Domů Trendy & Fashion Módní tipy Módní speciál: Župany

Módní speciál: Župany

0

Nedávno se mi do ruky dostala kniha o odívání, kterou jsem si zamilovala a ráda si v ní i teď, když už mám vše přečteno, listuji a prohlížím si obrázky a nějaké ty historické poznatky. To mě přivedlo na to, udělat taky takový malý speciál, jak o historii, tak i o současných trendech různého oblečení. Od plavek, kabátů, spodního prádla až po zmíněné župany. Mě historie jako taková hodně baví a když je to o oblečení, tak tím spíše. Budu ráda, když Vás moje články něco naučí, když se dozvíte něco nového a překvapivého, protože i to si myslím, že je jeden z několika hlavních důvodů, proč mít blog.

Ale teď zpátky k županům. Těm bych totiž ráda věnovala první díl této nové podrubriky, protože jeho historie je doopravdy velice bohatá.

Něco málo o historii

Vůbec to nebylo tak, že někdo vylezl z vany, přehodil si přes sebe prostěradlo a řekl: „Od teď bude toto můj župan!“. To by bylo na historii až moc jednoduché. Vše začalo tzv. rouchem (z anglického robe), což byl svrchní, hodně volný oděv, z poměrně tenké látky – hodně připomínal ženské dlouhé šaty.

Když se ohlédneme hodně do historie, asi nejznámější příklad můžeme najít u Ježíše Krista, který měl na sobě jedno takové roucho v době svého ukřižování. Bezešvé roucho se stalo objektem zájmu věřícím a už několikrát se konala pouť do německého Trevíru, kde je údajně Kristovo roucho vystaveno.

V Číně byl předchůdce županu tzv. hábit, který byl nošen jako svrchní oděv z velice, velice tenkých a jemných materiálů jako je kupříkladu hedvábí. Jak bylo zvykem, co nejhezčí, nejsložitější výšivka na něm byla zkrátka v podstatě povinností.

Podobný styl mělo i japonské kimono, které byly hábitům v lecčems podobné, ale často se místo hedvábí používala i zlatá fólie. Kimono a spousta tradičních hábitů v Číně přetrvává dodnes jako tradiční oblečení.

Okolo sedmnáctého století se župany používaly běžně jakou součást domácího pánského oblečení, v noci se doplňoval stylovou noční čepičkou, ve dne bylo typické si k nim vzít pantofle.

Postupně se tito přechůdci začali zkracovat a používat se k trošku jiným účelům. U nás v Evropě převažovalo použití v lázních a lázeňských domech, kde jste v županech mohli potkat téměř každého po koupeli.

Z jakých jsou materiálů? 

Jak sis mohla přečíst, dřív materiálů nebylo tolik a spolehlivě v tomhle ohledu vítězí současná doba. Dnes se totiž župany vyrábí z velkého množství různých a charakterově poměrně odlišných materiálů. Krok hedvábí to může být froté, plyš, satén, velura – nejkvalitnější ale pravděpodobně stále zůstávají župany z bavlny, které patří k těm teplejším a těm s nejdelší životností.

Současnost

Dnes máme župan doma snad každý a nedovedeme si ani náhodou představit, že bychom v něm vyšli ven, nebo třeba přivítat nějakou očekávanou návštěvu. Župany se staly součástí našeho spodního prádla, jak už z toho důvodu, aby nám nebylo chladno nebo i kvůli tomu, abychom se partnerovi večer líbily.

Saténový župan na www.dianka.cz

Předchozí článekMake-up podle… Ashley Benson
Další článekSeriály, které sleduji
Mersmerize
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.