Domů Krása & Péče Nehty Plíseň nehtů na nohou a rukou – jak se jí zbavit?

Plíseň nehtů na nohou a rukou – jak se jí zbavit?

1

Plíseň nehtů je nepříjemná a potrápit dovede opravdu každého. Možná i ty řešíš tento choulostivý problém, kvůli nevzhledně vypadajícím nehtům na nohou nebo rukou. Co s tím? Jednoznačně se musíš plísně zbavit. Ale jak ji lze léčit? V následujícím článku se dozvíš vše potřebné o tomto nezvaném hostovi – kde se plíseň vzala, jakou léčbu zvolit a jak dlouho potrvá, než se plísně na nehtech zbavíš natrvalo?

Kde jsou rizika vzniku plísně nejčastější? 

To, že aktuálně řešíš plíseň nehtů neznamená, že se máš za co stydět.  I když má vznik plísně spojitost s nevhodnou hygienou, dostat ji můžeš i v případě, že si nohy a ruce myješ pravidelně. Plíseň můžeš chytnout po návštěvě bazénu nebo sauny, když se dostaneš do kontaktu s nakaženými lidmi nebo třeba méně častou výměnou ponožek. Plíseň tě může potkat i v případě, když zvolíš nevhodnou obuv a na výletě se ti zapaří noha, když máš mokré ponožky a necháš je na nohou zaschnout nebo když tě třeba tlačí boty ve špičce. Jako prevence je dobré nohy udržovat v suchu a čistotě, každý den měnit ponožky i správně zastřihovat nehty. Špatně zastřižený nehet i drobné ranky na nohou jsou také rizikovým faktorem pro vznik plísně.

plíseň nehtů na noze
plíseň nehtů na noze

Léčba nehtové plísně

Nejlepší je s léčbou začít hned, jak zpozoruješ její první příznaky. Mezi ně mimo jiné patří i barevná změna nehtu a jeho okolí. Pohled na velmi rozvinutou nehtovou plíseň není nijak příjemný. Dobrou zprávou je, že existuje celá řada lékárenských přípravků i babských rad, které ti s plísní pomohou.

Pomoc najdeš v lékárně

K léčbě nehtové plísně jsou zapotřebí antimykotika. Jelikož je většina přípravků v lékárně k dostání především na lékařský předpis, bude potřeba i návštěva kožního lékaře, který určí správnou léčbu. Tu můžeme rozdělit na vnitřní a vnější.

  • Vnitřní léčba – Nehtovou plíseň lze léčit pomocí vnitřně užívaných tablet. Tato léčba však není vhodná pro každého z důvodu možných nežádoucích účinků léků. Lékař ti může předepsat lék Terbinafin nebo Itrakonazol. Výhodou je poměrně velká účinnost léků a kratší doba léčby.
  • Vnější léčba – Vnější léčba je mnohem výhodnější co se nežádoucích účinků týče. Bohužel si však neporadí s pokročilou nehtovou plísní, určená je spíš k počínající nebo střední infekci. V lékárně a opět na lékařský předpis můžeš sehnat léčivý lak Loceryl, Polinail nebo Mycosten. Vhodný je i léčivý roztok Batrafen.

Volně prodejné léky na plíseň nehtů – Exoderil (mast i roztok), Nailner, Repair, Lamisil krém, Canespor a další.

A co říkají babské rady? 

S plísňovou infekcí si však poradí i babské rady. Pomoct by měl roztok octu a vody, do kterého postižené místo namočíš, stroužek česneku, kterým infikovanou část potřeš nebo pasta z jedlé sody, kterou na nehet aplikuješ a necháš zaschnout. Tyto rady však doporučujeme vyzkoušet pouze na počínající infekci, pokud nezaberou, poraď se s lékařem, který nasadí vhodnou léčbu. Léčení nehtové plísně touto metodou trvá podstatně déle než běžnými léky.

Jak dlouho léčba nehtové plísně trvá? 

Nehty postižené plísní se nevyléčí za jednu noc, krom vhodné léčby je tak zapotřebí i trpělivost. Nehtovou plíseň můžeš vyléčit za několik týdnů, ale i za několik měsíců. Každopádně už víš, že se za nehtovou plíseň nemusíš stydět. Vždyť ji může mít i tvá kamarádka, jen ji zdárně schovává!

1 komentář

  1. Jedná moje pritelkyne si vyléčila plíseň na nohou .Viděla jsem to na vlastní oči.Je to zdlouhavé ale pracuje to.Potřeba je kukuřicna mouka na krmení zvěře .Smícha se v horké vodě a povychladnuti namočit postižené nohy musí se to dělat až půl roku.

Diskuze je uzavřena.