Jak je to sexuální orientací Zatím bez hodnocení.

O tvém spolužákovi se říká, že je teplý? Co to vlastně znamená? Je to normální? A můžeš být na holky, když jsi holka? Pojďme se v té sexuální orientaci zorientovat!

Kluci s klukama, holky s holkama?

Rodíme se jako muži nebo ženy a přirozeně bychom se měli s opačným pohlavím vzájemně tělesně přitahovat. Tak to zařídila příroda, abychom mohli zakládat rodiny a lidská populace se mohla rozrůstat. Muži mají většinou vlastnosti odlišné od ženských, a tak se s ženami dobře doplňují, a vznikají tzv. heterosexuální vztahy.

Ačkoli je pravidlem, že v lidské i zvířecí říši, patří muž k ženě, sameček k samičce, existuje spousta jedinců, kteří to tak mít nemusí. Mají to naopak, sexuálně je přitahují osoby stejného pohlaví. Potkat tedy můžeme běžně i dva muže, kteří se milují, tj. gaye, nebo dvě ženy, které spolu chodí, tj. lesby. Obecně jsou lidé s takovou orientací označováni jako homosexuálové.

Pozn.: Setkat se ojediněle můžeme i s člověkem, kterého přitahují obě pohlaví, tj. bisexuálem, nebo lidmi, kteří se cítí být opačným pohlavím, než tím, kterým by dle fyzických aspektů měli být.

Homosexualita není nemoc!

Homosexuálové i jinak sexuálně orientovaní lidé mohou být terčem posměchu, protože vybočují z řady. Jsou odlišní od většiny a narušují představu o tom, co je považováno za přirozené. Nicméně to nikoho neopravňuje k tomu, aby se k takovému člověku choval bez respektu. Pokud se tak děje, může to být pro takového člověka i velmi traumatizující.

Nemáme právo nikoho odsuzovat, proto jaký je. Homosexuálové jsou běžnou součástí naší společnosti a jsou to úplně normální, nikoli nemocní, lidé. Což určitě víš, pokud máš ve svém okolí někoho takového. Pokud ho chceš podpořit, můžeš se ho zastat a vyjádřit, že jsi s jakýmkoli člověkem v pohodě. Udělej milé gesto, třeba tak, že si oblékneš LGBT tričko s duhou, která se stala symbolem právě pro LGBT komunitu (sdružení lidí s různou sexuální orientací).

Jak poznám, jak to mám?

V době dospívání řešíš  otázky kolem sexuální orientace a začínáš se více zajímat o sexuální prožívání. Možná ti přijde na mysl i otázka, jak vlastně poznat svou vlastní orientaci. Nemusíš si s tím lámat hlavu, protože to člověk většinou přirozeně vycítí. Líbí se ti kluci? Pokukuješ po nich nebo ses do některého zamilovala? Představuješ si a sníš o tom, že ti dá dotyčný pusu nebo už se tak stalo a bylo ti to příjemné? Pak je to znamení, že pravděpodobně na kluky budeš.

Během života se naše sexuální prožívání různě vyvíjí a někteří lidé zjistí teprve po delší době, že budou nastaveni jinak. Často si musí člověk projít svými prvními sexuálními zkušenostmi, aby zjistil, jak to vlastně opravdu má. Nech tomu volný průběh a důvěřuj svým pocitům o tom, kdo tě přitahuje a kdo ne.

Jsem na holky, co teď?

Pokud máš silný pocit, že tě přitahují osoby stejného pohlaví, nemusíš se kvůli tomu cítit špatně. Je to tak v pořádku. Kolem tebe je spousta lidí, kteří to mají podobně jako ty. Důležité je svoje pocity nejdříve prozkoumat, a pokud se přesvědčíš, že tomu tak je, přijmi to.

Jestli máš kvůli tomu těžkou hlavu, svěř se nejdříve někomu, komu důvěřuješ a kdo tě podpoří. Jestli nikoho takového kolem sebe nemáš, tvoji rodiče se například k homosexuálům staví s nepochopením, obrať se klidně na odborníka, psychologa, který  ti dodá odvahu sdílet to veřejně a žít tak, jak to skutečně cítíš.

Nenech se nikým ponižovat a nauč se brát to s humorem. Pokud se ti někdo posmívá, ber to s nadhledem. Nestyď se a ukaž všem, že se máš ráda taková, jaká jsi!

Super je také najít zastání a podporu právě u těch, kteří jsou na stejné lodi. Pocit sounáležitosti je skvělým lékem na pochybnosti o sobě. Navíc se můžeš v komunitě stejně naladěných lidí snadněji seznámit a najít si spřízněnou duši – všichni takovou hledáme a je úplně jedno, jestli je to holka nebo kluk. Podporu LGBT komunity můžeme vyjádřit například na každoročně se konajícím festivalu Prague Pride.

Pozn.: Při seznamování přes internet si dej velký pozor na to, s kým si dopisuješ, a scházej se vždy na veřejných místech, třeba v kavárně. Nikdy nevíš, kdo ve skutečnosti za počítačem na druhé straně sedí. Tato obezřetnost platí pro všechny bez ohledu na orientaci!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

1 komentář

  1. Boží článek! I když mám jasno, že jsem bisexuálka, jsem moc ráda, že je tady něco tak přínosného, objektivního a celkem důležitého… Díky!

TOPlist