Domů Tělo & Zdraví Životní styl Únava v dospívání je normální ...

Únava v dospívání je normální 5/5 (2)

5

V pubertě jsou naše city značně labilní, jsme rozhozené, náladové, vzpurné, někdy nesnesitelné a občas je i pro nás obtížné poznat, co vlastně chceme, proč jsme tak smutné nebo proč pláčeme. To k dospívání prostě patří a na dívkách se to skoro vždy dá pěkně poznat, možná právě proto, že dáváme naše pocity a stavy, tak najevo.

Tématem, které některé z vás zajímalo, byla únava, která nás v pubertě často provází. Je normální, že jsi ve dne tolik unavená? Je normální, že dokážeš prospat celý den?

Jsou lidé, kteří potřebují spát 6 hodin, jsou takoví, kteří pro to, aby mohli fungovat musí naspat hodin aspoň 10 – každý jsme jiný a proto je to naprosto individuální záležitost. Když se ale tělo začne měnit, často se mění i náš denní režim, potřeba spánku a pocit únavy, které můžou být doopravdy hodně otravné. Hodně dívek si stěžuje, že se jim odpoledne chce spát, že ve škole jsou k nepoužití i když prospí spokojeně celou noc, je to normální?

Od takových 13ti (někdy dříve, někdy později) naše tělo podstupuje velké změny a organismus se často vyčerpá, i když v podstatě nemá důvod. V pubertě je to stejně znatelné, jako třeba v těhotenství nebo při nemoci, kdy organismus reaguje podobně. Není na tom nic divného a to, že jsi unavená, i když se ti spalo pěkně, je v dospívání úplně normální.

Já sama s tím mám velké zkušenosti. Na základní a střední školu jsem musela vstávat okolo půl sedmé, což není tak úplně brzo a stejně, když jsem přišla domů, tak jsem padla, nevysvětlitelně vyčerpaná a i když jsem nechtěla spát, prostě to nešlo. Bolela mě hlava, jakmile jsem si alespoň na hodinu nelehla a neusnula jak špalek. Neměla jsem z toho moc velkou radost, protože jsem spoustu věcí, které jsem chtěla přes den stihnout, nestihla a rodiče na mě neustále měli „kecy“, že celý den prospím.

Nějak jsem ani nezkoumala, čím to může být, až pak máma řekla, že na tom v mém věku byla podobně a že to většinou bývá právě tím dospíváním a že to přejde. Doopravdy okolo 16ti let, jsem se začínala vzpamatovávat, ve dne jsem už potřebovala spát minimálně a nakonec vůbec a bylo mi zase fajn.

Takovéhle jevy se objevují u spousty dívek a může to být ve 14ti, 15ti nebo i v 16ti. Samozřejmě není 100%, že to bude pubertou, protože někdy se doopravdy špatně vyspíme nebo máme psychické problémy a to pak není divu, že nám ve dne není zrovna do zpěvu. Pokud jsi ale mladá slečna, jsi často unavená, povětšinou to bude právě tím dospíváním.

Jak se proti takové únavě bránit? Jde to těžko, protože tělo si často o spánek umí říct dost razantně. Je fajn být dost na čerstvém vzduchu, pravidelně si v pokoji větrat, což ti dodá špetku života. Zkus se vyhnout kávě, cole a čaji (které mohou způsobit odvodnění a potíže se spánkem), stejně tak by pro tebe měly být naprostým tabu energy drinky, které únavu sice na chvilku potlačí, ale za chvíli se naplno projeví v ještě větší formě. Snaž se zabavit se něčím, aby neustále nad spánkem nemusela přemýšlet.

Většinou ale pocit únavy z dospívání, odezní sám bez jakýkoliv problémů.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekNeviditelná silikonová podprsenka
Další článekJak vybrat dobrý fotoaparát
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

5 KOMENTÁŘE

  1. Já se cítím unavená vždy kolem páté, šesté hodiny večer. Třeba i teď na mě padá únava, konečně se trochu prospím, když zítra není škola. :)

    • Jak kdy hele, u mě se to nedá tak říct – někdy mám noční v práci a to chodím teda v šest ráno a další dny (i bez noční) mám problémy usnout dřív. Když je teď škola, tak se snažím přeorientovávat protože třeba dneska jsem musela vstávat ve 4 ráno, takže jsem šla spát okolo 11cté:)

  2. Já jsem po škole vždycky unavená, ale nikdy odpoledne nespim. :D Doufám, že to přejde co nejdřív. :/

  3. Já, sama bývám taky často unavená hlavně, když jdu ze školy. Jinak Mers krásný povedl se ti :-) Zatím Nicol Summer.

Diskuze je uzavřena.