Domů Tělo & Zdraví Neviditelná rovnátka v každém věku ...

Neviditelná rovnátka v každém věku 4.2/5 (5)

0

Neviditelná rovnátka v každém věku – I když podvědomě chápeme, jak důležitý je správně narostlý chrup pro celkové zdraví ústní dutiny, ne vždy je jednoduché nechat se na dlouhé měsíce sešněrovat do rovnátek. Zvláště ženy chtějí vypadat přitažlivě a šik a pohled na vrcholového manažera s ústy plnými kovu také není nic moc.

U dětí pak přichází na přetřes otázky šikany a samozřejmě i dostatečné ústní hygieny. Není tajemstvím, že se sklovina pod zámky klasických rovnátek jen velmi obtížně čistí a zdravě vypadající chrup je v konečném důsledku vykompenzován několika plombami nebo „jen“ zánětem dásní.

Neviditelná rovnátka představují spolehlivou alternativu pro všechny

Opravdu nejsou vidět, tím v názvu skutečně neklamou. Díky moderním technologiím trvá náprava stavu vašeho chrupu od šesti do osmnácti měsíců a to aniž byste byli nuceni nosit rovnátka po celý den. A jsou vhodné pro dospělé, děti i seniory.

Jak poznáte, zda se hodí právě pro vás

Pro začátek je třeba udělat si pořádek v jednotlivých typech rovnátek. Ne se všemi vadami si totiž sundavací rovnátka poradí a naopak ta fixní se mnohdy používají i tam, kde by již bohatě stačila konzervativnější léčba v podobě těch sundavacích.

Fixní rovnátka se uplatní zejména u těžkých vad

Jde o variantu, které se v České republice u dětí i dospělých používá zdaleka nejčastěji. Ty klasické tvoří zámky, uchycené přímo na zubech, které přidržují drát okolo špatně zformované části chrupu. Zuby udržují ve správné poloze, ne vždy je to však příjemné a kvůli pravidelné korekci se nevyhnete časté návštěvě lékaře.

To však neznamená, že moderní technologie do této sféry zubní péče vůbec nedorazily. Naopak. Mají podobu tzv. samoligovacích zámků, jež jsou k zubům šetrnější, protože snižují tření zámků o zubní sklovinu. Mohou za to šikovná dvířka umístěná tam, kde se doposud užívaly jen obyčejné gumičky. Drát je tak uchycen mnohem pevněji a samotnou léčbu to značně urychlí.

A poslední skupinou v této kategorii jsou i tzv. lingvální rovnátka. Jak už název napovídá, jsou postavena na principu uchycení na vnitřní části úst – tedy ze strany jazyka. Pro necvičené oči jsou těžko k zahlédnutí a jsou tedy ideální pro menší děti nebo zaměstnance, často přicházející do styku s lidmi. Stále však platí, že nejsou v ústech právě příjemná, první týdny nošení se často neobejdou bez bolesti a zhoršené jsou i hygienické podmínky v jejich bezprostředním okolí. Pro léčbu těžkých deformací zubů jde však stále o tu nejlepší možnou volbu.

Zjisti cenu neviditelných rovnátek

Měli byste vědět: Jestliže se pořízení fixních rovnátek nevyhnete, můžete si vybrat mezi kovovou a keramickou variantou. Keramika je všeobecně šetrnější, ale dražší, kov zase více vydrží.

Snímací rovnátka napraví lehce křivé zuby a další nedostatky

Není-li vaše deformace chrupu příliš závažná nebo se vám ji jednoduše podařilo zachytit včas, budou pro vás mnohem lepší, estetičtější a pohodlnější volbou snímací rovnátka. Právě sem patří i ta neviditelná, se kterými vás chceme dnes seznámit. Ale vezměme to pěkně popořadě.

Nechcete-li svůj chrup fixovat po dlouhé měsíce v neprostupném krunýři, můžete využít i možnost snímacích modelů rovnátek. Podle preferovaného komfortu a časových možností si poté sami rozhodnete, zda vám nebude vadit u každé úpravy rovnátek, prováděné podle vývoje vašeho chrupu, navštívit ordinaci zubaře, nebo raději dáte přednost již hotové sadě rovnátek, kterou si budete moci podle potřeby vyměňovat sami.

Lze je různě barevně upravit, takž představují v rámci možností i poměrně atraktivní volbu pro menší děti či všechny, kterým není jejich vzhled jednoduše lhostejný. Snímací zubní aparátky jsou mnohem pohodlnější než klasická rovnátka a dávají vám prostor také pro lepší hygienu. Jednoduše je sejmete a vyčistíte – stejně jako zuby pod nimi. Neexistuje tak riziko nepřístupných částí a dalších průšvihů, jež musí později odborník složitě napravovat.

Neviditelná snímací samoligovací rovnátka

Do této kategorie patří i rovnátka neviditelná. Zapomeňte na drátky nebo plastové svorky. Pro jejich výrobu se používá tvrzená fólie, pečlivě vytvarovaná podle vašeho chrupu. Počítačový program následně provede výpočet a vyrobí i několik dalších sad, které si budete sami vyměňovat podle toho, jak se bude stav vašich zubů lepšit.

Právě do této kategorie patří i značka Invisalign, jež patří mezi leadery na našem trhu. Díky stále širší dostupnosti už nejsou ordinace nabízející tuto technologickou novinku soustředěny jen na hlavní město, ale stále rychleji expandují i do dalších částí ČR.

Neviditelná rovnátka výhody

Ovšem není název „neviditelná“ jen reklamním trikem? Vždyť nejrůznější drátky a šroubky přece musí být v ústech při bližším pohledu vidět, i kdyby byly umístěny sebenenápadněji. Nebo ne? Trik spočívá v tom, že neviditelná rovnátka Invisalign s něčím podobným vůbec nepracují. Jsou vyrobeny z tvrzené fólie, přesně vytvarované podle vašeho chrupu. Můžete si je představit doslova jako průhledný odlitek, jež se při pohledu vzdálenějším než půl metru očím diváka zcela ztrácí. A mnohdy je nevědomé oko nezaregistruje ani při rozhovoru tzv. z očí do očí. Často na ně musíte upozornit, chcete-li se dočkat obdivné nebo údivné reakce.

Oproti jiným druhům rovnátek jsou ta neviditelná od Invisalign také:

  1. Efektivnější. Prvních posunů na vašem chrupu si můžete všimnout už po několika dnech.
  2. Rychlejší. Léčbu je možné co do délky zkrátit až o třetinu.
  3. Komfortnější. Vyhnou se vám bolesti v prvních několika týdnech, jde spíše o nepříjemný pocit. Později přítomnost rovnátek už ani nevnímáte. Lze je navíc sundat opravdu kdykoli, jde o otázku několika málo vteřin.
  4. Bezpečná. Při použití během spánku, což je nutností pro rychlou úpravu chrupu, nehrozí nebezpečí, že se vám ze zubů uvolní a způsobí jakékoli potíže. Pevně drží na svém místě díky pečlivému tvarování a nikoli fixnímu krému apod.
  5. Časově nenáročná. Díky již hotové sadě rovnacích aparátků je možné návštěvy lékaře omezit jen na skutečně minimální hranici
  6. Hygieničtější. Péče o sundavací rovnátka je jednodušší. Čistěte je samostatně, stejně jako svůj chrup.

Měli byste vědět: během používání rovnátek je nutné věnovat zvýšenou pozornost mezizubním prostorám. Pořiďte si proto zubní nit a mezizubní kartáčky. Zbytky potravy by mohly pod uzavřenou slupkou tvrzené fólie naleptat díky přítomným bakteriím vaši sklovinu rychleji.

Zjisti cenu neviditelných rovnátek

Co byste měli vědět, než si neviditelná rovnátka pořídíte

Aby dokonale sloužila svému účelu a přitom vypadala stále skvěle, je třeba u neviditelných rovnátek dodržovat některá doporučení. Především myslete na každodenní čištění. To je třeba provést před každým jídlem. Tehdy je třeba rovnátka sundat a před nasazením na místo (jakmile dojíte) se musí vyčistit – stejně jako vaše zuby.

Je to nutné opravdu po každém jídle nebo pití (vyjma vody). Jinak hrozí zabarvení rovnátek, což bude mít nepříjemný dopad na jejich neviditelnost. A to byste zcela jistě nechtěli.

Měli byste vědět: neviditelná rovnátka Invisalign jsou vhodná i pro děti, ovšem až od dvanácti let věku.

Neviditelná rovnátka – zkušenosti

„K neviditelným rovnátkům mě přivedlo trauma z dětství. Tehdy jsem totiž musela nosit ta klasická a na ten posměch spolužáků nikdy nezapomenu. Teď pro změnu pracuji v kolektivu samých mladých mužů (tedy až na pár výjimek) a nestydím se využívat některé výhody, které mi vzhled při komunikaci s nimi přináší. Takže když moje zubařka začala mluvit o rovnátkách, byla jsem zásadně proti. Bohužel prognózy byly jasné a když jsem uviděla nástin toho, jak by můj chrup mohl vypadat za několik let, začala jsem hledat tu nejdostupnější a přitom opravdu nenápadnou možnost

A neviditelná rovnátka Invisalign byla právě tím, co jsem hledala. Trochu jsem trnula při úvodní konzultaci – ne vždy jsou totiž vzhledem k vadě chrupu pro jeho úpravu vhodné. Zubař, ke kterému jsem přešla, protože moje stávající zubařka neviditelná rovnátka neznala, mě sice ze začátku trochu postrašil, ale nakonec vše dopadlo na výbornou. Moje zuby jsou prý na tuhle metodu jako dělané.

Bylo třeba vytvořit rentgen chrupu a fotografie obličeje. Pečlivě mi prohlédli všechny staré plomby, protože pro nasazení neviditelných rovnátek musí být všechno v puse zcela bez chybičky. Nakonec mi udělali i otisk chrupu a bylo hotovo.

Teď jsem musela počkat asi pět týdnů, už si to přesně nepamatuji, protože specializované přístroje na výrobu 3D modelů z fólie jsou až v USA. Asi nepřekvapí, že se vyrábějí za pomoci 3D tiskárny, aby opravdu dokonale seděly.

První nasazení proběhlo v ordinaci zubaře, zuby je totiž potřeba opravdu pečlivě očistit a na některých místech i obrousit. Nebojte se, nebolí to. Ale rovnátka se musí nosit 22 hodin denně, takže proč se připravovat o potřebný komfort? Čekala mě i krátká instruktáž o tom, jak se k rovnátkům chovat. Už předtím mě upozorňovali, že si budu muset čistit zuby a sundávat rovnátka po každém jídle nebo pití kromě čisté vody. Ale nakonec to nebylo až tak hrozné, o tom ale až za chvíli.

Naučila jsem se zabalit si do všech kabelek malý kartáček a cestovní balení zubní pasty. Do práce jsem je nosila pokaždé, naopak na večerní zábavu často zůstal doma, takže leckdy byly nasazené třeba je 19 nebo 20 hodin denně. Ale na rychlosti léčby to nijak poznat nebylo, z čehož jsem měla ze začátku trochu strach.

Jídlo jsem sice dodržovala pečlivě a rovnátka si sundávala. Ale u pití černého čaje to rozhodně neplatilo. Nemůžu pít kávu, takže je černý čaj takovou mojí náhradou, kterou popíjím po celý den. Po zralé úvaze jsem se rozhodla, že se na to vykašlu a rovnátka sundávat nebudu. Trochu zabarvení asi vydržím.

Ale zodpovědně musím říct, že jsem vůbec žádné zabarvení nepozorovala a to jsem si několikrát porovnávala ještě nepoužitá rovnátka s těmi, která jsem třeba po dvou týdnech už natrvalo odložila. Myslím si, že v tomhle ohledu výrobce jen straší. Na druhou stranu hygiena je rozhodně důležitá, takže to pravidelné čistění se určitě zanedbávat nevyplatí. I když se mi nikdy tekutina ani jídlo (když jsem párkrát zapomněla rovnátka vyndat) pod rovnátka nedostaly, stejně by mohly podle mě zbytky jídla pod rovnátky začít hnít, bakterie by naleptaly zubní sklovinu.. No však to znáte. To mi připomíná: musela jsem se naučit pracovat opravdu pečlivě se zubní nití a hned třemi velikostmi mezizubních kartáčků. Ale stálo to za to. I když jsem rovnátka Invisalign nosila v součtu skoro tři čtvrtě roku, neobjevil se mi ani jeden kaz, ani zánět dásní ani zubní kámen, s nímž jsem jinak problémy mívala vcelku pravidelně.

Za celou dobu mě rovnátka nikdy nebolela, za začátku jsem se cítila pár dní trochu nepříjemně, ale to nakonec odeznělo. Po skončení léčby mě pak ještě čekalo nalepení drátku zezadu na zuby a budu si muset na noc nasazovat dlahu ideálně každý den, aby se mi zuby zase nevrátily do původní pozice, ale rozhodně to za to stojí. Při pohledu do zrcadla mám tak krásný úsměv, jaký jsem nikdy neměla. A pokud se ptáte, jestli si rovnátek za celou dobu někdo všiml, tak odpověď zní jednoznačně ne.

Katka, 34 let

Neviditelná rovnátka cena

Zajímá vás, kolik Katka za neviditelná rovnátka Invisalign zaplatila? Celá terapie ji stála 42 000 Kč, ovšem cena neviditelných rovnátek může být vyšší i nižší – záleží na tom, jakou vadou trpíte a jak dlouho bude třeba korekční fólie nosit. Vždy si tedy nechte v ordinaci cenu spočítat předem.

Neviditelná rovnátka Brno a neviditelná rovnátka Praha

A kde si je pořídit? Stačí zadat do internetového vyhledávače slovní spojení „neviditelná rovnátka“ a hned budete v obraze. Sázkou na jistotu je v tomto ohledu určitě Svet-rovnatek.cz, který má na tomto poli bohaté zkušenosti. Jeho odborníci dokáží provést i menší korekce vašeho chrupu rovnátek samotných přímo na místě, aniž by bylo třeba objednávat nové kusy apod. To se hodí v případě, kdy se léčba některého z vašich zubů třeba mírně vychyluje od předpokládaného modelu, což se může stát.

Konzultace vždy objednáváte na čas a cena za rovnátka je vždy konečná. Neplatíte tedy za žádné konzultace ani za přípravu finální dlahy, kterou je třeba po ukončení léčby nosit během noci, aby nedošlo k návratu zubů do původního stavu. A pokud by vám uhrazení vysoké části najednou dělalo potíže, pak je tu možnost i pořízení neviditelných rovnátek na splátky. Zjistěte více na Svet-rovnatek.cz

Nejlevnější neviditelná rovnátka v Praze

Nejlevnější neviditelná rovnátka v Brně

Ale nemusíte sem mířit jen za neviditelnými rovnátky – v nabídce jsou i další postupy pro váš zdravý a krásný chrup – například bělení zubů nebo pořízení neviditelných ligválních rovnátek na vnitřní straně zubů Incognito. A přijímají tu i děti, pro něž jsou určena speciální neviditelná rovnátka Invisalign First, aby mohly těžit ze stejných předností jako vy.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.