Domů Tělo & Zdraví Životní styl Opaluj se bez rizika! Zatím bez hodnocení.

Opaluj se bez rizika! Zatím bez hodnocení.

5

Začíná léto a určitě pojedeš na nějakou dovolenou, ať už k moři nebo někam k vodě. Co by po nás taky kdo v takovém vedru mohl chtít a takové osvěžení u vody je skvělé a velice oblíbené.

Jenže.. Čím více času u vody strávíš, tím déle jsi vystavena slunečnímu záření a to kůži zrovna dvakrát neprospívá, proto bys o svou pokožku při opalování a pobytu na sluníčku, měla pečovat co nejlépe a snažit se jí to usnadnit. Proč? Protože i když to hned neuvidíš, kůže nesprávným zacházením a nadbytkem sluníčka trpí a rychleji stárne.

Sluníčko jako škůdce

Když vyrazíš k vodě, určitě buď na svou pokožku opatrná a nezahrávej si se sluníčkem. I když UV záření v omezených dávkách prospívá, v těch větších už se stává přítěží a škůdcem. Jakmile se spálíš, kůže se musí znovu regenerovat a to urychluje její proces stárnutí, takže po pár takových spálení můžeš mít ošklivých vrásek až nad hlavu – a co teprve o pár let později? Stejně tak se objevuje čím dál častěji v lékařských záznamech o rakovině kůže a to už není vůbec žádná legrace. Přehnané slunění a UV záření doopravdy může způsobit i takovou strašnou nemoc.

Do boje proti UV paprskům

Čím se ale tedy máš chránit? To je jednoduché… Každý určitě slyšel o opalovacích krémech, olejích, mléku nebo třeba spreji. Typů těchto výrobků je doopravdy hodně a záleží jen na tobě, jakou konzistenci si vybereš – většinou se totiž liší pouze v nanášení na pokožku.

Dále musíš vybírat podle ochranného slunečného faktoru. Jak takový faktor zjistíš – všechny krémy to mají napsané na obalu, už jen kvůli tomu, že podle toho nejčastěji vybíráme.  A jaké číslo použít? Určitě nepodceňuj sluníčko a naschvál nevybírej ten nejnižší – řídit by ses měla i podle své pokožky – rychle se spálíš? Použij vyšší faktor.. Pokud jsi tmavší typ a sluníčko snášíš lépe, můžeš si dovolit nižší číslo.

Obecně ale platí, že čím blíže rovníku, tím větší faktor je potřeba použít, aby se tvá pokožka nespálila a netrpěla.

Kdy se namazat?

Další jednoduchá otázka: Vždy, když se jdeš slunit. Správně by ses měla krémem namazat už doma, protože chvilku trvá než se vsákne do pokožky – ideální je to 30 minut před začátkem pobytu na sluníčku. Používání krému opakuj podle toho, zda je voděodolný a co píšou na obale.

Spousta lidí si myslí, že když sluníčko zaleze za mraky, tak se neopálí a tedy se nemusí ani mazat krémem na opalování, to je ale velký mýtus. I když je sluníčko za mraky a ty ho na sobě nemusíš cítit, tak i přesto se musíš opálit.

Musím se přiznat, že asi před pěti lety jsem to vzala na lehkou váhu a když zalezlo sluníčko, lehla jsem si na břicho a bez jediné vrstvy krému (u moře) ležela a užívala si ten stín. Po hodině jsem vstala a jak jsem byla večer překvapená, když jsem myslela, že mi záda, zadek a zadní části nohou shoří!

Po opalování péče nekončí…

Pokud jsi dokončila svůj slunící proces a dorazila jsi celá domů, určitě by ses na svoji pokožku neměla jen tak vykašlat. Po každém opalování by ses měla namazat krémem PO opalování, který má v sobě spoustu hydratace a pomáhá tvou kůži hydratovat a usnadnit ji to trápení, když to přeženeš.

Pokud nemáš doma krém po opalování, maž se alespoň hydratačním krémem.

Tip: Víš, že betakaroten ti může pomoci ke snědší pokožce a lepšímu, zdravěji vypadajícímu opálení? Betakaroten obsahuje např. mrkev (proto je tak hezky oranžovo – červená) a už naše babičky věděly, že jíst ji v létě je pro opalování hodně přínosné.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekVyzkoušej gladiátorky!
Další článekProč si vést deník?
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

5 KOMENTÁŘE

  1. no pozdě :D byla jsem v sobotu na koupáku nedošlo mi že se spálím tak sem trochu spálená ale už je to lepší jelikož jsem použila pantenol =)

  2. Mers chtěla bych se zeptat, jestli když si dám krém na opalování na obličej nebude to vadit? Mám mastnou pleť. Nebo jsou nějaké speciální na obličej a na tělo? :)

    • Ahoj, prodávají se i speciální (např. bioderma apod.) ale určitě nebude vadit, když si dáš obyč. opalovací krém na obličej. Naopak obličej by si měla při pobytu na slunci chránit tím nejvyšším faktorem (vyšším než zbytek těla), kvůli vzniku pigmentových skrvn a vrásek:)

  3. no ja mám opačný problém som strašne moc opálená a aj keď sa vyhýbam slnku a používam vysoký ochranný faktor :D. Jem síce dosť veľa mrkvi ale tej sa nezrieknem chutí mi :D Nevieš čo mám urobiť aby som zbledla ?

Diskuze je uzavřena.