Domů Sex & vztahy Sex Sexuálně přenosné HIV ...

Sexuálně přenosné HIV 5/5 (6)

7

Když jsem si zpětně projížděla seznam článků o sexu a vše, co s ním má co dočinění, uvědomila jsem si, že se tu ještě neobjevilo nic o sexuálně přenosných nemocích a jejich charakteristice a faktech. Přitom je to něco, na co by se nikdy nemělo zapomínat, protože jakmile začneš sexuálně žít, přijímáš také tu zodpovědnost, že se můžeš nakazit jednou z přenosných chorob, což je určitě velká odpovědnost.

Jako první sexuálně přenosná choroba většina z nás napadne virus HIV. Proč? Pravděpodobně proto, že v současné době je na naší planetě pandemie ve výskytu této nemoci a její léčení je neúspěšné. AIDS se sice dá léčit, ale zatím ne vyléčit.

Víš o této nemoci dostatek informací?

Co je to HIV a AIDS?

HIV z anglického Human Immunodeficiency Virus je vir, který způsobuje potlačení našeho imunitního systému. Pokud by se Vás někdy někdo zeptal, jaký je rozdíl mezi HIV a AIDS, neříkejte, že je to to samé – protože není. HIV je virus, který toto onemocnění způsobuje, AIDS je až poslední stádium této nemoci.

Jak se mohu nakazit?

Jsou tři způsoby, jak se můžeš nakazit:

1. Pohlavním stykem (spermatem, poševním sekretem)

2. Krví

3. Přenos z matky na dítě (v prenatálním období)

Přenos pohlavním stykem

Nejen klasický pohlavní styk může mít za příčinu přenos viru HIV, ale také anální sex (díky vysokému cévnímu prokrvení v konečníku). I proto je hodně důležité dát si pozor na promiskuitu a nevlézt jen tak s každým do postele a pokud už taková jsi a líbí se ti to, je nutné použít dostatečnou ochranu.

Přenos krví

Dřív se HIV vesele šířila přes nakažené dárce až k lidem, kteří krev potřebovali. V dnešní moderní době tomu už tak naštěstí není, protože dárci podstupují řadu přísných testů, tedy tudy cesta nevede.

Problém je samozřejmě u toxikomanů, kteří si půjčují a sdílí jehly a různé nádobíčko, které není sterilní a tedy HIV pozitivní nakazí dalšího a tak to jede dál.

Jedná se o nemoc, která se přenáší jen z člověka na člověka. Nemůžeš tedy onemocnět od komára nebo klíštěte!

Přenos z matky na dítě

Přenos v tomto případě není 100%. Pokud je matka HIV pozitivní, dítě má 25% šanci, že pozitivní bude také. Pokud matka bere pravidelně léky, je toto riziko 4%. Zajímavé je, že každé dítě, které má nakaženou matku se rodí s tímto virem a teprve po roce života se pozná, zda u něj nemoc naplno propukne nebo se vyléčí.

Těhotné HIV ženy musí rodit ve specializovaných AIDS centrech a pouze císařským řezem.

Co nemoc způsobí?

Jak už bylo řečeno na začátku, virus potlačí tvůj imunitní systém, takže smrt a následné příznaky nemá na svědomí AIDS ale jiná nemoc, která u tebe propukne díky snížené nebo takřka nulové imunitě. Může to být i obyčejná chřipka, tuberkulóza, toxoplazmatická encefalitida aj.

1. fáze nemoci – v první fázi, která trvá cca 3 – 8 týdnů má člověk pocit, že chytil chřipku jen s tím rozdílem, že zduří lymfatické uzliny. Bohužel, většina lidí s obyčejnou chřipkou k lékaři nejde, takže ani nezjistí, že jde o sexuálně přenosnou chorobu a „chřipku“ bez problému přechodí a vyléčí se.

2. fáze nemoci – tzv. latentní (skrytá) – druhá fáze může trvat i několik let, ale už v tomto období je člověk nakažlivý a tedy může krví, sexuálním stykem nebo porodem nakazit partnera či dítě. V tomto období nejsou žádné symptomy, nemocnému je dobře, cítí je v pořádku a nemá jediné podezření, že je nakažený.

3. fáze nemoci – Nyní začne virus naplno pracovat a potlačovat přirozenou imunitu organismu. Objeví se plno přidružených nebo oportunních infekcí, nemocí a smrt nezpůsobuje samotný virus, ale jiné – často i naprosto triviální onemocnění.

Jak poznám, že jsem HIV pozitivní?

Nejspolehlivější jsou krevní testy (krevní obraz) provedený v laboratoři.

Nejrizikovější je ten fakt, že proti tomuto viru neexistuje žádná obrana ani v počátečních fázích a chvíli trvá než se virus dostane do krve. Diagnostické okénko (ani lékař nezjistí, že jsi nemocná) trvá 3 měsíce, tudíž až tři měsíce po potencionálním nechráněném styku s nakaženým člověkem, má smysl jít na testy.

Jaká je prevence?

Prevenci určitě známe všichni, neustále nám to jak v televizi, tak ve škole vtloukají do hlavy. Bariériérová antikoncepce – což je kondom (ale ne ženský pesar!) nebo ženský kondom – Femidon.

Jinak primární tři ABC prevenční body jsou:

A bstinence

B ýt věrná

C ondom

AIDS je sice léčitelná, ale nevyléčitelná nemoc. Existují léky, které sníží virovou zátěž, ale zatím neexistuje žádný lék, který by byl funkční. Proto je lepší myslet na ochranu a prevenci, než si tím zničit zbytek života.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekPřírodní kosmetika: Jak nenaletět?
Další článekVýherkyně profi focení
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

7 KOMENTÁŘE

  1. Skvělý článek, líbí se mi, že při tématu Sex jsi myslela i na tohle. Já sice ještě sexuálně nežiji, ale i mě je článek prospěšný..:) Děkuju..:) Moc se ti povedl

  2. 1.12 je den boje pro HIV/AIDS .. takže jsmeve dvojcích chodili a prodávali červené stužky.. a nepochopila jsem, jak někeí lidé jsou takový, s prominutím, hnusáci, že mohli říct : „To se mě netýká,v moí rodině AIDS není, jsou to jen k*rvy, šlapky a prostitutky“ … to mě dostalo fakt že jo.

  3. Pěkný článek, my jsme o tom ve škole měli přednášku a je to dost zajímavý a poučný :)

  4. Ahoj Mers!
    Dá se nějak zjistit, že mám HIV? Třeba tím, jak mé tělo reaguje na nemoci? Jen tak pro jistotu…. :) Díky za odpověď!
    E

    • Ne, to určitě ne:) Pokud jsi víc nemocná, nemusí to vůbec nic mít společného s HIV, může to být jen obyčejná snížená imunita. HIV se dá zjistit jen z krevních testů.

Diskuze je uzavřena.