Rozhodli jste se zařídit pokoj pro holku? Dětské pokoje mohou vypadat různě, lišit se mohou nejen barevností, ale také celkovým vybavením. Pokud jste se k tomuto kroku odhodlali, pokud jste se pustili do renovace interiéru, je dobré vědět, co v takovém příbytku nesmí chybět a co naopak vynechat, protože to nepůsobí zrovna nejlépe.
Pokoj rozdělujeme na tři základní zóny
Při zařizování dětského pokoje myslíme na to, že interiér rozdělujeme na tři hlavní zóny. Tou první je pracovní kout, který bude využíván hlavně pro sepisování domácích úkolů a také pro následnou kreativní tvorbu či první brigády. Druhou zónou je místo pro hraní (v případě hlavně menších slečen, u teenagerů se tento prostor vyměňuje za čtecí koutek nebo koutek pro líčení) a tou poslední je místo pro relaxaci čili zóna, ve které je situována postel.
V každé takové zóně nesmí chybět řádné osvětlení. Centrální čili hlavní svítidlo není dostačující, neposkytuje dostatečné množství světla. Vždy se musí doplnit o takzvané doplňkové svítidlo, které potřebnou viditelnost zajišťuje. Tímto doplňkovým svítidlem se rozumí například stolní lampy, stojací lampy nebo například LED pásky, kterými se velmi často oblepí skřínky nebo police nad pracovním stolem.
Když zařizujete dětský pokoj pro malou holčičku
Zóny máme jasně stanovené a ty jsou pevně dané vždy – ať už je dítě školačkou nebo starší slečnou, která začíná randit. Každou takovou část místnosti můžete vyšperkovat obrazem, jenž zrovna podtrhuje aktuální fázi života dívky. Zatímco holčičky zde mívají obrazy pohádkových postav či zvířatek, teenageři upřednostňují abstraktní obrazy, nebo obrazy s citáty a nápisy.
Pokud zařizujete pokoj pro malou holčičku, která zrovna začala chodit do školky nebo školy, nemusíte se obávat doplňků ve výraznějších odstínech. Pokud vám křiklavé tóny nejsou zrovna po chuti, možností jsou pastelové barvičky, jež působí daleko jemněji.
Z hlavního zařízení nesmíte v takovém pokoji postrádat dětský nábytek, v případě batolete také přebalovací pult nebo hrací prostor či dostatek úložného prostoru.
Když zařizujete dětský pokoj pro slečnu
Pokud slečna nastoupila na druhý stupeň základní školy, vybavení jejího pokoje se začne trochu měnit. Motivy dětských postaviček z animovaných pohádek zmizí, naopak se do popředí dostanou modernější a stylovější tapety, ty dětské padnou v nemilost.
V této fázi života slečny se musí rodiče trochu přizpůsobit požadavkům dítěte. Puberta je to, co nastupuje na scénu. Prostor se spíše dává kreativním činnostem a nesmí chybět ani vyšperkovaný relaxační prostor, který se může upgradovat o rozkládací pohovku či rozkládací křeslo, na kterém budou přespávat první kamarádské návštěvy.
Když zařizujete pokoj pro středoškolačku
U středoškoláků jakékoli návrhy rodičů automaticky přechází do ústraní. Takto staré (už) ženy si nenechávají moc mluvit do toho, jak mají a nemají mít zařízené své zázemí. S příchodem prvních oblíbených kapel přichází také první polepení stěn a skříní, sází se také na trochu jiné odstíny a pastely opadávají. Mnohé slečny experimentují s nejrůznějšími styly a do popředí se v jejich pokojích dostává i temná černá.
Fotografie kamarádů jsou tím hlavním bytovým prvkem stejně jako hromada plyšáků, z čehož nevyrostly. Pracovní prostor se změnil pouze na stůl s polohovatelnou, ergonomickou židlí a nástěnkou, na které visí první zkušební maturitní zkoušky.
Foto: Dovido.cz