Domů Krása & Péče Mandlový olej a jeho TOP 10 přínosů pro krásu vlasů a pokožky ...

Mandlový olej a jeho TOP 10 přínosů pro krásu vlasů a pokožky 5/5 (2)

0

Mandlový olej a jeho TOP 10 přínosů pro krásu vlasů a pokožkyMandlový olej byl užíván díky svým přínosům pro krásu a zdraví mnohem, mnohem dříve, než si ho moderní věda vůbec všimla. Velmi populární je v jihovýchodní Asii a ve Středomoří, kde byl nejdříve domestikován mandlový strom, ze kterého se využívala jádra mandlí. Mandlový olej extrahovaný z nich byl nejdřív užíván pro zdraví srdce a pokožky.

Nyní víme, že mandlový olej je velmi bohatý na vitamín E, mononenasycené mastné kyseliny, bílkoviny, draslík a zinek. Dále k tomu musíme přičíst řadu dalších minerálů a vitamínů – to vysvětluje, proč je tak skvělý pro naše srdce, pleť i vlasy.

Hořký a sladký mandlový olej

Mandlový olej je k dostání ve dvou variantách – hořké a sladké. Hořký mandlový olej je extrahován z hořkých mandlí, které obsahují glykosid nazývaný amygdalin, který se při zpracování zpracovává na toxickou kyselinu kyanovodíkovou. Většina mandlových stromů, které rostou ve volné přírodě, produkují hořké mandle, které mají různé stupně tohoto glykosidu. Při požití mohou mít fatální následky. Horký mandlový olej má některé léčivé vlastnosti a může být docela bezpečný pro vnější aplikaci, ale je lepší se mu vyhnout vzhledem k vysokému riziku otravy.

Sladký mandlový olej, který pochází výhradně z jedlých mandlí (Prunus amygdalus Dulcis), je kultivován pro svou sladkou chuť. Je to olej, který se běžně používá při péči o pokožku a vlasy. Má také mnoho možných využití v kuchyni. Podívej se, jak můžeš využít tento nádherný dar přírody ke zlepšení tvého zdraví a krásy.

10 důvodů, proč použít mandlový olej na pleť a vlasy

Jak ti tedy může posloužit mandlový olej při péči o tvou pleť a vlasy?

1. Pro hladkou a nádhernou pleť

Mandlový olej je mírný, hypoalergenní olej, který lze dokonce bezpečně použít i na kůži dítěte. Když je dobrý pro malé děti, je dobrý i pro tvoji pokožku. Ve skutečnosti je to dokonce nejlepší masážní olej pro kojence. Když se jemně vtírá do pokožky, krásně se vstřebává, takže je vhodný pro aplikaci po sprše nebo koupeli. Chceš-li ještě trošku zlepšit jeho absorpční schopnosti, před aplikací zahřej olej na teplotu tvého těla. Tento přírodní olej má mírně ořechovou vůni, která je velmi příjemná, ale můžeš do něj přimíchat několik kapek levandulového oleje nebo jakéhokoli jiného vonícího esenciálního oleje dle vlastního výběru. Můžeš si tak jeho vůni přizpůsobit přesně pro sebe.

Mnoho syntetických a přírodních produktů pro péči o pleť tvrdí, že jejich účinnost pochází z vitamínu E, který se k nim přidává. Mandlový olej je přirozeně obdařen tímto vysoce účinným antioxidačním vitamínem. Je čistě přírodní, nemusí se k němu nic přidávat. Pravidelné nanášení tohoto oleje chrání pokožku před oxidačním stresem a poškozením UV zářením. Udrží ji pěkně měkkou a pružnou.

2. Pro hloubkové čištění pokožky

Mandlový olej má lehkou strukturu a snadno proniká hluboko do pokožky, změkčuje a odstraňuje nečistoty nahromaděné v pórech a vlasových folikulech. To zabraňuje vzniku černých teček a akné. Díky obsahu vitamínu A v oleji může dokonce akné výrazně zlepšit.

Mandlový olej může být bezpečně použit i na citlivé pokožce, protože je méně pravděpodobné, že způsobí nějaké alergické reakce. Je vynikající pro odstranění make-upu, a to i z oblasti kolem očí. Nanes tento olej na tampon a dej na obličej. Nechej působit po dobu 2 minut a jemně pak otři novým tamponem.

Je také velmi snadné vyrobit přirozený obličejový peeling s mandlovým olejem a jemným cukrem. Smíchej je společně a aplikuj na obličej, pohybuj v kruzích a jemně odstraň nečistoty a odumřelé kožní buňky. Umyj pak vodou. Opakuj takto 1x za týden pro krásnou, zářivou pokožku.

TIP: Mandlový olej se používá i na různé pleťové masky

3. Chcete-li odstranit tmavé kruhy nebo spálení sluncem

Pokud máš pod očima tmavé kruhy, může ti pomoct právě mandlový olej. Olej nanes každou noc před spaním. Už během dvou týdnů uvidíš výrazný rozdíl.

Vystavení pokožky slunci může způsobit zanícení pokožky a způsobit i její bolest a zarudnutí. Jak na rychlou úlevu? Nanes na takto spálenou pokožku mandlový olej. Smíchej jednu čajovou lžičku medu s několika kapkami citronové šťávy a mandlový olej. Nanes a nech směs hodinu působit. Umyj pak čistou vodou.

4. Na ekzém a lupénku

Tyto problémy jsou způsobeny reakcemi těla na nějaké vnější a vnitřní spouštěče. Mohou zanechat pokožku v některých oblastech velmi suchou a svědivou. Škrábání může situaci ještě zhoršit. Rozškrábaná pleť dále otvírá cestu pro bakteriální a plísňové infekce, které mohou dále komplikovat léčbu těchto chronických stavů.

To nejmenší, co pro pleť můžeme udělat, je udržet pleť měkkou a hydratovanou, aby se snížilo nepříjemné svědění. V tomto případě pomáhá mandlový olej. Mírný, hypoalergenní olej hydratuje pokožku, aniž by ji dráždil.

Použijte tento olej jen tak čistý nebo s jinými esenciálními oleji. Například jojobový olej je kapalný vosk, který může vytvořit na poškozené pokožku dlouhotrvající ochrannou vrstvu. Zabraňuje ztrátě vlhkosti a vstupu alergenů a mikrobů do pokožky. Ale jojobový olej je docela silný olej, který může potenciálně dráždit citlivou pleť. Je lépe tolerován, když je zředěn právě mandlovým olejem.

5. K léčbě kožních vyrážek

Kožní vyrážky jsou velmi časté v oblasti plenek u malých dětí. Také u dospělých může dojít k zánětu pokožky neustálým třením, například v oblasti spodního prádla a podobně. Tření mezi kůží a koženým oblečením může také způsobit poškrábání pokožky. Tento typ kontaktní dermatitidy může mít za následek bolest a pocit pálení. Lékaři na to většinou předepisují masti na bázi zinku, které snižují zánět.

Mandlový olej je lepší alternativou k těmto krémům. Za prvé, nemusíte se starat o chemické látky obsažené v komerčních produktech, které dráždí pokožku. A také mandlový olej s bohatou zásobárnou zinku – je stejně dobrý, ne-li lepší, než všechny krémy a prostředky koupené v obchodě.

Aplikace je velmi jednoduchá. Stačí jen ponořit do oleje tři prsty a jemně nanést mandlový olej na postižené místo. Nech ho, dokud není všechen olej postupně vstřebáván do pokožky. Můžeš bezpečně použít mandlový olej kdekoliv na pokožce, která je nějak poškozená, kdekoliv na těle, dokonce i na kůži dítěte, pokud nemáš nějakou specifickou alergii na tento olej.

6. Sníží jemné vrásky a další známky stárnutí pleti

Hladká a pružná kůže je známkou mladistvosti. A za tímto bezchybným vzhledem se skrývá protein nazvaný kolagen. Kolagen vytváří pod pokožkou rovnoměrnou vrstvu a působí jako dobré „polstrování“, které udržuje pokožku napnutou a pružnou. Jak pokožka stárne, začínají se objevovat jemné vrásky kvůli zeslabení kůže a nerovnosti v množství kolagenu.

Je to nevyhnutelná součást procesu přirozeného stárnutí, ale předčasné stárnutí může být důsledkem nadměrného vystavení slunci, kouření a časté dehydratace. A právě při správné péči o pleť může dojít ke značnému zpomalení procesu stárnutí. A opět zde hraje prim mandlový olej.

Oxidační stres je jedním z hlavních důvodů zhoršení kolagenové vrstvy. Mandlový olej obsahuje už zmíněný vitamín E, který je jedním z nejsilnějších antioxidantů. A právě tento vitamín může pomoci opravit některá poškození vrstvy kolagenu. Olej je obzvláště bohatý na bílkoviny a může poskytnout potřebné aminokyseliny potřebné pro tvorbu kolagenu. Aplikace mandlového oleje na pleť může zabránit dehydrataci snížením ztráty vlhkosti z pokožky.

7. Na bolest svalů

Zmírnění bolesti svalů je jedním z hlavních tradičních způsobů použití hořkého mandlového oleje. Stejné výhody mohou být získány ze sladkého mandlového oleje, ale bez rizika otravy. Naneste jednoduše tento olej bohatý na bílkoviny na unavené svaly.

Nejlepších výsledků dosáhneš jemným zahřátím mandlového oleje před jeho nanesením na pleť. Použijte teplý olej na bolestivé svaly a dobře ho vmasíruj. Toto ošetření snižuje svalovou únavu.

8. Proti padání vlasů

Každý den ztrácíme asi sto vlasových pramenů, ale to nemá žádný vliv na celkový objem vlasů. To kvůli novému růstu vlasů, které nahradí ty staré. Pokud je však vypadávání vlasů silnější než normálně, může to být velmi znepokojivé. Vystavení se nečistému životního prostředí, výživovým nedostatkům, hormonální nerovnováze a stresu – to jsou hlavními důvody nadměrné ztráty vlasů.

Nedostatek hořčíku a vápníku má také za následek špatný růst vlasů a vypadávání vlasů. Zinek je dalším důležitým minerálem pro zdravé vlasy – jeho nedostatek je známý tím, že způsobuje alopecii charakterizovanou řídnutím vlasů. Mandlový olej je bohatý na všechny tyto minerály. Proto může při těchto problémech moc hezky pomoci.

Pravidelně používejte mandlový olej proti vypadávání vlasů. Zahřejte jednu lžíci oleje a nanes ji na pokožku hlavy každý večer po sprchování nebo koupání. Jemně rozetři, dokud se většina oleje nedostane na pokožku hlavy. Nech působit přes noc, dosáhneš tak nejlepších výsledků. Sněz i pár mandlí denně nebo vmíchej několik kapiček mandlového oleje do nějakého salátu – získáš tak i podporu zevnitř, aby tvé vlasy byly zdravé.

9. Pro dlouhé lesklé vlasy

Ne jen pokožka hlavy, ale i samotné vlasy mohou využít mandlový olej ke svému prospěchu. Žlázy v pokožce hlavy vytvářejí mastnou látku, která pak tvoří přirozený ochranný povlak na každém vlase. Ale vlasy mohou být někdy až příliš suché a křehké, díky častému používání šamponů, které zbavují vlasy těchto ochranných olejů. Výsledkem je pak lámání a rozštěpení vlasů, které snižuje délku vlasů.

Obnovte ochrannou vrstvu na vlasech nanášením mandlového oleje na vlasy hned po jejich umytí.

  1. Nejdříve vlasy osuš ručníkem, abys odstranila přebytečnou vlhkost.
  2. Olej prolni mezi dlaněmi a nanes po celé délce vlasů, abys rovnoměrně pokryla všechny prameny.
  3. Nech vlasy přirozeně uschnout, občas pročísni širokým hřebenem, abys oddělila prameny.
  4. Toto ošetření dává vlasům hezký lesk a vyživuje je.

10. Pro zdravé nehty

Pokud jsou tvé nehty tenké a snadno se lámou, znamená to, že máš možná nedostatek minerálů. Zkus pravidelné ošetření mandlovým olejem. Tento olej je bohatý na zinek, jehož nedostatek způsobuje křehké nehty a bílé skvrny. Olej rovněž obsahuje značné množství vitaminů B a železa, které také pomáhají zlepšit zdraví nehtů.

Použij kapku teplého oleje na nehty a vmasíruj ho do kůžičky okolo nehtů.

A co ty? Jak používáš mandlový olej ty? Budeme rádi, pokud se s námi podělíš v komentářích.

Co dále si o mandlovém oleji můžeš ještě přečíst?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.