Domů Tělo & Zdraví Životní styl Mám fobii? Samozřejmě!

Mám fobii? Samozřejmě!

30

V současné době znám plno lidí, kteří trpí nějakým druhem fóbie a že těch druhů není zrovna málo. Asi nejznámější a zároveň i nejčastější je arachnofobie = strach z pavouků. Lidé se mohou strachovat i z jiných věcí, které jsou v tomhle směru dost nezvyklé. Mezi další případy patří knoflíky, výška, otevřené/uzavřené prostory, prádlo, mraky, zlato, klauni nebo dokonce i strach z jídla nebo stromů.

Co to vůbec fóbie je? Fóbie je charakterizována jako druh bezdůvodného strachu a obav z určitých věcí nebo i situací. Strach se také projevuje tím, že i když se „vystrašený“ bojí, svoje obavy zkrátka nemůže potlačit, i když z části ví, že jsou bezdůvodné. Fóbie je hodně individuální situace – u někoho je v lehčí formě, kdy máme nepříjemné pocity, mrazení a pociťujeme lehký neklid a někdo zas má hysterické záchvaty, kdy není schopen v danou chvíli své chování zvládat.

Mám těžkou fobii!

Pokud jsi druhý případ z těch zmíněných dvou a máš problémy s tím udržet se, bude nejlepší navštívit odborníka – psychologa, který možná přijde i na to, proč se dané věci bojíš (často je příčina zakořeněna někde v dětství) a nebo ti prostě jen pomůže daný strach překonat. Určitě je to lepší než zkusit se „léčit“ doma a zbavit se fobie po svém. Často si tím spíše můžeš ublížit.

Mám lehkou fobii!

V případě, že svůj strach v mezích zvládáš, ale stejně se bojíš a stejně tě dané věci nebo situace ovlivňují, je určitě dobré pokusit se něco udělat. Strach je normální součást lidského života a není to nic, za co by ses měla stydět nebo to jinak odsuzovat, často to ale náš život kazí natolik, že není zrovna dobré nechat to jen tak.

Příznaky jsou rychlé bušení srdce, zrychlený puls, zrychlené a obtížné dýchání, návaly horka nebo naopak chladu nebo třeba i pocity na zvracení.

Boj s fobií není nic, co by šlo vyřešit za den nebo dva, je to doopravdy na dlouho a chce to hodně trpělivosti. Základ je soustředění a racionální uvažování. Při strachu se soustřeď na to, že ti daná věc ublížit nemůže, že je tvůj strach přehnaný.

V současné době je zapsáno přes 200 různých druhů fóbií a lidí, kteří mají se strachem psychické problémy, stále přibývá, tudíž pokud i ty trpíš něčím podobným, panickým strachem, není to nic vyjímečného a pokud ti to zhoršuje kvalitu života, měla bys to řešit s odborníkem.

Předchozí článekUž máš plán na prázdniny?
Další článekBioderma Photoderm Bronz & AKN Mat
Mersmerize
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

30 KOMENTÁŘE

 1. Knoflíky, mraky? to slyším poprvé. Já má docela velkou fóbii z pavouků, už jen když vidím ‚johanu‘ na stropě málem omdlím. Natož pak když se pohybuje ve vzdálenosti dvou metrů ode mě, to semnou sekne hned.

 2. Zajímavý článek, k tomuhle mám určitě co říct :) No tak já se nejvíc bojím pavouků, ale úplně strašně.. Jsme tak hrozná, že když jdu do vany a oplachuju jí, musím postříkat i to místo se šampóny, atd. protože co kdyby tam byl náhodou zalezlý pavouk? :D Tohle radši už dělám pravidelně, jelikož s tím mám špatné zkušenosti (ano, opravdu jsem měla ve vaně parkrát sekáče, a bylo to strašný (ten pocit) :/). Taky když jdu spát, radši si skontroluju místo okolo postele. Pak se také bojím psů, a to si myslím že od té doby, co mě (myslím, že mi byly 3 nebo 4) kousl jeden pes do nohy. Od té doby se jich hrozně bojím, a když vidím psa, vezmu to radši okolo :D Pak se bojím tmy (tu nemám ráda) a smrti. Pak ještě hmyzu a různé havěti, ale ne že bych z toho měla nějakou těžkou fobii, jenom mi vadí. A pak mám ještě docela velkou fobii z včel, vos a čmeláků. Ale určitě je toho ještě víc :D

 3. Tak, určitě mám fobii na školu, vždy jí radši obejdu..
  A teď vážně, mám fobii na velký psy a to je snad všechno :)

 4. Tak já mám hodně velkou fóbii z pavouků. Vadí mi i ty nejmenší..nedavno jsem měla za oknem takovýho tlustého a velkého (fuj! :D), tak ho taťka musel vyluxovat, protože bych to asi nepřežila, žít v domnění, že mi může vlézt v noci so postele, brr. Já se jich hrozně štítím, ne že bych se jich bála :).
  PS-moc pěkně napsaný článek :)

 5. Co se týče mě, mám obrovský strach z klaunů. Nedělám si srandu, fakt mi přijdou děsiví a nepřirození. Já nevím, ale ten jejich ‚fake smile‘ mě straší ze spaní. Taky se bojím různého hmyzu, ale to je spíš odpor. Ale ti klauni..? Brrr :D

 6. Ahoj, to já mám zase fobii z můr děsí mě jenom představa že letí okolo mě. Někdo si může říkat že můra je něco jako motýl , ale pro mě to tak není ;).

 7. Já mám strach z vody..Sprcha mi nevadí ale bazény,koupaliště,řeky rybníky,atd..nesnáším jednou jsem se totiž málem utopila a to jsem předtím závodně plavala..ale teď už mě do vody nikdo nedostane..A z klaunů mám taky strach..do cirkusu mě nedostanete!

 8. Tak ne že by to byla vyloženě fobie, ale bojím se pavouků. I když už docela málo, dříve jsem se bála o dost víc. Takže je to je mírné bání ….. nic víc ani ni méně.

 9. Já nesnáším nízké stropy a malé uzavřené prostory :/ ale úplně nejvíc se bojím hluboké vody, nebo když ve vodě nevidím, co je kolem mě. Když se mě pod vodou (třeba na pískovně) něco dotkne, začnu hrozně vřískat a jsem schopná se i utopit. :/

 10. Já mám ukázkovou klaustrofobii.. nenávidím výtahy a vůbec všechny malý prostory.. k tomu nemám ráda pavouky a můry :D A klauni mě taky děsí!

 11. Já mám fobii z ohně, nedokážu ani škrtnout sirkou a nesnáším horkou vodu. A taky nemám ráda takový ty malý potvory, jako třeba pavouky nebo mouchy:D

 12. Jak jinak než pavouci, nenavidim je docela ve velkým.Taky to tak mám, že když vím že je nějakej v baráku, tak musí ven, jinak nemužu chodit ani kolem něj ani spát. Měla jsem málem mrtvici, když jsem šla na WC a asi 20 cm od mé hlavy lezla velká chlupatá nestvura… ááá už to nechci zažít, ale aspoň vím jak se popohnat k nekonečnejm běžeckejm výkonum =D

 13. Tak já mám fobii z pavouku,vdávání,malých prostoru,výšek,pohřbení zaživa a z jehel :D

 14. NEMÁM RÁDA PAVOUKY ALE NEMÁM Z NICH PŘÍMO FOBII
  TY MALÍ ŠTĚSTÍČKA MI NEVADÍ ALE TI VELCÍ =D

 15. Mám spíše prosbu o radu za mojí malou dcerku Kačenku-2,5roku.Je to teprve pár dní co se mi začla bát hmyzu,konkrétně zmiňuje mouchy.Horší se nám to.Dnes při krásném slunečním dnu jsme šli nakoupit a při zpáteční cestě mi Kačenka začla ječet a plakat a bát se mouchy a chtěla na ruku a nezabavila se ani s dětmi hrajícími si opodál a mám strach,že v letním období prosedíme doma,kvůli tomuto problému.Je mi jí líto jelikož sama mám hrůzu z pavouků,vím co to je a potřebuji jí z toho co nejlépe dostat.
  Děkuji za jakoukoliv radu.Hanka s Kačenkou

 16. Tak to já mám fobii z pavouků, což je běžné, ale i ze soch. Vážně! Bojím se takových těch namalovaných, středověkých, křesťanských – třeba ty bílé antické sochy mi vůbec nevadí. Už od malička nesnáším kostely,protože na mě z každého koutu zírá nějaká socha těma jejíma studenýma neživýma očima. Fuj!

 17. Já mám velkou fobii z pavouků ale z knoflíků a mraků slyším poprvé.

 18. No zaujmavý článok. Ja moju fobiu nemám overenú lekárom ale sebou. Podla mna mám klaustrofobiu. Nebojím sa byť vo výťahu ani v molom priestore ale mám strach z toho že v niakom stiesnenom priestore napr. skriňa ostanem zaseknutá. alebo ked som moc dlho vo výťahu začnem panikáriť a musím ísť von. No a fobia s pavúkov? to som ešte nepočla. No a ja mám jednu známu ktorá sa strašne bojí Mímov , klaunou a búrky.

 19. Já se bojím pavouků,malých prostorů,vážek,vodoměrek,tmy a taky klaunů :)

 20. Já se bojím konce světa! Ano, vážně! Od té doby, co jsem viděla asi tak 100 katastrofických filmů o konci světa, tak se toho bojím! :) Jinak asi ničeho, ani pavouků – ty mám mooc ráda! :) V pokoji jsem asi před rokem nebo dvěma měla malého sekáče, a toho jsem pojmenovala Ferda! :) ♥ Ale už utekl!:) Ale nechápu, jak může mít někdo fobii z mraků nebo knoflíků? :-O

 21. Já mám nejspíš fobii ze tmy :D Nemám ji ráda,musela jsem mít na chodbě puštěný světýlko malý aby mi to svítilo do pokoje skrz skleněný dveře a jednou když bylo vypnutý bylo mi šíleně špatně ale nevím přesně jestli právě z toho :DD Teď mám pokoj do kterýho svítí pouliční lampa tak je to v pohodě :DD

 22. Taky mám fobii z pavouků, děsí mě i když je vidím v televizi v nějákém pořadu. I malý štěstíčko mě děsí :D

 23. melanoaqualimnobatofóbie je pěkná pakárna, bojím se temné hluboké vody :(

 24. Já se příšerně bojím mimů…děsí mě,stačí,když je vidím kdesi stát a smát se a dostanu hysterák :D

 25. Ahoj, tak jak tady už bylo zmiňováno, bojím se také klaunů, prostě mě děsí! Tmy taky, bojim se, že na mě něco vyskočí. (Třeba ten klaun..)
  A potom mam hrozně divnou fóbii která byla zmíněná v příspěvku. Bojim se zlata, nedokážu na něj sáhnout, od jakživa jsem neměla ráda zlato a bronz (ten ne tolik), když je bílé zlato, to je v pohodě, rose gold, ok, to ještě jde, ale prostě nesnáším zlato. Je to divný :/

Diskuze je uzavřena.