Domů Tělo & Zdraví Menstruace Menstruační kalíšek ...

Menstruační kalíšek 5/5 (5)

11

Nevím, zda jsi o tom slyšela, ale v poslední době mnoho žen mluví o „novém“, praktickém vynálezu pro ženy v menstruačním cyklu, který by jim podle všeho měl menstruační krvácení ulehčit, zpříjemnit a celkově by měl být lepší než vložky a tampony – menstruační kalíšek.

Sama jsem si asi před rokem kalíšek domů koupila. Koupit ho můžeš buď na internetu nebo v lékárně. Menstruační kalíšek je podle mého lepší kupovat v lékarně, kde ti lékarnice může poradit při výběru druhu, značky nebo velikosti.

Menstruační kalíšek, jak už napovídá název, je kalíšek, vcelku specifického tvaru – nazvala bych ho spíš pohárkem, který se při menstruaci zavede do pochvy a v průběhu krvácení se plní krví. Je to hodně podobné jako tampon, až na to, že do sebe krev nevsakuje, nýbrž se jím krev plní.

Ty po určité době, hlavně podle síly krvácení menstruační kalíšek vyndáš, vypláchneš a znovu zavedeš. Už u této první věci jsem se zarazila, protože občas jde velice těžko poznat, jestli už bude plný, tudíž musíš dělat rozhodnutí „by voko“ – podle oka.

Zavádění není tak strašné jak se na první pohled může zdát. Kalíšek je z tvarovatelného, měkkého materiálu, který jde lehce srolovat, zavést do pochvy, kde se rozprostře a zatarasí každý výstup, z kterého by mohla protékat krev. Možná to zní trošku strašidelně, ale pokud po pár zavedení dostaneš do ruky ten správný gryf a půjde ti to lehčeji.

Nevýhoda ovšem je, pokud jsi na veřejných toaletách, kde v uzavřené kabince není umyvadlo – nemáš kalíšek, kde vypláchnout, to je další chyba výrobku.

Také by sis jeho používání měla rozmyslet, pokud jsi ještě panna. Mohl by ti při zavádění nedopatřením protrhnout panenskou blánu, nebo se prostě hůře zavádět. Doporučuje se dívkám, které už  měly sexuální styk. Také by ses asi měla vyvarovat jeho používání, pokud ti doopravdy hodně vadí pohled na krev. Menstruační kalíšek je jí po vyndání naplněný (není jí zas tak tolik) a mohlo by se ti v případě, že krev nevidíš ráda, udělat špatně.

Můj názor na závěr je takový, že pro mě je příjemnější než tampon, lépe se mi zavádí. Jeho velké minus, které mi v hodně případech zabraňuje ho používat je špatná manipulace na veřejných záchodkách (v restauraci, ve škole). Ale na doma mi přijde velmi užitečný. Aspoň něco:)

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekIntimní hygiena pro ženy
Další článekMake-up podle typu pleti
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

11 KOMENTÁŘE

 1. muze se pouzivat leda tak ze se zavede pak vynda(na tech verejnych mistech )a jde se k umyvadlu vyplachne pak si zase zalezu do kabinky a znovu si ho zavedu.

  • Ano, samozřejmě tak to jde:) Ale přijde mi to jako trošku komplikované oproti vložkám či tamponům:)

  • Menstruační kalíšek se dělá ve velikostech S, M a L – do 25 let je nejvhodnější ten nejmenší S – a určitě netlačí, pokud je dobře zavedený:)

 2. Ahoj jak se ten kalíšek s pochyvy vyndá?? když nemá žádnou šnurku jak třeba tampon??

 3. Ahojky, o kalíšku jsem přemýšlela,ale nějak mi nejde do hlavy jedna věc. Když bych si ho zavedla. tak by se ta krev tam hromadila,ale jako kdybych chtěla cvičit nebo něco, tak se to z toho zase vyleje do těla nebo ne? to mi nějak nejde do hlavy a trochu mi to přijde zvláštní.

  • Ahoj, takhle to samozřejmě nefunguje, nemusíš se bát, že by se vylila zpátky:)

 4. O tom jsem v životě neslyšela! Je to zajímavé – ale já mám radši vložky! :)

 5. Slysela jsem o menstruacnim kalisku a asi si ho koupim :-) Prinejhorsim ho uschovam na pozdeji ;-) (jsem panna) :-D :-)

 6. Já jsem teďka měla první menstruaci (12,5 let) a kalíšek mám objednaný takže to vyzkouším a uvidím no. :-)

Diskuze je uzavřena.