Meditační dechová cvičení = relaxujeme! 4.86/5 (7)

8697-women39s-health-beauty – kopie

Články o meditaci nepatří mezi mé úplně nejoblíbenější, protože jsou věci o kterých se mi píše lépe a jsou věci, o kterých se mi píše hůře – meditace, relaxace patří bohužel mezi tu druhou skupinu a je to hlavně proto, protože zkrátka vím, že každému zabírá při relaxování něco jiného a je to potom těžké jen tak zobecňovat.

Meditace jako taková je ale stará jako lidstvo samo a asi největší spojitost má s východním náboženstvím (např. hinduismus). Je to stav, kdy je mysl zbavená všech myšlenek, soustředí se na jeden objekt a člověku má pomoci v mnoha ohledech – ať už v tom psychickém, tak i ve zdravotním. Existuje mnoho způsobů meditace a takřka všechny vedou ke stejnému výsledku, proto jde hlavně o to, najít si způsob a tu metodu, která je nám příjemná, vyhovuje nám a jsme ochotni ji jednou za čas, nejlépe pravidelně provozovat.

Jedním z těchto způsobů je právě dechové cvičení. Dýchání je totiž činnost, která je pro člověka a zvířata nezbytná a může pořádně ovlivnit zdraví. Jen si zkus vzpomenout na astmatiky nebo lidi, kteří mají chronické záněty průdušek – není to nic příjemného a nikdo z nás si to nepřeje. Hodně velkou důležitost věnuje správnému dýchání jóga, která zdůrazňuje že je nutné dýchat celými plícemi, ne povrchně, aby se v plicích nehromadily odpadní plyny.

Existují dva typy dýchání – do hrudníku (kdy se při nádechu rozšiřuje horní a střední část hrudníku) a do břicha (kdy se využívá spodní část hrudníku a břicho). Při meditaci bys měla používat břišní dýchání, které je o něco obtížnější a musíš mu věnovat nějaký ten cvik. Je důležité, abys dýchala přirozeně, nezadržuj dech zbytečně když je ti to nepříjemné, nenadechuj se příliš zhluboka – jen tak, jak se ti to zdá přirozené a je ti to příjemné. Meditace nesmí být bolestivá nebo jinak nepříjemná.

Typů dechových cvičení je spousta, ale úplně nejdůležitější je naučit se správně dýchat. Je důležité dýchat zhluboka, naučit se soustředit pouze a jen na svůj dech, vytěsnit z hlavy ostatní myšlenky a vyčistit si tak mysl.

Tři typy dechového cvičení

První způsob

Při takové meditaci je velice důležité uvědomovat si svůj dech. Zkus si sednout k meditaci (tedy pohodlně, v klidu a s dostatkem času) a dýchej velice pomalu a tiše, co nejpomaleji a nejtišeji dokážeš. Zkus takhle své nádechy a výdechy několikrát opakovat.

Druhý způsob

Pomalu a zhluboka se nadechni nosem, tak abys skutečně dýchala do břicha. Soustřeď se pouze na hloubku svého nádechu. V duchu počítej do pěti a pomalu, v klidu vydechni. Takto můžeš druhý způsob praktikovat několikrát.

Třetí způsob

Tenhle způsob je nazván „Vdechování míru a radosti“ a název je skutečně výstižný. Při nádechu si musíš představit, že vdechuješ mír, čistotu a nádech přichází od Boha (samozřejmě v tom vyšším slova smyslu, nemusíš být věřící). Nádech by měl být pročisťující, opět bys neměla na nic myslet a mít jasnou mysl. Při výdechu se snaž uvědomit si, jak z tebe odchází veškeré obavy, strach a neklid. Všechny ty neklidné a negativní emoce, které v sobě možná máš a to, co tě v duši trápí!

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

7 komentářů

  1. Moc pěkný článek, určitě to zkusím, zvlášť ten 3. způsob se mi líbí :)

  2. Já jsem zkoušela nĕkolikrát meditovat, ale prostĕ mi to nejde. Neumím si vyčistit hlavu :-)

  3. Zkusim :D pekny clanek Mers :)) a nenapsala bys nekdy neco jak se nenastvat kdyz ti odrusta ofina? :( me uz fakt stve ze mi to pada do oci atd. Docela obdivuju lidi co vydrzeli odrustani ofiny :/ nevis za jak dlouho odroste? ted mam patku na strane ale stejne mne vadi :/ pls pomoc :)

  4. Ahoj Mers, skvelej clanek, moc se mi libi, protoze jsem v jednom kuse vystresovana, nekdy ani nevim z ceho… Mam na tebe jednu prosbicku, jestli bys nemohla zvyraznit pismo pri psani komentu, aby nebylo tak svetly. Dekuju. A mimochodem, ty jses verici???

  5. supr clanek mers..pomohl mi me vyhovuje ten treti zpusob:)

  6. Už několikrát jsem zkoušela meditovat, pěkně jsem si sedla na postel, uvolnila se, ale já u toho prostě nevydržím, po 2 minutách mě to vždy přestane bavit a z meditace nic nemám :D

  7. Chce to trpelovost. Me to pomaha proti navalum vzteku :-D a taky pri usinani, kdyz jsem ve stresu.

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist