Nedostatek železa nastává, když tělo nemá dostatek minerálního železa. To vede k abnormálně nízkým hladinám červených krvinek. Je to proto, že je zapotřebí železo, aby se vytvořil hemoglobin, bílkovina v červených krvinkách, která jim umožňuje přenášet kyslík do celého těla.
Jaké jsou tedy příznaky nedostatku železa?
1. Pocity únavy
Spíte dostatečně dlouho, svůj organismus nijak výrazně nevysilujete, a přesto vám připadá, že jste velmi unavení? Potom je dobré zapátrat ve svém jídelníčku. Je to právě nedostatek železa, který může onu nepříjemnou únavu způsobovat. Nejenom, že se můžete cítit obecně bez energie. Dokonce se mohou dostavit i situace, které jsou spojeny s celkovým vyčerpáním organismu. A v takovém případě může přicházet v úvahu i jeho kolaps. Projevy jsou o to horší, pokud máte náročnou práci, stejně jako je na vašich bedrech práce o domácnost, a k tomu všemu se snažíte o aktivní životní styl. Toto všechno ve spojení s nedostatkem železa jsou situace, které nemusí končit dobře.
2. Bledá kůže
Nedostatek železa má přímý vliv i na vaši krásu. Je samozřejmé, že barva vaší kůže je dána i její jasnou charakteristikou, která je mnohdy spojena s dědičností. Nutno ale dodat, že se na jejím vzhledu velmi výrazně negativně podepisuje také nedostatek železa. A to v mnoha různých oblastech, kam patří hlavně:
- Vaše tváře
- Vaše rty
- Vaše dásně
Pokud se podíváte do zrcadla a usmějete se, a musíte si říci, že jste nějací bledí, je třeba vzít v úvahu právě to, že vám železo může chybět. Jeho nedostatek způsobuje celkově horší prokrvování. A tak kůže není tak přirozeně růžová, jak by měla být. Proto zapomeňte na tmavší make-up a raději zvolte právě potraviny, které tento prvek obsahují.
3. Špatný stav vlasů a nehtů
U krásy ještě zůstaneme. Ta nemusí být spojena jenom s tím, jak vypadá vaše kůže. Je spojená také s tím, v jakém stavu jsou vaše vlasy a nehty. I ty jsou symbolem vaší krásy a i s nimi rozhodně souvisí to, kolik máte nebo kolik nemáte železa. Když je ho ve vašem těle nedostatek, může to znamenat, že se k vlasům a nehtům nedostane tolik kyslíku. Právě železo je totiž jeho velmi důležitým nositelem. U vlasů může docházet jak k tomu, že nebudou růst tak rychle, jak by se očekávalo, ale může docházet také k jejich nadměrnému vypadávání. Když se naopak podíváme na problémy spojené s nehty, tak u nich je hlavním problémem jejich celková lámavost a tedy i výrazná křehkost nehtů.
4. Problémová menstruace
S ní jsou spojeny hned dva problémy. Ten první je dán tím, že během ní pochopitelně odchází krev a s ním i celkem velké množství železa. Právě toto je tedy tím obdobím, kdy je třeba zaměřit se primárně na to, aby železa bylo ve stravě více. Krev sice bude odcházet, ale množství daného prvku bude stále ještě celkem přijatelné.
S jeho případným nedostatkem souvisí i riziko číslo dvě. A to takové, kdy dochází primárně k tomu, že krvácení je velmi intenzivní. Dostaví se velmi silná menstruace, která není spojena jenom s tím, že je nutné hygienické pomůcky měnit velmi často, ale je spojena také s tím, že se mohou objevit silné bolesti. Pokud oba dva stavy celkem dobře znáte, zkuste zvýšit příjem železa a tak je eliminovat.
5. Ztížené dýchání
Pokud máte alespoň trochu fyzické kondice, a přesto se při základních úkonech zadýcháváte, hledejte důvod nejenom v tom, že byste měli více zabrat, ale také v tom, že byste měli začít jíst podstatně více železa. Právě to může způsobit, že se zadýcháte i při menší fyzické aktivitě. Navíc vám jeho zvýšené množství může pomoci k tomu, že váš trénink bude podstatně efektivnější. A je jedno, zda chcete jenom posílit, nebo i zhubnout.
6. Bolesti hlavy a závratě
Nedostatek železa může způsobit bolesti hlavy. Tento příznak se zdá být méně častý než ostatní a je často spojen s závratěmi. Při nedostatku železa jsou nízké hladiny hemoglobinu v červených krvinkách – do mozku tak často nedoputuje dostatek kyslíku. Výsledkem je, že krevní cévy v mozku mohou bobtnat, což způsobuje tlak a bolesti hlavy. Přestože existuje mnoho různých příčin bolesti hlavy, časté, opakující se bolesti hlavy a závratě mohou být také známkou nedostatku železa.
7. Palpitace srdce a nepravidelný srdeční tep
Jakýsi nepřirozený srdeční rytmus, známý také jako palpitace srdce, může být dalším příznakem anémie kvůli nedostatku železa.
Hemoglobin je protein v červených krvinkách, který pomáhá přenášet kyslík kolem těla. Při nedostatku železa, nízké hladiny hemoglobinu znamenají, že srdce musí pracovat velmi tvrdě na přenášení kyslíku. To může vést k nepravidelnému srdečnímu tepu nebo k pocitu, že vaše srdce bije abnormálně rychle.
V extrémních případech to může vést ke zvětšení srdce, srdečnímu šelestu nebo srdečnímu selhání. Tyto příznaky však bývají ale mnohem méně časté. Museli byste trpět nedostatkem železa po hodně dlouhou dobu.
7. Opuchlá a bolestivá ústa a jazyk
Někdy, když se podíváte dovnitř nebo jen kolem úst, může vám to ukázat, zda trpíte nedostatkem železa. Jak? Když se váš jazyk zduří, je jakoby zanícený, bledý nebo podivně hladký. Ano je to tak, i tyto příznaky potvrzují některé studie.
Nízké úrovně hemoglobinu kvůli nedostatku železa mohou způsobit blednutí jazyka, zatímco nižší hladiny myoglobinu mohou způsobit bolesti, hladkost a otoky. Myoglobin je protein v červených krvinkách, který pomáhá vašim svalům, jako je právě třeba sval, který tvoří jazyk.
Nedostatek železa může způsobit také sucho v ústech, bolavé červené praskliny v ústech nebo vředy v ústech.
8. Neklidné nohy
Nedostatek železa byl spojen s syndromem neklidných nohou. Syndrom neklidných nohou je silné nutkání pohybovat nohama i v klidové poloze. Může také způsobit nepříjemné a podivné pocity nebo svědění v nohách.
V noci je to obvykle horší, což znamená, že tímto příznakem trpící lidé mohou mít problémy se spánkem. Příčiny syndromu neklidných nohou nejsou ještě plně pochopeny. Avšak až u 25% lidí se syndromem neklidných nohou se předpokládá, že mají anémii z důvodu nedostatku železa. Navíc se ukazuje, že čím nižší jsou hladiny železa v těle, tím horší jsou tyto příznaky.
Kde železo najdete?
Co může způsobit jeho nedostatek, to již víte. Nyní se podívejme ještě na poslední důležitou věc, která s ním souvisí. A to informace o tom, kde ho najít. Začneme pochopitelně těmi zdroji, které lze označit jako zdroje přirozené. Mluvíme zde hlavně o potravinách, které ho obsahují. Dříve se doporučoval hlavně špenát, který sice reálně nemá tak velký obsah, jak se dříve říkalo, ale přesto je jeho množství poměrně dobré. K němu následně doporučujeme přidat:
- Listovou zeleninu
- Luštěniny a sóju
- Obilné klíčky
Dané potraviny tedy zařaďte do svého jídelníčku, nejlépe hned několikrát týdně. Pokud potřebujete deficit železa dohnat okamžitě, nebo chcete zajistit jeho jednodušší příjem, tak samozřejmě můžete sáhnout do segmentu výživových doplňků. Může jít jak o ty, které nabídnou širokou a komplexní škálu potřebných látek včetně železa, nebo je možné vybrat takové, které obsahují právě a jenom železo. Roli v doplňcích hraje jeho míra zastoupení. Ženy by měly denně získat 15, v době menstruace až 20 mg tohoto prvku. Podle těchto hodnot upravte dávkování a jistě sama uvidíte, že již za pár dní poznáte rozdíl.
Možné důvody, proč v těle máte nedostatek železa
Mezi běžné příčiny nedostatku železa patří:
- nedostatečný příjem železa kvůli špatnému jídelníčku nebo restriktivní stravě,
- zánětlivé onemocnění střev,
- zvýšené požadavky během těhotenství,
- ztráta krve během těžkých menstruačních období.
Bez ohledu na příčinu může nedostatek železa způsobit nepříjemné příznaky, které ovlivňují vaši kvalitu života. Známky a příznaky nedostatku železa se liší v závislosti na závažnosti anémie, rychlosti vývoje tohoto problému, vašem věku a současném zdravotním stavu.
V některých případech lidé dokonce nemají žádné příznaky. Ano, i to se může stát.
A co vy? Máte nějaké zkušenosti s nedostatkem železa? Budeme moc rádi za komentáře.