Menstruační kalíšek, aneb jak vyzrát na menstruaci! Zatím bez hodnocení.

Ženy a jejich dny… Každý čtvrtý týden to přichází – začínáme se cítit nesvé, jsme náladové, pobolívá nás podbřišek, a víme, že bez tampónu nebo vložky vyjít z domu nemůžeme. Správně, řeč je o menstruaci. Její podstatu oceníme až v dospělosti, když začneme plánovat vlastní rodinu. Ale co do té doby? Několik let ji budeme vnímat jako jakousi křivdu vůči všem ženám. Ještě aby ne, člověk si užije své – překousne bolest břicha, musí se pořád hlídat, a o hygieně dostupných prostředků ani nemluvě. V tomto by nám ale měl pomoci menstruační kalíšek, o kterém si dnes řekneme více…

kali

Ideální společník, nebo jen vyhozené peníze?

Menstruační kalíšek bychom mohli označit jako stále ještě relativně novou věc. Jedná se o hygienickou pomůcku, která je vyrobena z lékařského silikonu, a je určena pro opakované použití. Právě v tom spočívá jedna z výhod, protože i přes, pro některé z nás vysokou pořizovací cenu (nejlevnější se pohybují kolem 300Kč), zjistíte, že se vám vstupní náklady rychle vrátí. Možnost opakovaného použití je dána již samotným materiálem, tedy zmiňovaným silikonem, který stačí během menstruačního cyklu vždy jen vypláchnout, omýt a znovu použít. Za účelem zbavení se bakterií se také doporučuje kalíšek po každém menstruačním cyklu vyvařit v horké vodě, čímž se jen podpoří již tak značná hygieničnost produktu. Ve srovnání s vložkami, nebo s u slečen oblíbenými tampóny, se budete cítit nejen čistěji a svěžeji, ale také pohodlněji. K tomu ostatně ale níže.

Zápach? Řekněte mu ne!

Další nespornou výhodou je eliminace zápachu, který je typický pro ostatní produkty, které jsou určené pro použití v průběhu menstruace. Asi mi dá každá za pravdu, že po 2-3 hodinách, co od zavedení tampónu, či použití vložky, si žena ani sama sobě nevoní. S menstruačním kalíškem je tato starost passé, protože krev se nevsakuje do vaty a obdobných materiálů.

Materiál, který se vám přizpůsobí

Jak jsem již nakousla výše, je potřeba zmínit také pohodlnost používání menstruačního kalíšku. Silikon je sám o sobě velmi přizpůsobivý materiál, ale pohodlné a efektivní zavedení pomůcky je potřeba si nacvičit. Kalíšek se prsty zmáčkne tak, aby se zmenšil jeho obvod v průběhu zavádění. Po zavedení se jen uvolní, a díky svému tvárnému materiálu se velmi rychle přizpůsobí a okraji přilne na stěny pochvy. Díky této tvárnosti materiálu kalíšek, bude-li zaveden správně, během užívání neucítíte. Jak vidíte, oproti vložkám a tampónům, kterým se musíte přizpůsobovat do jisté míry vy samy, tady se kalíšek přizpůsobí vám.

 

Ovšem, existují i nevýhody!

Zatím mluvím pouze v superlativech, nezdá se vám? Není pochyb o tom, že také tato vymoženost má svoje nevýhody. Já osobně jsem vypozorovala pouze dvě, a to fakt, že pokud se chystáte jít si zaběhat, zaplavat, nebo se věnovat jinému sportu, menstruační kalíšek není ideální volbou, protože v takových případech vás ne vždy stoprocentně ochrání. Běžného denního pohybu se ovšem bát nemusíte.

A druhá nevýhoda? Zaručeně dostupné možnosti vyprazdňování kalíšku. Kalíšek, jak bylo zmíněno výše, je potřeba vypláchnout a umýt. Tento malý kamarád se tedy nehodí zrovna dvakrát do školy, nebo do práce, kde bývají často v rámci toalet umyvadla společná a mimo kabinky. Na druhou stranu, výrobci často doporučují nosit s sebou láhev čisté vody, kterou je možno v rámci kabinky diskrétně využít a kalíšek umýt. Já jsem tak činila, když jsem neměla jinou možnost, a celkově si na tohoto parťáka nemohu stěžovat.

 

Shrnuto a podtrženo, já mám kalíšek již déle než 5 let a jsem nad míru spokojená. Samozřejmě, že každý jsme originál, a to co vyhovuje mně, nemusí vyhovovat vám. Ale pokud se pro pořízení kalíšku rozhodnete, věřím, že litovat nebudete. Těch pár stovek za pocit pohodlí, čistoty a svěžesti, opravdu stojí.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

3 komentářů

  1. Já ho mám skoro rok, ale pořád jsem se ho nenaučila správně zavádět, takže mi občas trochu protíká. Ale jinak si ho taky nemůžu vynachválit :)

    • Člověk musí opravdu najít ten správný způsob, a může to trvat i déle.. je také možné, že by seděla víc druhá velikost, kdo ví :O Já v tomto měla štěstí, protože i když jsem si pořídila jeden z těch prvních na trhu, sedl mi perfektně, a neměnila bych :))

  2. Je hrozné co vše my musíme strpět… Občas jsem si říkala, co jsme komu my holky udělaly? Teď už mám v podstatě klid a to díky antikoncepci:)) Už bych neměnila a to nikdy!:):D Hlavně v tomhle šíleném parnu, to bych se asi zbláznila – doslova:):D Jinak kalíšek určo doporučuju:) Lepší než klasické vložky :)):X

TOPlist