Svět je jiný než byl před pár lety a čím víc jdeme dopředu, tím víc se do všeho plete internet. Ani dívkám se nevyhne a to zejména v tom případě, kdy ráda nakupuješ. Občas je totiž pohodlnější jen kliknout a nechat si zboží poslat až domů – samozřejmě záleží na tom, co konkrétně nakupuješ a hlavně: Kde to nakupuješ. Na netu totiž nejsou jen poctiví obchodníci, najdeš zde i ty nečestné, na které si dej pozor.
Jestli o nakupování po internetu uvažuješ, doufám, že ti článek ukáže jeho zápory, ale i klady a dá ti pár rad, abys nešlápla vedle…
1. Prověřené servery
Ne všechny eshopy na které narazíš jsou skvělé a ne u všech platí: „Náš zákazník, náš pán“. S některými se lze jen těžko domluvit při potížích, některé nedodržují dobu dodání, další ti dokonce nemusí vůbec nic poslat. Jak si takové servery a stránky prověřit? Nejvíc zjistíš prostřednictvím recenzí.
Vcelku velký přehled názorů na internetové eshopy najdeš na heureka.cz, kde ostatní nakupující píší, jaké zkušenosti s obchodem mají. Určitě je ale potřeba brát to s rezervou, někteří lidé jsou jen hrozně netrpěliví, nepříjemní a i díky blbůstce dají obchodu špatné ohodnocení. Proto kvůli deseti záporným recenzí z tisíce, eshop hned neodsuzuj.
Někdy stačí napsat jméno eshopu do vyhledávače.
Některé stránky si ani nemusíš prověřovat – jsou tak známé, že to není potřeba. Mezi takové servery bych zařadila např. alza.cz nebo czechcomputer.cz. Oba jsou obchody s elektronikou a já jim dávám přednost, co se týče počítačů a jiné elektroniky – vím, že mě nezklamou a nepodvedou.
2. Prověření prodávajících
V současné době zažívají boom aukro.cz nebo třeba ebay.com. Nedivím se – často tam můžeš najít extrémně výhodné ceny nových i použitých věcí, navíc ke každému prodávajícímu můžeš připsat komentář, tudíž když si vybíráš u koho nakoupíš, opět se podívej na jeho recenze a komentáře, které mu přiřadili ostatní.
Vyhni se podezřelým obchodníkům, kteří nereagují na email, mají fotky stažené z internetu nebo mají prostě jen špatné hodnocení.
3. Platba
U eshopů, kde si nejsem jistá bych nikdy neplatila kartou předem – bankovním převodem. Vždy je lepší vybrat si dobírku (platíš až paní pošťačce při doručení balíčku) a čekat až ti balík přijde. Mám i takové zkušenosti, že přes kartu to prodávajícím déle trvá – peníze už mají, tudíž je nic nenutí rychle expedovat zboží.
Bankovním převodem platím jen u stránek, kde už jsem jednou nakupovala a byla spokojená. Na aukru či ebay někdy nemáš na výběr a v takovém případě je nejlepší si prodávajícího doopravdy důkladně prověřit.
4. Obchodní podmínky
Pokud jsi zavítala na nový eshop, kde chceš nakupovat, určitě si přečti jejich obchodní podmínky, reklamační řád a dobu dodání. Dočteš se tam také jakým způsobem můžeš platit, jakou firmou si balíček necháš doručit, jak dlouho je dodací doba a kolik je poštovné – vše je velice důležité.
Tak jako tak.. Vždy by sis měla o stránce, kde nakupuješ zjistit, co nejvíce o tom jak obchodují, jak nákup probíhá apod.
5. Nejlevnější cena
Dejme příklad, že si chceš koupit notebook, ale na alze i czcomputers ho mají moc drahý, je tu nějaká jiná možnost? Určitě ano – i na internetu ovlivňuej cenu konkurence, takže to samé zboží i když od stejné značky, můžeš koupit za různé ceny.
Pro zjištění a lehké nalezení použij servery jako je: Heureka.cz či zbozi.cz – tam do vyhledávání zadáš druh zboží a vyhodí ti to nejvýhodnější varianty.
Při nakupování po internetu si ale vždy pořádně rozmysli, zda pro tebe nebude výhodnější koupit to v kamenném obchodě – přeci jen, musíš platit poštovné (většinou 100 Kč) a dohromady s ním, tě výrobek může vyjít levněji v klasickém obchodě. Některé věci (jako např. kosmetika, elektronika) jsou ale o poznání levnější na internetu a stojí za to, objednat si výrobků z jednoho obchodu co nejvíce a to už se investovat do toho poštovné, vyplatí.
Já přes net nakupuji spíše oblečení a elektroniku… Kosmetiku se bojím nakupovat ,protože př. make-up ti nemusí padnout …