Domů Sex & vztahy Kamarádky Braň se proti manipulaci! Zatím bez hodnocení.

Braň se proti manipulaci! Zatím bez hodnocení.

10

Určitě znáš moment, kdy si něco nepřeješ, nechceš něco udělat, ale někdo tě k tomu přesvědčí. Ty to uděláš, ale časem zjistíš, že jsi to vlastně vůbec nechtěla – někdo tě využil – i tomuhle se říká manipulace. A nemusí to být zrovna manipulace pomocí krutého vydírání, jsou lidé, kteří se narodili s darem přesvědčovat jiné, působit na jejich city, aby dělali právě to, co oni chtějí.

I mezi mladými to je vcelku běžná věc, jak mezi klukem a dívkou, tak mezi kamarádkami. A často si to ani nemusíš pořádně uvědomit – vždy bys ale měla umět říct ne a tím se bránit.

Nekonfliktní typy

Asi nejhorší to bývá pro lidi, kteří jsou nekonfliktní, snaží se vyvarovat hádkám a proto na vše říkají ano, občas něco za někoho udělají a ani nemají nutkání se dožadovat odměny. Jistě, něco děláme proto, že máme ty druhé rádi, rádi jim pomůžeme, ale vždy bys měla umět rozpoznat, když tě někdo využívá a požaduje po tobě věci, které se vlastně ani netýkají tebe – a to zejména v případech, když to chtějí dokola a ne jen jednou.

Umět říct NE je tak trošku umění. Měla bys rozpoznat chvíli, kdy je vhodné to říct, kdy už je to nutné a naopak, kdy se to bere jako drzost. To, že po tobě učitel bude chtít vypracovaný domácí úkol přeci není manipulace a slovíčko Ne se k autoritám nehodí. Nad ním se nejvíce rozmýšlej u kamarádek nebo kluků – právě ti jsou nejčastější manipulátoři.

Oblíbené větičky

Jak já nesnáším větu:  „Ale Luci, ty to umíš nejlépe“ To je jasný případ, kdy se tě někdo snaží přesvědčit, aby udělala něco, čím si vlastně nejsi jistá, jestli to udělat chceš a rozmýšlíš se. V mnoha případech to ani dotyčný nemyslí vážně a lidově řečeno ti „podlejzá“, abys udělala přesně to, co on chce. Co je na tom nejhorší? Jakmile souhlasíš, bude za tebou chodit pořád a pořád a pořád a pravděpodobně se z toho stane začarovaný kruh, z kterého se velice špatně dostává.

Sebevědomí, urážky a pláč

Často se může stát, že po odmítnutí, ti kamarádka začne nadávat nebo tě obviní z toho, že jí nemáš ráda, nejsi kamarádka a nechováš se tak, jak by ses chovat měla. Pokud máš dostatečné sebevědomí a nenecháš se zaslepit jejími srdceryvnými výjevy, musí ti být naprosto jasné, že to spíš ona se nechová jako kamarádka, obzvlášť v případech, kdy se jedná o školu nebo o cokoliv jiného, tak zanedbatelného. Pokud něco nechceš udělat, tak to nedělej – každý máme přece svá práva, svoje potřeby a to, že ona na něco nemá čas, nebo je líná, neznamená, že ty se jí musíš podřizovat.

Stejně tak se to může stát ve vztahu, kde se můžeš setkat s vydíráním typu: „Víc by ses mi líbila o pár kilo lehčí“ nebo na rovinu: „Jestli nezhubneš, tak s tebou nebudu chodit“. Kluci dokáží být doopravdy necitové a manipulátoři (co si budem povídat, holky taky…) a jestli se s tímhle setkáš, určitě to promysli. Nepřizpůsobuj se kvůli někomu, kdo ti za to pravděpodobně ani nestojí. Něco takového může být opodstatněné ve chvíli, kdy váha ohrožuje tvůj zdravotní stav, to je pak jasné, že člověk, který tě bude mít rád, nechce aby jsi byla nemocná a obézní – bohužel, tohle se děje spíše ve chvílích, kdy má holka sice zdravou postavu, je jí za co chytit (někdy ani to ne) a kluci si léčí vlastní komplexy a neví, co vlastně chtějí. Od takového rychle pryč!

Je fajn mít kamarády, spolužáky a přítele, na které se můžeš spolehnout, občas si s něčím vypomůžete, ale když jen ty něco děláš pro ně, když se jim ty neustále přizpůsobuješ a když se jen ty kvůli nim musíš měnit – jsou to vlastně přátelé?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekOzdoby do vlasů dotvoří tvůj styl
Další článekZimní líčení + (foto)návod
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

10 KOMENTÁŘE

 1. děkuju za tenhle článek! Moc mi to pomohlo, protože jsem zrovna ten typ, který na všechno říká ano,ano..

 2. Krásně napsaný článek Mers. Myslím že by mohl hodně lidem pomoct a otevřít oči. Mě to nijak moc nepomohlo, ale to jen protože s nějakým využíváním a manipulací problém nemám :)

 3. Jé, máš naprostou pravdu, taky nesnáším tyhle věty a manipulaci, je to tak falešné a neupřímné… Ale já nechci podlejzat, jen ríkám, že ty umíš fakt úžasně články psát a podat! Taky znám pár takových lidí a jsem ráda, že existuje nějaký web, na kterém je tento článek uveřejněn. A ještě jednou ti moc pochvaluji tuto parádní stránku, kterou jste jak se opakuji vytvořili skvěle.
  Krásný den,
  teensmajdicka.blog.cz

 4. Krásný článek, jen co má dělat? Jelikož si ve škole musíme dělat do sešitů poznámky z toho, co učitel říká a nikdo celou hodinu nedává pozor, jen já a několik dalších se celou hodinu snažíme zachytit z učitelovy přednášky to nejdůležitější. Po hodině za mnou ,ale půlka třídy přijde a ptají se mě skoro po každé hodině, jestli bych jim nemohla do zítřka půjčit sešit, i když se zrovna musím z toho sešitu učit.Nevím, co jim na to mám říct, když řeknu NE stejně mě pořád přemlouvají a tak nakonec povolím ale NECHCI, je to hrozné. a když nepovolím, potom se se mnou nebaví a jsou na mě hnusní :(( pomoz mi prosím

 5. No jak to tak čtu,tak nevím jaký jsem typ .Já umím rozpoznat kdy říct NE ,ale stejně řeknu nakonec ano .Prostě mi to nejde říct někomu NE ,ale myslím že se to už nezmění … když máme ve škole mluvnícvičení tak si radči nechám napsat 5 .Nenípro mě těžké si ho připravit ,ale říkat ho přet tabulí ano,protože mě nikdo nikdy neslyší i když mluvim nahlas .( as nemluvim dost nahlas ,ale já se snažím a vždycky mi to jako nahlas příjde )

 6. Ahoj,potřebuji poradit je mi 12 a chtěla bych chodit s jedním klukem ale problém je v tom že mu de jen o sex je mu 13. Nevím co mám dělat bojím se že kdyš řeknu že bych s tím ještě počkala najde si jinou a odkopne mě. Myslím si že je to blbost chodit z takovím klukem ale třeba na to máte někdo jiný názor a dokážete mi poradit s touhle situací. a ještě mám jeden dotaz ale není k tomuto tématu, když půjdu k doktorce na očkování tak je možné že by se mě ptala i jestli nemám měsíčky? CHodím totiž do ordinace z mamkou a ještě sem jí to neřekla a ani nechci aby to věděla. Předem děkuji za odpověď. :)

  • Ahoj,

   ve dvanácti o sexu neuvažuj, je to vážně ještě brzo a mohla bys toho v budoucnu litovat. Navíc vyspat se s klukem, kterému jde zřejmě jen o to jedno je hloupost a pokud na tebe nepočká, tak za to rozhodně nestojí a mnohem lepší je najít si někoho, kdo tě bude mít rád.

   Jinak je samozřejmě možné, že se tě doktorka bude ptát i na menstruaci, ale můžeš říct mamce, aby počkala v čekárně, že chceš mít soukromí, určitě to pochopí:)

 7. 100% souhlasím s tímto článkem! ;) I když se to nezdá, občas se taky bojím říct to NE! :) Dříve mě kvůli tomu jedna spolužečka pořád otravovalanapř.: „Odnes mi pls tenle něco!“ Když jsem odmítla, tak řekla: „Jo a pamatuješ, jak jsme byly nejky kámošky?“ apod. Štvalo mě to, ale bránit jsem se nedokázala :(. Důvod, proč jsem se změnila byl jednoduchý: moje NK, neboli také BFF :). Ona to viděla, jak mě ta druhá využívá, a promluvila mi do duše! ;) Chvíli jsem to brala jako no jo, no… Moc jsem to nebrala na vědomí, ale pak jsem si všimla, že když té holce, která mě využívá/la řeknu, jestli by mi náhodou nepomohla apod., tak vždyck řekla ne. To mě naštvalo, a taky to, když jsem zjistila, že mě občas pomluvá. Chytla jsem se za nos a vzpomněla jsem si na slova BFF a uznala jsem, že měla pravdu! A od té doby se nenechávám využívat (musím zaklepat xD)

Diskuze je uzavřena.