Domů Tělo & Zdraví Hubnutí Aby hubnutí nebylo trápení – připravte svou postavu na léto

Aby hubnutí nebylo trápení – připravte svou postavu na léto

0

Konec května a začátek června je spojený nejen s prodlužujícími se dny a s mnohem hezčím počasím. Ke slovu se dostává i nutná potřeba zhubnout. To ale nemusí být vždycky úplně snadné. Ještě ke všemu, pokud nevíte, ze kterého konce vlastně začít. Ale nebojte. S naším malým průvodcem nabraná kila shodíte pouhým mrknutím oka.

Na léto se těšíme celý rok. Jakmile ale přijde, zachvátí nás panika. Tu vyvolávají veškerá kila navíc, která se na našem těle pomalu nastřádala od začátku prosince. Zatímco v zimě bylo možné je skrýt pod objemné svetry a neforemné kabáty, během oteplování si plně uvědomíme, že s naší postavou není něco až tak úplně v pořádku.

Sukně a šortky začínají být najednou nějaké těsnější a po oblečení plavek si občas nejsme jisté, zda máme plakat, nebo se naopak smát. A to i přesto, že letos je plavková móda opravdu benevolentní.

Aby nás na pláži či u bazénu nečekal pěkný trapas, bude potřeba se zamyslet nad tím, jak co nejrychleji, ale zároveň zdravě zhubnout.

Pojďme se na ty nejlepší způsoby hubnutí společně podívat.

Hubnutí bez trápení

Jak a proč zhubnout?

Hubnutí není důležité jen kvůli celkovému zdraví našeho těla, ale hodně udělá i s naším sebevědomím.

Je úplně něco jiného, když si jdeme zatancovat v krásných a dobře padnoucích šatech, které upozorní na ladné tvary naší postavy, než když jsou nám šaty těsné tak, že v nich nemůžeme dýchat a neustále zadržujeme dech, aby nám látka šatů nezvýraznila každý špíček na těle. Hlavně břicho je v oblasti ukládání tuku velmi kritické místo.

Také se budeme cítit úplně jinak, když v plavkách vystavíme naši bezchybnou, a i trochu vysportovanou postavu, než když si kolem pasu neustále omotáváme ručník a modlíme se, aby nás nepotkal žádný pěkný kluk.

Spousta lidí se hubnutí bojí, protože mají pocit, že je čeká jen nekonečná nuda a odříkání, které nepřináší žádný viditelný výsledek. To je ale velká chyba. Způsobů hubnutí existuje spousta. A co víc, velká část z nich není ani trochu nudná.

Záleží jen na vás, jestli si vyberete hubnutí pomocí:

  • Pohybu
  • Zdravé stravy
  • Kombinaci obojího

Samozřejmě, kombinace obou postupů vám zaručí nejlepší a nejrychlejší výsledek. Jestli se ale na některou věc úplně necítíte, nebo pro vás existují nějaká další omezení (třeba nemoci, nebo alergie), je lepší, když s nimi začnete postupně, nebo se do nich nepustíte vůbec.

Jaké existují způsoby hubnutí?

Výše jsme si řekly, jaké máme základní způsoby hubnutí. Tato znalost vám ale příliš nepomůže, pokud nevíte, jak tyto metody správně uchopit. Proto se podíváme na několik konkrétních příkladů, co můžete pro sebe a své tělo zkusit udělat.

Zdravé stravování

Nejjednodušší věc, kterou můžete zkusit je to, že se začnete zdravěji stravovat. Rozhodně tím ale nemáme na mysli hladovění. To sice v některých případech funguje, ale není ani trochu zdravé. Ke všemu, jakmile se vrátíte k původnímu jídelníčku, kila budou během několika týdnů zase zpátky. A kolikrát se ještě nějaká nová objeví. Tomuto jevu se říká jojo efekt. Každá dobrá dieta by měla být sestavená tak, abychom se mu ideálně vyhnuly.

Proto je dobré, aby byl jídelníček dostatečně vyvážený. To znamená, že by v něm neměly chybět bílkoviny, kvalitní tuky, ovoce, a hlavně spousta zeleniny. Naopak zapomeňte na sladké limonády, cukrovinky a fast food. Správná není ani dieta, která nám káže jíst jeden druh potravin. (Třeba jablka.)

Pokud jste v oblasti zdravé výživy teprve nováčci, možná vás zaujme bílkovinová dieta. Ta vám dovoluje jíst sýry, kvalitní maso a spoustu dalších dobrých věcí. Zároveň zhubnete a nebude vás trápit nepříjemný hlad.

Hubnutí bez trápení

Cvičení

Nakonec se podíváme zblízka i na možnosti zdravého pohybu. Je na vašem uvážení, jestli vás bude bavit tanec, jízda na kolečkových bruslích, nebo dáte přednost běhání. Úplně mimo nemusí být ani pravidelná návštěva posilovny. Důležitá je však pravidelnost.

Možná jste to nevěděly, ale v posledních několika letech si nemusíte zacvičit jen v nepříjemně vydýchané místnosti. Města a některé obce přišly s nápadem, že lidem postaví malou posilovnu přímo pod širým nebem. Nejčastěji je objevíme u dětských hřišť, ale bývají i součástí různých venkovních sportovních areálů. Výhodou je, že pak nemusíte ani nikam dojíždět a utrácet své těžce vydělané peníze za každý jeden vstup.

Hodně populárním pohybem je i plavání. To vám vykouzlí krásně štíhlou a vypracovanou figuru a zároveň nebudete mít pocit, že opravdu cvičíte.

Máte nějakou oblíbenou dietu nebo sport? Napište nám do komentářů.