Domů Tělo & Zdraví Menstruace Menstruační kalíšek, aneb jak vyzrát na menstruaci!

Menstruační kalíšek, aneb jak vyzrát na menstruaci!

3

Ženy a jejich dny… Každý čtvrtý týden to přichází – začínáme se cítit nesvé, jsme náladové, pobolívá nás podbřišek, a víme, že bez tampónu nebo vložky vyjít z domu nemůžeme. Správně, řeč je o menstruaci. Její podstatu oceníme až v dospělosti, když začneme plánovat vlastní rodinu. Ale co do té doby? Několik let ji budeme vnímat jako jakousi křivdu vůči všem ženám. Ještě aby ne, člověk si užije své – překousne bolest břicha, musí se pořád hlídat, a o hygieně dostupných prostředků ani nemluvě. V tomto by nám ale měl pomoci menstruační kalíšek, o kterém si dnes řekneme více…

kali

Ideální společník, nebo jen vyhozené peníze?

Menstruační kalíšek bychom mohli označit jako stále ještě relativně novou věc. Jedná se o hygienickou pomůcku, která je vyrobena z lékařského silikonu, a je určena pro opakované použití. Právě v tom spočívá jedna z výhod, protože i přes, pro některé z nás vysokou pořizovací cenu (nejlevnější se pohybují kolem 300Kč), zjistíte, že se vám vstupní náklady rychle vrátí. Možnost opakovaného použití je dána již samotným materiálem, tedy zmiňovaným silikonem, který stačí během menstruačního cyklu vždy jen vypláchnout, omýt a znovu použít. Za účelem zbavení se bakterií se také doporučuje kalíšek po každém menstruačním cyklu vyvařit v horké vodě, čímž se jen podpoří již tak značná hygieničnost produktu. Ve srovnání s vložkami, nebo s u slečen oblíbenými tampóny, se budete cítit nejen čistěji a svěžeji, ale také pohodlněji. K tomu ostatně ale níže.

Zápach? Řekněte mu ne!

Další nespornou výhodou je eliminace zápachu, který je typický pro ostatní produkty, které jsou určené pro použití v průběhu menstruace. Asi mi dá každá za pravdu, že po 2-3 hodinách, co od zavedení tampónu, či použití vložky, si žena ani sama sobě nevoní. S menstruačním kalíškem je tato starost passé, protože krev se nevsakuje do vaty a obdobných materiálů.

Materiál, který se vám přizpůsobí

Jak jsem již nakousla výše, je potřeba zmínit také pohodlnost používání menstruačního kalíšku. Silikon je sám o sobě velmi přizpůsobivý materiál, ale pohodlné a efektivní zavedení pomůcky je potřeba si nacvičit. Kalíšek se prsty zmáčkne tak, aby se zmenšil jeho obvod v průběhu zavádění. Po zavedení se jen uvolní, a díky svému tvárnému materiálu se velmi rychle přizpůsobí a okraji přilne na stěny pochvy. Díky této tvárnosti materiálu kalíšek, bude-li zaveden správně, během užívání neucítíte. Jak vidíte, oproti vložkám a tampónům, kterým se musíte přizpůsobovat do jisté míry vy samy, tady se kalíšek přizpůsobí vám.

 

Ovšem, existují i nevýhody!

Zatím mluvím pouze v superlativech, nezdá se vám? Není pochyb o tom, že také tato vymoženost má svoje nevýhody. Já osobně jsem vypozorovala pouze dvě, a to fakt, že pokud se chystáte jít si zaběhat, zaplavat, nebo se věnovat jinému sportu, menstruační kalíšek není ideální volbou, protože v takových případech vás ne vždy stoprocentně ochrání. Běžného denního pohybu se ovšem bát nemusíte.

A druhá nevýhoda? Zaručeně dostupné možnosti vyprazdňování kalíšku. Kalíšek, jak bylo zmíněno výše, je potřeba vypláchnout a umýt. Tento malý kamarád se tedy nehodí zrovna dvakrát do školy, nebo do práce, kde bývají často v rámci toalet umyvadla společná a mimo kabinky. Na druhou stranu, výrobci často doporučují nosit s sebou láhev čisté vody, kterou je možno v rámci kabinky diskrétně využít a kalíšek umýt. Já jsem tak činila, když jsem neměla jinou možnost, a celkově si na tohoto parťáka nemohu stěžovat.

 

Shrnuto a podtrženo, já mám kalíšek již déle než 5 let a jsem nad míru spokojená. Samozřejmě, že každý jsme originál, a to co vyhovuje mně, nemusí vyhovovat vám. Ale pokud se pro pořízení kalíšku rozhodnete, věřím, že litovat nebudete. Těch pár stovek za pocit pohodlí, čistoty a svěžesti, opravdu stojí.

Předchozí článekBláznivé duhové líčení
Další článekTOP 5 slev z našich drogérií #1
Martina
Jmenuji se Martina a je mi 23 let. Původem jsem z Pardubic, ale zeptat se mě na cokoliv ohledně tohoto města, asi budu u většiny otázek tápat. Není to snad ani tím, že bych Pardubice neměla ráda, ba naopak, jako město pro život se mi líbí.. Ale vždy mne to více táhlo do zahraničí, poslední 3 roky především do Francie. V Pardubicích studuji univerzitu – ekonomické zaměření, a v budoucnu doufám, že vás budu ohromovat skrze marketingové kampaně pro nadnárodní společnosti :-) Touha po životě v zahraničí zapříčinila, že oficiálně jsem sice studentkou Pardubické Univerzity, ale momentálně studuji obor Mezikulturní obchodní komunikace v Anglii, ve městě Preston. Možná si nyní říkáte, že to je přinejmenším divné - tvrdím, že mě láká Francie, ale studuji v Anglii. Je to strategie :-) Ve Francii jsem již studovala před dvěma lety – na ostrově Réunion, což je de facto jedna z nejvzdálenějších částí Francie (nachází se u Madagaskaru). Tam se také hodlám příští rok za studiem vrátit, pěkně do tepla rovníkových oblastí. A snad již s anglickým titulem MA, který mi zajistí lepší pozici na tamním pracovním trhu. Na tomto ostrově bych totiž v budoucnu ráda žila. A co mě vedlo k přispívání na blog proslecny.cz? Lásku k psaní jsem objevila již před lety, ale co je důležitější, v přispívání na tento blog vidím smysl. Moje mládí („mládí“, zvláštní toto slovo použít bez toho, abych sama sebe chtěla označit za „starou“) bylo velmi bouřlivé, rodiče si se mnou užili, a já sama jsem se musela postupně najít. Což není proces jednoho dne, či týdne. Je to životní úkol na několik let! Díky tomu vím, jak moc to dá mladým slečnám zabrat, než mohou říci „Vím, kým jsem“ :-) A proto jsem tady, nechci být jen někým, kdo sem bude psát články. Naopak, ráda bych se stala Vašim parťákem v dobrém i zlém, kamarádkou, na kterou se můžete obrátit s každým problémem a víte, že Vás v tom nenechá…

3 KOMENTÁŘE

  1. Já ho mám skoro rok, ale pořád jsem se ho nenaučila správně zavádět, takže mi občas trochu protíká. Ale jinak si ho taky nemůžu vynachválit :)

    • Člověk musí opravdu najít ten správný způsob, a může to trvat i déle.. je také možné, že by seděla víc druhá velikost, kdo ví :O Já v tomto měla štěstí, protože i když jsem si pořídila jeden z těch prvních na trhu, sedl mi perfektně, a neměnila bych :))

  2. Je hrozné co vše my musíme strpět… Občas jsem si říkala, co jsme komu my holky udělaly? Teď už mám v podstatě klid a to díky antikoncepci:)) Už bych neměnila a to nikdy!:):D Hlavně v tomhle šíleném parnu, to bych se asi zbláznila – doslova:):D Jinak kalíšek určo doporučuju:) Lepší než klasické vložky :)):X

Diskuze je uzavřena.