Domů Tělo & Zdraví Nordic walking (severská chůze) – aneb s holemi do terénu

Nordic walking (severská chůze) – aneb s holemi do terénu

5

Nordic walking aneb s holemi do terénuNordic walking, nazývaný také severská chůze, je známá mezi lidmi po celém světě. Zejména v posledních letech si získal velkou oblibu zejména mezi seniory, ale praktikovat jej může téměř každý. O co vlastně jde? Jak už název napovídá, jde o chůzi za pomocí hůlek. Ač se to na první pohled nezdá, hole představují velmi významnou pomoc i zátěž. Díky nim lze posilovat i zahřívat tělo před sportovním výkonem, zajistí vám stabilitu a oceníte je zejména na kolečkových bruslích, pokud se bojíte na nich jezdit. Walkingové hole mají velmi různorodé využití, nejvíce však na běžné túry a procházky. Pojďme si tento sport přiblížit a říci si také pár vět z historie.

Historie nordic walking

Pokud nevíte, jak tento anglický název vyslovit, jde o „nordyk volking“, v překladu to znamená doslova severská chůze. A právě ze severu tento sport pochází, konkrétně tedy z Finska. Počátky tohoto sportu se datují do roku 1988. Nordic walking má tedy svou dlouholetou historii. Toto datum se váže k době, kdy se měl konat závod na běžkách v Helsinkách. Nebyl však sníh, tak si pořadatelé poradili jinak. Vymysleli pěší závod s lyžařskými hůlkami. Tak vznikl nordic walking, který si v České republice nachází své příznivce zejména v posledních letech.

Běžkování trochu jinak

Ve svých počátcích sloužil nordic walking jako letní trénink běžkařů. Tento druh sportu využívá podobných pohybů, jako u běžeckého lyžování. Samostatnou sportovní disciplínou se stal nordic walking teprve na přelomu 80. a 90. let minulého století. Postupně se rozšířil po celé Skandinávii a později také do střední a jižní Evropy. Dokonce také v USA znají tento sport, i když zde není tolik známý, jako v Evropě.

Jak nordic walking praktikovat?

Základem tohoto sportu je chůze se dvěma holemi, díky kterým dochází k aktivitě celé horní poloviny těla. Můžete zvolit tempo, jaké vám vyhovuje a také dělat pravidelné přestávky. Pro aktivní sportovce jsou vhodné také posilovací cviky s holemi a pro děti můžete vymyslet různé zábavné hry.

Nordic walking často srovnáme s během. Pokud bychom chtěli tyto dva sporty porovnat, pak lze říci, že severská chůze představuje mnohem menší zátěž pro klouby i vazby nohou. Proto je vhodná také pro lidi s nadváhou, nebo kteří mají ortopedické problémy. To je zřejmě hlavní důvod, proč nejčastěji potkáváme s holemi seniory či obézní lidi.

Jaké jsou jeho účinky na zdraví?

Hodně pozitivní. Nordic walking přináší mnoho pozitiv, zejména zlepšuje koordinaci těla a uvolňuje napětí svalů v oblasti ramen a týla. Je tedy ideální prevencí proti bolestem zad pro lidi, kteří mají sedavé zaměstnání. Další nespornou výhodou je skutečnost, že tento sport může praktikovat každý, bez ohledu na věk a kondici.

Je vhodný také pro lidi, kteří se dosud žádnému sportu nevěnovali. Navíc jde o kolektivní sport, který můžete provozovat buď sami, nebo s rodinou či přáteli. Není nic lepšího, než vyrazit do přírody s holemi, uděláte tak mnoho pro své zdraví, zlepšíte si kondici a budete se cítit lépe.

Pozor na výběr holí

Při výběru holí buďte obzvlášť opatrní. Mnoho lidí si pořizuje klasické trekkingové hole, které se pro tento sport příliš nehodí. Jsou velmi těžké, pevné a hodí se spíš do terénu. Nejlépe slouží jako opora zejména při náročných horských výstupech.

Oproti tomu speciální hole pro Nordic Walking nejsou klasická opora, neboť jsou o dost lehčí, štíhlejší a také mají jinou koncovku. Disponují madlem, ale také rukavičkou, která vám pomáhá při rychlé chůzi. Hole jsou teleskopické. Ruka by měla být ohnutá v lokti.

Nejdůležitější je, aby vám byly hole pohodlné. Nebojte se začít, jde o velmi příjemný sport, jehož tempo si určujete sami. Procházka na čerstvém vzduchu s pomocí holí vám velmi prospěje.

Co si dále přečíst o Nordic Walking?

VIDEO: Nordic walking – technika chůze po rovině – ukázky rychlostí – zdravotní přínosy

5 KOMENTÁŘE

  1. hlavně to chce kvalitní obuv. Tyhle hulky jsem k chuzi používala kdxyž mě bolely klouby a brála jsem Alavis, opravdu to pomohlo

  2. super,chválím nápad rychlejší chuze. Někdo říká, že prývě ty hulky pomužou, aby ty klouby tak nebolely, nevím, sama sjem to nezkoušela

  3. to se obávám, že klouby budou bolet stejně. Protože váha těla je stejná a nosí ji nohy. Jenže tohle se dá řešit., Pokud si vyberete ten správný potravinový doplnek

  4. je tenhle druh sportu i pro starší lidi , kteří maji problémy s kloubama?

Diskuze je uzavřena.