Sexuálně přenosné HIV 5/5 (6)

Když jsem si zpětně projížděla seznam článků o sexu a vše, co s ním má co dočinění, uvědomila jsem si, že se tu ještě neobjevilo nic o sexuálně přenosných nemocích a jejich charakteristice a faktech. Přitom je to něco, na co by se nikdy nemělo zapomínat, protože jakmile začneš sexuálně žít, přijímáš také tu zodpovědnost, že se můžeš nakazit jednou z přenosných chorob, což je určitě velká odpovědnost.

Jako první sexuálně přenosná choroba většina z nás napadne virus HIV. Proč? Pravděpodobně proto, že v současné době je na naší planetě pandemie ve výskytu této nemoci a její léčení je neúspěšné. AIDS se sice dá léčit, ale zatím ne vyléčit.

Víš o této nemoci dostatek informací?

Co je to HIV a AIDS?

HIV z anglického Human Immunodeficiency Virus je vir, který způsobuje potlačení našeho imunitního systému. Pokud by se Vás někdy někdo zeptal, jaký je rozdíl mezi HIV a AIDS, neříkejte, že je to to samé – protože není. HIV je virus, který toto onemocnění způsobuje, AIDS je až poslední stádium této nemoci.

Jak se mohu nakazit?

Jsou tři způsoby, jak se můžeš nakazit:

1. Pohlavním stykem (spermatem, poševním sekretem)

2. Krví

3. Přenos z matky na dítě (v prenatálním období)

Přenos pohlavním stykem

Nejen klasický pohlavní styk může mít za příčinu přenos viru HIV, ale také anální sex (díky vysokému cévnímu prokrvení v konečníku). I proto je hodně důležité dát si pozor na promiskuitu a nevlézt jen tak s každým do postele a pokud už taková jsi a líbí se ti to, je nutné použít dostatečnou ochranu.

Přenos krví

Dřív se HIV vesele šířila přes nakažené dárce až k lidem, kteří krev potřebovali. V dnešní moderní době tomu už tak naštěstí není, protože dárci podstupují řadu přísných testů, tedy tudy cesta nevede.

Problém je samozřejmě u toxikomanů, kteří si půjčují a sdílí jehly a různé nádobíčko, které není sterilní a tedy HIV pozitivní nakazí dalšího a tak to jede dál.

Jedná se o nemoc, která se přenáší jen z člověka na člověka. Nemůžeš tedy onemocnět od komára nebo klíštěte!

Přenos z matky na dítě

Přenos v tomto případě není 100%. Pokud je matka HIV pozitivní, dítě má 25% šanci, že pozitivní bude také. Pokud matka bere pravidelně léky, je toto riziko 4%. Zajímavé je, že každé dítě, které má nakaženou matku se rodí s tímto virem a teprve po roce života se pozná, zda u něj nemoc naplno propukne nebo se vyléčí.

Těhotné HIV ženy musí rodit ve specializovaných AIDS centrech a pouze císařským řezem.

Co nemoc způsobí?

Jak už bylo řečeno na začátku, virus potlačí tvůj imunitní systém, takže smrt a následné příznaky nemá na svědomí AIDS ale jiná nemoc, která u tebe propukne díky snížené nebo takřka nulové imunitě. Může to být i obyčejná chřipka, tuberkulóza, toxoplazmatická encefalitida aj.

1. fáze nemoci – v první fázi, která trvá cca 3 – 8 týdnů má člověk pocit, že chytil chřipku jen s tím rozdílem, že zduří lymfatické uzliny. Bohužel, většina lidí s obyčejnou chřipkou k lékaři nejde, takže ani nezjistí, že jde o sexuálně přenosnou chorobu a „chřipku“ bez problému přechodí a vyléčí se.

2. fáze nemoci – tzv. latentní (skrytá) – druhá fáze může trvat i několik let, ale už v tomto období je člověk nakažlivý a tedy může krví, sexuálním stykem nebo porodem nakazit partnera či dítě. V tomto období nejsou žádné symptomy, nemocnému je dobře, cítí je v pořádku a nemá jediné podezření, že je nakažený.

3. fáze nemoci – Nyní začne virus naplno pracovat a potlačovat přirozenou imunitu organismu. Objeví se plno přidružených nebo oportunních infekcí, nemocí a smrt nezpůsobuje samotný virus, ale jiné – často i naprosto triviální onemocnění.

Jak poznám, že jsem HIV pozitivní?

Nejspolehlivější jsou krevní testy (krevní obraz) provedený v laboratoři.

Nejrizikovější je ten fakt, že proti tomuto viru neexistuje žádná obrana ani v počátečních fázích a chvíli trvá než se virus dostane do krve. Diagnostické okénko (ani lékař nezjistí, že jsi nemocná) trvá 3 měsíce, tudíž až tři měsíce po potencionálním nechráněném styku s nakaženým člověkem, má smysl jít na testy.

Jaká je prevence?

Prevenci určitě známe všichni, neustále nám to jak v televizi, tak ve škole vtloukají do hlavy. Bariériérová antikoncepce – což je kondom (ale ne ženský pesar!) nebo ženský kondom – Femidon.

Jinak primární tři ABC prevenční body jsou:

A bstinence

B ýt věrná

C ondom

AIDS je sice léčitelná, ale nevyléčitelná nemoc. Existují léky, které sníží virovou zátěž, ale zatím neexistuje žádný lék, který by byl funkční. Proto je lepší myslet na ochranu a prevenci, než si tím zničit zbytek života.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

7 komentářů

 1. Skvělý článek, líbí se mi, že při tématu Sex jsi myslela i na tohle. Já sice ještě sexuálně nežiji, ale i mě je článek prospěšný..:) Děkuju..:) Moc se ti povedl

 2. 1.12 je den boje pro HIV/AIDS .. takže jsmeve dvojcích chodili a prodávali červené stužky.. a nepochopila jsem, jak někeí lidé jsou takový, s prominutím, hnusáci, že mohli říct : „To se mě netýká,v moí rodině AIDS není, jsou to jen k*rvy, šlapky a prostitutky“ … to mě dostalo fakt že jo.

 3. hezký článek, je hezké že to tu píšeš ;)

 4. Pěkný článek, my jsme o tom ve škole měli přednášku a je to dost zajímavý a poučný :)

 5. Ahoj Mers!
  Dá se nějak zjistit, že mám HIV? Třeba tím, jak mé tělo reaguje na nemoci? Jen tak pro jistotu…. :) Díky za odpověď!
  E

  • Ne, to určitě ne:) Pokud jsi víc nemocná, nemusí to vůbec nic mít společného s HIV, může to být jen obyčejná snížená imunita. HIV se dá zjistit jen z krevních testů.

TOPlist