Domů Krása & Péče Čistíte si uši správně? Zjistěte to ...

Čistíte si uši správně? Zjistěte to 4.63/5 (16)

0
Tyčinkou se musí ucho čistit opatrně.
Tyčinkou se musí ucho čistit opatrně.
Čištění uší je jeden z nejdůležitějších hygienických úkonů, které bystě měli dělat. Jak z důvodu, že viditelný ušní maz nijak neprospívá vaší kráse, tak samozřejmě i z důvodu, že může výrazně ovlivňovat i to, jak slyšíte. Podívejte se s námi, zda si čistíte uši správně, a pokud ne, můžete s námi zjistit, jaké jsou nejlepší možné postupy.

Nejlépe každý den

Kdy je vhodné přebytečný ušní maz z ucha odstraňovat? Jak z pohledu zdravotního, tak i z pohledu estetického by to mělo být nejlépe každý den. Tedy pokud se vám ve vašem uchu daný maz skutečně tvoří. Jsou ženy, kterým se tvoří minimálně, a potom jsou ženy, kterým se ho tvoří opravdu hodně. Na to nemá vliv ani tak nedostatečná hygiena, ale spíše kožní reakce těla, které jsou spojené s:

  • Pobytem v prašném prostředí
  • S kožními problémy
  • S typem kůže

Obecně totiž můžeme říci, že i když má kožní maz negativní vliv na vaši krásu a také na to, jak slyšíte, je s ním však spojeno i velké pozitivum. Tvoří se proto, aby byl chráněný váš zvukovod. Právě jeho konzistence zajistí, že se k mazu přilepí nečistoty, které by jinak dorazily až do vnitřních částí vašeho ucha.

Vatové tyčinky nejsou vždy ideální

Většina lidí používá na čištění uší klasické vatové tyčinky, které jsou dostupné v podstatě v každé drogerii. Jejich použití je však vhodné spíše v případech, kdy kožního mazu není v uchu zase až tolik. Jsou vhodné k tomu, aby se odstranila jenom jeho lehká vrstva, která se v uchu nachází.

Když se vám tvoří kožního mazu až příliš, nejsou vatové tyčinky zase až tak úplně ideálním řešením. Je to z toho důvodu, že jimi můžete množství kožního mazu jenom tlačit dovnitř a tak vytváříte takzvanou zátku. Ta má i svůj odborný lékařský termín, která nese název Acumulatio ceruminis. Jde o stav, kdy nadměrné množství kožního mazu neustále pěchované vatovou tyčinkou vytvoří zátku natolik neprostupnou, že můžete dokonce i přestat slyšet. V takovém případě doporučíme navštívit lékaře. Vhodné je začít u obvodního, který dá doporučení na ORL a zde už vám jednoduchou metodu zátku odstraní.

K čištění postačí i vaše prsty

Když jde o správný postup spojený s čištěním, tak musíme říci, že vám mohou plně postačit i vaše prsty. Lidské tělo je natolik dobře fungujícím organismem, že umí i to, že daný ušní maz samo vytlačuje k ústí vašeho ucha. Stačí tedy daný přebytečný maz odstranit prstem, umýt si ruce a je hotovo. Ideální je na toto váš malíček.

Mnohem hygieničtější je však ona již zmíněná vatová tyčinka. S ní tedy není nutné zajíždět do hloubky, ale jenom na kraj ucha. Tam, kde tělo přebytečný maz nahromadí. A cop způsobuje, že se sám od sebe dostává ven?

  • Pohyby vaší čelisti
  • Odlupování vaší kůže
  • Běžné pohyby hlavou

Pomůže také voda a roztoky

Další metodou, která je spojena se správným čištěním vašeho ucha, je použití vody. Například ve sprše stačí namířit lehký proud vody do oblasti vašeho ucha, kdy dojde k tomu, že se přebytečný maz odplaví ven. Pozor však na dvě věci. Prioritou by mělo být to, že by se mělo jednat o vodu dokonale čistou. Tedy rozhodně ne mýdlovou, kterou si můžete spíše uškodit. Dále je vhodné regulovat i tlak vody. Správný je spíše ten mírnější, jelikož silný tlak by reálně mohl způsobit různé formy bolestivosti.

Na našem trhu dnes není problém pořídit i speciální roztoky, které jsou přímo na vyplachování uší určené. Jejich unikátem je jak to, že se jedná o roztok který má vlastnosti čisticí, tak se jedná i o roztok, který může pomoci oblast ucha také velmi dobře dezinfikovat. Tento postup tedy může plně nahradit klasické čištění s využitím vatových tyčinek.

Znáte svíčky do uší?

Sice už nejsou takovým hitem, jako v minulosti, ale ušní svíčky stále ještě existují. Jejich princip je jednoduchý. Umístí se do ucha, zapálí a následně je využito fyzikálních vlastností. Vlivem hoření vzniká v uchu podtlak, který dokáže vytáhnout jak samotný ušní maz, tak i různé další nečistoty. To se hodí při snaze o skutečně intenzivní vyčištění ucha, které je vhodné čas od času realizovat.

Svíčky do uší ale mají i svá negativa. Primárně jde o ono vytvoření podtlaku, které může být spojeno i s tím, že dojde k lehkým zdravotním problémům. Také nelze zapomínat na to, že v blízkosti vašich uší a také vašich vlasů bude hořet otevřený oheň. Jaká rizika to může mít, jistě nemusíme nijak výrazně rozebírat.

Hygiena je základ

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv postup, je třeba vědět, že základem každého čištění uší by měla být maximální možná hygiena. Cílem je odstranit ušní maz a zároveň zajistit, aby se do ucha nedostalo nic, co v něm nemá co dělat. Jak vaše prsty, tak i vatové tyčinky by tedy měly být čisté. To stejné platí při vyplachování vodou, nebo u roztoků, které by neměly mít prošlou lhůtu trvanlivosti.

Nehygienickým čištěním totiž můžete do svého ucha dostat jak špínu, tak i nežádoucí látky a bakterie. A to už je jenom velmi malý kousek k tomu, že se zde může objevit problém s různými záněty. Takže na to pozor.

A co vy? Máte nějaké tipy na to, jak čistit uši? Budeme rádi za komentáře.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.