Domů Rodina & Škola Cestování Vyjeď za svým snem do zahraničí

Vyjeď za svým snem do zahraničí

1

Slýcháváš svoji starší sestru nebo kamarádku básnit o krásných plážích v Řecku, o typických vlastnostech Angličanů, o nekončících párty v Německu nebo o skvělých letních campech v Americe? A říkáš si to známé „možná jednou“ nebo „až budu starší“ nebo „až budu mít víc zkušeností“? Tento článek tě má povzbudit, aby ses toho tolik nebála, tyto věci si neříkala a „prostě vyjela někam ven za neznámem“. Třeba už na střední škole. Proč ne?

Melk

Když mi bylo 17 let, jela jsem na jeden semestr studovat na gymnázium do Rakouska. A musím říct, že právě tam jsem získala zkušenosti, na které bych v Česku ještě dlouho čekala. Naučila jsem se sama se o sebe postarat, vařit si, cestovat rakouskými vlaky a autobusy, poprosit cizí lidi o pomoc a neztratit se v cizím prostředí. K tomu jsem viděla spoustu nádherných míst.

Teď se mi o tom mluví jednoduše, když už to mám za sebou. Věřte mi ale, že jsem taky měla strach. Pamatuji si na ten den, kdy mě rodiče vysadili v Melku (rakouské město). Byla jsem tam sama za sebe. Bála jsem se, ale bylo to taky určitým způsobem obrovské dobrodružství.

Nové já

V čem tě zahraniční zkušenost změní (a to si piš, že tě změní)? Když se pak vrátíš domů, jsi o hodně klidnější. Věci jako čtverka z fyziky, roztržené nové rifle nebo divná poznámka od spolužačky tě nijak nerozhodí, protože víš, že se ti mohou v životě dít i mnohem větší neplechy. Třeba to, že ti ujede mezinárodní vlak a ty musíš běhat po nádraží a dostat z lidí informace o jiném spoji. Nebo to, že se ti zasekne platební karta v bankomatu v jiné zemi a musíš volat do banky, abys to vyřešila. Naučíš se také vyjít sama se sebou, protože přijdou chvíle, kdy budeš delší dobu sama. Rozhodně se ti to nestane všechno najednou, ale minimálně si zažiješ ten pocit, jaké by to asi bylo. Vracíš se pak domů jako vítěz sama nad sebou.

Nad neplechami však převažují úžasné vzpomínky na zážitky, které si domů dovezeš. Poznáš nové lidi a když si na tom dáš záležet, udržíš si krásná přátelství s lidmi ze zahraničí – což je důvod k dalším návštěvám. Lidé z jiné země ti přinesou jiný pohled na věci, a když s nimi budeš dost mluvit, perfektně si vylepšíš svoje jazykové schopnosti.

Jak se dorozumím?

Tohle není jen tak. Pokud víš, že jedeš do třeba do Anglie, ale představa konverzace v angličtině tě děsí, tak to nepodceň. Cizojazyčné prostředí tě raketově posune ve tvém cizím jazyce, ale pouze tehdy, pokud ho již relativně obstojně ovládáš. Pokud si svým jazykem nejsi jistá, tak najdi způsob, který tě co nejrychleji připraví na nečekané. Nejlepší je kombinace různých cest. Co vše můžeš zvolit?

  • Jazykový kurz nebo individuální lekce. Pokud nemáš do odjezdu mnoho času, doporučuji spíše individuální výuku, protože tam se ti lektor může stoprocentně přizpůsobit jak ve slovní zásobě, tak v gramatice, kterou bys potřebovala dohnat.
  • Instagram – inspiruj se na zajímavých účtech, kde najdeš spoustu nevšedních slovíček, se kterými ve škole jen tak nesetkáš.
  • Cizojazyčné seriály a zjednodušené knížky.
  • Začni dávat pozor v hodinách angličtiny – děláš to pro sebe.

Jaké máš možnosti?

Pokud se cítíš, že by pro tebe odjezd na několik měsíců byl příliš velké sousto, tak nevěš hlavu a začni něčím menším. Zvlášť na gymnáziích je spoustu možností, jak se účastnit týdenních výměnných pobytů či výjezdů do hostitelských rodin. Spočítej si, kolik školních let a prázdnin máš ještě před sebou a směle plánuj a sni o velkých věcech. Z počátku můžeš zkusit pár týdnů až měsíců v příhraničních státech, pak se můžeš odvážit ještě dál, třeba do Dánska nebo do USA. Na vysoké škole se ti pak otevře spoustu dalších možností, jako třeba výjezdy v rámci programu Erasmus. Už na to budeš připravená a jen sáhneš po tom, co tě nejvíc láká. Vždyť se říká, že člověka nejvíce mrzí to, co nikdy nezkusil. Za každé vystoupení z komfortní zóny budeš jednou ráda. Jsou to zážitky, které tě utváří a nikdo ti je už nevezme.

Zajímá tě toho o cizích zemích a jazycích více? Brouzdej a inspiruj se.

1 komentář

Diskuze je uzavřena.