Domů Tělo & Zdraví Životní styl Meditační dechová cvičení = relaxujeme! ...

Meditační dechová cvičení = relaxujeme! 4.86/5 (7)

7

8697-women39s-health-beauty – kopie

Články o meditaci nepatří mezi mé úplně nejoblíbenější, protože jsou věci o kterých se mi píše lépe a jsou věci, o kterých se mi píše hůře – meditace, relaxace patří bohužel mezi tu druhou skupinu a je to hlavně proto, protože zkrátka vím, že každému zabírá při relaxování něco jiného a je to potom těžké jen tak zobecňovat.

Meditace jako taková je ale stará jako lidstvo samo a asi největší spojitost má s východním náboženstvím (např. hinduismus). Je to stav, kdy je mysl zbavená všech myšlenek, soustředí se na jeden objekt a člověku má pomoci v mnoha ohledech – ať už v tom psychickém, tak i ve zdravotním. Existuje mnoho způsobů meditace a takřka všechny vedou ke stejnému výsledku, proto jde hlavně o to, najít si způsob a tu metodu, která je nám příjemná, vyhovuje nám a jsme ochotni ji jednou za čas, nejlépe pravidelně provozovat.

Jedním z těchto způsobů je právě dechové cvičení. Dýchání je totiž činnost, která je pro člověka a zvířata nezbytná a může pořádně ovlivnit zdraví. Jen si zkus vzpomenout na astmatiky nebo lidi, kteří mají chronické záněty průdušek – není to nic příjemného a nikdo z nás si to nepřeje. Hodně velkou důležitost věnuje správnému dýchání jóga, která zdůrazňuje že je nutné dýchat celými plícemi, ne povrchně, aby se v plicích nehromadily odpadní plyny.

Existují dva typy dýchání – do hrudníku (kdy se při nádechu rozšiřuje horní a střední část hrudníku) a do břicha (kdy se využívá spodní část hrudníku a břicho). Při meditaci bys měla používat břišní dýchání, které je o něco obtížnější a musíš mu věnovat nějaký ten cvik. Je důležité, abys dýchala přirozeně, nezadržuj dech zbytečně když je ti to nepříjemné, nenadechuj se příliš zhluboka – jen tak, jak se ti to zdá přirozené a je ti to příjemné. Meditace nesmí být bolestivá nebo jinak nepříjemná.

Typů dechových cvičení je spousta, ale úplně nejdůležitější je naučit se správně dýchat. Je důležité dýchat zhluboka, naučit se soustředit pouze a jen na svůj dech, vytěsnit z hlavy ostatní myšlenky a vyčistit si tak mysl.

Tři typy dechového cvičení

První způsob

Při takové meditaci je velice důležité uvědomovat si svůj dech. Zkus si sednout k meditaci (tedy pohodlně, v klidu a s dostatkem času) a dýchej velice pomalu a tiše, co nejpomaleji a nejtišeji dokážeš. Zkus takhle své nádechy a výdechy několikrát opakovat.

Druhý způsob

Pomalu a zhluboka se nadechni nosem, tak abys skutečně dýchala do břicha. Soustřeď se pouze na hloubku svého nádechu. V duchu počítej do pěti a pomalu, v klidu vydechni. Takto můžeš druhý způsob praktikovat několikrát.

Třetí způsob

Tenhle způsob je nazván „Vdechování míru a radosti“ a název je skutečně výstižný. Při nádechu si musíš představit, že vdechuješ mír, čistotu a nádech přichází od Boha (samozřejmě v tom vyšším slova smyslu, nemusíš být věřící). Nádech by měl být pročisťující, opět bys neměla na nic myslet a mít jasnou mysl. Při výdechu se snaž uvědomit si, jak z tebe odchází veškeré obavy, strach a neklid. Všechny ty neklidné a negativní emoce, které v sobě možná máš a to, co tě v duši trápí!

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekNeschovávej jaro v šatníku
Další článekCvičení, které mě brzy zabije: Dřepy
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

7 KOMENTÁŘE

  1. Moc pěkný článek, určitě to zkusím, zvlášť ten 3. způsob se mi líbí :)

  2. Já jsem zkoušela nĕkolikrát meditovat, ale prostĕ mi to nejde. Neumím si vyčistit hlavu :-)

  3. Zkusim :D pekny clanek Mers :)) a nenapsala bys nekdy neco jak se nenastvat kdyz ti odrusta ofina? :( me uz fakt stve ze mi to pada do oci atd. Docela obdivuju lidi co vydrzeli odrustani ofiny :/ nevis za jak dlouho odroste? ted mam patku na strane ale stejne mne vadi :/ pls pomoc :)

  4. Ahoj Mers, skvelej clanek, moc se mi libi, protoze jsem v jednom kuse vystresovana, nekdy ani nevim z ceho… Mam na tebe jednu prosbicku, jestli bys nemohla zvyraznit pismo pri psani komentu, aby nebylo tak svetly. Dekuju. A mimochodem, ty jses verici???

  5. Už několikrát jsem zkoušela meditovat, pěkně jsem si sedla na postel, uvolnila se, ale já u toho prostě nevydržím, po 2 minutách mě to vždy přestane bavit a z meditace nic nemám :D

  6. Chce to trpelovost. Me to pomaha proti navalum vzteku :-D a taky pri usinani, kdyz jsem ve stresu.

Diskuze je uzavřena.