Domů Rodina & Škola Správná řeč, správný projev, správný referát Zatím bez hodnocení.

Správná řeč, správný projev, správný referát Zatím bez hodnocení.

9

Pokud jsi jedna z dívek, která stále navštěvuje základní nebo střední školu, určitě máš zkušenosti s referáty. Učitel ti ho uloží a ty ho musíš přednést a zargumentovat před celou třídou. Občas páni a paní učitelky zavelí, aby sis stoupla před tabuli a tam povídala – to je asi jedno z nejhorších a spoustě lidí to dělá problémy. Jsi jedním z nich? Článek na přání

Já sama se musím přiznat, že na základní škole jsem byla naprosto maximálně nervozní, když na mě něco takového vyšlo a já musela mluvit před třídou, všichni na mě koukali – no hrůza. Časem jsem k tomu, ale otupěla a už mi to takové problémy nedělá, chce to jen cvik a vědět jak na to.

Hezky upravená

Je důležité, abys věřila sama sobě. Mnoho dívek se cítí lépe, když mají umyté vlasy, hezké oblečení, trošku make upu. Zní to možná divně, vždyť je to jen referát, ale když se ráno budeš sobě věnovat o chvilku déle určitě se pak budeš cítit lépe.

Ověřené informace

referát by měl spočívat v přesných informacích a faktech. Tudíž než něco přečteš a předneseš – ověř si, že je to pravda, že nebude povídat nějakou kravinu, vyhneš se tak mnoha trapným situacím.

Cvíčo doma

Než pojedeš „před spolužáky“, tak si to, co jsi napsala či stáhla nebo zkopírovala přečti, ať vůbec víš, co čteš. Pokud si to párkrát přečteš v klidu nahlas i těsně předtím je tu šance, že si některé úseky budeš víc pamatovat a nebudeš se tak zasekávat.

Artikulace, ton hlasu

Hlas je velice důležitý, obzvlášť když lidé nevidí, co vlastně čteš nebo o čem mluvíš na papíře, jsou totiž odkázaní jen a jen na tvůj hlas. Snaž se mluvit nahlas (ale nekřič), srozumitelně – mnoho dívek správně neartikuluje (málo při mluvení otvírá pusu) a slova potom splývají dohromady.

Pauzy, dýchání

Když mluvíš dávej pozor na čárky ve větách, kde bys ve většině případů měla dát kratičkou pauzu (vážně krátkou), za tečkami by měla být o něco větší a právě v těhle chvílích se nadechuj. Pokud pauzy nebudeš dodržovat tak nebudeš mít dech a bude ti těžko rozumět.

Řeč těla, gestikulace

Je lepší si před tabuli určitě vzít ten papír nebo něco, čím můžeš zaměstnat ruce. Pokud totiž máš ruce „jen tak“ podél těla, určitě se budeš cítit víc nervozní a nebudeš vědět jak se postavit

Kam se dívat?

Pokud referát čteš z papíru je jasné, že hlavně se musíš dívat na papír, aby jsi něco nespletla, pokud si to ale hezky natrénuješ a budeš si alespoň nějaké úseky pamatovat, tak občas můžeš zvednout hlavu a podívat se, třeba na kamarádku, kamaráda, učitele nebo prostě na někoho komu to čteš.

Pryč s nervozitou

Pokud jsi vážně nervozní, tak nejčastěji se radí, aby sis představila, že tam nikdo není, že jsi doma a čteš to plyšákům, psovi nebo kočce, nebo třeba rodičům. Můžeš to zkusit, vybav si svůj pokoj a představ si, že jsi tam.

Snad ti těhle pár tipů pomůže. Důležité je si věřit a zbytečně nepanikařit:)

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekVydrží vztah na dálku?
Další článekTip: Flitry na nehty
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

9 KOMENTÁŘE

 1. Nemám dobrou představivost, a už vůbec ne když musím mluvit celý referát nazpaměť=( co mám dělat mám vážný problém před holkami to řeknu, klidně i před kluky ale jakmile stojím před třídou tak ne. Koktám a jsem nervozní a klepu se=( co dělat?

  • I když si to čtu pořád dokola jakmile mluvím před třídou koktám i tak

 2. Já jsem přesně to co tam píšeš,ale už jsem měla 2 referáty a učitelka byla spokojená tak to asi tak špatný nebylo:-)

 3. ahoj potřebuju nutně pomoct na zítra si každý měl přečíst jednu povídku od Karla Čapka já si vybrala Ukradený kaktus párkrát jsem si to přečetla ale sice si to pamatuju ale ne moc dokonale ve třídě je jeden kluk já si s ním zatím jen dopisuji přes mobil ale máme se rádi já vím představ si že si ve svim pokoji ale to nejde skoušela sem to i dřív ale nedokázala sem to sem děsně nervozní před celou třídou. bojim se že se totálně strapnim nesmíme mít papíry a co kdyš něco zapomenu .kdyš tam stáli před prázdninama ostatní jeden kluk vypadal děsně nervozně přecházel něco dělal s rukama smáli se mu co kdyš se mi budou taky smát a hlavně můj kluk vim že mě má rád a že ten trapas co se mi stane bude brát v pohodě ale já ten trapas nepřežiju. řikam si že vše bude v poho ale nejde to stydim se nejsem ani moc hezká mam špatnou plet atd pardon za dlouhý text ale já se tak stydim

  • Dík za upozornění, vím o tom.. slečna si nedá pokoj, psala jsem jí, ignoruje to.. takže jsem napsala adminům

   • Nechápu, proč to dělají… to z toho mají tak dobrý pocit? To neumí napsat něco samy? Jsou trapné, že neumí nic vymyslet, proč teda blog mají, když na něj dávají jen kopie. Hlavně, že v záhlaví píše: Blog je pravděbodobně o mĚ (ach ta čeština), přidávám tam názory, projekty, deníčky. No jo – názory a rady – ale zkopírované. Tohle mě dokáže vytočit, nejradši bych jí vyrvala vlasy!
    Dala jsem tam komentář se jménem: All

 4. Když jsem chodila do třídy kde mě štval spolužák a já se ho bála. Máma mi říkala ať si ho představím jak sedí na záchodě a tlačí. Zní to divně,ale pravdou je, že mi to dost pomohlo. Nervózní jsem nebyla. (jen to mělo takovou malou chybku: bezdůvodně jsem se smála:)).

Diskuze je uzavřena.