Fotíme na blog Zatím bez hodnocení.

Často mi na mail a i do komentářů chodí otázky typu čím fotím, jak fotím, kdy fotím a kde fotím – týká se to hlavně fotek na recenze, kde se snažím, aby byly fotky alespoň trošku kvalitní, ve velkém rozlišení a vypadaly i esteticky, protože to je prostě základ dobrých recenzí – tedy z mého pohledu.

I z toho důvodu jsem se rozhodla jen tak na rychlo Vás informačně seznámit s tím, jak by podle mého fotky na blogu měly vypadat, protože dnes a denně se setkávám se začínající blogerkami, které to neřeší nebo nemají ten potřebný cit, který se ale dá získat poměrně snadno.  Asi je potřeba neprve říct, že nejsem profesionál, odborník, nemám za sebou žádné kurzy, i přesto zkusím přiblížit svůj názor, doufám, že spoustě z Vás bude článek užitečný.

Technika

Nebudem si nic nalhávat – je důležitý čím fotíš. Starší telefony, které ještě mají fotografie ve formátu VGA nefotí kvalitně a na blog se takové fotky často prostě nehodí. Ne, že by nebyly vhodné z toho obsahového hlediska, ale pokud mají malé rozlišení, obraz je rozmazaný, barvy extrémně nekvalitní a vidíš jen dvoucentimetrový čtvereček, tak většině čtenářům fotka nic nedá. To hlavně platí pro blogy s kosmetikou, kde jsou kvalitní fotky poměrně důležité.

Nemusíš si hned pořizovat zrcadlovku za několik tisíc, jak je v módě – k hezkým fotkám stačí i obyčejný kompakt. Já sama jsem jednu dobu fotila s telefonem a dost se mi to příčilo a pravděpodobně bych už ho k blogovým fotkám znovu neuvyužila. V současné době mám Olympus mju, který mě stál okolo 2 – 3.000 Kč (dnes už je o dost levnější).

Samozřejmě chápu, že ne každý si to může dovolit, ale zkrátka – často to k blogu neodmyslitelně patří a ne každý mobil umí funkci makro, který na blogu dennodenně využívám (focení z malé vzdálenosti).

Prostředí

Hodně důležité je i to, na jakém místě, v jakém prostředí předmět fotíš. Hezké, čisté místo by mělo být základem a nemělo by to ten hlavní předmět nijak „vyrušovat“. Já mám dva způsoby focení – jeden, kdy využívám starší plakát (Toy Story;)), který otočím na zadní stranu, kde je čistě bílá plocha a opřu o skříň a o zem, aby tvořil písmeno L – pak pohodlně můžu fotit bez toho, aby se čtenář musel na fotce zaměřovat i na něco jiného.

Další způsob, který ráda praktikuji je květinové pozadí. Květiny a motýli jsou mým oblíbeným motivem, takže jsem využila látku (z kosmetického košíčku) a když fotím něco menšího nebo fotonávody na nehty (např. alobalová manikúra), tak zásadně na ní.

Světlo

Je hloupost něco fotit ve tmě, hlavně když nemáš zrovna extra kvalitní foťák. Mnohem lepší je počkat si na světlo a fotit co nejblíže u okna, protože když vše správně nastavíš, fotky budou více odpovídat realitě. I kvůli tomu jsem v zimě fotila fotonávody a fotky k recenzím zásadně o víkendu – když jsem přišla ze školy, byla už tma a to zkrátka není moje oblíbená doba na focení.

Programy na úpravu

Pokud máš dobrý fotoaparát a i cit, není potřeba fotky nějak mohutně upravovat, často je ale dobré doupravit barvy, ostrost nebo jas. Já k úpravě používám primárně Photoshop, Zoner Photostudio, občas Picasa od Googlu.

Důležité také je fotky zmenšit, než je vložíš na blog. Je rozdíl mezi fotkou s rozlišením 1000 x 700 px a 4000 x 3000 px (orientačně). Ta s větším rozlišením se déle nahrává a taky se čtenářům zobrazuje pomaleji. Protože i když jí zmenšíš v editoru blogu, stejně se bude muset načíst celá ve velkém rozlišení a poté zmenšit, což je dost časově náročné a pro někoho, kdo má pomalý internet dost pomalé a může to ovlivnit, zda na tvé stránce zůstane nebo ne.

To je ode mě vše, přeju Vám úspěšné blogy a kvalitní fotografie:)

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

9 komentářů

 1. Pěkný a užitečný článek Mers.
  Když někdo fotí zrcadlovkou je v tom velký rozdíl oproti kompaktu, ale jak píšeš, tak i kompakt je dobrý. :)

  • To určitě, rozdíl v tom je velký, ale zas si myslím, že na spoustu fotek kompakt stačí a zrcadlovka je zbytečná:)

 2. Krásný článek.Ale teď trochu odběhnu od tématu.Co to jsou za oční linky na tom obrázku prvním ze spodu.Můžeš mi je nějak přiblížit?Od jaký jsou značky?(vidím tam jen showtime)A jaké s nimi máš zkušenosti?Děkuju :)

  • Psala jsem o nich na fb. Jsou to oční tužky od NYC Showtime glitter eyeliner. Koupila jsem si tu tyrkysovou jako první a má moc hezkou barvu (fotka na fb stránce), výdrž je docela dobrá, jen občas musíš opravit „obtisk“ na horním víčku, protože jsou trošku mastnější, jinak mi moc vyhovuje:) Tak jsem si k ní dokoupila i ty zbylé ve fialové a černé barvě:)

 3. hodně povedený článek Mers…taky se snažím fotit nějak na jednotném pozadí, ale ne vždy se to daří no :(

 4. Opět skvělý článek a pro blogerky řekla bych důležitý..:) Děkuju..:)

 5. Pěkný článek …můžu se zeptat v jaké barvě ten foťák máš ?

 6. Já jsem vždycky fotila mobilem.
  Před dvěma měsíci jsem dostala nový mobil. Kvalita byla uplne uzasná oproti mému starému mobilu.
  Jenže mi mobil ukradli po měsíci a pár dnech – Máme totiž ve třídě fakt super lidi :/
  A zase mi zbyl foták v mém starém mobilu.
  Když něco fotím, snažím se využít třeba mamky foták v mobilu pokud je zrovna při ruce, přeci jenom je to lepší.
  Ale souhlasím s tím, že kvalita je v těchto případech důležitá.

 7. Barbara Brunette

  Také bych přidala, že když fotíš kosmetiku, např. krémy jak máš na prvním obrázku, nejprve bych ho trochu přizpůsobila focení, nevím jak ostatním čtenářkám, ale příčí se mi, když vidím jak je po tom krému všechno rozmatlané, myslím jeho obsah ;)

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist