Domů Rodina & Škola Rodina CHCI UTÉCT Z DOMOVA…myslíš to vážně? ...

CHCI UTÉCT Z DOMOVA…myslíš to vážně? 5/5 (3)

5

Jako malá jsem často snila o dobrodružství…třeba o tom, že uteču z domova. Mezitím budou mí rodiče strachy bez sebe a ve finále (jako v amerických filmech) si všichni padneme do náruče. Teď jako velká už vím, že bych od mámy za útěk schytala ne objetí, nýbrž pár facek. A důvod mého útěku? Dnes se mi zdá více-méně směšný. Nedovolená párty s kamarádkami! A kvůli čeho chceš utíkat ty, ty nebo ty? Pokud se ti totiž nic neděje – doma tě nebijí nebo tě jinak nezneužívají, útěk si rozmysli. Naděláš totiž  více škody než užitku!

útěk z domova

Jaké  jsou nejčastější důvody útěku z domova?

Nejčastěji chtějí děti a dospívající z domova utéct kvůli toho, že se jim tam něco děje. Třeba je rodiče bijí nebo sexuálně zneužívají.V tom  je útěk zcela namístě. Mnohem promyšlenější by však  bylo kontaktovat policii, linku bezpečí nebo ještě lépe svěřit se osobě, která může pomoct – paní učitelce, tetě, sestřenici, bráchovi…je to jedno. Důležité je o věci mluvit a umět se ubránit. Dalším nejčastějším důvodem k útěku je fakt, že děti u rodičů nenajdou pochopení nebo se bojí jejich reakce v případě, že se něco stalo (třeba holka otěhotní a bojí se to rodičům oznámit nebo ve škole dostala špatnou známku). Dalším častým důvodem k útěku je snaha o upoutání pozornosti nebo obyčejný truc. Rodiče mi nedali kapesné, nepustili mě tam a tam…tak zkrátka uteču! Myslíš, že je to rozumné?

Proč  se utíkat nevyplácí

Pokud už máš svůj batoh z poloviny sbalený, dříve si přečti mých pár pádných důvodů, proč by sis měla opět vybalit.

 • útěk není promyšlený, je to jen momentální nápad,
 • útěk se ti nepovede z řady důvodů,
 • nebudeš mít co jíst,
 • nebudeš mít dostatek peněz,
 • nebudeš mít kde spát,
 • bude ti zima,
 • budeš se bát,
 • za nedlouho tě stejně najdou záchranné složky,
 • máma i táta o tebe bude mít velký strach,
 • můžeš se dostat do velkého nebezpečí,
 • nakonec zjistíš, že problémy lze řešit i jinak,
 • nebudeš za hrdinu, ostatní se ti za útek mohou i posmívat,
 • budeš mít domácí vězení,
 • máma ani táta ti už pro příště nemusí důvěřovat.

Víš, jaká nebezpečí tě při útěku mohou potkat?

Útěk z domova, to není jen dobrodružství, ale také velké nebezpečí. Třeba teď v zimě riskuješ, že v noci zmrzneš. Být někde venku v desetistupňových mrazech, to není jen tak. Hrozí ti toho však mnohem více. Třeba se ti do útěku nechce samotné, a proto zkontaktuješ (přes nejrůznější internetové diskuze) další. Mezi nimi však nemusí být pouze další útěkáři, nýbrž pedofilové, kteří využijí tvou krizovou situaci.  A od nich ti hrozí největší nebezpečí.

Co tedy dělat?

Když cítíš, že doma není něco v pořádku, místo útěku kontaktuj linku bezpečí. Poradí ti tam se vším možným a třeba vyřeší i tvůj neřešitelný problém.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

5 KOMENTÁŘE

 1. Ja chci taky utect protoze rodice teda otcim na me ma neustale odporny reci, vysmivase mi apod. a kdyz jsem mu rekla, aby toho nechal, vrszil mi facku a mama mi zakazala kvuli tomu jit do knihovny a ja je nenavdidim takhle uz to jde roky ja asi vazne utecu ale pujdu ke znamym lidem tohle je hruza :ccc :Ccc

 2. Ahoj.

  Je mi 14 a líbí se mi jeden 15ti letech kluk z karate(ano dělám karate a je tam víc dětí logicky než já a i od. David) a chtěla bych aby se na mě alespoň usmíval, pozdravil mě,,Ahoj Ivet“…atd.
  Polibek to být ještě zatím nemusí i kdybych chtěla ale asi zatím ne. Když jsem letos byla na táboře (byl to tábor karate takže jsme tam cvičily a mlátily se)tak já jsem si měla vybrat někoho staršího než jsem byla já aby trenéři viděli moje zlepšení v karate. A já jsem si vybrala jeho. Počítala jsem s tím že mi bude dávat velké rány proti je silnější a starší ale než mi dal první ránu tak se na mě usmál a mrknul jedním okem. A pak mi dal malou ránu ale na pohled to vypadalo že mi vrazil velkou. Já jsem to nechápala a dělala jsem co mi trenéři říkali.
  Druhý den jsem běžela do šatny přez chodbu(my máme na chodbě dvoje dveře prý aby zbrzdily toho kdo po nich běhá. Já vím divný)a když jsem otevřela ty první tak jsem nějak zakopla a za těma dveřma stál on. A já jsem padala na něj ale on mě chytil do náruče a hezký se na mě koukal. Po chvilce koukání na sebe mi řekl:,, Já tě postavím na nohy“ a postavil mě. Ten večer se tam mělo spát tak jsem tam spala. Spala jsem na karimatce,s dekou a s polštářem. Usla jsem asi v 22h a moje jedna kamarádka ještě nespala. A Ják jsem měla odkrytou peřinu. Tak on ke mě přišel, přikryl mě a pohladil mě po čele. A kamarádka to vida a ráno mi to řekla. Druhý den jsme cvičily venku. Mě a mým kamarádkám bylo horko tak jsme byly jen v kraťasech a sportovní podprsence. A on se na mě pořád díval . Já jsem se na něho taky podívala a usmála jsem se . Ale to je celé. Nezdraví mě, ani nic takového.jen se mezi námi stalo to co jsem napsala .

Diskuze je uzavřena.