Domů Rodina & Škola Volný čas Chci prachy! Aneb: Jak si najít brigádu? Zatím bez hodnocení.

Chci prachy! Aneb: Jak si najít brigádu? Zatím bez hodnocení.

12

Dobrá, vím, že mnoho slečen nehledá brigádu a možnost uplatnění jen kvůli tomu, aby si vydělaly penízky, ale která z nás je nepotřebuje? Někdy i ty budeš chtít vyrazit do kina, na nákupy, na výlet a říkat si rodičům o peníze a někdy slyšet ty jejich přednášky, může být dost únavné – proto vezmi osud do vlastních rukou a jestli chceš nějaký ten peníz navíc: Najdi si brigádu!

První, co bych asi měla říct je, že rok od roku to je s hledáním práce a brigád pro mladé lidi těžší a těžší. Firmy škrtají rozpočty, obchody taktéž a samozřejmě se to projevuje v počtu najímaných zaměstnanců – proto není nic neobvyklého, když žádnou brigádu nenalezneš. Někdy totiž musíš hledat nějaký ten měsíc dopředu, aby jsi měla v létě co dělat a někdy prostě v tvém okolí nic není – ale za zkoušku nic nedáš.

Méně jak 15 let

Pokud je ti méně jak patnáct, tak to s brigádou bude horší – nic pořádného si totiž ve většina případů nenajdeš. Stále nejsi plnoletá ani svéprávná a věk tě stále omezuje – nemůžeš podepisovat smlouvy a stále za tebe mají zodpovědnost rodiče. Proto firmy ani jiní zaměstnavatelé nechtějí brát nikoho pod 15 let – to je jasné.

Jak si ale tedy v tomhle věku můžeš vydělat? První možnost je začít doma – často rodiče jsou nadšení, když jim s domácností pomůžeš a ulehčíš jim práce, zkus je požádat, jestli by ti za nějakou rozumnou nabídku (např. žehlení, mytí nádobí apod.) nezvýšili kapesné, či nepřispívali na tvé peněžní aktivity.

Další možností je výpomoc např. u sousedů či u starších lidí – sekání trávy, venčení psů, starání se o děti sousedů – to všechno můžeš nabídnout, pokud máš doopravdy snahu. V současné době existuje docela výnosná brigáda a to je roznášení letáků – často to bývá únavná, otravná a nekonečná práce, ale mohou to dělat i mladší 15ti let (alespoň někteří zaměstnavatelé to umožňují) a vyděláš si.

15 – 18 let

V tomhle věku jsi stále omezena, i když už to není tak hrozné – můžeš podepsat papíry, zavázat se k oficiální brigádě. Stále jsi však pod dozorem rodičů a proto bývá těžké přemýšlet nad brigádou v cizině – rodiče to nevidí rádi. Pokud ti to ale zařídí, tak proč ne?

18+

Jakmile dovršíš plnoletosti, můžeš si v podstatě dělat co se ti zlíbí. V práci ani brigádách nejsi omezena, takže je to určitě nejlepší možnost, jak si při studiu najít přivýdělek – hodí se to.

Nejvyužívanější brigádníci:

Prodavačka/doplňování zboží – do 18ti let by ses měla vyhnout (ani by ti to nemělo být umožněno) operacím s penězi. Tudíž prodavačku si nech, až budeš bystřejší, zkušenější – je to vcelku velká zodpovědnost. Doplňování zboží nabízí pár hyper a supermarketů – většinou to nemají napsané na dveřích, takže se jdi beze studu zeptat, nic za to nedáš.

Roznos letáků – jak jsem napsala: Práce, kterou mohou vykonávat i mladší. Chce to znát ty správné lidi a dívat se po různých městských tabulích, kde se vystavují plakáty a letáky. Často si tam takové firmy dávají inzerát, že hledají někoho na roznos.

Operátor výroby – klasický dělník, většinou těžká fyzická práce – záleží u koh přesně by jsi o místo stála. Někteří chtějí 18+ někteří klidně méně. Pokud tedy máš ve městě nějakou továrnu či velkou firmu, určitě se zeptej.

Recepční – nenech si ujít svou příležitost jak se zlepšit v jazycích, či jak ukázat své vědomosti. Většina společností (hlavně těch pražských), které vybírají recepční, chtějí i znalost alespoň jednoho světového jazyka (nejlépe angličtina x němčina).

Barmanka/Servírka – další druh vcelku těžké práce, ve většině případů opět pro 18+. Některé diskotéky, ale hledají i mladší výpomoc za bar, takže i v 16ti můžeš dát najevo, že o to místo zájem máš – záleží hlavně na přístupu vedení.

Telefonistka – pokud ti nevadí telefonovat a cizím lidem vtloukat do hlavy, že tvoje nabídka je suprová, možná bys měla zkusit dělat telefonistku – neplatí nejhůř. Jediné, co potřebuješ je umět lidi ukecat.

Administrativní pracovník – různé banky, pojišťovny, firmy a jiné podobné zařízení, kde musí pracovat s dokumenty v létě hledají výpomoc, která by jim pomohla něco roztřídit nebo srovnat.

Sběrač ovoce – v létě možná to pravé pro tebe. Různá ovocnářská družstva hledají brigádníky na pomoc při sběru jahod, třešní a jiného ovoce. I pro mladší slečny.

Jak hledat?

Nejdůležitější pravidlo je PTÁT SE! Nemají nikde napsané, že hledají brigádníky? To je fuk, prostě tam jdi a zeptej se, protože jak už jsem tu napsala: Za zkoušku nic nedáš. Zeptej se v obchoďácích, velkých továrnách, firmách, diskotékách…

Rozhlížej se – všude kolem nás visí letáky/inzeráty, že někdo někoho hledá – možná i všímavostí narazíš na nějakou slušnou brigádu poblíž tvého bydliště.

Využití kontaktů je samozřejmé. Možná tvoje maminka zná ředitele nějaké firmy, kde by jsi mohla vypomáhat. Možná tvůj taťka chodí do továrny, kde hledají nové brigádníky a často mají děti zaměstnanců přednost. Prostě se ptej rodičů, zda o něčem nevědí.

I internet je skvělým pomocníkem – existuje spousta serverů, kde nabízejí práce a brigády, stačí jen umět hledat a pomocí vyhledávače si najít o co stojíš, co umíš a kde bys chtěla brigádničit. Ovšem, dávej si pozor na podvodné nabídky.

Pár pravidel ohledně brigád

Existuje doopravdy hodně špatných lidí, kteří by tě jen chtěli využít a podvést – proto si na to dávej, hlavně v takovém hledání pozor. Neplať žádné zálohy, správná brigáda by tě neměla vysávat z penízků, naopak – nikdy se mi v hledání nestalo, že by někdo s čestnými úmysly, chtěl zaplatit dopředu (např. že mi najde brigádu apod.) – proto si na takové lidi dávej pozor.

Vždy si DŮKLADNĚ přečti vše, co ti zaměstnavatel předloží – ať už je to inzerát, smlouva či nějaký doklad – pokud ti ještě není 18, raději to zkonzultuj s rodiči – to platí i u zahraničních pobytů a jiných např. i modelingových „výletů“.

Pokud hledáš na internetu – uvažuj. Některé inzeráty totiž lákají mladé lidi na extrémně vysoký plat. Jak si nějaký zaměstnavatel může dovolit platit brigádníkovi 30 000 za týden či za měsíc? Mnohem reálnější je hodinový plat – kde máš rovnou uvedenou mzdu za hodinu.

Já sama už jsem pár brigád prošla a nějaké ty menší zkušenosti mám. Začínala jsem jako recepční (baví mě jazyky). Tuhle brigádu jsem si našla pomocí rodičů, kteří mě informovali, že jedna nemocnice hledá recepční na zkrácený úvazek, tak jse si řekla proč ne.

Ráda zkouším nové věci, proto jsem hned jak mi bylo 18ct podala žádost do Philip Morris – továrna na cigarety – pracuje tam moje maminka, takže mi jako dítěti zaměstnance dali přednost a pracuji tam jako operátor výroby – vše jsou jen brigády, ale slušně placené. Věřte mi, že to není ale jen tak za nic – 12 hodin na nohou, občas nestíhačka…

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekZbav se pupínků po holení!
Další článekCo dělám pro svou pokožku
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

12 KOMENTÁŘE

 1. Skvělý článek. Mě je třináct, takže pro mě těch brigád moc není. Ale v naší vesnici máme pilu, takže se skusím poptat, jestli tam někoho nepodřebujou na rovnání latí, dřeva, apod..

 2. Taky jsem hledala brigádu, ale žádná nebyla. Je mi 15 let. Nakonec už mám, ale zajištěnou na příští rok, půjdu vypomáhat do Zoo :D

 3. Já hledám pořád a nemuzu najít :D :/
  Ptali jsme se už společně s kámoškou normálně v obchodě ale začínají prázdniny takže to necháme až po prázkách…snad ;)

 4. No me je bouzel teprve 14 a tak se snazim alespo trochu pomahat ( hlavne kdyz potrebuju nejake ty penize :D) ale vetsinou si to tzv. vydupu dlouhyma kecama . Uz abych byla starsi ,pac neznam holku ktera by se nechtela mit dobre , hezky se oblekat a alespon mit nejakou tu kacku u sebe i kdyz penize nejsou vsechno ale bez nich se zit neda.

 5. Já nevím, to je asi nějaká novinka – „15-18let .. můžeš podepisovat papíry“ .. Pokud dobře vím, tak žádné papíry jako smlouvy či tak, tak se nemůžou podepisovat, když není dotyčný způsobilý k právním úkonů a způsobilý k právu a povinnostem. Tím pádem ani prodavačka nelze od 18let, protože dotyčný by manipuloval z hotovostí a to nesmí. Nebo je to teď nějaké změněné? To bych docela ráda věděla, v moji práci jsem ve styku s penězma a do mých 18let mě tam nevzali. Jakmile jsem měla 18tiny, tak jsem tam byla. Roznos letáků ano, to dávají i těm nejmladším, operátor vlastně jde taky, ale recepční (tam bude asi záležet kde, pojem „recepční“ je až moc obsáhlé)? Barman? Zvláštní, je mi 19let… mi neříkejte, že se tohle za rok změnilo.

 6. Už to vidím, s tím barem a prodavačkou jsem to pochopila částečně jinak, než je tu napsané. Ale stejně mi furt v hlavě vrtá to “ .. můžeš podepisovat“. A stejně .. nemělo by ti být umožněno pracovat s penězi .. To snad doufám, že je spíš jako „nesmíš!“ =D Protože tím pádem firma si pěkně zahrává.

  • Možná jsem to napsala špatně, ale každopádně, od 15ti do 18ti let je to pořád omezené, ale papíry můžeš podepisovat, potřebuješ u většiny smluv, ale i souhlas rodiče a pak je smlouva platná. Co se týče prodavaček a barmanek – měla by se podepsat hmotná zodpovědnost, což se může až od 18ti, znám ale pár barů a diskoték, kde dívky nemanipulují s penězi, pouze vypomáhají, takže to není potřeba

 7. Mers, super článek, také jsem měla jít dělat operátorku výroby, jen mi to pět dní před koncem června odřekli, takže jsem musela brát i to, co jsem vůbec dělat nechtěla. No a nechci tu být za tu největší rejpalku, jen Tě chci upozornit, že ti v článku chybí pídmenka (co jsem si všimla, tak v odstavci „operátor výroby“ a v předposledním odstavci).

 8. Dobrý článek, já se už taky začínám poohlížet po nějaké brigádě, protože na tom nejsme nijak dobře. Jenže mám zásadní problém. Letos mi má být čtrnáct a já stále vypadám max. na deset. A to nepřeháním. Jednou za rok si vydělám stovku u dědy a to je málo. Jednou mě napadlo i venčení psů, ale další problém- psů se bojím. Nic jiného mě nenapadá a když mě něco napadne tak se to realizovat nedá, protože mamka mě moc nechce pouštět ven. Prý jsem na brigádu moc mladá. Nemohla by jsi mi nějak poradit, prosím????

  • Ahoj, v tvém věku je to zkrátka problém – nejlepší je počkat do patnácti, až budeš starší, to se brigády shánějí lépe, ,protože moc zaměstnavatelů nestojí o mladé slečny:)

 9. Sice je to super článek ale upřímně moc mi nepomohl.. ptám se kde se dá a doma jsem sousedy už obvolala, poptala jsem se, doma nedostávám žádné kapesné, natož abych si rodičům řekla aby mi něco málo přidali a to doma dělám pořád skoro všechny domácí práce, roznášení letáku by až tak špatný nápad nebyl, ale bydlím v takovém zapadákově že tady na to není potřeba víc než jeden člověk a tuto práci už bohužel někdo dělá.. Telefonistka upřímně už jsem něco podobného zkoušela samozřejmě jen tak na zkoušku ne někde ve firmě a moc mě to bavilo, neměla by problém ukecávat lidi aspoň by se ta má ukecanost nějak využila, ale kdo takovou prácí zaměstná 14 ti lettou.. :/

Diskuze je uzavřena.