Domů Tělo & Zdraví Co ty a cigarety?

Co ty a cigarety?

20

Za ty stovky let, co tu cigarety jsou se doopravdy proslavily. Skoro na každé stránce najdeš nějakou tu zmínku o nich, nebo o jejich výrobcích či kuřácích, ono se taky není čemu divit. Když jdeš venku, potkáš nespočet lidí s cigaretou v ruce nebo balíčkem v kabelce. Já sama nemůžu mluvit o nějakých velkých zkušenostech, protože popravdě jsem nikdy kouřit ani nezkoušela, a to ani vodnici, mám k tomu totiž strašný odpor…

Když jsem vyrůstala, tak celá moje rodina (maminka, babička, dědové, tetičky – tedy krom táty) kouřila. A nejhorší bylo, že se neobtěžovali chodit s cigaretou ven nebo na verandu, ale kouřili doma, tudíž já už od svého narození v tom žila – a žádnému dítěti to nepřeju. Kdykoliv jsem někam přišla, tak si všichni mysleli, že sama kouřím, protože veškeré moje oblečení bylo načichlé od cigaretového kouře a tudíž spousta lidí na mě koukalo skrz prsty. Asi tak v téhle době jsem k tomu získala vyložený odpor a řekla jsem si, že to ani zkoušet nebudu a svoje dítě tomuhle rozhodně nevystavím.

Zkušenosti s cigaretami mám trošku jinou. Když jsem ještě chodila na střední, tak jsem brigádničila ve Philip Morris – továrna (jediná v ČR), kde se vyrábějí cigarety. Znáš třeba Marlbora? L&Mka? Red&Whiteky? Tak tyhle cigarety tady se vyrábí v PM u nás v Kutné Hoře. Vím o tom vcelku dost, protože sama jsem je vyráběla, a kontrolovala, ale zvláštní, že nikdy nevyzkoušela…

Nijak neodsuzuju lidi, co kouří – ale nejsem ráda za ty, co jim je ukradené, co dýchají ostatní – viz moje maminka a ostatní lidé, kteří si ve společnosti nekuřáků i přes požádání vesele kouří dál. Popravdě – u dospělých mi to přijde – ne normální, ale ještě přijatelné. Ale u deseti až patnáctiletých „dětí“?

Sama vím, že v současné době je dostat se k cigaretám až moc jednoduché, prodejci to moc neřeší, a tak kouří i dvanáctileté holčičky a to je podle mého doopravdy hrůza. Potkat holku, která by se měla chovat jako něžné pohlaví, být prostě „dáma“ a místo toho má cigaretu v ruce a vrcholí to tím, že kleje jak dlaždič.

Jak jsem řekla, kuřáky neodsuzuju – kuřačky (dámské pohlaví) už mi přijdou trošku nepřirozené až ošklivé, ale holky, které si ničí zdraví jen kvůli tomu, aby byly IN? Myslím, že každý by se v tomhle měl zamyslet sám za sebou dokud to ještě jde, protože čím déle budete kouřit, tím hůře se to půjde odnaučit a někdy to už prostě nepůjde. Takže utrácení tisíců, desetitisíců za černé plíce, ošklivý kašel, zdravotní problémy a za ošklivou a velice bolestivou rakovinu plic – myslím, že to nikomu za to nestojí.

Jaký je na to tvůj názor?

Předchozí článekKdy a jak se začít líčit?
Další článekSeznámení s JEHO rodiči
Mersmerize
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

20 KOMENTÁŘE

 1. Musím říct, že mě kouření taky vadí. Samozřejmě, dřív to bylo tak nějak IN, ale myslím si, že dneska už ani tolik ne. Některým lidem to vyloženě smrdí. Já například, když přijdu z restaurace kde někdo kouřil, tak to cítím ještě celý den. Zdá se mi, že mi tím načichly vlasy, a kdybych si je neumyla, neusnu. Dospělé lidi co kouří neodsuzuji. Asi každý máme nějakou slaboustránku, nebo neřest a pokud jsou to u těch lidí jen cigarety, nepřijde mi to ještě tak hrozné. Ať si kouří, když na to mají peníze, nevadí jim ,,zasmraděné,, oblečení a chtějí si ničit zdraví. Jiné je to u těch mladých. Podle mne většina z nich kouří jen ze zvědavosti, aby byli zajímaví či aby zapadli do party. Možná se tím dospělí nějak odreagují, neřeší problémy..kdo ví? Každopádně se nebojím říct, že kuřák je otrokem své cigarety. Pokud si nemůže zapálit, je nervózní.. a mě to přijde v dnešní době vyloženě škoda. Ničit si život, zbytečně plýtvat časem a utrácet za to často velmi hodně peněz.. Přijde mi, že zabavit se člověk může i jinak a lépe, než zapálenou cigaretou…

 2. Luci vyrůstala jsem ve stejné domácnosti jako ty. Jednou jsem byla na dni otevřených dveří na zdrávce..byl tam ten kouření..sama nekouřím, ale už kvůli tomu že má máma kouří jsem nadýchala tolik že si mysleli že kouřím..je to strašné. Taky nikoho neodsuzuji, mám pár kamarádů kteří kouří už jsem si sice zvykla ale pořád se mi z toho dělá špatně. U malých dětí mi to příjde odporné za chvíli uvidíme i 8leté děti s cigaretou..nechápu proč se s tím něco nedělá..=((

 3. Nemám kouření ráda. Taťka kouří, polovina lidí v našem městě kouří a nejhorší je, že já se vždycky musim zamilovat do nějakého kuřáka. Mám na to hold smůlu! Poslední můj.. jak to říct, je to mezi náma komplikované.. přítel.. na to bral ale ohledy. Nikdy si v mé přítomnosti nezapálil. :) Aspoň za to jsem mu vděčná.

  • Myslím, že mezi těmi 13 – 17letými je to v partách in – alespoň za mě tomu tak bylo… I dnes, když jdu pro mladší sourozence do družiny, tak potkávám ty patnáctileté, co si myslí, že mít cigaretu v ruce je hrozně IN

 4. No přesně tak já to fakt nechápu když vidim ty druháky třetáky jak jdou s tou cigarotou,mě to přijde fakt dost ubohý…až fakt trapný…a divim se že jim to vůbec někdo prodá….

 5. K cigaretám mám určitý odpor, nedotkla bych se jich ani za nic. Proti kuřákům samozřejmě nic nemám, je to jejich (upachtěný) život. Nebudu si přeci dobrovolně ničit zdraví, fakt nechci skončit jednou v nemocnici kvůli vlastní blbosti.

 6. Kouření. Nesnáším ho. Nesnáším ty partičky, co si myslí jak jsou in. Nebo třeba i holky, kolikrát mladší než já, si v pohodě na ulici vytáhnou cigaretu a zapálí si. Nějaká v pohodě holka, stylová, hezká, když si vytáhne cigaretu, a ještě k tomu mi třeba nabídne – u mě skončila. Nemám zapotřebí si ničit zdraví už takhle brzo. Někdy mě to na určitý lidi i mrzí. Já bych se s nimi i bavila, ale díky tomu, že vím, že kouří, se mezi námi (z mojí strany) vytvoří až nechtěně velký komplex. Nikdy jsem nezkoušela kouřit… radši to nikomu neříkám, nebavím se s nikým na tohle téma.. protože to potom následují komentáře typu – Ty sještě nekouřiláá?? :O … Tak to jsi tedá out! …
  To je zpověď :D
  Jinak si strašně vážím toho, že jsi se vůbec ozvala! Nečekala jsem to. A už vůbec jsem nečekala, že se se mnou budeš chtít spřátelit! Mít někoho takového v tom seznamu je fakt super. Čtu to tu skoro pořád, a musím uznat, že seš skvělá! Radíš, krásně píšeš, co dodat :)

 7. Mám na to stejný názor. Pamatuji si, že ve 4. (nebo 5.) třídě si má ,,parta kamarádek“ řekla, že budou in a začnou kouřit. Byla jsem tehdy ještě hloupá a naivní, tak jsem za nimi běhala jako ocásek… Bylo to hrozné, škrábalo mě v krku…. ale pořád jsem s nimi chodila, pak přestali a bylo vše OK. Asi v 6. třídě jsem to řekla rodičům a ty (poté co se uklidnili, že už nekouřím) byly naprosto v pohodě. Od té doby nemůžu cítit ani kuřáka na zastávce. Obzvláštně miluji ty co se postaví na kraj zastávky proti větru a všechno to vane na ostatní :D

 8. ok, nebudeme si klamať. niekolko krát som to skúsila – akože velká frajerina s kamoškami vonku.. no ale niežeby som fajčila každý deň.. neláka ma to, pretože odmala som to mala okolo seba.. mama,otec,ujo,teta.. všetci.. keď tak, občas si jedine dám vodnicu.. ale to už musí byť..

 9. NENÁVIDÍM CIGARETY, VŠECHNY BYCH JE ZAKÁZALA A ZRUŠILA VÝROBU. :///

 10. Ja nekourim i kdyz vetsina holek co znam jo. samozrejme sem to zkousela ale proste mi to nechutna tak proc pokracovat ne ? Abych byla in ?:D Tak na to bych se mohla zhluboka vy*****!!:)

 11. tak já nemůžu nic říkat…jsem kuřačka i ve svých skoro 18ti letech se mi to nelíbí…ale už to prostě patří k mému rannímu „rituálu“ před školou. Nekouřím jak továrna…spíš jen jednu před a jednu po škole…což si myslím, že je ještě přijatelné ne?…tedy a ještě abych se přiznala tak v klubu (jednou za uherský rok )… :)… co myslíte? Ráda si přečtu váš názor :)

 12. Je to velký rozdíl-platíme doktorům aby nás vyléčili(což je samozdžejmé a je to v pořádku) ale zárověň platíme cigaretám aby nás ničili.To je jak platit člověku který by vás měl každý den měl mlátit. Nikdy to nepochopím a myslím že se dá zbavit problémů jinak než kouřením.

 13. Já osobně proti kuřákům nic nemám. Sama sem ale zapálenou cigaretu nikdy neměla. Jen asi tak jednou za 3 měsíce jdu s kámoškama do místní čajovny a dáme si vodnici. Výhoda tohoto typu kouření je že to nikdo nepozná pokud mu to neřeknete nebo vás nepřistihne. Je ale pravda že mnoho lidí, kteří nekouří jsou na tom daleko hůř než ty co kouří.

 14. No já osobně si občas zapálím ale to jen tak na nějaké párty nebo když sem ve stresu, takže jednu krabku vykouřím tak za měsíc, což si myslim že ujde, ne?Ale že by pro mě dvacka cigaret byla naprosto normal to ne!Myslim že každej si může vybrat co je pro něj nejlepši ale ničit si zdraví tím, že člověk kouří jak fabrika to už je trochu moc…..

 15. Vase nazory chapu, vyrustat v takovem prostredi..neumim si to predstavit. Ja kourim, ale vsechno je o toleranci k ostatnim. A nekourim proto, abych byla IN jak je tu nekolikrat zminovano. Mam problemy, stres, depky..a koureni me proste uvolni, je to relax..natahnout, vydechnout a sledovat ten stoupajici kour…nekourim moc, tak 2-5 denne, nekdy zadnou, nekdy vic a pocitam s tim, ze prestanu. Vylozene se mi prici kourit a vest u toho kocarek, dite bych tomu nevystavila..ani v tehotenstvi a urcite nejakou dobu predtim..ale jak sem psala, je to o toleranci k druhym:) (je mi 16)

 16. Na kouření má svůj názor. Nikdy jsem nezkoušela kouřit. Mám však docela zajímavou zkušenost.
  Když jsem chodila na minulou školu řešily jsme se spolužačkou kolik lidí asi bude v devítce kouřit cigarety. Pak jsem přešla na novou školu a tam třičvrtiny třídy kouří! :)
  Nehodlám kouření cigaret zkoušet už jen protože si to rodiče nepřejí. Neodsuzuji ty co kouří, ale zase když se dneska ví jak je to škodlivé tak moc kuřáky nechápu, ale je to jejich věc. Já jim nemůžu dokázat, že je to špatné. Buď budou kouřit nebo si uvědomí, že je to nezdravé. Je to zkrátka jen jejich věc. Mnoho lidí kouří, aby byli IN což už mi připadá úolně ulítlé.

Diskuze je uzavřena.