Domů Rodina & Škola Volný čas Jak vybrat dobrý fotoaparát

Jak vybrat dobrý fotoaparát

12

Jsme slečny a pro většinu z nás je fotoaparát prostě základ, bez kterého bychom se neobešly. Fotíme se, rády fotíme vše okolo a to, co nás zajímá a v tomhle nám často obyčejný foťák na mobilu nemusí stačit, hlavně proto jsem začala psát tenhle článek. Protože sama moc dobře vím, jak je těžké si z toho nepřeberného množství zrcadlovek a digitálních kompaktů, vybrat dobrý přístroj.

Nejsem profesionál, nefotím na profesionální úrovni, nezabývám se tím – jediné, co v tomhle oboru dělám a co mě inspirovalo napsat tenhle článek je, že fotím jako divá a před nedávnem jsem se také rozhodla vybrat nový foťák, takže doufám, že vám mé rady pomohou, i když samozřejmě od profesionála se toho dozvíte o hodně více.

Druhy fotoaparátů

Rozdělím je na takové dva hlavní typy, i když jich je samozřejmě o něco více. Když mi odešel můj starý foťáček a nevěděla jsem, jaký si chci koupit, nejdřív jsem se zaměřila na to, jaký jeho druh vlastně chci.

Digitální kompakty – už podle názvu „kompaktní“ můžeš poznat, že to jsou fotoaparáty menší, z jednoho kousku kovu (či jiného materiálu). Právě proto, že jsou menší se hodí do tašek, kabelek a na cesty, nejsou těžké a tedy ani prostorově náročné a na výběr jich je doopravdy velká spousta. Hodí se hlavně pro takové slečny, které nefotí na extra profesionální úrovni, nechtějí do fotoaparátu investovat desetitisíce, ale požadují základní funkce, přenositelnost, nenáročnost, ale samozřejmě dobrou kvalitu fotek.

Zrcadlovky aneb stroje velkých pánů. Uvidíš je na profesionálním focení, u známých fotografů a těch, kteří tomu alespoň trošku rozumí (nebo se alespoň snaží) a chtějí extrémně kvalitní fotky s velkým rozlišením. Podle mě je zbytečnost kupovat si zrcadlovku, když fotíš jen občasně a takové fotky, které na profesionální prostě nemají. Hodí se pro fotografy, kteří si se svými fotkami chtějí pohrát, ale samozřejmě se pohybují ve vyšší cenové kategorii.

Vzhled

I když vím, že je to trošku blbost, jsme na serveru pro mladé dívky a proto dávám vzhled hned jako druhý aspekt při výběru, protože taky vím, jak hodně dívek na vzhledu lpí a i když by byla koupě fotoaparátu sebelepší a sebevýhodnější, když nebude hezký, holka si ho prostě nekoupí. I já sama jsem se při výběru vzhledem také dost řídila, protože která z nás bych chtěla nějaký ošklivý přístroj? Díky bohu v dnešní době kompaktů a zrcadlovek moc takových „ošklivých“ a neestetických fotoaparátů nenajdeš. Řekla bych, že většina z těch, které jsou v prodeji, jsou na dobré úrovni a nemusíš se bát ho na ulici vytáhnout.

Asi hlavním aspektem při výběru také bývá barva a i proto je moje oblíbená značka Olympus, protože zrovna ta, má u skoro každého typu a série fotoaparátu, vždy na výběr z více barevných variant. Proto je dobré, když v obchodě narazíš na černý model a řekneš si: „Hm, v červené/růžové/modré/zelené/stříbrné by byl hezčí, zapamatovat si název fotoaparátu a zkouknout internet, zda se nevyrábí i v jiné barvě. Proč? Protože můj názor je takový, že by měl být i částečně tvým módním doplňkem a pořádně si rozmysli, jestli je dobrou koupí zrovna takový s křiklavě růžovou (nebo jinou) barvou – co až tě za nějaký měsíc omrzí? Já dávám přednost barvám elegantním jako je stříbrná nebo černá.

Velikost snímků

A dostáváme se k tomu, co většina mladých dívek považuje za alfu a omegu při výběru fotoaparátů. Zažila jsem totiž, že si holka vybírala ze dvou typů a jeden měl uveden velikost snímků 12 mpx a druhý 14 mpx a slečna bez sebemenšího zaváhání (ani se nepodívala na ostatní funkce, režimy) řekla, že chce ten se 14 megapixely. Proč to řekla? No protože 14ct je víc jak 12 a foťák tedy bude lepší a bude fotit krásnější fotky. Je to tak? Vlastně ani ne, není….

Megapixely udávají počet obrazových bodů, z kterých se výsledná fotka skládá. Tedy je jasné, že když fotoaparát bude dělat 14ti mpx snímky, budou mít větší velikost než ty s menším údajem. Ovšem pozor! Neznamená to, že fotky budou kvalitnější nebo ostřejší (samozřejmě, na větším rozdílu 3mpx vs. 15mpx to může mít vliv, ale jinak bych to neřešila).

Kdy je potřeba dívat se na to, kolik má fotoaparát megapixelů? Pokud děláš z výsledných fotek výřezy nebo je potřebuješ hodně zvětšovat. Nevýhoda velkého množství mpx je, že zabírají větší místo na paměťové kartě, tudíž se ti na ní vejde méně snímků.

Makro funkce 

To je to, co jsem u fotoaparátu požadovala já a určitě to chce i většina dívek. Makro snímky jsou ty nejvíce přiblížené, u kterých chceme, aby byly zaostřené na správnou část snímku. Tedy pokud si chceš zblízka vyfotit třeba oko nebo včeličku, s klasický fotoaparátem/mobilem bez makra to prostě nepůjde a buď bude snímek rozmazaný, nekvalitní a nepoužitelný, nebo bude zaostřeno na něco v dáli, o co ti vůbec nejde. Tzn. že bez dobrého makra nevyfotíš svoje zaostřené oko, květinu nebo cokoliv, kde je potřeba fotit to hodně zblízka.

Pokud ti jde o takovou funkci stejně hodně jako šlo mě (focení s makrem mě jediné baví), pořádně se u fotoaparátu podívej, co umožňuje. Narazila jsem i na údaje, kde bylo uvedeno, že fotoaparát má makro a lze fotit od 20 cm (někde i od 40 cm) – to pěkně prosím vůbec není makro. Na svém fotoaparátu mám (jestli se nemýlím) makro snímky možnost pořizovat od 5 cm a teprve to se vyplatí.

Vychytávky, režimy

Každý fotoaparát má určité funkce a vychytávky a doménou těch digitálních kompaktů jsou např. černobílý režim, autoportréty, focení zvířat, panorama z nichž některé jsou naprosto zbytečné. Je blbost vybírat si fotoaparát podle toho, zda má nebo nemá focení v černobílé nebo sépiové barvě, protože tohle můžeš bez problémů udělat i v jakémkoliv programu na úpravu fotografií a jakou to má nevýhodu? Když vyfotíš cokoliv v jiné barvičce, fotografie už se nedá vrátit do původní barvy – tudíž je lepší upravit to až v programu a nezaobírat se u foťáků tím, zda mají nebo nemají tyto funkce.

Jak nabíjet?

Pro spoustu majitelů je důležité, aby fotoaparáty měly jim odpovídající možnost nabíjení. Některé z nich totiž mají klasické li-ion (nabíjí se v zásuvce) a některé z nich jsou na tužkové baterie. Tužkové baterie se hodí hlavně pro takové, které jezdí na cesty a na fotografické túry, kde nemají možnost připojit foťák do zásuvky a nabít ho – tedy vezmou více baterií a mají po starostech. Bohužel se většinou nedodávají k fotoaparátu a i s nabíječkou pro baterie se musí dokoupit.

U li-ion akumulátorů je ta výhoda, že mají delší životnost, jsou pohodlnější a lépe skladovatelné. Já osobně jim dávám přednost, ale záleží na každém fotografovi a jeho potřebám.

To byl takový menší přehled toho, co by tě při výběru fotoaparátu mohlo ovlivnit. Samozřejmě je důležité, kolik do svého přístroje hodláš investovat korunek, protože jestli chceš fotit lépe a máš možnost investovat více penízků, je určitě lepší pořídit si některou ze zrcadlovek. Mě osobně na mé příležitostné fotky sem na blog, na rajče a na facebook stačí klasický kompakt. Jsem milovnice značek Olympus, i proto jsem si zrovna vybrala ten svůj od téhle značky, který mi 100% vyhovuje. Záleží však na tobě:)

Předchozí článekÚnava v dospívání je normální
Další článekKaždý má svou úchylku…
Mersmerize
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

12 KOMENTÁŘE

  1. Já upřednostňuji značku Canon, mám kompakt Canon a také zrcadlovku od Canon, zajímám se o profesionální focení ;)

  2. Krásný článek, až budu vybírat foťák, vzpomenu si na tvé rady. :)

  3. já už mám zrcadlovku vybranou, ještě na ni našetřit a je moje. Chci Zrcadlovku Canon EOS 500 D a ráda bych už i s nějakým tým objektivem, takže jsem si vybrala objektiv 18-55 IS. Což si myslím, že mi bude stačit.Nefotím nějak profesionálně, ikdyž bych i chtěla a docela mě to i bavilo.Ale chci ji, protože můj starý kompakt na moje fotografické potřeby už nestačí =D.A navíc už jsem z ní zkoušela fotit a šlo to, fotky dělá dost kvalitní, takže jen našetřit něco kolem 15 000 (+/-) a je moje.Nebo snad by to mohl být můj dárek na vánoce =)

  4. Nedávno se mi polámal fotoaparát NIKON coolpix a ten delal nádherné fotky(aspon me se líbily). Jenže pak mi spadl na podlahu a bylo po tlačítku spoušť. Jinak funguje.Dost mě to mrzí a teď nevím, jestli si vybrat nikon a nebo značku co máš ty :)
    Mohu se zeptat jaký je to přesne model?

    Děkuju =)

  5. Ahoj Mers,co mám dělat když mi foták ńejde zapnout s nabitýma baterkama? Mám ho jít dát do opravny? Nebo co by si dělala ty?

    • A byly ty baterky doopravdy nabíjecí? Ne všechny nabít jdou. Fungovala dobře nabíječka? Jsou tam správně umístěné? Může to být doopravdy čímkoliv až od baterek po foťák. Možná s tím někam zajdi, nebo zkus jen jiné, kvalitní baterie

Diskuze je uzavřena.