Umíš se chránit před sluníčkem? Jaký jsi fototyp? 2.71/5 (7)

Léto je tady! Konečně můžeš vyrazit vstříc letním zážitkům. Letní grilovačka, dovádění u vody, čtení si na dece, volejbal na pláži…tam všude tě bude doprovázet i mnohdy nemilosrdné sluníčko. A i přesto, že opálení je neuvěřitelně sexy, měla bys vědět že způsobuje už méně atraktivní rakovinu kůže. Tak umíš se chránit před sluníčkem?

Opalovák vždycky s sebou!

Znáš to, na odpolední pobyt u vody sis vzala všechno potřebné – deku, nějaké časopisy, sluneční brýle, vodu…jediné, na co si maličko zapomněla je opalovací krém. Však pro jednou se nic nestane, řekneš si možná. A hodně se pleteš! Už jedno spálení kůže ti může v budoucnu způsobit závažné komplikace. Krom toho, že se ten večer nejspíš nevyspíš a příští den si budeš připadat červená jako rajče si zaděláváš na obrovské komplikace. Nejenže bude tvá kůže vypadat o hodně starší,  může se na ní vytvořit i zhoubný melanom, z kterého se může rozvinout rakovina. Proto je dobré mít opalovák vždy s sebou. Ber ho jako nutný doplněk. Že se ti kámošky smějí? Usaď je a opalovací krém nabídni i jim!

Umíš se chránit před sluníčkem

Je 10 málo a 50 už moc?

Aby ses mohla před sluníčkem efektivně chránit, je potřeba pochopit celou problematiku slunění. Za jeho škodlivost může zejména jeho přemíra, kdy UVA a UVB záření proniká do tvé pokožky a poškozuje ji. Když vyjdeš na sluníčko bez opalovacího krému, koleduješ si o pořádný malér. Proto používej opalovací krémy s vysokým SPF faktorem. Ten najdeš hned na přední straně opalovacího krému. SPF faktor se udává v číslech je to buď 6, 10, 15, 20, 30 nebo i 50. Toto číslo ti zhruba ukazuje,  kolikrát si můžeš dobu na sluníčku prodloužit, aniž by ses spálila. Pro výběr správného opalovacího krému nezapomeň ani na tvůj fototyp pleti. Právě ten v mnohém ovlivní tvé zdravé opalování. Podle něj zjistíš,  jestli je SPF 10 málo a SPF 50 už moc.

sun-protection-148363__180

Jaký máš fototyp pleti?

Podle tvého vzhledu si sama můžeš určit, jaký máš fototyp pleti a jak vysokou ochranu máš zvolit. Jsi Fototyp číslo 1, 2, 3 nebo 4?

Fototyp 1 – jedničku máš v případě, že jsi blondýnka nebo zrzka, máš světlou pleť, pihy, modré nebo zelené oči. Na sluníčku se rychle spálíš. Spíše zčervenáš než zhnědneš. V tomto případě používej vysokou ochranu, nejméně 30, klidně i 50ku!

Fototyp 2 – tvá pokožka se snadno spálí? Máš světlé vlasy, pihy, modré nebo zelené oči? V tom případě jsi fototyp číslo 2. Na sluníčku pobývej co nejméně a opalovací krém doma nikdy nezapomínej. Maž se minimálně třicítkou!

Fototyp 3 – fototyp číslo 3 jsi v případě, že je tvá pokožka snědá. Po opalování sice zčervenáš, ale pak se zbarvíš hezky do hněda. Nejspíš máš hnědé vlasy a nemáš pihy. Opálená pleť ti sluší, ale i přesto bys to se sluníčkem neměla příliš přehánět. Používej minimálně 20!

Fototyp 4 – slečny s fototypem číslo 4 to v létě vyhrály. Jejich pokožka je snědá, snadno a rychle se opálí. Pokud máš hnědé nebo černé vlasy a hnědé oči, do této skupiny zapadáš i ty. Dobrou zprávou je, že se na slunci spálíš minimálně. Ale i přesto  používej dostatečně vysokou ochranu.

sunbathing-28829__180

Opalovací mléko nebo olej?

Se začínajícími prázdninami by měly tvé kroky v první řadě vést do drogerie a ne k vodě. Tam si můžeš vybrat z celé řady opalovacích přípravků. Sleduj SPF a tvůj fototyp pleti. Vhodné je, když bude tvůj opalovací krém i voděodolný. Vybrat si můžeš klasický opalovací krém, pěnu nebo olej. Tip pro tebe: opalovací krém s pumpičkou se lépe nanáší, stejně jako opalovací krém ve spreji. V drogerii nezapomeň zakoupit ani tělové mléko po opalování, které tvou sluncem podrážděnou pokožku zklidní.

Léto je tady! Umíš se chránit před sluníčkem? Pamatuj, opálení je sexy, spálení a rakovina kůže už tolik ne! Proto než vyběhneš letním zážitkům vstříc, zamiř prvně do drogerie pro pořádný opalovací krém.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

5 komentářů

  1. Jsem jednička a nejsem blondýna ani zrzka.

  2. Adelo, neber to tak tragicky. Poslouchej, jak jsme se poznali s přítelem:
    Začalo to dávno. Tak před rokem. Byli jsme s rodinou v Itálii. Byl tam i jeden kluk s jeho rodinou a podle jeho řeči jsem usoudila, že je Čech. Zamilovali jsme se ani jeden to nechtěl říct. Když jsme odlétali, doufala jsem, že poletí letadlem, ale ne. Chtěla jsem mu všechno říct, ale bylo pozdě… Myslela jsem, že už ho neuvidím, ale po týdnu jsme do sebe narazili na ulici. A to doslova. Jemu bylo 17 a mě jen 16. Poznal mě a já jeho. A to se s jeho rodinou stěhovali do stejného města. A teď spolu bydlíme a budeme mít dítě.

  3. Týjo tak to je hustý. Tak si budu přát, aby jsme se potkali, NĚKDY…

TOPlist