Internet je všemocný a vševědoucí. Něco se stane a za pár minut si o tom můžeš přečíst na virtuálních profilech, v internetovém zpravodajství nebo na blozích – takových stránek, kde se prezentují nejnovější informace, které tě mají s dějstvím okolo tebe seznámit, jsou tisíce a stále se množí. Na jednu stranu – buďme za to rádi, na netu se nenudíme, je tu tolik míst, kam můžeme jít a co můžeme dělat, i kvůli internetové svobodě je tu taková zábava, ale na druhou stranu – ne všechny informace, které se zveřejní jsou pravdivé. Novinářské kachny jsou na běžném pořádku, ale to je přeci normální i v tištěných zpravodajích. Bulvár si každou chvíli něco přikrášluje a snaží se na svoje stránky uvést hit – tomu se snad už nikdo nediví.
Bohužel – často to, co vyjde v novinách je podle spousty lidí ZARUČENÁ PRAVDA. Proč? Protože to přeci psali v novinách! Nedávno jsem se ale přesvědčila o tom, že i stránky, které se tváří poměrně seriózně a podle svých slov se snaží prezentovat ty nejaktuálnější zprávy mohou být pěkní podvodníci.
Všichni mí stálí čtenáři už jistě vědí, že jsem hrdá kutnohoračka. V Kutné Hoře jsem od mého dětství – je to poměrně klidné místo, když se tu něco stane, není to nic velkého a co se týče trestných činů, určitě nejsme městem „hříchu“. Nedávno ale jedna facebooková stránka vydala velice zajímavé prohlášení.
Šlo o to, že na jedné kutnohorské diskotéce byla znásilněna čtrnáctiletá dívka. Zpravodajství dokonce přidalo fotku údajného pachatele. Přečetla jsem si to, zanadávala jsem si („no kde to jsme?!“) a dál jsem to neřešila. Tomáše to ale zaujalo víc, hlavně ten fakt, že je zveřejněná i fotka kriminálníka a jen z legrace si dal fotku do googlu. Vyjelo mu několik stejných fotek, podle kterých je muž Američan, zjevně v ČR nikdy nebyl nebo zrovna teď není a fotka je zkrátka ukradená.
Oba dva jsme napsali komentář, ať si zprávy ověřují, než napíší něco takového, protože fotka je zjevně stažená z internetu a proto pochybujeme o pravdivosti téhle zprávy (navíc se na žádných jiných serverech či novinách neobjevila). Co se stalo? Během pár vteřin naše komentáře smazali a stránku nám zablokovali, podezřelé že?
Touhle příhodou bych chtěla naznačit pointu celého tohoto článku. Internet je mocné médium, navštěvují ho miliony lidí a píší své názory. Ne všichni lidé jsou ale poctiví a hodní a ne všichni mají dobré úmysly. Stejně tak, jako si hlídáš svou bezpečnost (o tom pojednával můj nedávný článek), bys neměla někoho soudit nebo se děsit, pokud si přečteš něco, co někdo napsal. Ne vždy je to prověřená zpráva. Neposílej nikomu své osobní údaje, nevěř mu, pokud bude chtít znát tvoje heslo k nějakému účtu i když se tváří jako seriózní vlastník stránky. Mnohem lepší je nevěřit než nechat se napálit.
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy.
Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.
Zajímavý příběh a rozhodně je to dobré ponaučení a příklad!
Stejně tak i Facebook a spol. – všichni vystavují svoje fotky, kde právě jsou, kdy jedou na dovolenou, telefonní čísla a podobně. Pamatuju, jak ještě před rokem, možná dvěma, jela kampaň pro základní školy a Desatero bezpečného internetu. Chce to používat mozek…
Diskuze je uzavřena.