Domů Tělo & Zdraví Hubnutí Rychlá chůze jako nejlepší způsob hubnutí a formování postavy po Vánocích ...

Rychlá chůze jako nejlepší způsob hubnutí a formování postavy po Vánocích 4.82/5 (11)

3

Nějaký ten špíček navíc, nedopnutá sukně nebo neurvale vysoká číslice na osobní váze nám připomíná vánoční obžerství. „Je potřeba shodit přebytečná kila!“, křičí na nás módní magazíny, hlasatelé z rádia nebo lifestylové pořady. Ale jak nejlépe a nejefektivněji zhubnout? A může nás hubnutí i bavit? Samozřejmě že ano. Není třeba se hned trápit v posilovně. Rychlá chůze je pro formování postavy vůbec to nejlepší!

Proč zrovna rychlá chůze?

hubnutí při chůziChůze samotná je nejpřirozenější pohyb pro lidské tělo. A protože je přirozený, hubne se při něm téměř samo. Chůze tvaruje dolní část těla, zeštíhluje nohy a tvaruje zadeček. Abychom ale hubli co nejefektivněji musí jít o rychlou chůzi! Tedy žádné pomalé tempo, kterým okukujeme obchoďáky, nýbrž rychlá a svižná chůze, u které se skutečně zadýcháme. Taková chůze by měla trvat nejméně půl hodiny, neboť tělo začíná spalovat tuky až po dvaceti minutách intenzivní aktivity. Pro lepší pochopení lidského metabolismu koukni na náš starší článek o úpravě jídelníčku a častých chybách při hubnutí.

Aby nás hubnutí bavilo

Jako u většiny cviků je podstatné, aby nás to co děláme bavilo. Jen tak u toho máme šanci vydržet. Jak si tedy rychlou chůzi zpříjemnit a na co určitě nezapomenout?

Hezké vyhlídky

Chůze je inspirující sama o sobě. Podnikáte totiž vycházky do okolí. Zprvu si třeba troufnete jen na blízké okolí vašeho bydliště a budete se divit, na kolik detailů a hezkých zákoutí tam narazíte. A když už vás okolí přestane bavit, není problém autem nebo autobusem popojet někam dál a naplánovat novou, vzdálenější  trasu.

Učení do hlavy půjde lépe

Podstatné je i  to, že pokud při rychlé chůzi zrovna nevyužíváme hole nordic walking, máme obě ruce volné. Proto se při chůzi můžeme třeba učit cizí jazyky. Spojit se tak dají dvě novoroční předsevzetí dohromady! Udělejte si každý den hodinku pro sport i učení. Uvidíte, jak vám to na čerstvém vzduchu půjde do hlavy. Učte se slovíčka, fráze a klidně mluvte! Co na tom, že vás okolí může pozorovat? Krom jazyků se můžete učit i na řidičské zkoušky, na maturitu nebo státnice.

Poslouchejte hudbu

Rychlá chůze umožňuje poslouchat i hudbu. Pokud máte chytrý telefon nebo MP3 přehrávač můžete si hitovky pouštět do ucha zatímco budete shazovat kilogramy. Krom písniček můžete u chůze poslouchat i podcasty nebo přednášky v MP3 formě. Vezměte si kolik času tímto ušetříte! Se sluchátky v uších však dbejte zvýšené opatrnosti. Dávat pozor musíte nejen na automobily, ale také na cyklisty, které pravděpodobně neuslyšíte.

Vyvenčete psa

Jsem si jista, že i váš čtyřnohý mazlíček po Vánocích maličko přibral. Vezměte ho na procházku s sebou. Vašemu rychlému tempu rozhodně přivykne a vy nebudete alespoň samy.

Vytáhněte ven svou kamarádku

Ve dvou se to lépe táhne, tak proč byste měla hubnout sama? Vytáhněte i vaši kamarádku. Dejte si sraz u nejbližšího dubu a pak vyrazte na túru. Budete se divit, kolik toho stihnete za hodinu probrat.

Nezapomeňte na doplňky

Boty

Boty – Jako ostatní sporty i chůze potřebuje nějaké doplňky. Zanedbat byste neměli výběr kvalitních bot, které nikde netlačí ani neodírají. Dobré jsou speciální na chůzi nebo běh určené pevné boty.

Funkční oblečení – při chůzi se hodně zapotíte, budete proto potřebovat funkční oblečení, které odvede nadbytečnou vlhkost z oblečení a udrží vás v teple a suchu. Pořídit si můžete funkční triko i kalhoty. Pokud začnete s rychlou chůzi již teď v zimě, nezapomeňte na teplou bundu, čepici i rukavice.

Deodorant – ani deodorant není zanedbatelným doplňkem při rychlé chůzi. Vždyť nikdy nemůžeme tušit, koho cestou potkáme a kdo nás třeba pozve na kafe. Při sportu vznikají nová přátelství i lásky.

Krokoměr – ze začátku pro vás bude jistě motivační, když se budete snažit překonávat výkony z předešlého dne. Krokoměr vám v tom pomůže a spočítá vaše kroky, ušlou vzdálenost i spálené kalorie.

Aplikace Pomáhej pohybem – kromě krokoměru vaše spálené kalorie spočítá i aplikace od ČEZu s názvem Pomáhej pohybem. Tu si můžete stáhnout do chytrého telefonu. Pomocí GPS pak aplikace zaznamenává pohyb, počítá vzdálenost i spálené kalorie. Mimo to: pohybem nasbíráte i určitý počet bodů, kterými podpoříte vybraný dobročinný projekt. Pokud se podaří nasbírat potřebný počet bodů, zaplatí skupina ČEZ financování těchto projektů. A máte další motivaci pro každodenní cvičení.

Samozřejmě při rychlé chůzi nesmíme zapomenout ani na základní vybavení, jako je batoh do kterého patří minimálně láhev s vodou a kapesníky. Při cestách na delší tratě bychom se měli ujistit, zda máme nabitý telefon.

Rychlá chůze patří k velmi oblíbeným sportovním aktivitám. Díky ni získáte rychle zpět svou kondici, vysněnou postavu i nová přátelství.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekZpozdila se mi menstruace. Jaké mohou být příčiny?
Další článekJak bude vypadat nejkrásnější den mého života
Svým věkem už jsem se (bohužel) přehoupla přes krásných „náct" na méně krásných „cet“ . Nyní se již delší dobu živím jako copywriterka na volné noze. Psaní článků mě baví, každé nové téma je pro mě výzvou a rozhodně bych se tomu chtěla věnovat i nadále. Volný čas trávím s přítelem a zakrslým králíkem Baxíkem, baví mě čtení – jsem holka, takže červená knihovna – ráda jezdím na bruslích a samozřejmě jako každý správný, i když už možná vysloužilý teenager, vysedávám u Facebooku.

3 KOMENTÁŘE

    • Na té fotce jsou sportovní boty Asics – podobně barevné boty od téhle značky se dají koupit v každém větším sportovním eshopu nebo v krámu. Ale jestli se dá ještě sehnat přímo tenhle model to nevím.

  1. To jsou vážně super boty! A já raději rychlochodím, než běhám, jsem totiž nemehlo a udělala bych si něco s kolenem :D Jinak u nás v Pardubicích ještě chodím na EMS do studia Fit Revolution a stojí to za to, jestli vás to zajímá, tak fitrevolution.cz je to fakt skvělý :)

Diskuze je uzavřena.