Domů Rodina & Škola Volný čas Povídání o vlastní doméně: Jak to funguje a kolik to stojí?

Povídání o vlastní doméně: Jak to funguje a kolik to stojí?

12

largeKrásný nedělní večer, protože mám dneska dobrou náladu a cítím se přímo nepřemožitelně, rozhodla jsem se napsat článek, na který jsem si dlouhou dobu netroufla, ale protože mi na tohle téma chodí strašně moc dotazů a e-mailů, asi se tomu úplně nevyhnu a tak Vám teda něco málo povím. O co půjde? O vlastní doménu, vlastní webovou adresu, hosting a taky Vás trošku seznámím s wordpressem, i když věřím, že mnoho z vás už o tomhle redakčním systému ví a znají ho (popř. ho používají).

Minimálně jednou týdně mi totiž přijde dotaz, jak je možné, že mám blog na adrese www.proslecny.cz a není třeba na proslecny.blog.cz nebo na proslecny.blogspot.com apod. Jak to, že mám tak jednoduchou a hezkou adresu? Většinou Vás potom zajímá, jestli to jde udělat jednoduše, kolik to stojí a jak to vlastně celkově funguje.  Tak se příjemně usaďte, vemte si nějaký studený pití k tomu a pojďme na to!

Nejprve bych chtěla ujasnit, že sama tomu rozumím jako koza petrželi a v podstatě papouškuju, co jsem se dozvěděla za tu dobu, co vlastní doménu vlastníme. Nejsem žádnej ajťák, geek ani nic podobnýho a tak mám prostě jen hlavní základy. Na druhou stranu si myslím, že to není úplně na škodu, protože to třeba budu moct vysvětlit líp já těm, co tomu taky rozumí jako koza petrželi než jak by to vysvětlil člověk – profesionál. 

Co to vlastně doména je a v čem je lepší?

Doména = adresa webových stránek. Jsou to vlastně ta písmenka, která se zadávají do URL adresy prohlížeče (např. facebook.com, seznam.cz, proslecny.cz).

A máme hned několik typů – tříd domén. Doména první třídy je .cz, .sk, .com, .org, .net. Je to vlastně koncovka za adresou a i podle ní se určuje cena stránek. Některé koncovky jsou dražší, jiné levnější. Doména druhé třídy je právě to, co většina lidí chce – např. proslecny.cz. Skládá se pouze z jednoho slova, tečky a koncovky. Doména třetí třídy je třeba proslecny.blog.cz nebo proslecny.blogspot.cz. Skládá se z názvu stránky (proslecny), tečky a názvu hlavní domény (blog.cz, blogspot.com apod.).Tedy, když mám adresu stránek proslecny.tomsh.cz je jasné, že poskytovatelem stránek a hlavní doménou je právě tomsh.cz

V čem je vlastní doména lepší? Jednu věc určitě vymyslíte hned z hlavy – je kratší, jednodušeji zapamatovatelná, návštěvníci ji mají raději. Navíc se také víc líbí vyhledávačům, tzn. že z vyhledávačů k vám chodí více lidí. To se ale nestane hned a nefunguje to, když máte zkopírované, vyloženě špatné články nebo jste napsali dva články. Určitě je blbost pořizovat si vlastní doménu, když to se stránkou nemyslíte vážně – chce to práci, peníze a spoustu času.

Co je k vlastní stránce potřeba? 

Za prvé – hosting. Stránka se nemůže vytvořit jen tak, musí být někde umístěná a musí mít vlastní prostor. A ten prostor Vám zajistí právě hosting. Je spoustu firem, které hosting poskytují a mají vlastní ceny, proto se cena každé stránky může lišit. My kupříkladu máme hosting u Blueboardu. Jsou sice o trošku dražší, ale jsou spolehliví, zálohují stránky, kdyby se cokoliv stalo a mají perfektní technickou podporu. My za hosting platíme okolo 1.200 ročně.

Za druhé – doména. Potřebujete právě jméno té dané stránky. Jak chcete, aby se vaše stránka jmenovala? Vymyslet si můžete takřka cokoliv, ALE! Je jasné, že nemůžou existovat dvě stránky se stejným jménem. Já si nemůžu jen tak najednou založit facebook.com, protože doména už je obsazená. A v tom je trošku problém – stránek je strašně moc a proto ubývá dostupných a volných jmen. Chcete vědět, jestli je doména volná, zjistit se to dá například na stránce www.domenovecentrum.cz. Pokud je volná – hurá, můžeš jí koupit. Pokud ne – smůla – buď musíš najít jiný název, nebo musíš kontaktovat člověka, který tvou vytouženou adresu vlastní a koupit ji od něj (často za velké prachy). Cena domény se liší podle toho, jakou má koncovku. Cca od 190 – 400 Kč za rok. Koupit se dá většinou také u firem, které poskytují hosting.

Beze jména

Co když mám všechno koupeno? 

A teď přichází asi to nejtěžší. Koupit hosting a doménu totiž zvládne každý. Ale co dál?

Nejdůležitější věc, kterou si prosím všichni zapamatujte a kterou mějte do budoucna na paměti – vlastní hosting a doména nefunguje jako blog.cz. Když si to koupíte, nebudete moct najednou psát články, nebudete tam mít rozhraní pro přidávání textu a obrázků.

Musíte si buď – udělat vlastní vzhled (například pomocí html) a to samozřejmě neovládá každý. Jsou potřeba roky zkušeností a ještě mnohem víc, když chcete mít pěkné a fungující stránky. Kupříkladu já to neumím a nikdy bych nezvládla vytvořit stránky jako třeba Tomáš. I k tomu slouží spoustu firem, které nabízejí tvorbu webových stránek, bohužel nikdo nepracuje zadarmo a tak to stojí v řádu tisíců.

Další možnost je nainstalovat si vlastní redakční systém. Jako příklad uvedu WordPress, Joomla nebo Drupal. To jsou tři nejznámější redakční systémy. Pak se nemusíte příliš starat o html, ale podobně jako třeba na blogspot.com nebo blog.cz si můžete vybrat šablonu vzhledu.

Redakční systém

Co to vlastně redakční systém je? Je to systém pro správu obsahu, tedy to, co vidíte, když máte vlastní blog a píšete článek, přidáváte fotky. Ze tří jmenovaných je jediný z nich WordPress zcela  zdarma. Na něm si můžeš založit stránky i bez vlastní domény a hostingu, ale opět budeš mít adresu xxx.wordpress.com.

Když chceš WordPress do vlastních koupených stránek, na oficiálních stránkách se dá v pohodě stáhnout a poté nainstalovat. Opět říkám – jsem koza a tohle je petržel, nerozumím tomu a tedy nemůžu dát přesný návod, jak se to instaluje. Určitě ale na internetu existuje plno návodů.

Na WordPressu je bezva to, že k dispozici jsou miliony šablon a vzhledů. Některé placené, jiné jsou zcela zdarma. WordPress je zkrátka lepší než nejznámější blogovací platformy u nás v ČR, na druhou stranu plně využít ho dokáže jen ten, kdo tomu alespoň trošku rozumí a chce si s tím pohrát. Pamatuju si, když jsem z blog.cz přecházela na wordpress – bylo to hrozné a trvalo mi měsíce než jsem se s ním plně naučila a začala ho 100% využívat. Má totiž takřka neomezené funkce. Zkrátka – chce to čas a trpělivost.

Píšu článek ve wordpressu

Statistiky

 

A když máte zaplacený hosting, doménu, máte hotové stránky ať už s pomocí html nebo redakčního systému? Tak je hotovo! 

Pozn.: Vlastní doménu nabízí třeba i blogspot, samozřejmě jako placenou službu. 

Předchozí článekRekonstruujeme byt – část III.
Další článekTOP články + statistiky
Mersmerize
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

12 KOMENTÁŘE

  1. Jenom ještě dodám, že blog z Blogspot jde přesunout na vlastní doménu i bez hostingu. Takže pokud někomu vyhovuje blogger, který se nemusí instalovat, tak ušetří penízky za hosting :)

  2. Skvělý článek Mers. Hned jak jsem viděla nadpis, musela jsem rozkliknout a četla. Jsem ráda, že jsi ho napsala, myslím že mnoha z nás pomůže, ať už teď, nebo do budoucna. :)
    Ještě taková maličkost, notebook na prvním obrázku je tvůj? Pokud ano, je naprosto úžasný. :)

  3. Taky jsem hodně krát chtěla domenu bez koncovek jako blog.cz apod. Nakonec jsem našla jeden hosting Starszz.com, kde je to zdarma, avšak to musí být fansite.. Jednou mi jeden web daly, ale na mě to bylo nějak moc složité všechno to HTML apod. takže jsem raději zůstala u blogu.cz a myslím, že už u něho zůstanu nafurt :D

  4. Skvělý článek.:-) Jinak s tím, že je wordpress poměrně složitý souhlasím. My v něm máme školní časopis a jsem celkem ráda, že mojí jedinou prací je napsat článek a publikovat ho.:-)

  5. Mers, opravdu pěkný článek. z nějakého důvodu mi ale nejdou vidět poslední dva obrázky a ještě ten v odstavci co je k doméně potřeba…. stalo se mi to už u několika nově přidaných článků…

  6. Jé, myslela jsem, že to stojí míň :D Už dlouho přemýšlím o tom, že si taky vytvořím vlastní doménu, protože blog.cz už mě pěkně štve. Ale zase je to tam pohodlný a jednoduchý… No snad někdy v budoucnu :)

  7. Ahoj holky, já jsem taky dlouho hledala a nakonec jsem se rozhodla pro tvorbu webových stránek u webnode.cz – mám tam doménu a ten systém je jednoduchý, blog.cz už mi přišel zastaralý, sorry :D

Diskuze je uzavřena.