky nevhodné čepici (špatný materiál…)

Jak se jich zbavit? Než vyrazíš k lékaři určitě musíš vyzkoušet šampony určené k boji s lupy (head&shoulders aj.). Pokud lupy máš díky vysušenosti či častému barvení hlavy, šampon ti jistě pomůže. Ale pokud ne, je vhodné dojít si do lékárny, kde by ti lékárník měl poradit s vhodným šamponem (nizoral..).

Nejhorší chybou, kterou dříve dělaly naše matky a babičky jako ochrana proti lupům, byly domácí zábaly z majonézy nebo olivový olej! NIKDY TO NEZKOUŠEJTE! Mazu se bude tvořit dvakrát více a lupů ti spíše přibyde.

Pokud i po lékárně ti  lupy kazí život, není od věci zajít si ke kožnímu lékaři. Který příčinu tvorby lupů důkladně prozkoumá a navrhne ti účinnou léčbu.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

4 komentářů

  1. ahoj mám lupy a někdy když si jen tak „hrábnu“ do vlasů tay najednou padá strašná spousta lupů a někdy ej třeba vůbec nemám

    není to třeba i šamponem?

  2. Mě lupy trápí – netrápí, prostě se to pořád mění. Nejvíc mi asi pomohl šapmon (bohužel si nepamatuji název, jestli si vzpomenu, tak sem napíšu) a ten staršně smrdí. Takže když si vlasy umyji, musím použít asi tunu kondicionéru, aby potom nesmrděli =).

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist