Domů Trendy & Fashion Nezařazené Z historie spodního prádla: Co o něm možná nevíte? ...

Z historie spodního prádla: Co o něm možná nevíte? 5/5 (1)

0

Okrajová část populace sice vyráží ven „na ostro“, ale naprostá většina lidí si život bez spodního prádla nedokáže představit. Chrání intimní partie, je svůdné… Zkrátka a dobře ho máme rády a oblékáme si ho každý den. Ještě poměrně nedávno však ženy neměly ani zdaleka tak bohatou nabídku a byly odkázány na úplně jiné kousky. Pokud tě zajímá historie, rozšiř si obzory a přečti si něco o spodním prádle.

Jak to všechno začalo?

Adam a Eva spodní prádlo nepotřebovali. A když byli vyhnáni z ráje, vystačili si s fíkovým listem. Mužské genitálie se však ve větším měřítku zakrývaly až ve starověkém Římě. Boxerky ani trenýrky tehdy k mání nebyly, pánové si museli vystačit s bederní rouškou (kus bavlny či plátna). Účelem byla ochrana před úrazem a chladem.

Opravdové spodky se objevily až ve 13. století. Byly o něco delší, než jak je známe dnes. Sahaly od pasu až po lýtka. Později se začaly šít i s poklopcem, což pánům značně usnadnilo vykonávání potřeby.

Modernějšího střihu se pánské prádlo dočkalo až někdy ve 30. letech minulého století. Podstatně se zkrátilo a zavazování v oblasti pasu nahradila guma. Bezesporu šlo o zcela zásadní inovaci, neboť rozvazování bylo pracné a časově náročné.

Dámské spodní prádlo nosily nevěstky

Ženy to neměly jednoduché a byly velmi dlouho odkázány na jakési zkrácené kalhoty s nohavicemi ke kolenům či do půli stehen. Navíc je nosily zejména dámy lehčích mravů. Podle všeho však takové prádlo muže svého času velmi vzrušovalo.

Kalhotková revoluce nastala až ve 20. století. Její tváří se stala Britka Lucy Duff-Gordonová. Kromě toho, že společně se svým mužem přežila ztroskotání Titaniku, se zasloužila o zkrácení nohavic u kalhotek. A jakožto nebojácná žena a průkopnice v oboru uspořádala i první módní přehlídku. Dámské spodní prádlo předváděly vysoké modelky, což bylo ve své době nevídané.

Podprsenku vymyslela Češka

Zní to neuvěřitelně, ale je to tak. Marie Tucek byla dáma českého původu žijící v Americe. Jako první se zamyslela nad prádlem, které by nahradilo nepříliš populární korzety, a nechala si patentovat první moderní podprsenku. Nazvala ji „prsním podpěrovačem“ (breastsupporter) a opatřila ji ramínky a zapínáním na háčky. Ke vší smůle její vynález nikoho nezaujal.

Skutečný úspěch měla až podprsenka z dílny Američanky Mary Phelps Jacob. Ani ta však na vynálezu nezbohatla, protože ho prodala za směšné peníze velké módní firmě.

Spodní prádlo dnes

A jaké trendy velí sortimentu spodního prádla dnes? Neustále se mění, ale obecně klademe důraz na kvalitní materiály, smyslné střihy a atraktivní designové provedení. K nejprodávanějším značkám u nás patří dámské spodní prádlo Horsefeathers, Calvin Klein, Diesel a Tommy Hilfiger.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.