Drastické a hloupé diety výrazně ovlivní vaše zdraví. Samozřejmě negativně 4.86/5 (7)

Drastické a hloupé diety výrazně ovlivní vaše zdraví. Samozřejmě negativněToužíte po dokonalé postavě? Jistě jste na internetu, nebo v různých knihách našla celou řadu tipů na různé diety. Mnoho z nich se však jistě řadilo do segmentu těch drastických. Poznáte je celkem jednoduše, jelikož pokud jde o hlavní znaky, patří sem:

  • Spíše kratší doba trvání
  • Jednotvárné jídlo
  • Nízký příjem kalorií

Takové diety mohou způsobovat nejenom velký hlad během celého dne, se kterým jde ruku v ruce i podrážděnost, nebo nepříjemné pocity. Nedostatek jídla se může negativně podepsat i na vašem dlouhodobém zdraví. Jak ho drastické diety ovlivňují? Na to se můžete podívat společně s námi. Výrazně totiž ovlivní stav některých hormonů ve vašem těle.

Hormony štítné žlázy

Jedná se o jednu z nejdůležitějších žláz v našem těle. Pravidelně produkuje hormon, díky kterému je možné jídlo měnit na pro tělo potřebnou energii a také teplo. Ovlivňuje také lidský metabolismus, ke kterému se pochopitelně váže také samotné spalování tukových zásob. Pokud je držena drastická dieta, může to znamenat, že nedochází k tak výrazné, tedy správné produkci daného hormonu. Na čem se to negativně podepíše? Jak na vašem zdravotním stavu, tak i na výrazně zpomaleném metabolismu. Tělo nefunguje tak, jak by mělo, a dokonce dochází i k tomu, že nespaluje tuky. Drastické diety tak nemusí být vůbec účinné.

Růstové hormony

K čemu jsou určené? Pomáhají primárně v budování svalstva. Dále mohou pomoci v tom, že likvidují tuky v lidském organismu. Drastické diety však zajistí, že lidské tělo bude daných růstových hormonů produkovat mnohem méně. Podobně jako v předchozím případě, i zde se to projeví v tom, že nebude tak efektivně spalovat, jako při běžném režimu. Také nelze opomíjet to, že se přestanou budovat svaly. Při pohledu na váhu tak můžete mít méně kilogramů, ale to spíše z důvodu, že tělo ztratilo svalovou hmotu. Také připomeňme, že vzhled vašeho těla nemusí být dokonalý – a to právě pro absenci svalové hmoty, která by měla být i na hubeném těle. Když jde o hubnutí, mělo by být cílem každé z vás nejenom eliminovat tuky, ale i vyrýsovat postavu pomocí svalstva. Když nebudete mít dostatek růstového hormonu, na vašem vzhledu, ale i kondici či síle se to jasně projeví.

Testosteron

Myslíte si, že je to čistě mužský hormon? Na jednu stranu ano, ale trochu ho máte i vy, jako žena. Ale jenom množství, aby to nijak neovlivňovalo fungování vašeho ženského těla. Důležitý je pro vás především proto, že souvisí s činností růstových hormonů, které umí budovat svalstvo. Stejně tak tento hormon stojí částečně také za tím, že vaše tělo umí dobře spalovat tukové zásoby. U drastických diet je problém v tom, že se produkce daného hormonu snižuje. Kromě problémů se svaly i tukem se může následně objevit také hormonální nerovnováha. A ta už je cestou k řadě onemocnění, fyzických i psychických.

Leptin

O jaký se jedná hormon? O jeden z nejdůležitějších, který je spojený s příjmem vaší potravy. Vaše tělo by ho mělo produkovat správné množství, jelikož jedině tak budete i správně jíst. Drastické diety však mohou danou produkci tohoto hormonu celkem výrazně narušit, což je velké negativum. Hlavně proto, že leptin zajišťuje pro tělo a pro váš mozek několik důležitých signálů, kam řadíme:

  1. Pocity sytosti
  2. Pocity hladu

Co když hormonu není dostatek, a to z důvodu drastických diet? Vaše tělo nebude v souvislosti se stravou fungovat správně. Budete mít hlad, i když budete najedená, stejně jako může dojít k situaci, kdy pocity hladu vůbec nezazní. Jak to může skončit, to je celkem jasné. Jsou to výrazné poruchy stravování. A jelikož mnoho důležitých látek čerpá lidské tělo právě z jídla, nemusíme připomínat, jak ho to ovlivní.

Kortizol

Čeho se týká právě tento hormon? Je to stres. Obvykle je označován jako stresový hormon, který zpodobuje to, že se můžete cítit celkově podrážděná a nepříjemná. Je to z důvodu, že ho tělo začne vylučovat právě v situacích, kdy není zase až tak dokonale ve své kůži. A čím více se ho do těla dostane, tím více psychických problémů přinese. Vše začne jenom běžným stresem, ale může to končit i dlouhodobými problémy tohoto rázu. Eliminovat jeho tvorbu je celkem jednoduché, a je to spojeno hlavně s tím, že budete dostatečně jíst. Vlivem toho se budete cítit v pohodě, což je efekt situace, kdy tělo nebude kortizol téměř tvořit.

Vitamíny a minerály

Potřebuje je každý organismus. Jak se do těla dostanou? Některé umí tělo vytvořit samo, jiné je třeba získávat ze stravy. Věc se má tak, že to jsou právě vitamíny a minerály, díky kterým může lidské tělo fungovat přesně jak, jak by fungovat mělo. Drastické diety ale zapříčiní, že daných látek bude v těle málo. A to dokonce tak málo, že to může celkem radikálně ohrožovat lidské zdraví. V některých případech dojde k tomu, že se po návratu k běžnému stravování vše urovná. Jsou ale i situace, kdy už je nedostatek určité látky tak výrazný, že dojde k trvalým problémům. I toto je dobré mít na paměti, pokud se rozhodnete právě pro dietu, která je založena na odmítání potravy.

Co si o dietách přečíst?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

1 komentář

  1. v dnešní době samých zdravých jídel a různách hubnoucích procedur se divím, že lidí ještě vubec drží hladovky, nebo polykají prášky na hubnutí

TOPlist