Domů Rodina & Škola Rodina Jak vycházet s rodiči?

Jak vycházet s rodiči?

8

Každý máme rodiče (nebo jsme je někdy měli), jsou to taky lidé, mají chyby, stejně jako své přednosti a právě proto se s nimi občas dá domluvit. Obzvlášť, když jsi v pubertě a rodiče ti přijdou děsně nemoderní, hrozný a prostě k ničemu.Já sama vím, že existuje jistý typ rodičů, s kterými se prostě dobře vycházet nedá, jsou nervozní, ukřičení, mají raději sourozence než tebe. Ale každý člověk má občas den blbec – jindy lepší jindy horší. Doporučuji se jim moc pod ruku neplést a nehledat jim záminku, aby tě seřvali dvakrát tolik. Občas ale je jeden z rodičů ten lepší, takže i za to můžeš být ráda, že vycházíš alespoň s tím jedním.

Jsou ale i případy, kdy jsou naopak děti nesnesitelné. V první řadě než začneš obviňovat rodiče se zamysli nad tím, jestli se chováš úměrně situaci a svému věku. Taková ta fráze, že k rodičům musíš mít úctu totiž není jen špatná a nepravdivá fráze. Jistě jsou to taky jen lidé, ale tihle lidé tě přivedli na svět, dávají ti najíst, platí školu – učebnice, sešity, výlety a oblečení – věř mi, že i tohle si zaslouží trochu úcty. A to že občas zakřičí nebo zakážou je ve většině případů jen ze strach o své dítě – chtějí z tebe přeci mít slušnou, hodnou a chytrou dceru, to je pochopitelné.

Pokud máš dojem, že tě rodiče mají za malé dítě, nechtějí ti nic dovolit, mají strach, aby ses vůbec chovala zodpovědně, tak tady žádný pláč nepomůže. Znám slečny, které tvrdily, že se k nim rodiče chovají jak k malým dětem a že vůbec nechápou proč, ale kvůli každé blbosti brečely, vztekaly se a dělaly naschvály – no uznej, že tohle moc rodičům nepomůže v tom, aby uznali, že už jsi velká. Mnohem lepší je vzít osud do vlastních rukou, zapřemýšlet nad tím, zda se vážně nechováš, jak malé rozmazlené dítě.

Občas je nejlepší ustoupit, neplést se rodičům pod ruku, hlavně když přijdou z práce. Spoustu dětí a dospívajících nedovede představit, ale někdy práce dokáže hrozně vyčerpat, vystresovat a proto je nejlepší, když vidíš, že s nimi nebude žádná řeč, se klidit z dosahu. Vždy je lepší ustoupit a nechat si svoje prosby či výstupy na vhodnější chvíli.

Zkus občas myslet i na druhé a dělat rodičům radost, aspoň jednou za týden umyj sama od sebe nádobí, nebo vynes koš, vyluxuj. Zajímej se o rodiče, ptej se jich jak bylo v práci – i když tě to vlastně vůbec nezajímá. Zkus někdy mamince pochválit večeři nebo oběd. Někdy to totiž má větší dopad než všechen pláč světa.

Pokud ve vás rodiče vloží svou důvěru ublížíte hlavně sami sobě když ji zklamete. Vracejte se podle domluveného času domů, pokud to není ve vašich silách tak alespoň jim napište smsku. V téhle době, kdy se na každém rohu ztrácejí děti je vážně hrozné, když nechodíte včas.

Občas se musíte obětovat pro to, abyste s nimi vycházeli. Vím, že to bývá často těžké, ale když se překonáte, budete mít o jednu důvěru navíc a také o pár problémů méně.

Předchozí článekZdravé hubnutí, Díl IV. – dostatek pohybu
Další článekNa jakou střední školu?
Mersmerize
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

8 KOMENTÁŘE

 1. Ahoj jen sem se chtela zeptat.V dubnu mi bude 15 vsichny u piji ale ja ne mam docela blbe rodice a tak od 15 chci zacit take.Jenze se bojim ze to moc nevezmou a nechci byt jina nez ostatni :( .Díky za odpoved

 2. ahoj, víš – jsem o pár let starší než ty, tak to taky trošku vidím jinak. Myslím, že je fajn mít kamarády, ale mít kamarády, které by se s tebou kvůli tomu, že jsi jiná nebavili? To nejsou moc dobří kamarádi. Samozřejmě, že pití alkoholu v malém množství nevadí, ale u mladých lidí mohou mít za následky různé problémy – akné atd… raději počkej:) A co se týče rodičů – tak si s nimi rozumně v klidu promluv, že už ti bude 15 a chceš aby tě alespoň někam do určité hodiny pouštěli:)

 3. Ahoj, mám problém. Jemi 21, bydlím s rodiči, kteří mě den co den lezou na nervy. Neustále se do mě navážejí, uráží mě a vyhledávají si záminky, jak mě za něco zpucovat. Už 2 roky chodím do práce, doma uklízím, peču, žehlím,vařím.. Ale pro matku je to pořád málo.. Nemám právo být unavená, na to ještě nemám prý věk, už nevím, co dělat. Chodím jen do práce a domů. Vše je jen špatně, matka doma nedělá skoro nic a to je jí 40.. Už nevím, co mám dělat. Odstěhovat se nemám kam. Prosím o radu :-( Děkují

  • Ahoj, myslím, že nejlepší způsob by byl odstěhovat se. Koupit si i ten nejlevnější byteček a alepoň bys měla klid:) Zkus si s ní prostě promluvit, říct jí, co máš na srdci, jak tě to všechno mrzí, že ti s ničím mamka nepomůže a že by sis chtěla odpočinout. Koneckonců každý člověk má právo na odpočinek. Ještě přece jenom to není tvá domácnost, ale její. Nevadí když pomůžeš, ale pokud tvá mamka není nějak nemocná, tak si myslím, že nechávat všechny věci jen na tobě je hloupost. Zkus to pomalu a v klidu-křičením nic nevyřešíš:)

 4. Promluvit s ní jsem zkoušela několikrát.. Pokaždé ta stejná odpověď:Vždyť toho zase tak moc neděláš… Na vlastní bydlení s přítelem šetříme, tak snad se nám brzy poštěstí a ona konečně pozná, jak “málo“ jsem doma dělala… :) Jinak děkuji za radu :)

  • Nemáš zač, ráda pomohu:) Vím, jaké to je, když někdo potřebuje pomoc:)

   • Podle mě je dobré řešení odstěhovat se. Nemusíš někam na druhý konec duhy :) můžeš třeba jen na pár dní vypadnout z domu – přespat u přítele, kamarádky nebo třeba babičky. Možná že pak mamka „vychladne“ a uvědomí si, jak jí chybíš a že fakt doma něco děláš. Koneckonců jsi dospělá… :) Hlavu vzhůru!

 5. Přesně
  My si s mamkou vycházíme vstříc. Někdy když měla mamka těžký den v práci tak jí udělám kafe připravím vanu a umyju nádobí. Někdy vařím i oběd a i když se mi to někdy nepovede tak mi mamka řekne kde byla chyba a řekne že se mi to určitě podaří příště. Jo jako teenager jsem taky někdy dost líná a tak na mě mamka zvýší hlas a já vim že pokud to nechci zchytat je nejvyšší čas jít něco dělat. Jinak je mi „jen“ 13 a v létě mě mamka pouští ven klidně i do půl jedenáctý večer ale to už musísm být za barákem protože mi přece ještě neni tolik abych se v noci potulovala po městě. Moje mamka je super nikfy bych neměnila i když se někdy dost pohádáme.
  Ve třídě mi lidi závidí že mi je tak málo a můžu být tak dlouho venku a že mi to vůbec mamka dovolí. Nj to chce prostě trochu vlídnosti a někdy fakt nedělat konec světa z toho že musíte ven s odpadky atd. Ono se vám to totiž vrátí. Rodiče aspoň uvidí že už fakt nejste malí a třeba vám povolí jít na párty na kterou nikdo z vašich kamarádů nebo klidně i ze třídy nejde. No tak tu zase nebudu psát romány :D
  Ahoj :)

Diskuze je uzavřena.