Proč se po dietě dostaví JOJO efekt? Zatím bez hodnocení.

Podívám se do zrcadla a říkám si, že s tou postavou je potřeba začít konečně něco dělat. Je Ti tato situace povědomá? Ano, ale ono to není jen tak! Upravit stravu, začít více cvičit, omezovat a kontrolovat se. Spousta z nás se při té myšlence zalekne a začne raději pátrat po ověřené a zaručeně účinné drastické dietě, kdy je nutné se týdny omezovat a i přes to naše snaha přijde vniveč díky jojo efektu. Pojďme se tomu ale podívat na kloub..

Každý, kdo již zkusil nějakou tu dietu, mi dá za pravdu, že to je de facto ztráta času. Jojo efekt je prevít a málokdo se mu vyhne obloukem. Je to tím, že tělo je organismus, který se výjimečně dobře adaptuje na nové podmínky. Reaguje na to, kolik mu dopřáváme energie ve formě jídla. Snížíme-li množství jídla, krátkodobě tělo musí pracovat s nízkým zdrojem energie a bere si energii ze zásob – z tuku. Ano, to je sice účel, ALE pozor! Opravdu jen krátkodobě! Po zpravidla 2-3 dnech, co jsme snížili množství jídla, mu dojde, že více energie už dostávat pravděpodobně nebude a naučí se pracovat s tím málem, co dostává. To znamená, že již chybějící energii nebere z tuků, prostě se nové situaci přizpůsobí.

Po pár týdnech (na konci diety) se vrátíme k normální stravě. Tudíž navýšíme množství jídla, které dennodenně přijímáme. A tady je ten problém. Naše tělo si během diety již zvyklo, že musí pracovat s málem energie, co se mu denně dostává. Nyní ale naopak má energie přebytek a samo neví, jak ji efektivně spotřebovat, protože ji už nepotřebuje! Právě proto tuto energii začne ukládat ve formě tuku na horší časy. Neboli – nastane onen jojo efekt a jsme tam, kde jsme byli.

Jsou tedy jen dvě možnosti. Buď se celý zbytek života omezovat a hlídat, nebo zkusit takzvané sacharidové vlny, o kterých si povíme příště. Než si ale o sacharidových vlnách povíme více, napište mi do komentářů, zda i vy už máte osobní zkušenost s jojo efektem, nebo dietou..?

2014_srpen

Autorky článků se Vám budou představovat v sekci Blogerky. Postupně tam budou doplněny fotky a další informace.

TIP: Netradiční postupy když držíte dietu

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

TOPlist