Domů Tělo & Zdraví Nesnídáš? Není to zdravé. Po těchto faktech možná snídat začneš. ...

Nesnídáš? Není to zdravé. Po těchto faktech možná snídat začneš. 4.8/5 (10)

0

Odborníci na výživu jasně upozorňují na to, že snídaně je nezbytnou součástí každého dne. Bohužel jejich rady ne každý vždy poslouchá. Pokud jsi také ve skupině těch, které ráno nesnídají, podívej se s námi na několik negativ, které nesnídání má. A jak brzy zjistíš, rozhodně se týkají také tvého zdraví.

Snídat z pohledu tvého zdraví se opravdu vyplatí

To už je dobrý důvod k tomu, abys ráno něco zakousla. Alespoň něco malého. Podívej se na následky toho, že nebudeš snídat. Jasně, pokud se ráno jednou nenasnídáš, nic se nestan

1. Dieta bude méně účinná

Nesnídáš z toho důvodu, že držíš dietu, během které počítáš každou kalorii? Potom si buď jista, že když nesnídáš, tak rozhodně nijak dobře hubnout nebudeš. Spíš je to právě naopak. Ráno do těla sice nedostaneš kalorie, ale vlivem toho nedojde ani k nastartování tvého metabolismu, který by je během dopoledne mohl bez problémů spálit. Stejně tak nezapomeň ani na hlad. Vlivem něho toho dopoledne pak sníš mnohem více, než když by jsi se nasnídala. Výsledný efekt tedy nijak pozitivní není.

2. Budeš bez energie

Snídaně je důležitá nejenom proto, abys netrpěla hladem. Je důležitá také proto, že právě díky snídani do těla dodáš tolik potřebnou energii. A věř, že tu k běžné činnosti potřebuje každá z nás. Kvalitní snídaně by ti měla bez jakýchkoliv problémů dodat energii třeba i na několik hodin. A tu využiješ jak ve škole, na brigádě, tak i v osobním životě. Je to jednoduché, pokud se nenasnídáš a energii mít nebudeš, může to být spojeno s několika konkrétními negativy. Sem se řadí třeba:

  • Nízká produktivita práce
  • Lenost a únava
  • Apatie a nevolnosti

3. Nebude ti to moc myslet

Právě ona energie je důležitá nejenom pro fyzickou stránku věci. Je důležitá také pro tu psychickou. Je mnohými testy jasně dokázáno, že lidé po snídani jsou s ohledem na různé paměťové a jiné testy mnohem úspěšnější, než lidé, kteří ráno nesnídali a tak energii nemají. Dá se tedy říci, že prvním ranním jídlem nenakrmíš jenom sebe, tedy tělo, ale nakrmíš tak i svůj mozek. Navíc právě pocity hladu jsou negativní i v tom, že se soustředíš spíše na ně a nikoliv na věc, kterou bys měla vykonat.

4. Budeš na okolí nepříjemná

Když se nenasnídáš a budeš mít hlad, můžeš si být jista, že to tvoje okolí na první pohled pozná. A to nejenom tak, že uslyší, jak ti bude kručet v břiše. Pozná to také proto, že budeš na první pohled nepříjemná. Osoba, která má hlad, rozhodně působí na první pohled spíše podrážděně a nepřátelsky, než ta, která má břicho plné. To se naplno ukáže hlavně ve chvíli, kdy budeš třeba něco řešit, nebo odpovídat na otázky. Naopak ta, která je najedená a spokojená, má na první pohled výrazně lepší náladu. Mysli na to, než půjdete ráno do školy, na brigádu, nebo do práce.

4. Mohou se objevit i nějaké zdravotní problémy

I ty mohou být příčinou toho, že ráno nebudeš snídat. Je jich celá řada a celková únava, kterou jsme zmínili výše, rozhodně není tím problémem číslo jedna. Když budeme konkrétnější, mohou se objevit i poměrně závažné problémy zdravotního rázu, na které je dobré dát si velký pozor. Z nich vybíráme tuto trojici, která patří u žen mezi poměrně rizikové:

5. Tvůj krevní cukr bude v nepořádku

Zmínili jsme cukrovku, která je dnes považována za známou civilizační chorobu, na kterou má vliv pochopitelně i životní styl a stravování jako takové. A právě to, že se ráno nenasnídáš, může být spojeno s rizikem výrazného kolísání krevního cukru v krvi. Pokud budeme konkrétní, tak správnou cestou je to, aby nijak výrazně nestoupal a neklesal, ale aby se držel na optimální, během dne stále stejné hodnotě. Díky snídani a pravidelným jídlům se ti to jednoduše povede. Bez snídaně k tomu dojde jenom velmi těžko.

6. Budeš jíst špatně a více nezdravě

Kdo den začíná snídaní, u něho je mnohem větší pravděpodobnost toho, že ví, jak se správně stravovat. Pokud snídani ze svého jídelníčku pravidelně vynecháváš, může se stát, že i během dne nejíš tak, jak bys měla. Tím máme na mysli dva hlavní problémy, které se mohou objevit. Na mysli máme v první řadě pravidelnost a dále pochopitelně zdravost jídel. Kdo snídá, tomu záleží na jeho zdravotním stavu a ten následně také ví, jak se stravovat po celý den.

7. A myslíš, že ušetříš čas? Ne.

Mnoho lidí nesnídá z toho důvodu, že se snaží ušetřit čas. Je sice pravdou, že kvůli snídani můžete vstávat o 10 – 15 minut později. Ve výsledku ale onen čas nijak neušetříš. A to proto, že vlivem absence snídaně dojde k tomu, že další jídla budou muset být vydatnější, aby jsi se dostatečně zasytila. Dojde tedy k tomu, že ráno sice budeš moci o 10 – 15 minut déle spát, ale během dne tento čas zcela jistě ztratíš, na různá další jídla.

8. Možná se budeš i přecpávat

Vydatná snídaně má vliv i na to, že se hned po ránu zasytíš. To znamená, že tvoje tělo nemusí pociťovat tak velký hlad, a ty budeš mít jistotu toho, že toho nesníš tolik. Když naopak snídaně chybí, objevuje se efekt přesně opačný. Během dne, hlavně potom dopoledne, máš různorodé chutě. Stále něco hledáš a velmi často se také výrazně přecpáváš.

A jakou máš se snídaní zkušenosti ty? Poděl se s námi v komentářích, pomůžeš tak ostatním holkám.

Co dále si na toto téma můžeš přečíst?

VIDEO: Několik tipů na zdravé snídaně

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.