Jak nakupovat na Aukru II. Zatím bez hodnocení.

Pro všechny z vás, kteří ještě na aukru či jinde na internetu nenakupovali nebo pro ty z vás, kterým to připadá složité a stále se v tom neorientují jsem připravila takový malý návod/seriál, který se bude skládat z několika článků, kde se pokusím podrobně popsat a ukázat vám, že obchodování na aukru není nic složitého.

V prvním díle jsem se zaměřila na podstatu samotného Aukra – tedy o co tam jde, co zde můžeš koupit a jak se zaregistrovat. V druhém díle bych ráda popsala samotnou aukci a na co se podívat dříve, než zboží koupíš, protože to je strašně důležité.

Zásada většiny prodávajících

Vždy je dobré před samotným nákupem se podívat do obchodních podmínek prodávajícího, protože tam najdeš podrobnosti o zboží, o době za jakou ti zásilka přijde a také tam najdeš kontaktní údaje. Vždy si to přečti ještě dříve než přihodíš, nebo zboží koupíš, protože tam je napsáno vše, co potřebuješ vědět a také to, zda objednávku můžeš zrušit.

Většina prodávajících na Aukru totiž neumožňuje to, aby jsi zásilku stornovala. Pořádně si tedy rozmysli, jestli chceš danou věc koupit, protože z 99% je nemožné se zboží vzdát a při nezaplacení by tě mohla potkat pokuta nebo jiné tahanice.

Chci nakupovat, kde hledat?

Když si založíš účet, aktivuješ si ho, už nejsi při nakupování nijak omezena a tedy se můžeš pustit do samotného vybírání a nakupování. Já osobně zboží hledám buďto v rubrikách, které najdeš na hlavní stránce aukra a pokud chci něco konkrétního (např. kabát), tak si přímo slovíčko napíšu do vyhledávacího pole. Když si chci tedy najít nějaký pěkný kabát, napíšu do vyhledávání kabát/kabáty a najde mi to varianty prodeje, které splňují mé požadavky.

Nad samotnými nabídkami si můžeš vybrat, zda chceš zobrazit vše (aukce + kup teď), jen aukce, nebo jen Kup teď. V pravém sloupci si můžeš zase zvolit od jaké do jaké ceny jsi ochotna investovat a jiné detailnější informace. Já osobně upřednostňuji nákupy přes Kup teď, je to rychlejší a jistější.

Pokud si tedy vybereš věc, která se ti líbí, stačí na ní kliknout a objeví se ti její přesný popis, prodávající apod. To si vysvětlíme v dalším odstavci.

Detailní popis aukce, na co se dívat?

Tabulka 1: Údaje o předmětu

Cena Kup Teď: Tady uvidíš, kolik tě předmět bude stát, když vpravo klikneš na oranžové tlačítko a zboží koupíš, ovšem buď na pozoru, protože tato částka není konečná, ale přičítá se k ní i poštovné, které je různé.

Dostupný počet kusů: Mnoho prodejců, kteří inzerují na aukru jsou větší firmy či výrobci, kteří mají několik kusů zboží. V této položce je napsáno kolik kusů prodávají a kolik kusů prodali (kolik je volných).

Čas do konce: Každá aukce je časově omezena, i když je v režimu Kup Teď, proto pokud nad koupí uvažuješ a rozmýšlíš se, čas si někam napiš, aby jsi o aukci a o koupi předmětu zbytečně nepřišla.

Prodejce: Hrozně důležitá položka! Než předmět koupíš, vždy si prodejce prověř. Spolehliví prodejci budou u svého “nicku” mít určitý znak (např. hvězdičku) a po najetí uvidíš, jak moc spolehliví jsou. Když na jejich jméno klikneš, objeví se ti počet komentářů a ty si tak můžeš přečíst, co na ně říkají ostatní kupující, jak moc spokojeni se zbožím jsou. Čím víc pozitivních komentářů, tím si můžeš být jistější, že nenaletíš nějakému podvodníčkovi.

Shop a Místo: Udávají jak se jmenuje prodávající nebo obchod a odkud zboží posílají.

Tabulka 2: Doprava a platba

Jakmile je v rámečku zvýrazněno platba předem (a nikde nevidíš: Dobírka) je jasné, že až si balíček objednáš, bude nutné penízky zaslat předem na účet prodávajícího. I proto je tak důležité ujistit se, zda má kladné hodnocení, protože jinak ti zboží vůbec nemusí přijít.

Jak si můžeš všimnou, vedle Cenného psaní (způsob zaslání) je uvedena částka, v našem případě 135 Kč, tato částka je poštovné a musíš si jí přičíst k ceně výrobku – potom získáš konečnou cenu toho, co kupuješ a co budeš muset zaplatit. Zboží, které je zasíláno ze zahraničí mívá dražší poštovné a delší dodací dobu.

Tabulka 3: Tlačítko nákupu

Pokud budeš v aukci, zobrazí se ti tam “přihodit”, ale jestli jako já dáváš přednost typu Kup Teď nemusíš čekat a když na tlačítko klikneš, je zboží v podstatě už tvé. Proto je tak strašně důležité všechno si přečíst, zjistit si podrobnosti (většinu z nich najdeš dole pod aukcí) a teprve poté kupovat.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

2 komentářů

  1. Dobrý večer, chci se zeptat kde na Aukru mám hledat nezaplacené zboží? Děkuji J.

    • Mersmerize

      Dobrý večer,

      po přihlášení je v menu kolonka “MOJE Aukro”, tam jsou všechny provedené platby, koupené a nezaplacené zboží.

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist