Domů Sex & vztahy Kluci Láska jako chemická souhra v našem těle – jak to vlastně funguje? ...

Láska jako chemická souhra v našem těle – jak to vlastně funguje? 5/5 (6)

29

O lásce se zpívá mnoho písní, vypráví nespočet příběhů a v mnoha ohledech nám všem určitě zkrášluje nebo naopak komplikuje každodenní život. Co se však s tvým tělem opravdu děje během zamilovanosti a dlouhodobějšího vztahu s danou osobou? Za vším tím krásným, pocity lechtání v břiše, bláznivým úsměvem i bohatým denním sněním stojí opravdu jen chemie v našem těle?

Neodolatelná přitažlivost

Je vědecky prokázáno, že ve fázi zamilovanosti je lidské tělo podobné stavu, kdy je pod vlivem návykových látek. V tuto dobu je v souhře hned několik center v mozku. Do těla se uvolňuje větší množství dopaminu, oxytocinu a adrenalinu.

V momentě, kdy tě někdo fyzicky přitahuje, můžeš pociťovat rychlejší bušení srdce, přerývaný dech, zčervenáš, potí se ti dlaně, třese se hlas a máš chuť se na danou osobu vrhnout bez meškání. Za toto je zodpovědný adrenalin. Svou roli zde sehrává též testosteron a estrogen. Při výběru partnera se řídíš podvědomě třeba jeho vůní, tónem hlasu.

Zasažení Amorovým šípem

Na počátku vztahu, kdy je výrazná zamilovanost, se v těle (konkrétně v limbickém systému mozku) vylučuje fenylethylamin, který bývá též označován jako „Amorův šíp“. Dále zde svou roli sehrává dopamin a noradrenalin. Tělo je po něm doslova nabuzené a hýříš energií.

Začneš být tak nějak na vylučování fenylethylaminu závislá, díky čemuž pro tebe přestává okolní svět skoro existovat. U mužů dochází k poklesu tvorby testosteronu, který jim jinak dodává jejich ryze mužský charakter. Při zamilovanosti bývají tedy neobvykle štědří, něžní, ztrácejí svoji agresivitu. Na prvním místě je pro tebe nyní pouze vámi zbožňovaná osoba, řešíš jen to, kdy ho uvidíš a v čase, kdy nemůžeš být s ním, mu alespoň píšeš zprávy nebo mu voláte. Tato fáze však odezní obvykle do dvou let. Původní velmi idealizovaný obraz milované osoby se pak stává stále reálnějším.

Dlouhodobé vztahy

Ale neboj, ani pak nepřijdeš nijak zkrátka, změny ve tvém těle se odehrávají i nadále. Jen počáteční zamilovanost se mění v trvalejší vztah, kde již znáš svého partnera s jeho klady, ale i nedostatky, snažíš se o vzájemnou souhru v životě. Důležitou roli zde sehrává oxytocin. Jeho produkce výrazně roste díky vzájemným dotykům, mazlení a samozřejmě i sexu. Oxytocin je zodpovědný za tvorbu pevnějšího svazku, kdy sice již dochází k útlumu počáteční zamilovanosti, ale pouto se stává silnějším. Tvorba této látky obvykle klesá po několika letech.

Celoživotní láska

Možná si řekneš, proč spolu tedy některé páry vydrží téměř celý život? Není to tak, že chemie v našem těle by skončila vyprcháním tvorby oxytocinu a dále následoval již jen zvyk nebo stereotyp v žití s daným člověkem. I nadále chemie v našem těle velmi zodpovědně funguje. Za trvalé svazky jsou zodpovědné zejména endorfiny. Jejich cílem je spíše navodit u tebe pocit klidu a jistoty ze setrvávání s jedním konkrétním partnerem.

A opravdu je možné, že lidé jsou i po mnoha společných letech spolu opravdu šťastni a nejedná se jen o pouhý zvyk. Vědci sledovali aktivitu jednotlivých center v mozku u čerstvě zamilovaných párů a u lidí žijících v dlouhodobém partnerském svazku (subjektivně hodnoceném jako šťastný). Vždy jim předložili fotografii jejich milované osoby a bylo zjištěno, že při pohledu na ni je vyvolána stejná reakce, ať již jde o osobu krátkodobě zamilovanou či nikoliv. U všech začal být v této situaci znatelně vyplavován dopamin.

Pamatuj: láska má mnoho podob

Láska má mnoho podob a jistě ji nelze zjednodušit jen prostým viděním chemických reakcí v našem těle. Z pohledu biologie se vlastně ani neodehrává v srdci, jak jsme tak často přesvědčeni. To tvůj mozek (ať se to může zdát sebeméně rozumné) zodpovídá za to, jak moc s tebou dokážou naše city zamávat a obrátit ti dosavadní zaběhnutý život vzhůru nohama.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

29 KOMENTÁŘE

 1. Ahoj, můj nej kámoš ze třídy, se pořád na mě dívá a napsal mi k narozeninám na fb… . A přitom dal na insta hastag kde bylo v tom hastagu napsany jméno jiny holky… . A to jsem slyšela ve třídě jak si kluci s ním o mě bavili…. Fakt divný…. Jenze ja jsem se zamilovala do jeho bratra… ♡ byl by lepsi a vetsi nez ja…. a ma svaly… a on je mensi nez ja a neema svaly… ja mam rada svalnaty kluky…
  Nevim co mam delat proradite mi nektera z vas.
  Potrebuju vedet co a jak mam delat.
  Help me. Please
  Pomocte mi. Prosim.

 2. Ahoj holky, myslíte že je na kluka ve 13 brzo? Máte s tím nějaké zkušenosti? Mně říkají rodiče kluka nejdřív v 15, že mám čas. Přitom už holky v mém věku kluka normálně mají. Ale je tu ještě jedna věc… Chtěla bych kluka třeba o 2 roky staršího. Není to moc? Nevadilo by mu to třeba že se mnou nemůže mát sex? jsem v tom zmatená :/. A určitě se koukněte na toto video. jsou spolu 5 let, začali spolu chodit když té holce bylo 12, klukovi 13, a vydrželo jim to doteď.
  https://www.youtube.com/watch?v=b7AT53uPGDE&t=159s

  • Ahoj Naty
   Zamilovat se do kluka je normální
   Nezáleží na věku, to je jen číslo připomínající jak dlouho na tomhke světě jsme. Takže pokud se ti opravdu moc líbí, jdi do toho. Na rodiče bych ohled v tomhle případě nebrala. Pokud jde o lásku zajímej se o to co chceš Ty a né okolí.
   Hlavně neztrácej naději. Je typický že se o tebe rodiče bojí ale v tomhle ohledu se fakt musíš zaměřit jen na sebe.

 3. Ahoj, chci se vás zeptat na takovou maličkost. Mému spolužákovi se líbí jedna holka (také s ní chodí do třídy), ale ona ho nechce. Já jsem se jí zeptala proč. Odpověděla, že je blbej … Má pravdu, že není úplně nejchytřejší, ale dokáže být také velmi laskavý a hodný. Takže kdyby jí něčím okouzlil, tak by to asi šlo. Má to ale ovšem háček. Její BFF je totiž neustále u ní. Ještě by to tedy šlo, ale její BFF panovačná, neustále někoho pomlouvá a když něco řekne, tak to prostě musí být ikdyž s tím nikdo nesouhlasí a jako třešnička na dortu, tohoto spolužáka nesnáší a neustále se do něj naváží. A další problém je ten, že můj spolužák nemá moc zkušeností s balením holek a je to takový třídní šašek (ne že by byl vtipný, tedy je, ale proto to není, je totiž, no, víte jak to myslím). S tím balením holek bych mu pomohla (jsem přeci holka), ale nevím jak mu pomoci.
  PROSÍM POMOC.

  • Upřímně… prekérní situace…
   Ale já bych tu udělala asi tak (bude to dlouhodobý proces!!!!) Že bych se začala více bavit s tou holkou, co jí má ten kluk rád. A zároveň bych pomáhala tomu klukovi.

   Př. Holka by ti jako z kamarádství řekla, ,,mám ráda vanilkovou zmrzlinu.“ A ten kluk toho využije a zeptá se jí. Zároveň se musis bavit i stou její kamarádkou a nějak jí pak zabavit. A snad si mezitím kluk s holkou dojednají kamaradskou schůzku a možná pak něco bude.

   Ano, složitý plán, ale kdybych byla v téhle situaci a chtěla napomoct kamaradovi, nejspíš bych udělala tohle.

   P.s.- pokud ho ta holka vážně nebude chtít, nesmí se vnucovat. Láska je chemický proces, do ktereho by nikdo jiný neměl zasahovat.

   Přeju štěstí ?

 4. Pisu si s jednim spoluzakem o kt. vim ze me od konce cervna20 17 ma hrozne moc rad. Od ty doby se toho hodne zmenilo.pisem si spolu cim dal vic poslal mi uz 7 srdicek. A kdyz mi dnes 15.5.2018 mi poslal dve srdicka na jednou a tak jsem se ho zeptala co tima srdickama mysli a on si to jen zobrazil a neodepsal. Ve tride na me furt kouka. PROC NEODEPSAL?

   • Dnes asi kvuli tomu neprisel do skoly… myslis ze odepise? Jak dlouho to bude trvat? Jsem zoufala!

    • Já jsem jednomu klukovi napsala, že se mi líbí. A on to roztrhal. Druhý den jsem nepřišla do školy. Asi se hodně stydí. Buďto odepíše do dvou dnů, a nebo nikdy. To je zažitý pravidlo.

  • A co mam delat kdyz mi neodpovi na tu otazku a bude se ptat zas on co bylo za ukol…?
   Pls o radu
   Co mam delat, kdyz zitra bude ve skole?

   • Tak mu odpověz, co je za DÚ, a zeptej se ho, jestli se nechce třeba projít, a nebo mu řekni, že chceš ,,pomoc“ s úkolem, referátem a nebo jestli mu jde čj tak ať ti s ní pomůže.

  • Zneužít? A kolik mu je? Jestli je mu 14 a míň, tak tě nechtěl zneužít, ale když je mu víc tak možná jo, ale moc často se to nestává.

   • je mu 14 v prosinci a mě je 14 v srpnu oba 2003. nemyslela jsem zneuzit ale myslela jsem to jakoze udelat si ze me srandu… ok ja se ho zeptam jestli mi vysvetli aj (jemu jde a me ne) doufam ze me neodmitne.

 5. Nad tím jsem taky přemýšlela. Ale když ti vyzná lásku, tak se na něj usměj a řekni mu, že ho máš taky ráda.? Hodně štěstí!

 6. už mi napsal. napsal mi (no to, že jsi moc hodná) co to znamená? podle mě si jen vymýšlí?!
  konečně po týdnu mi napsal

   • A nemyslí ssi neco jinyho. moje sestra rikala ze to jeho ,no to, znamena ze se rozmysli napsat jestli to nebo to, ale nevim

 7. Tohle kluci dělají. Tím ,,no“ zdůrazňuje, že si to vymýšlí, abys věděla, že to není ten pravý důvod. Třeba se mu líbíš a nemá odvahu ti to říct.☺

 8. Ahoj holky, budu moc ráda za jakékoli rady!!
  Jedu o letních prázdninách na tábor, pozval mě tam můj crush, dokonce mi i minule napsal, jestli jsem se tam už přihlásila. Jedu tam i s mou kamarádkou. Ten kluk mě pořád někam zve, ale nemyslím si, že se mu líbím, je o 6 let starší – je mu 19… Jak se mám chovat? Bude se stydět mi něco naznačovat, když tam bude kamarádka?

  • To je teda věkový rozdíl. Neznám jeho povahu tak nemůžu říct..možná Ti to napíše nebo bude něco naznačovat až budete sami

 9. Anisso, děkujuu
  Píšem si, je uplně v pohodě, není namyšlenej, nic, ale asi mě bere jako kamarádku :/. Samozřejmě s ním nechci tak brzy chodit… přijde mi to taky celkem hodně no :D. Ale chápeš, do budoucna :D

Diskuze je uzavřena.