Přírodní kosmetika: Jak nenaletět? 4.92/5 (13)

Přiznávám se – do dnešní doby jsem si myslela, že v lékárnách seženete hlavně přírodní kosmetiku, pro citlivou pokožku. Myslím, že  to očekává většina lidí, která se farmaceutů ptá, aby jim doporučili bio kosmetiku, která jejich pokožce neublíží, nepodráždí je a samozřejmě, když už přírodní, tak v ní nebudou žádné syntetické, umělé látky apod. Neočekávali byste to také?

Proč vůbec chtít přírodní kosmetiku? Jedním z důvodů může být citlivost nebo přímo intolerance na umělotiny, ať už klasická alergie nebo kožní nemoc jako je lupénka, atopický ekzém aj. Další důvod proč kupovat přírodu je samozřejmě i ten fakt, že se chceš alespoň jednou za čas vyhnout syntetickým látkám a něčemu, co pro tělo vlastně není vůbec přirozené – chceš zkrátka přírodu.

V první řadě bych chtěla podotknout, že spousta výrobků se tváří jako naprosto PŘÍRODNÍ, ale ve skutečnosti tomu tak vůbec není. Jak je to možné? Stává se to, i když by se to dít samozřejmě nemělo. Co si budeme povídat, někdo zkrátka potřebuje nalákat na svůj přípravek lidi, potencionální kupující a klienty a tak nemusí hned na obal napsat BIO kosmetika, ale stačí to zaonačit, namalovat na přední stranu kytičky,  zmínit se o slovu nature a většina z nás má ihned pocit, že se jedná o přírodní kosmetiku.

Příroda z lékárny?

Jak mě tenhle článek vůbec napadl? Před pár dny si jedna moje spolužačka (případ druhý: trpí na kožní problémy a celkovou citlivost pokožky) zašla do lékárny, aby jí doporučili přírodní šampon na vlasy, který jí neublíží, nepodráždí a bude doopravdy bio. Do školy se vrátila s pěkně vypadajícím šamponem (samozřejmě extra přírodní obal – kytičky apod.) za docela velké peníze, ale když jsme se ze zvědavosti podívaly na zadní stranu a složení, docela nás to překvapilo, protože o nic extra přírodního se tam nejednalo. Na přední straně se výrobek chvástal tím, že je to pivoňkový šampon, ale vzadu jsme našli jen pochybný extrakt (v podstatě skoro nulové koncentrace) + umělou parfemaci pivoňky a jiné syntetické látky. Ano, sice byl bez silikonů, bez sulfátů a jiných „drogeristických“ přísad, ale do přírody to také mělo docela daleko.

Ještě jednou bych chtěla zdůraznit, že se jednalo o šampon z lékárny a tím se potvrzuje také fakt, že ne vždy se ti na tomhle místě dostane přírodní péče i když si jí přímo vyžádáš (jako budoucí farmaceut si tímhle tvrzením asi pěkně zavařím).

Jak poznat bio kosmetiku?

Pokud chceš mít jistotu, že se určitě jedná o 100% přírodní kosmetiku, která splní to, co na obalu slíbí, vždycky důkladně prostuduj složení, které většinou najdeš na zadní straně nebo na spodní části výrobku. Samozřejmě, pokud se tímhle tématem nezabýváš, pravděpodobně o většině obsažených látek nebudeš mít vůbec představu, zda jsou přírodní nebo syntetické. Pokud to chceš zjistit, stačí je zadat do vyhledávače, který by ti měl něco málo najít.

Dále se můžeš řídit certifikáty, např. CPK (Certifikovaná přírodní kosmetika), produkt vždy nese nějaké označení nebo logo daného certifikátu. Uvedený CPK musí splňovat přísné normy o surovinách a hotovém přípravku (obsah nejkvalitnějších rostlinných surovin, bez parafínu, vazelíny, silikonů, syntetických vonných, konzervačních nebo barvících látek, kosmetika NENÍ testovaná na zvířatech).

Pokud jsi rozhodnutá investovat do kvalitní přírodní kosmetiky, nenech se při výběru nachytat a vždy buď dobře informovaná!

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

16 komentářů

 1. Jé, děkuju za tip. Něco takového jsem zrovna hledala.

 2. Pěkný článek :) Neměla jsi ještě nějaký „blog“ na doméně Tomsh? Jinak budeš ještě na BravoGirl? Jestli jsi to teda ty, Mers.. ;) :D

  • Měla, automaticky tě to přesměruje sem :D

  • Jak říká zavináček, jsem to já. Měla jsem blog prodivky.tomsh.cz, ale přešli jsme na jinou doménu:) Na BG jsem, ale ne moc často:)

 3. Ahoj Mers. Na těch stránkách Nobilis jsem našla i kokosový a ricinový olej. Neboj, nemám v úmyslu začít hubnout :), ale chtěla jsem je zkusit na pleť a vlasy. Na dlouhevlasy.cz si to všichni moc chválí. Co myslíš,když budeš ta lékárnice, bude to mít nějaké pozitivní účinky?

  • Ahoj, ricinový olej je spolehlivý, jak na vlasy, tak na řasy (na řasy to mám vyzkoušené), tak ten bych ti určitě doporučila. Jinak s kokosovým nemám zkušenost, ale pokud to chválí, tak proč to nevyzkoušet:)

 4. Lavera je taky BIO a má super výrobky pro problematickou plet :)

 5. Přírodní kosmetika je nejlepší ! =) Doporučuji kokosový olej a kosmetiku Saloos.

 6. Já taky používám Saloos, hlavně balzám na nehty. Ten mi pomáhá :)

 7. CPK a CPK bio je pouze lokální česká certifikace vycházející z kontroly ekologického zemědělství. Toto je jen nepatrný zlomeček certifikace na kosmetickém poli. Certifikací je celá řada. Nejdůležitější jsou ECO CERT, Vegan, HCS, BDIH, Soil asociation, Natrue, Fairtrade. Zaručenou sázkou na jistotu je Saloos, Nobilis tilia, Canaderm, Oriflame Ecobeauty,Weleda,Lavera, Mádara a další.

 8. Krásný a pravdivý článek (plus díky za tipy na další BIO značky). Já vždycky zuřím, když mi někdo řekne, že je to přírodní a přitom to nejpřírodnější na celém výrobku je voda…:-/

  • No tak to máte jednoznačně pravdu, vždy se vyplatí pročítat složení výrobku a zjistit, zda opravdu slibované přírodní složky obsahuje nebo naopak, zda-li neobsahuje nějaké chemické škodlivé látky (parabeny, silikony, proplyen glycol, parafinum liquidum atd.)Někdy se zdá, že by člověk mohl mít snad doktorát, ale dá se to jednoduše naučit :) a VYPLATÍ SE TO :)

 9. Já bych určitě doporučovala Lush ;) je na ni spousta chváli a nemusíte se bát klamných obalů s kytičkama :) snaží se na obalech naopak šetřit a NIC netestují na zvířatech, takže se určitě mrkněte :)

  • Ještě jsem zapomněla napsat, že v lékarně ji sice neseženete,ale i tak stojí za zmínku

TOPlist