Domů Krása & Péče Kdy a jak se začít líčit?

Kdy a jak se začít líčit?

131

DSCN5138Dnes, kdy už se maluje každá druhá slečna od deseti let (někdy i mladší) výše, nevím jestli je tenhle článek úplně nejvhodnější – vím, že když se holka chce malovat, tak s tím prostě začne, bez zbytečných otázek či informací… A možná to je ta chyba. Protože hrozně často potkávám mladé slečny, které to s líčením zjevně neumí – mají pěticentimetrové spodní linky černou tužkou, modré oční stíny a podobné hříchy dnešního dívčího světa…

Hrůza, co si budeme povídat, myslím, že hodně lidí a i kluků si toho všímá a zrovna dvakrát se jim to nelíbí.Ony totiž si totiž ty zmalované dívky myslí, že čím víc make upu, čím víc stínů a čím víc řasenky – tím budou vypadat lépe – ale nezáleží přeci jen na množství, záleží i na provedení, celkovém dojmu a hlavně – někdy je méně – více.

Kdy je tedy ta vhodná doba se začít líčit? Na to není žádný návod či zákon, který by přesně stanovil věk, tudíž je rozhodnutí na tobě – občas společně s rodiči, kteří by ti to měli dovolit. Já sama jsem se začala líčit až v patnácti letech – dřív jsem to ani nepotřebovala, a myslím, že ani současné dívky nepotřebují do 15ti víc než jen řasenku… Ale chápu, že je jiná doba.

Nejlepší věk je až s líčidly budeš umět zacházet, budeš se umět zkritizovat a říct, že třeba to co sis namalovala na obličej ti nesluší – a také záleží hodně na tom, na kolik vypadáš. Pokud čtrnáctiletá dívka vypadá na deset, tak jí možná k tomu, aby vypadala starší pomůže, řasenka, hnědá tužka na oči a lesk, ale ublíží jí pokud si naplácá tunu make upu a linku černou tužkou tlustou jak prst. To už je trošku nevkusné… Takže – uvědom si na kolik vypadáš a podle toho si líčení vybírej.

Na začátku všeho je nejvhodnější používat jen řasenku a lesk, s tím by neměly být žádné velké problémy, často si toho ostatní ani nevšimnou, ale dodá ti to ten potřebný šmrnc.

Co se týče tužky na oči, tak myslím, že je nejlepší dát v mladém věku sbohem černé tužce se kterou polovina dívek neumí ani pořádně pracovat a pak vypadají jako kdyby jim vybouchla kamna. Mnohem lepší je koupit si hnědou nebo šedou tužku (např. miss sporty) a s tou se líčit – make up potom není tolik agresivní, nezmenšuje ti oči a nepůsobí zmalovaně.

Oční stíny samozřejmě můžeš použít, ale ne žádné pastelové veselé barvičky – alespoň ne na denní líčení – modrá, zelená, žlutá a černá? Tak těm bych se vyhnula úplně. Mnohem lépe a přirozeněji působí světlounce růžová, lososová a také odstíny hnědé.

Make up a pudr? Pokud nemáš akné je zbytečné s ním zatěžovat pleť už třeba ve 13ti. Někdy stačí jen korektor na těch pár flíčků anebo tonovací make up, který zakryje nesrovnalosti pleti, jako jsou viditelné žilky, flíčky či skvrky po akné – působí přirozeněji než ten krycí a nebudeš vypadat zmalovaně.

Pokud tě ale trápí hodně velké akné, už jeto trošku k zamyšlení – možná, než si na něj naplácáš tunu krycího make upu bude nejlepší zajít k dermatoložce a najít si na to nějaký ten lék, zlepšovák, aby tvá pleť vypadala lépe. Možná ti i doporučí konkrétní make up, který prodávají v lékárnách a slouží jak k zakrytí tak k léčbě akné.

Prosím slečny… Nepřehánějte to s líčením, když jste mladé a hezké, nechte si to, až budete staré, budete mít vrásky a stařecké fleky ;)

Předchozí článekRovné nebo vlnité vlasy?
Další článekCo ty a cigarety?
Mersmerize
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

131 KOMENTÁŘE

 1. Mě je 12 let a ještě se nelíčím, ale stejně jsou v tomto článku skvělé rady ;D . Určitě je v budoucnu použiji ;P

  • Jsem bleda zrzka porat se me nekdo pta jestli mi neni blbe lucit jsem se zacala kvuli tomu mam problemy s akne pouzivam rasenku tvarenku pudr lesk na rty a obcas korektor sbazim se vypadat prirozene a myslim si ze kdyz se to moc neprezene tak to takhle jde

 2. mně je 13 a ještě se nelíčím, teda občas ten lesk jinak si dávám pudr, protože sem hrozně bílá a každej si myslím že mi je pořád blbě, ale jinak supr článek :)

  • Já jsem taky hrozně světlá a proto používám taky o jeden odstín tmavší pudr. Je to mnohem lepší, než se patlat s make-upem :D

 3. Někdy ty holky vypadají opravdu komicky. Řekla bych, že těm mladším 13 let to sluší víc i bez těch všech šminek. Já se začala líčit ve 13 a to jen řasenkou:) A když koukám zpětně na fotky, na kterých mám černou tužku, fakt se směju, že jsem chodila jak strašidlo:D I když je to pár měsíců zpátky.

 4. Mně je 14 a používám jen korektor, řasenku a tvářenku, no a taky něco na pusu třeba balzám..:-)

  • Mě bude za měsíc třináct, zatím si jen občas dám řasenku :D chtěla bych nějak přesvědčit mamku, aby mi dovolila linky, takže doufám že se to nějak časem povede :)

 5. Mě je 13. Jestliže mám ráno čas tak si napatlám řasenku, když se mi chce tak lesk na rty a když jdu na nějakou oslavu tak přidám hnědé stíny (jako mám oči) :D Ale když se podívám na holky od nás ze třídy… ty se nemůžou ani usmát pod tou vrstvou make-upu… je to smutné ;)

 6. Mě bude za měsíc 14 a začla sem se víc líčit až letos. Dřív mi to bylo prostě jedno občas sem použila řasenku a nějaké ty jemné oční stíny, ale letos sem se trochu přizpůsobila svému metalovému stylu. :D Černé linky, řasenka a šedé nebo černé stíny. I když někteří kritizujou myslím si, že mi to sluší rozhodně víc než když sem bývala bledá holka v černém oblečení, ale když potkám desetiletý holky s vrstvou řasenky tak velkou, že na nich mají žmolky, křiklavě modré stíny tak si říkám „Kam ten svět spěje? Za chvíli se budou líčit i batolata!“

  • píšeš že je ti 13let a dáváš si černou tužku černé stíny a řasenku směješ se tady desetiletým holkám co mají jen řasenku a modré stíny?? :D taky si říkám kam ten svět spěje!

   • Já tedy “_Kam_ouš_ “ chápu, pokud je to metalistka. A těm desetiletejm se směju taky :P. Protože metalistky se nesnažej vypadaj líp, nebo ‚cool‘ (bože jak já to slovo nesnášim), jen tím vyjadřují svůj životní styl a své názory. Tedy, pokud je daná osoba opravdu metalistka a jen si na to nehraje :P .. Já sem stará jak Kamouš, bude mi 14 a dávám si teda jenom řasenku. Problémy s akné nemám, linkama si oči zvětšovat nepotřebuju (mam je velké dost), takže nevidím důvod proč. A navíc nechci, aby se mě pak někdo lekl, když bych na sobě ty centimetrové linky neměla.

 7. Mám 16 a po pravdě se do teď nelíčím. Proč? Sama nevím, ale když se občas zkusím namalovat, mám pocit, že mi to nesluší. Ale jediné, co je nevýhoda, tak že se na mě většina lidí díva i divně (aspoň podle mě). Jsem na střední (OA) a asi jako jediná se nelíčím :D a je smutné, že kluci letí jen na ty zmalované…

  • Mně je 23. Denní líčení používám vyloženě příležitostně. Nemyslím si, že je nutné se líčit, ale jsou styly a outfity, které si o to vyloženě říkají. Jsem bledá plavovláska. Když si vezmu něco výrazného na sebe, musím zvýraznit i obličej, abych se v tom neutopila. Taky když se vyfiknu, namaluji se, protože to je ženské. Ale k triku a džínám, i když v nich někdy jdu do školy, nebo sportovnímu stylu se tedy opravdu nelíčím. Ani obyčejná halenka a kalhoty, pokud nejsou zrovna společenské, nevyžadují nějaký make-up.

 8. Ahoj, super článe, hodí se, jesště se nelíčím a tak mi to pomohlo. Takže bych se chtěla zeptat, jak si mám určit barvu mé pleti, abych neplatila pronic zanic, protože u nás nejsou ty zkoušky na make-up, jestli to kryje aj černý tečky a jestli mám používat řasenku, když mám bríle a dosela dlouhý řasy, děkuji :)

 9. Ahoj!Máš moc pěkný blog..Objevila jsem ho nedávno,a je tu všechno dokonalé!!!Jen tak dál:))

 10. NO, já se začala líčit až tak v té sedmé třídě,ted si říkám že to je pořád relativně brzo..Bylo to trochu na „nátlak“ kamarádek, které už tehdy vypadaly dost zmalovaně, a nepřála bych vám je někde potkat na ulici…:D já takováhle nechtěla být, prostě mi stačily řasenka+ lesk + popřípadně(navečer a tak…) tužka na oči…takhle se maluji i ted a myslím že to uplně bohatě stačí…Když vidím 10ti letý holky co už to ted s tím líčením přeháněj,obracím oči v sloup..:D :D Hrůza..:D

  • Hej jo :D Jsem na gymplu a když vidím ty malý primánky (6. třída), jak každou přestávku letí na záchod a domalovávaj si ty svoje stíny a na pusu si patlaj ten nejzářivější růžovej lesk na rty, jakej sem kdy viděla… kopla bych je ;))

   • Ano Ano,tady ten výjev vidím taky dost často, bohužel taky na gymplu…:D:D

    • Tak tak, jdu do tercie a pomalu teprve začínám s celým líčením, spíš jen tak ta řasenka a balzám, a ty primánky? Zmalované jsou už tak a to se ještě každou přestávku chodí na toalety „domalovávat“, jako kdyby už snad záleželo, jestli toho makeupu budou mít na obličeji kilo nebo rovnou tunu. Jak řekl někdo přede mnou, za chvíli se vážně budou malovat i batolata.

 11. Mě je 14, ale ostatní říkají, že vypadám na 16 :D Teď se líčím jen tak trochu, korektor, občas pudr (když si přijdu flekatější než obvykle :D), řasenku, tenoučkou černou linku na horním víčku (to mi zase dělá hustější řasy) a na pusu většinou jen balzám… ale když si vzpomenu, jak jsem se malovala ve 12, tak se za sebe musím stydět. V tý době jsem zrovna objevila rockovou a metalovou hudbu (kterou poslouchám do teď, ale už nemám pocit, že to musí každý vědět), takže jsem se snažila být hrozně tvrďácká. Chápete, černý linky, spousta světlýho pudru a hrozně přelakovaný vlasy. I když jsem v těch 12 vypadala taky na víc, bylo to komický :) (Nejlepší po těláku, jak se to celý rozteklo a.. nekomentovat.) Prostě jsem ráda, že jsem z toho vyrostla.

 12. Mě je 13 a nemam nutnost se malovat, a když už tak řasenka slabý stíny a lesk ..

 13. je mě necelých 13 a líčím se slabě řasenkou ale mám hodně rozšířené pory po rodičích a s makeupem neumím zrovna 100krát pracovat problém je že na kožním mi doktorka nepředepsala nic co by s těmi pory něco zásadního udělalo… co by mi na to mohlo pomoci abych nemusela používat make up???

  • Já mám taky akné a pomáhá mi na to alkmene ten krém je blbej ale ta pletová voda a ta tyčka mi fakt pomáhaj.

  • Mě je 12 a líčím se jen řasenkou, někdy tělové stíny, nebo balzám ale jen to jen když mám čas :D
   jo jinak zuz mohla by ti pomoct pleťová voda ( micelární ) doporučuji značku biodermu, taky mám akné + jednou si umyju obličej mám nehezky zarudlou pleť celý den :(

 14. Hezky napsáno :) ovšem zkoušet různé druhý líčení nikomu neuškodí :) Inspiraci se meze nekladou ;)

 15. No, já právě nevim,co s těmi stíny ;)
  Mě tužka vůbec nesluší.. a řasenku moc nepotřebuji,mám dlouhé řasy..
  Ale chtěla bych nějaké stíny.. Jenže nevím jaké,protože hnědé se mi zdají k mým zeleno-modrým očím divné..
  Nemohla bys mi poradit?:)

 16. Mě je dvanáct a maluji si. Ale jen maličko. Dám si trochu tužky, ale ani to nejde vidět, šedé stíny – které se jen tak trochu třpytí ale skoro nikdo si toho ani nevšiml, pomádu a korektor. Ale ono vážně nic nejde vidět.. ^_^

 17. Mně je 13 a už se líčím normálně. Pudr, make-up, korektor, řasenka, linky, tužku.. a nikdo mně netipne na zmalovanou nebo tka.
  Nenalíčenou mně všichni typují kolem 14 a nalíčenou víc. Když holky na to ,,mají obličej“ tak proč by se naše věková skupina malovat nemohla? :)

  • Neříkám, že se mladé holky nemohou malovat:) Když si pozorně přečteš článek, tak v něm píšu hlavně o těch zmalovaných tzn. holkách které to s líčením přehání a neumí to. Dobrý make up totiž vypadá přirozeně. Pokud to umí – to už je věc jiná:)

 18. Mě je tedy 13 a ve svém okolí pozoruji také desetileté holky zmalované – až nechutně. Nejen že vypadají jako mladé-staré, ale nevšimla jsem si, že by se za nimi kluci nějak otáčeli. Já sama se tedy nemaluju – nanejvíš řasenku ale to jen proto abych zvětšila mé opravdu krátké řasy. A potom si zakrývám pupinky make-upem a pudrem, ale velice světle.

  Nadruhou stranu musím říct, že některým holkám v mém věku líčení sluší – ne to silné, jen tak lehce ale vyloženě to s tim umí.

  Tak rada pro mladší – nemalujte se, pokud vám někdo nestranný neřekne, že vypadáte dobře. A pokud odpoví „NE“, nevycházejte s tím na ulici!!! Tohle mi už radilo spousta lidí a myslím, že je to pravda ;)

  • Napíšeš „nemaluju se“ a v zápětí napíšeš že si dáváš řasenku, korektor a make-up :D:D Tak kde to sme? :D Jen mě to pobavilo

 19. Já si každé ráno vyčistím pleť, nanesu krém. Co se týče líčení, použiju trochu korektoru (kruhy pod očima a někdy se mi na obličeji objeví nehezké zarudlé pupínky, tak je zakryji), pudr, trocha řasenky a balzám na rty. A úplně mi to stačí.

 20. možná je to divný,ale strašně si žmolím oči,:Dtakže bych za 10 minut vypadala jako klaun… navíc mám všechno světlé(řasy,obočí,světle hnědozrzavé vlasy) se stíny atd.si hraju doma :D zkouším do budoucna:) zatím mi stačí zmatňující krém a korektor:)

 21. Mě bude za chvíli 13 no a nosím jemně řasenku a chtěla jsem se zeptat jestli bych si mohla dát i trochu tužky? Třeba té hnědé protože mám tmavé vlasy, holky ze třídy ze 7 se malujou i černou tužkou a tak, sluší jim to ale já se bojím že bych vypadala blbě

  • Klára- mám to stejně zkus hnědou řasenku nebo jen opravdu malilinko tý černý

 22. Je mi teprve dvanáct a vůbec se nelíčím. Kámošky ze třídy na sebe vždy naplácaj tunu řasenky, makeupu a k tomu ještě nějaké křiklavé stíny.
  Často vypadají jako holky od kolotočů a mimochodem někdy vypadaj jako ku..y.
  Myslím že by mohli být dost inteligentní na to aby poznaly že jim to fakt nesluší.

 23. Mě je 13 a začala jsem se líčit někdy ve 12, začala jsem řasenkou, a občas leskem. V polovině 7 třídy jsem se přesunula ještě na hnědé stíny, které my sluší ze všech stínů asi nejvíce (mám hnědo-zelené oči).
  Nyní, kdy půjdu zachvíli do osmé třídy, používám na pleť bázi, korektor, který lehce zapudruji, pohraji si se světlými a tmavšími odstíny hnědé na očních víčkách, dám tužku na vrchní watterline a vše zakončím dvěma vrstvami řasenky. Někdy si dám lesk, nebo balzám :)).

  • Ahoj Lucko chtěla bych se zeptat je mi skoro 14 jsem blondýna a mám tmavě modré oči mohu použivat tmavě modrou tužku na oči, samožrejmě jen lehce?? Moc děkuju za odpověd.. =DD

   • Ahoj,

    proč ne, ale musíš najít dobrý odstín a samozřejmě to nepřehánět. Podle mě modrá sluší skoro každému, jen se to s ní musí umět:)

 24. Ahoj, je mi 14 let a skoro vůbec se nemaluju (jenom pudr a korektor na akné), ale chtěla bych začít s řasenkou. Mám ale takový problém, že si třu hodně oko a potom mám řasenku rozmazanou. Když si na to myslím, tak se mi to povede si ji nerozmazat, ale nechce se mi na to myslet. Nevíte někdo jak se tohoto zlozvyku zbavit?

 25. Ja se nelicim, ale kazdej si mysli, ze pouzivam rtenku a rasenku. Nechapu :D Pouzivam jenom labello na popraskany rty. Je mi 12 a holky od nas ze tridy chodej zmalovany jak -ehm- nic. Ve 12 se licit (stylem rasenka, stiny, linka, lesk a pudr) myslim, ze spousta lidi chape, proc mezi takovy nany nepatrim

 26. Je mi 12 a nelíčím se. Vůbec mi to nevadí. Občas (jenom když jsou nějaké akce jako: divadlo, koncert atd ..) si dám trochu řasenky, ale fakt malinko, tak jednu vrstvu. Jinak, jak se některé holky malují, to je hrůza. Janča

 27. Me je 12 (spousta lidi me povazuje za 14ti letou) a abych priznala, hrozne me bavi se licit. Ani mme tak nezajima vysledek, jako ta cinnost, proste blbnout s holkama… Je to dost sranda! Vetsinou s tim nechodim ven, nechci ani vedet co by si o me sousedi a lidi na ulici mysleli….No do skoly nosim pri ruznych prilezitostech (foceni, oslava atd.) 1 vrstvu rasenky. Ale treba me osobne se libi kdyz ty 15 lety holky maj ty trochu silnejsi cerny linky :) Je to vec nazoru.. No ale jinak skvelej clanek Mers, na tvuj blog chodim hrozne rada, skoro kazdy den ;)

 28. Ahoj mě je 11 a maluju se jen kdyz jdu do města( řasenka,korektor a lesk ) jinak do skoly mě to mamka nedovolí a ja ani zatím nechci naco vstávat o 1 hodinu dřív kvůli líčení? Je lepší se válet v posteli:D

  • No nevím co ty, ale já vstávám jen o 10 minut dřív a vše stíhám i s rezervou. Maluju se každý den a to chodím teprve do 6. třídy, měla jsem chodit do sedmé. Když to nebudeš přehánět tak to bude ok, ale tvé obavy jsou oprávněné, myslím si ale, že to divné nebude. Je to jen tvůj pocit a kro toho, možná si toho ani nikdo nevšimne.

  • Mě je 12 a nevím co to je korektor, pudr nepoužívám a make-up taky ne!!! Občas chci jen řasenku a rtěnku, ale táta vyvádí jak pomatenej a máma říká že jsem malá na líčení.

 29. Tak teda nevím, je mi 15, ale lidí mě tipujou na 12 nebo 13 :D Teď jdu do devítky a chtěla bych si třeba na začátek ten první den dát jenom trochu řasenky, ovšem ty další dny už né, nevypadalo by to divně když jeden den jo druhej ne :D jinak jsem se ještě nikdy nemalovala nebo tak něco

  • Ahoj, já se taky namalovala poprvé v devítce na focení a na poslední den trošku řasenky (ten první jsem se na to nějak vykašlala :D). Mně to divný nepřijde, moje kamarádka to dělala taky tak a vážně nevím o nikom, kdo by s tím měl problém :) Takže v pohodě, jenom doporučuju předem vyzkoušet, protože když se to pak ráno nevede a čas utíká, je to peklo XD.

 30. Ahoj ja mam strašnou plet od puberky a take mam černé tečky na tváři a je mi teprve 13 chtěla bych se zeptat co s tím prosím pomozte mi pls děkuji

  • Ahoj,
   pupínky a černé tečky se ti dělají, protože u tebe asi začíná období puberty. Moc s tím neuděláš, ale správnou péčí to můžeš zlepšit. Kup si nějaký krém, peeling a pleťovou vodu na problematickou pleť – ostatně Mers tady píše spoustu článků na toto téma, přečti si je. A pozor! Pokud se maluješ tak základ dobré pleti je ODLIČOVÁNÍ! :-)

  • Sašo, měla jsem stejný problém. Začalo to ve dvanácti a drželo se mě to jako klíště. Chyba byla, že jsem hned na začátku nezašla ke kožní lékařce. Šlaj sem tam až v 15/16. S ní jsem se domluvila, jestli by mi nemohla předepsat něco, co uhradí pojišťovna, místo těch předražených vodiček a mastiček a krémíčků. Podívala se mi na pleť, předepsala mi jednu vodičku za 30 Kč a poslala mě za kosmetičkou, která mi poradila, jak o pleť pečovat: nejdůležitější je HYDRATACE. A to ať máš jakkýkoliv typ pleti, i u té mastné. A nemačkat to, protože když vymáčkneš jeden nevinně vyhlížející pupínek, do rána budeš mít vedle tři další krasavce. Na černé tečky masku nebo třeba čistící pěnu. Do teď se mi pleť nespravila úplně a už dávno jsem se smířila, že nebudu mít pleť jako dětskou prdýlku, nevěřím totiž, že by existoval nějaký zázračný přípravek (nebo i víc přípravků), který by ti akné vyléčil úplně. Je to totiž hormonální záležitost a později ti může pomoci třeba antikoncepce – já se se svou gynekoložkou opět domluvila na práškách, které by mohli zmírnit akné. Jo a ve stresu se ti akné zhorší – hormoooony:) Takže nestresovat, zdravě papkat, pitní režim, zajít k odborníkovi.. A časem to bude určitě lepší ne-li úplně vyléčené ;)

  • Jak radí Ruu, zajdi na kožní. Ale hlavně se nenech odbýt, že z toho vyrosteš (jak se stalo mně, haha).
   Taky bych vyzvedla kvalitní kosmetiku. Tím myslím hlavně krémy. Trochu pomůže jílová maska, ale opravdu ji používej dle návodu, ne déle a ne častěji.
   Ohledně těch krémů: Který je vhodný, poznáš jedině tak, že je vyzkoušíš. Na zkoušku si vyhraď alespoň měsíc. Pleť si musí zvyknout na nový typ péče, nemá smysl každý týden na sebe patlat něco nového. Pokud za měsíc nevidíš žádný rozdíl, přejdi na jiný krém. Mně se osvědčil krém „CutisHelp AKNÉ konopný krém denní“ nebo aloe vera kosmetika z LR katalogu (což je ještě dražší než CutisHelp). Určitě se dají najít i levnější varianty (a neméně kvalitní), ale já už byla zoufalá a šla jsem do těch, u kterých vím, že jsou kvalitní.

  • Na černé tečky citron a na pupínky pomáhají různé krémy např. aknecolor, v lékárně volně k dostání doporučuji light, ale je to na tobě.

 31. Holky, žádnej spěch, já jsem se začala malovat až ve 14 a to stylem, že jsem vůbec nevěděla jak na to a každej se mi smál, takže mě to rychle přestalo bavit :D teď je mi 18, mám trochu problematickou pleť, takže bez pudru nerada vycházím ven + řasenka. Každej borec, se kterým jsem byla, mi vtloukal do hlavy, že přirozená krása je nejhezčí, že nám, holkám, to bez make-upu sluší nejvíc a že bych měla přestat používat i tu řasenku a pudr :) Řasenku čas od času oželím, ale pudr je můj nejlepší kámoš :D

 32. Ja za par dnu půjdu do primi no holky docela jste me vylekali opravdu tam jsou ty holky tak zmalovany? Jezis už je vidim jak se mi smejou jinak sem docela pekna koupila jsem si jen tak tekute oční linky. No holky to byla katastrofa! Vypadala jsem jak Marfuška s Mrazíka a asi už si je neporidim driv jak za 5 let no ja vim že se to musí trénovat ale asi zůstanu jen u rasenky;) Ale me hrozně baví nakupovat kosmetiku ale horší je to s tim líčením nedávno jsem se do mesta nalicila trochu víc a pak se me naka 14leta holka zeptala kolik mi je no řekla sem ji ať se nestara a odesla si to na záchody umejt;*)

 33. Já si taky myslím, že bychom měli přestat podléhat nátlaku dnešní doby a měli bychom se nad sebou zamyslet. Mě je 12 let a bohužel se podle své rady neřídím. Maluju se ale jen decentně a dobře vím kde jsou mé hranice, u toho bývá v dnešní době mnohem větší problém než u samotného líčení.

 34. Poprve jsem se asi zacala líčit ve 12letech.Postupně jsem začínala jen s řasenkou , ve 13 to jeste bylo stejný..postupně jsem zkoušela ruzné blbosti jak se malovat ,nejdřív emo pak scene a nakonec jsem zkončila u gothic…Je mi už 16 ,ale stejně si myslim,že to lehounké malování (řasenka) je asi lepší začít tak kolem 13, není každý výrazný tak musí se nějak ukázat :)

 35. ja jsem se začala malovat od 12lel ted mi je 14 ale maluju se stale jen řasenkou :)..moje sestřenice se začala malovat od 3let :(..je to smutne vypada jak čarodejnice :D ted ji je 6let a maluje se i černou tužkou a temi ostatnimi veci :(..je to smutne protoze si nici celou svou plet :(..jinak moc pekna stranka :))..

  • Taky si maluju řasy od 12ti. Celkově se začnu malovat až na střední.

 36. Ve 3 letech jsem neuměla ani písmeno ř ani jsem nevěděla nic o malovani.a to ji to rodice kupuji a umi to vzdyt neumi ani cist.

 37. mě je 12 a dám si občas jen řasenku .na oslavu si dám třema odsín hmědé abych vypadala přirozeně

 38. AHOJ JA SE MENUJI NATASA A NEVIM JAK SE MAM LICIT MOHLA BI SMI PORADIT 12 PUDEMI
  DIKY NATASA (Y) :D

 39. Tenhle clanek je super :) Mi bude za tyden 14 a pouzivam jen tonovaci krem, korektor, pudr, balzam na rty a lesk. S rasenkou tuzkou a make-upem zadne zkusenosti nemam a nevadi to. Uprimne myslim ze by mi to malovani neslo protoze vsechno hned zpackam a nechci si nicit oblicej. Myslim ze stoji za to pockat az budu pripravena. Podle me je dobre byt jedna z tech mala co se nelici…. Nekdy jsem pysna na to ze se nemusim co 5 minut ptat jestli nemam neco rozmazaneho……

 40. Mně ten článek přijde trochu zbytečný. Není tam moc důležitých věcí. Ale co se týče toho líčení ze začátku, tak s tím plně souhlasím. Pamatuji si na dobu, kdy jsem používala černou linku na spodní víčko nebo výrazný světle modrý stín a nebylo to zrovna dvakrát úchvatné. Ale co. Tím si musí projít skoro každá holka :). Teď se tomu spíše jen směji.

 41. Ahoj prosím o pomoc je mi 12 a nemaluji se jako vůbec ale tak ve 15 nebo 14 bych chtěla začít vo mám říct mamce. Jako mami kup mi pudr jr divný.
  Help

  • Můžeš si to přát jako dárek. Nebo až budete v obchodě u líčidel, řekni, že bys to chtěla vyzkoušet. Nebo si to prostě kup sama, ale něco kvalitního, ať si tím nezničíš pleť. Počítej s tím, že pudr za 30 Kč nebude pro pleť zrovna to nejlepší.

 42. Ahoj :) holky, mě je 12,5 a nemaluju se vůbec. Mám mírné akné a trochu černých teček…ale make -up ani korektor vážně nepoužívám. Víte, kolikrát i akné zviditelnite,když s tím pořádně neumíte, a věřte že klukům se víc líbí nenamalované holky ;) možná to bude znít trochu namyšleně, ale mě jich vážně dost zbožňuje. A moji nej kamarádku také. Ani jedna z nás se nemaluje, a skoro si ani nelakujem nehty…a na“ malých “ holkách to vypadá divně. Jo, považuju se za malou, vždyť mi ještě nebylo 15 ani 18, sem ještě dítě (ačkoliv mi všichni tipuji 15-16, na kolik bych potom vypadala kdybych se malovala? Xd) takže holky, pokuste se namalovat co nejdýl, věřte mi, že všechny moje spolužačky (až na tu nej kamosku) se všechny malují, takže vidíte ze se nemusíte nechat ztáhnout :) gratuluji všem co to dočetli do konce :D

 43. Ahoj, je mi 14 let a jediné co občas (podle potřeby) používám je korektor a následně pudr. A když už mně ucukává ruka a chci se nějak namalovat, zkouším to doma v koupelně, nikam ven s tím nechodím, a jen si svůj výtvor prohlížím a hledám chyby, abych se jich někdy příště (až se budu běžně líčit) mohla vyvarovat. Myslím si, že na holkách je nejhezčí jejich přirozenost a nevinnost, kterou v sobě mají, ne stíny až k obočí, černé spodní linky, které vlivem odvodňování oka „stékají“ do tváře a přísně rudé rtěnky. A na závěr ještě jedna rada: když už se líčíte, snažte se o přirozený vzhled, barvičkami si pomáhejte, ne se jimi hyzděte :-)

 44. Ahoj holky,
  nemůžu se považovat za starší, je mi 14, ale radu Vám dám. Většína děláte chybu, i já ji dělala. Jen pudr. To je špatně. Vysousi Vám to pleť a je to pak horší než předtím. Kdyžtak pod nej minimum make-upu, aby se nevysusla. Tvarenka-ano, ale málo. Vypadátě poté zdravé. Oči-rasenka na ztmaveni, ne jina. To Nám nesluší. A do vnitřního koutka oka šedý, matný stín rozetrit do stracena. Budete vypadat tajemné. Moje 1. Rada-pudr jen s make upem….to další je n Vás. Mě to vyhovuje :)
  Kdyžtak zkuste

 45. Ahoj zase já,
  Já se líčím od 12 do teď. Nestydím se za to. Proc?
  Ráno-podkladový krém, make-up, pudr a rasenka. Pokud ji je málo je to skoro nude.
  Jak začít-ne rasenkou. Př.: mám kruhy pod. Ocima a rasenku. Nic moc. Spíše začít pletí ;)

 46. No mně je 10 a protože mám hrozně řídký řasy tak se maluju řasenku ale jedna holka od nas ze třídy se maluje a bb cream ma na obličeji jak pleťovou masku. No a ještě ke všemu hrozně brečí takže pak vypadá jako strašidlo.

 47. Zas já,
  no a to s tím na kolik vypadám tak už před dvěma lety mi hodně lidí řeklo že vypadám na 12 a začala jsem se líčit až teď a to tou řasenkou a ještě k tomu hnědou a tu velice doporučuji protože není tak křiklavá

 48. Mě bude v dubnu třináct a tak v těch 11 jsem si doma hrála se stíny a řasenkou pak ve skoro dvanácti na ples jsem si dala řasenku a občas ji nosila do školy někdy trochu lesku a korektoru nosím to tak do teď, ale moje kamarádky se na mě vždycky dívaj a vždycky mi k tomu něco říkaj a to si jí dávám málo, ale že jiný spolužačky chodí do školy jak ku..y to jim ne fuk, nebo když jejich super kámoška má ty řasy napatlaný jak magor, takže už se nemaluju:-(

 49. mě je deset a v naší třídě se všechny holky kolem mě líčí.
  dokonce i já jsem si jednou dala lesk na rty ale paní učitelka nadávala, že si to musím ihned smazat.
  dost mě to naštvalo když jsem viděla jak mají holky 100 procentně řasenku a rtěnku.
  mamka říkala že si mám počkat, ale ona si sama dávala rtěnku a řasenku v 9 letech.
  myslíte že bych si ji mohla dávat už i já????????

  • Myslím, že máš ještě hodně času. Být tebou, začnu nejdřív ve 13. Kdybys po líčení nějak zvlášť toužila, tak bych doporučovala jen tak doma z nudy. Vsadím se, že třeba kluci ve třídě by tě zkritizovali…a rodiče taky

 50. Ahoj, jenom se chci zeptat- je mi 13 a vůbec nemám pupínky ale občas mám trošičku červené flíčky ale ty se za chvíli ztratí.. chci se zeptat jestli je to normální, protože spoustu holek má v mém věku už pupínky ale já ne:/ nevadí mi to ale jestli je to normální:)

 51. Mě je 13 a používám jenom řasenku.. i když jsem se dříve malovala (jenom stíny) potom jsem pochopila že štačí jenom řasenka :) ale holky ze třídy mi koupí korektor :D

 52. Za chvíli mi bude 14 a na každodenní líčení používám řasenku, balzám, někdy linky. Podle potřeby korektor a pudr, ale pupínky moc nemám, protože se spíš snažím si pleť čistit a odličovat se než je pak zapatlávat korektorem :)

 53. je mi 14 rodiče nechcou abych se malovala dávam si jen řasenku a jsme spokojena :D
  ale rodiče né protože oni nechcou jsme préj krásna od řírody :D

 54. Ahoj jě mi teprv jedenáct dám si je řasenku mě to stačí ale mama nadává zě jsem moc mladá. Ale já vipadam na třináct prosím poraďte jestli jsem moc mladá nebo to je dobře? Předem děkuji

  • Milá Katko,

   nemůžu ti poradit, ale můžu ti říci svůj názor..

   Já se začala malovat asi tak ve 13ti, všichni kantoři to děsně řešili na poradách, protože jsem to byla já, kdo si dovolil poprvé přijít do školy s řasenkou, poprvé s cucflekem, poprvé se vším možným..

   Tenkrát jsem si myslela, že když si dám řasenku, budu rázem dospělejší. A ještě lepší, pokud si dám třeba ještě stíny, rtěnku a make-up! wow! Ne, není to tak. Ale to jsem zjistila asi když mi bylo 14, spíše mi táhlo na 15…

   Pointa? 11let mi i na řasenku přijde relativně brzy. Ale možná je to dobou.. Každopádně, pokud používáš jen řasenku, není to nic tak strašného. Ale předem tě upozorňuji, že ani nám (co tuto etapu života máme za sebou) a ani klukům se zmalované holky nelíbí, tak nic nepřeháněj :)

 55. Mě je dvanáct, mam lehké stíny, trošku řasenky a pudr a korektor . Toť vše.

  • Look super,

   mohu se zeptat, jak na to reagují rodiče, přátelé, učitelé?

 56. Ahoj je mi 12 a jak už jsi řekla Mersmerize používám je řasenku a lesk na rty – a to jen někdy, ale do naší třídy chodí úplně zmalované holky, které si myslím to s líčením ještě moc neumí

 57. Mě je 11 let, mám 162 cm a holky si mě typujou na 15 let. Myslíte že bych se měla malovat? Do teď mi stačila jen řasenka.

 58. Ahoj :-) , za chvíli mi bude 15. Mám strašnou pleť(nejhorší z celé třídy). Trpím na pupinky a hlavně na černé tečky. Používám různé čistící vodičky a krémy a nic mi nepomáhá. Byla jsem i na kosmetice, ale výsledek byl strašný. Nevím co mam dělat. Nelíčím se, protože starší sestra vůbec a nejspíš je divný zacit dřív a nezkoušela jsem to, takže v tom asi nejsem moc dobrá. Jediné co používám je korektor, ale přijde mi, ze ten akorát nedokonalosti pleti zviditelňuje a pleť vysušuje. Prosím poraďte :-D ;-)

 59. Mě je 13 a začala jsem se líčit až tento rok. Mám jen řasenku, bílé stíny a lesk. Stejně se líčím málo. Potřebuji jen poradit co dál s těma stínama.

 60. Ahoj je mi 13 a používám jenom korektor (pouze když mam akné jinak ne), tvářenku, jemné stíny, lesk a řasenku (ale jen trošičku). Není to moc? Můžu tak do školy? :) PLS PORAĎTE!!!

  • Do školy můžeš, pokud to na sebe nedáváš po kilech a umíš s líčidly zacházet. Osobně bych ubrala tvářenku, ta se hodí spíš pro ženy než pro dívky, na tu máš klidně i deset let čas. A akné je třeba hlavně léčit, ne jen maskovat.
   Celkově vzato je mnohem příjemnější pohled na třináctiletou dívku, která o sebe pečuje, než na stejně starou cácoru s nemytými vlasy a v otrhaných džínách.

 61. Mě je 13, před rokem jsem si tam jednou za čas namalovala řasy řasenkou, ale od té doby na běžné nošení nic. Poslední dobou se mi zlepšilo akné, ale stopy po něm zůstaly. Není to žádná tragédie, ale stejně, co byste mi poradili? Nějaký BB cream, tónovací makeup, nebo corektor?

  • Chápu to tak, že ti zbyly drobné jizvičky. Chceš je zkusit zahojit, nebo zakrýt?
   Na zhojení doporučuji gel aloe vera nebo rakytníkový olej (pozor, ten dost barví a nedá se z oblečení vyprat). Taky jemný peeling může pomoci, ale také ublížit, tak to s ním nepřeháněj. Pro léčbu a prevenci akné se mi osvědčily krémy s konopím a taky nejíst mléčnou čokoládu.
   Konektor je určen k překrytí lokálních, ovšem výrazných nedostatků. Dle tvého popisu soudím, že to není tvůj případ.
   BB nebo CC krémy jsou velmi jemné, na překrytí nestačí. Jestli chceš jen sjednotit barvu pleti, nejsou špatné, ale víc od toho nečekej.
   Make-upy jsou velmi variabilní, takže se hodí na všechno, ale musíš si vybrat ten správný. Tady je každá rada drahá. Ty obecné si můžeš vyhledat kdekoli na netu, nemá cenu to opisovat. Na konkrétní radu nemám dost informací. Každopádně si na něj připrav větší částku. Někomu vyhovují obyčejné make-upy za stovku, mě se osvědčily tak za 250 a víc. Nemá smysl na tom šetřit. A pod make-up vždycky používej krém (nejlépe podkladový, ale to je trochu jiná liga…).

  • Doporučila bych ti Concealer od Essence, jmenuje se Stay natural. Je skvělý a mají ho asi za 90 Kč.

 62. Ahoj je mi 14 a začala jsem se teprve líčít, když jsem to uviděla na mých stejně starých kamarákách! Když jsem mamce řekla že se chci začít líčit tak mi to dovolila, ale musela u toho být moje sestra teď po nějaké delší době mi mamka věří že se namaluji tak abych nevypadaa jak kur*va, ale abych vypadala přirozeně.

 63. On je rozdíl malovat se denně a jen výjimečně. S denním líčením bych fakt počkala minimálně do těch patnícti let. Líčení na večiřky a různé akce se logicky odvíjejí od doby, kdy na ty akce holky začnou chodit. A teď nemyslím diskotéky, kam je leckdy legální vstup od 18 let. Například polonéza, předtančení na plesech ZŠ, vánoční a narozeninové večírky, to jsou akce, kam se můžou dostat i holky výrazně mladší. Na oficiálních akcích je třeba dohled na to, aby holky byly namalované decetně a vkusně. Nic podněcující sexuální fantazii není pro holky okolo patnácti zrovna vhodné, na takové akci obzvláště ne. Takže žádné výrazné rtěnky, zdravíčka ani násilné linky a řasenky.
  Narozeninové večírky pořádané doma jsou určené na to, aby se holky vyřádily, takže tam je povoleno (skoro) všechno. Snad jen těžké parfémy, které nejdou vyvětrat a jsou na takové blbnutí drahé, bych plošně zakázala i tam. A taky barvy na vlasy a cokoli permanentního či dlouhotrvajícího.
  Ovšem „maskovací“ make-up určený na schování akné a podobných vážných nedostatků bych povolila komukoli bez ohledu na věk. Ono projít základnou s pupínky na obličeji není žádný med.

 64. Je mi 11 a dám si řasenku a korektor abych neměla kruhy pod očima, světlé stíny a teď schanim bb krém na moje akné. Mě totiž záleží na mých očích a snažím si je zvýraznit.

 65. Ahoj. Je mi 15 a mám hnědou tvář a hnědé oči ,vlasy mám černé. Nevím jestli jsi mám dávat mejkap nebo pudr nebo obojí.

 66. Mě je 13. V životě jsem na sobě neměla ani jedno líčidlo! Fakt že ne!!! A tohle chci dodržet. Přirozenost je přece ta největší krása, každý jsme takový jaký jsme. A líčidla k ničemu nejsou. Všichni jsme krásní. Ale každý trochu jinak.

  • A čím zaděláváš beďry, kruhy pod očima a vytrhávání obočí asi taky neznáš a nebo aspoň balzám na rty. Nemohla bych žít jako ty to musí být teda něco když tě někdo potká na ulici s beďarama, kruhy pod očima a zarostlým obočím.

 67. Mě je 12 a vůbec se nelíčím. Myslím že ani nemusím. Zatím nemám pupínky. Myslíte, že bych měla zkusit řasenku?

  • Určitě zkus, pokud chceš…..ale nepřeháněj to….? Pamatuj si že hezká budeš jen když se budeš líbit sama sobě….

 68. Ahoj holky,
  potřebovala bych poradit.Je mi 12 let,davam si jen balzám na rty(EOS),ale ted aktualne mam období,kdy se mi začaly tvořit pupínky a takovy beďárky a tak jsem začala na ta místa používat maličko pudru,ktery mám doporučený i od mamky.Myslite,ze je to v pohodě?
  Děkuji,holky,
  Aggie

 69. Ahoj Aggie, určitě můžeš použít pudr, pupínky to hezky zakryje, aniž bys vypadala nějak zmalovaně. Jaký pudr používáš? Výborný je antibakteriální pudr, který pupínky zakryje a přitom je léčí. Jsou dražší i levnější varianty. Levné značky jsou – essence, balea, miss sporty a tak, určitě je znáš.

 70. Ahoj mě je 11 a ještě se nelíčím?….chtěla bych začít třeba někdy o kolo 12 ale ne jako fiflena….třeba jenom řasenku, TROCHU očních stínu (hnědých aby nešli moc vidět) a pak jenom třeba balzámová na rty ? Prosím odpověz té jestli 12 není málo ?

 71. Jestli ti je 12 tak se Můžeš líčit ale nepřežeň to mně je 10 a chci se líčit v 15ti ale když si dáš řasenku a stíny a balzám tak tak to normálně můžeš Ale do školy spíš tělové stíny balzám používám i já

 72. Me je dvanact a mam masivni vyskyt akne a pomaha mi na zakryti acnekolor coz je krem v odstninu pleti kteri vysousi vyskyt akne a pomaha ho zakryt.

 73. Je mi 15 a někdy se mezi těmi malými desetiletýma holkama cítím jako 5ti letá. Používám jen rasenku a lesk nebo balzam, a to ne vždy. A upřímně- ty zmalovany malý kurvičky mi přijdou k smíchu…

 74. Je mi 15 , a bojím se že nezapadnu mezi holky na středni protože se nemaluju . Mohla byste mi někdo prosím poradit co stím?

 75. Tohle je podle mě blbost, ale jestli chceš, tak si dej třeba řasenku, lesk na rty… :)

 76. Mě ie 11 a někdy si dám jenom lesk na rtynebo rtěnku(světlou) mám i řasenku ale na tu se musim zeptat mamky a uvažuju o korektoru a mám občas akné a skoro vždycky kruhy pod očima a to hodně spim a zdravě jím( hlavně proto že mamka má nejraději zdavé a ke to dobré pro pleť a organismus a do školy se fakt nelíčim začnu možná v 6 ale jen řasenku lesk a korektor..

 77. Mně je 13, Používám lehce řasenku, pudr a občas průhledný lesk na rty. Chtěla bych vyzkoušet ještě nějaké světlé stíny :-).

 78. Ahoj holky, je mi 14 let a abych řekla pravdu, začala jsem se líčit od 1.dne druhého pololetí v 8.třídě,já vím, trochu komplikované?, nikdy předtím ani kapka makeupu. Moje každodení líčení se skládá z řasenky, korektoru, protože mám pihy a kruhy pod očima a z balzámu na rty, občas lesku, protože hlavně v zimně mi strašně praskají rty a příležitostně na narozeniny, Vánoce, do divadla atd. přidám takový bílo-růžový?stín. Nemyslíte že je to moc?Holky od nás ze třídy se líčí 10 krát víc než já a neřídí se pravidlem že méně je někdy více.

Diskuze je uzavřena.