Domů Rodina & Škola Volný čas Proč si vést deník? Zatím bez hodnocení.

Proč si vést deník? Zatím bez hodnocení.

50

Určitě znáš, jak z filmů, tak třeba od kamarádek, pár takových lidí, kteří si vedou svůj osobní deník. Není divu, spoustu lidí to ohromně baví a vidí v tom velké plus do života. Poslední dobou začaly, ale obyčejné deníky, napsané na papíru umírat a lidé na ně zapomínají a zápisky už nepíšou. Na jednu stranu je to ohromná škoda – deník ti totiž může dát strašně moc pozitivních věcí…

Proč si tedy vést deník? Jaké výhody z toho budeš mít? Dozvíš se v článku!

Já sama si vedu deník už od svých cca 14ti let. Nikdo mě k tomu nenutil, neinspirovala jsem se žádným filmem a ani jsem se neopičila po kamarádce, bylo to jen a jen moje rozhodnutí. Teď už mi je přes 20 a deník (i když nepíšu tak často) si stále vedu. Neřekla bych, že je to dětinská záležitost a už vůbec, že je to na nic a jen to žere čas. Naopak, po pár letech jeho psaní, jsem začala uvažovat o tom, že je to vlastně hrozně výhodné…

V čem? Když si teď vezmu svůj, dejme tomu 2 roky starý deník a zápisy v něm, a začnu je pečlivě číst, docela často se rozesměju. Tím, jak jsem byla hloupá, jaké jsem dělala chyby a jaké pitomosti jsem řešila.

Tím, že si začneš vést a posléze i číst, svůj deník – můžeš postupně zhodnocovat své předchozí chyby a v budoucnu se jim třeba i vyhnout. Často se mi stane, že si po dočtení staršího zápisu řeknu: „Jé, já se stresovala nad takovou kravinou, taková už nebudu“ a při takové příští situaci si na deník vždy vzpomenu.

Další výhoda, kterou z deníku budeš mít je, že nikdy nezapomeneš na svoje zážitky a zkušenosti. I když si teď říkáš, že máš dobrou paměť a vše si pamatuješ, časem stejně zapomeneš… A když za pár let vytáhneš svoje zápisky, možná budeš příjemně překvapená.

V jaké podobě si deník vést? Mě osobně se ta virtuální – počítačová podoba nelíbí. Nevěřím počítačům ani heslům natolik, abych do nich psala něco, co nikomu jinému neřeknu, navíc se může stát, že ti padne comp a ke svým zápisům už se nikdy nemusíš dostat. Deník si vedu v klasické papírové podobě a když nejsem doma, tak pečlivě schovávám. Používám na něj bloky s tvrdými deskami – můžeš vidět na obrázku.

Pokud ti ale vyhovuje víc deník v počítači, tak ho klidně měj tak, nic ti v tom nebrání.

Ale doopravdy vám přeju, abyste se někdy zasmáli tak jako já, nad svými zápisky, 6 let starými! ;)

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekOpaluj se bez rizika!
Další článekCopánek + (Foto)návod
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

50 KOMENTÁŘE

 1. Musím říct, že deníček svůj vlastní osobní si nepíšu… ale s přítelem jsme si zavedli takový notýsek kam si píšeme naše zážitky na které nechceme zapomenout :)

 2. Já jsem si deník zkoušela psát hodněkrát, ale moc dlouho mi to nikdy nevydrželo, ale taky jsem se vždycky hrozně smála co jsem to řešila za hovadiny :D

 3. já už si vedu deníček cca od 13let a je mi 15let :)píšu si ho každý den. jsem za to ráda,že jsem si ho začla psát,vždycky se mu můžu svěřit,když na mě ostatní kašlou,nikdo o něm neví a dál v něm budu pokračovat :)

 4. Deník vedu pár měsíců a zatím je to fajn :-) Vzhledem k tomu že není tak starý, tak si vše co v něm píši zatím pamatuji a chápu, takže téhle stránce věci to moc nepomohlo, ale ráda si vše při psaní urovnávám v hlavě. Po večerech sedám na balkon, v jedné ruce baterku, v druhé propisku, na klíně velký deník a přemýšlím o svých zážitcích a o tom, jak to zformulovat na papír. Zajímavá forma relaxu a sebepoznání…

 5. Já jsem si deník také psala :) ale přestala jsem s tím, protože mám pokoj se ségrou, která jednou můj úžasný deníček plný zážitků postřehů a zkušeností našla a pak se mi smála ještě půl roku. Nejhorší bylo, že to pak všude řekla co si tam píšu a skoro celá třída se mi smála, docela mě to odradilo a tak na své zápisky vzpomínám ve zlém. Taky jsem o tom uvazovala, ze bych si ho zacala zase psat, protoze jak jsi psala Mers v clanku, je pravda, ze si myslime, ze si to vse zapamatujem, ale to neni pravda a ted kdyz vzpominam treba na leta s moji tridou, uz to neni takovy jako kdyz jsme prijeli a vypravely dma, protoze si skoro nic z toho vyletu nemapatuju a to je skoda, asi si ho zacnu psat :) jenomze s ebojim, ze mi an nej segra zase prijde. Neznate nake mistecko, kde by ho segra nenasla? :) )

  • Tak to řešíme stejný problém. Ať jsem si schovala deník kamkoliv, vždy mi ho ségra našla a vyhrožovala, že to všem řekne, kdo se mi např. líbí. Taky mě to odradilo ale je mi 15let a těch zážitků je čím dál více a proto si ho začnu zase psát, abych na ně nikdy nezapomněla…

  • Ahoj co třeba pod matraci nebo na skříň (tam ho mám já) anebo třeba ho dej někde kde sestra nechodí :)

  • Ahoj,nevím možná bych ti mohla poradit.Vedu si deník a moje mamča strašně ráda mi slídí v pokoji protože nemá ráda když mám před ní tajemství.Jednou můj deník našla schovavala sem si ho pod polštářem.Přečetla a já měla i menší průser.Od té doby si vedu novej deník a mám nad postelý obraz a za nej si ho vždy strčím obraz trochu odstává od stěny ale to je jen detail nebo si ho někdy schovávám do postele s uložným prostorem.Něco z toho můžeš vyzkoušet!:)

  • Třeba pod matraci postele, i když si s tím nejsem tak jistá. Já osobně si svůj zabalím třeba do trička ve skříni a to tričko dám úplně dospod hromádky.
   Nebo mi jednou docela dlouho vydrželo dát deník úplně dozadu do knihovny. Člověk si toho třeba všimne, ale řekne si ,,á jenom knížka“ a o víc se nezajímá.

 6. Mám deník půl roku…sice mě to občas nebaví…ale je fakt, že se už jenom za ten půl roku směju, jaká jsem byla :D

 7. Já jsem si vedla deníček, ale už dávno mě to přestalo bavit… Ale vždycky, když si přečtu zápisky, se šíleně rozesměju. :D Možná bych mohla zase začít. :)

 8. No, já spíš mám ráda ten počítačoví. je to pro mě prostě pohodlnější, protože neumím hezky psát a psaní mě otravuje. Ale na PC mě to baví:) Všem dopotučuju;))

 9. Já si ho píšu, denně tak 2 stránky. Pomáhá mi to třídit myšlenbky a když jsem smutná nebo naštvaná, tak je mi pak lépe.

 10. Píši si prázdninový deník. Přes školní rok nemám moc čas,ale o prázdninách se na něm pořádně vyřádím- začala jsem před 2 lety. Jak jsme u moře, s kamarádkou na táboře,pyžamové večírky a tak,to člověku hned vrátí náladu :)

 11. Dá se říct, že si také vedu „deníček“ ale já tomu říkám citátník, protože když jsem s tím začínala psala jsem si jen citáty básnička atd. Začala jsem s tím v roce 2009 a stále mě to baví. Je to skvělé na formulování myšlenek. :)

 12. Já jsem hodně dlouho přemýšlela nad vedním deníku. Jako první jsem si pořídila klasický papírový s deskami. Ten mi vydržel možná tak dva týdny nebo tři. Pak jsem dostala nový mobil s androidem takže jsem si tam dala deníček. To mi vydrželo docela dlouho asi dva měsíce, ale pak jsem po měsíce nečinnosti zapomněla heslo takže to je hodně špatný. Poté jsem si dva dny psala počítačový deníček, ale pak mě to začáteční nadšení přešlo. Takže ho teď využívám jiným způsobem. Dnes jsem se opět vrátila ke klasickému papíráku. Ten mi vydrží dlouho. Už se nevrátím k těm předtím, je to na nic. A nevíc to není tak hmotné jako ten klasický.

 13. to já si deník taky píšu,ikdyž to ale spíš neni deník,protože tam nepíšu pečlivě každý den…měla sem ho asi nejdřív od 11 do 13 let a pak sem ho dopsala(byl strašně slabej) a taky sem se nad čtením zápisků nemohla ubránit smíchu :D…pak sme si s kámoškou řekly,ža bysme s tim mohly zase začít,takže mi to jako taky i při něčem pomáhá,…

 14. Já si deník vedu,ale mám takový deník,který má snad 20 stránek a pro mě je to málo. Žádný deník se zámkem a hodně stránkami, jsem nikde neviděla. Nevíš kde bych mohla nějaký takový sehnat?

 15. Já si vedu deníček od 9 let, je mi 12. Já se svým zápiskům nesměju, protože jsem v dobu měla psychické problémi. Měla jsem psycholožku a ta mi poradila si všechny své pocity zapsat třeba i 3x denně. Píšu dodnes pomáhá mi to se vyrovnat s tím že táta od nás odešel a ani se při odchodu neotočil…. Nemluvím s ním dodnes….. Jsem moc ráda že mám svůj deníček. Mám potkanku a té se svěřuju taky..

 16. ja si pisu denik uz od svich osmi let a ted zacinam psat ctrnacty fajny ne?:-D

 17. Můj deník si vedu něco přes rok. Od 14ti let :) Díky němu mám v hlavě naprostý pořádek. S mými problémy se do něj vždy „vyřvu“ a uleví se mi… potom když to pokračuje přes více zápisů.. začíná do sebe všechno zapadat a já mám v hlavě pořádek. A to na tom tak miluju ! ;)

  • Prosím tě, chtěla bych od tebe radu:).. Začala jsem si psát deník, ale v hlavě mám pořád zmatek a popravdě nevím jak tam mám všechny svoje pocity sdělit:/.. Chtěla bych i radu ohledně toho co všechno se dá do deníku zapsat:) Děkuju předem

 18. Ahoj… Ráda bych si psala deník, ale nevím jakým stylem… Nemohla bys mi dát nějaký tip? :) Nikdy mě to moc nechytlo, protože jsem si připadala trapně, když jsem si to potom četla, ale na druhou stranu bych si to nějak potřebovala srovnat v hlavě a někam se svěřit..
  Děkuju :)

  • To záleží hlavně na tobě, jak se ti to bude zdát nejlepší.

   Můžu ti jen doporučit, aby sis koupila hezký sešit s pevnýma deskama, abys do něj ráda psala a třeba si ho i nějak vyzdob.

   Já začínám stránku konkrétním datem a jaký to byl den a potom zkrátka píšu, co mi přijde na mysl. Je pravda, že občas se mi to taky zdá trapný, když si to zpětně čtu, ale jde tu jen o tvoje pocity a nikdo jiný si to číst nebude, takže tohle „to je trapný“ vůbec nemusíš řešit:)

 19. Já si deník vedu tak půl roku. Mám, ale občas problém s tím, že jsem líná si tam něco zapsat, ale je to fajn na ujasnění všeho co se kolem mě děje.

 20. já mám u postele regál. ten má nad zemí mezírku. a tam se můj diář vejde. a nikdo tam nechodí, protože vždycky tam naházím nějaký ten bordýlek :) a tam FAKT nikdo nechce. možná se bojí, že bych tam schovala nějakou tu sváču a jakmile by to odkryli, ta sváča by byla už i schopná sama vyběhnout… :D

 21. ja mam stary dobry diar ala bridget jonesova. :D ma hodne stranek a uz si ho vedu od 1,1,2013. to je celkem dobry :D na to ze jsem vzdy predtim popsala jen jednu stranku :D

 22. uz jsem se nekolikrat pokousela si psat denicek ale vzdycky jsem ho psala treba tyden a pak me to prestalo bavit.takze se o to pokousim asi uz po 4 :)

 23. Já též píšu deník, ale… proč to netuším. Když se chci někomu svěřit, tak mám doma pět koček, kterým můžu povídat cokoli… Nikdy to nikomu nepoví :D

 24. Ahojky.Už dlouho přemýšlím že si založím deníček.Ale nevím jestli jsem si ho neměla založit dříve. Záleží na věku ? Na věku kdy si ho začnu psát ? Je možné si ho začít psát v 17 letech ? :)

 25. Já si deník vedu něco přes třičtvrtě roku a jsem za to fakt ráda. Když jsem byla menší, vždy jssem to zkusila a nevyšlo to, ale tenhle vedu celkem poctviě. I když… Občas se mi prostě stane. že 14 dní nic nenapíšu… Buď se vážně nic moc extra neděje a nebo toho mám třeba ve škole nebo v tanečním souboru nějak moc. :) A jak jsem se k tomu dostala? Ani netuším. Prostě jsem si jednou koupila sešit s tvrdými deskami. Jsou na něm dva vyjící vlci a já ho chtěla použít na něco speciánlího, jelikož se mi vážně líbí! No a tak ho mám. Píšu tam vlastně vše. Od totálních blbin a mých divných výlevů, přes psychologické a sociologické myšlenky, až po to, co se mi děje v životě a je to takové… Vážné? XD Ráda se z věcí vypíšu a pak si deník pročítám zpátky. Je to fajn, hlavně když netuším, co dělat. :)

 26. Já si deník vedu také píšu si do něj zážitky,trapasy,atd……
  lepím do něj obrázky ,mapy s označeným místem kde jem byla,razítka,pohledy,atd….
  občas si ho prečtu ale jelikož mi Čeština moc nejde tak tam mám na začátku i varování.
  Rodina se směje když čte nekteré zážitky z výletů atd…. Deník si píšu uš 5 let a furt mně to baví :)

 27. Já si už asi stokrát pokoušela psát deník, ale vždycky mě to omrzí. Ale jeden mi vydržel dlouho, asi 3 měsíce. To byla sranda, když jsem si ho po několika měsících zase přečetla! :D Radši nebudu popisovat, co jsem řešila za blbosti (od „zápasení“ o kluka :DDD přes to, co bylo k jídlu, až po to, co chci, aby se stalo :D). Ale vymyslela jsem jeden dobrý nápad – napsala jsem si dopis, který si přečtu v 18 letech. (Samozřejmě jsem to nevydržela a po roce, co jsem ho našla ve skříni jsem ho otevřela! ;)) Napsala jsem tak všechno možné. Jinak pár nápadů na skrýše: Za monitorem PC, za knížkama v knihovničce (tak ležel ten můj! :D), za akváriem či klecí, na nějaké skříni apod. A nejlepší je podle mě malinký školní sešit, protože ten se nejlépe schovává! :DDD

 28. Mě se ta počítačová forma taky nelíbí. Nechápu lidi, co si ukládají do počítače SVOJE SOUKROMÝ fotky, který, když by někdo viděl, byl by to vážně trapas, no, tak zblbne se ti compl, nebo se ti do toho souboru, kde to máš uložený někdo dostane, přijde na heslo, což by po hodině zkoušení mohlo vyjít, a pošle ty fotky třeba skoro všem, koho zná, tak znám jeden případ, kdy jedna holka skočila kvůli tomu pod tramvaj.
  No, já si deník vedu už od šesti let! baví mě to, ale stejně jako s deníky je to i s PC knihami. Tam sice nehrozí nebezpečí, že se ti tam někdo dostane atd. ale je to něco, na co si nemůžeš sáhnout. I ta vůně papíru a druh písma . . . No tak třeba čtečka.
  Tam je všechno jedním písmem, . . . Když si píšu deník, cítím se dobře. Je to sice divný, ale mě je to příjemný. Když jsem jednou četla svůj starý deník, třeštila jsem oči, co všechno jsem zapoměla. Já nsi navíc do deníků i kreslím. Né nějaký čmáranice z nudy. Taky mě to baví. Tvůj článek se mi líbil. Tak Ahoj!

 29. Já jsem si nikdy deník nevedla, až ted s mojí nejlepší kamarádkou si vedeme deníky, kde zapisujeme naše zážitky, krásné chvíle spolu prožité a různé blbustky. Me je 16 a kamarádce 17, myslela jsem si, ze když je starší, tak ji vedení deníku bavit nebude, ale říká, ze se ji to moc líbí. Deník vedeme asi teprve měsíc, ale už je plný našich zážitků :) A když se ohlednu zpět na naše vzpomínky, tak me to vždy hezky zahřeje u srdicka.

 30. Já jsem si deník taky nikdy nevedla, ale teď to chci zkusit. Jinak moc krásný blog. Moc mi pomohl.

 31. já si píšu deník od svých 7 let když jsem začla chodit do školy a uměla psát.ted my je 11 let a pořád si píšu.moc mě to baví.díky za rady.ted jsem na tyhle rady klika ,když jsem si zrovna psala den.=) ahojky

 32. nemám ráda když si ho nosím do školy.kluci si ho čtou.svá tajemsví si chráním.

 33. Ahoj, deník si vedu asi 1 měsíc :-)
  Strašně mě to baví píšu! každý den. Mám taky dobrou schovku kde ho ségra nikdy nenajde! :D mezi zdí a postelí mám mezeru protoze tam mám zásuvku ..mám tam jen nabíječky a deník a ségra tam nikdy nechodí
  Ješte dám blízko zdi peřinu a ségra tam ani nevidí :DD

 34. Já si chci deník založit 1.září a popsat tam celé moje prázdniny. poté budu pokračovat každý den, a budu si např. dělat stranu before i die (předtím než umřu) co chci v životě udělat než umřu. Myslím si že je lepší papírový deník z toho důvodu že si tam můžete psát VLASTNÍM písmem a lepit fotografie, vstupenky nebo obaly např od čokolády. Moc se na to těším a věřím že mně to bude bavit. Mimochodem si píšeme už 2 roky s holkama ve třídě něco jako deníček. Lepíme si do něj, kreslíme nebo píšeme věci čeho bychom chtěli dosáhnout. Je to náš Přítel!

 35. Ahoj, deník jsem si už kdysi psala ale pak na to nějak nebyl čas a tak jsem na to úplně zapomněla. Teď ale chci začít znova, ale nevím jakým písmem tam psát, samozřejmě jsem chtěla psát psacím, jenže kvůli tomu, že kdysi jsem psala deník psacím, ale pak jsem mi to nelíbilo a něco jsem dokonce i nepřečetla a teď jsem začala postupně psát jinak a teď píšu úplně jinak než jsem psala kdysi, tak abych to pak třeba přečetla, nebo co když se mi to po čase přestane líbit jak jsem psala??

  Jo a jaký typ deníku je podle vás nejlepší, předtím jsem měla kroužkový blok s krásným přebalem a měkkou vazbou a měl čtverečkové listy, to mi přišlo dobré protože se mi to líbí víc než linky ale teď nevím jestli si nemám koupit bez linek ale zase si říkám jak bych tam psala protože já moc rovně bez linek nebo aspoň lenochu psát neumím.
  A jestli se můžu zeptat, jak si ho zdobíte vy, aby tam třeba byli nějaké obrázky a tak ale aby zase nebyl přeplácaný a takový trošku „modernější“
  A píšete do deníku každý den, nebo když se nic zajímavého neděje tak tam prostě nepíšete??
  děkuji za odpovědi a když tak mi prosím pište na e-mail lucka.sy@seznam.cz
  Moc díky :-) :-) :-)

Diskuze je uzavřena.