Domů Sex & vztahy Antikoncepce Spolehlivost antikoncepce ...

Spolehlivost antikoncepce 4.71/5 (7)

0

Antikoncepci v dnešní době používá každá žena, každý pár, který si zatím (nebo už) nepřeje mít potomky. Druhů antikoncepce je spousta, ať už od těch nejjednodušších – kondomy, spermicidní gely a pěny až po ty nejnáročnější, nejsložitější jako sterilizace nebo nitroděložní tělíska. Ale znáte to, nic není stoprocentní…

Co se týče kondomu, tak 99% spolehlivosti závisí na tom, jak s ním umíme zacházet. Pokud je dívka nebo chlapec nešika, omylem kondom protrhnou, z nervozity si toho ani nevšimnou, je jasné, že spolehlivost klesá. Také to záleží na stáří kondomu – vždy se dívejte na trvanlivost, která by se rozhodně neměla překročit.

Další často metodou je hormonální antikoncepce – pilulky. Spolehlivost je zde opravdu vysoká, při správné užívání i přes 99 %, ale opět se vše řídí hlavně námi. Braní antibiotik, zvracení nebo průjem (bezprostředně po spolknutí prášku) může účinnost HA snížit, stejně tak jako, když jeden den zapomenete.

Co se týče nitroděložních tělísek, tak ty jsou zase o něco málo spolehlivější než hormonální druh antikoncepce. Má okolo 99,5 % spolehlivosti.

Když začínáš sexuálně žít, měla by sis všechny tyto informace sehnat a využít je. V dnešní době je strašně málo věcí sto procentních, ale pokud dodržuješ všechny zásady užívání, tak je tu doopravdy titěrná možnost otěhotnění.

Pokud ovšem ani tuhle titěrnou možnost nechceš riskovat, vhodná antikoncepce pro tebe bude kombinace dvou nebo více druhů – např. kondom a HA. Která už by měla být nejspolehlivější ze všech dostupných.

Na závěr si řekneme něco málo o PEARL INDEXU. Co to je? Je to udávání spolehlivosti antikoncepce. Výzkum probíhá se stovkou žen, každá využívá jiný druh antikoncepce po celý rok a číslo udává ke kolika nežádoucím otěhotnění došlo právě u té stovky žen.

Tudíž – čím je číslo menší – tím je spolehlivost větší:

Pouze spermicidní přípravky 4 – 25
Přerušovaná soulož 6 – 17
Poševní pesar 4 – 22
Poševní pesar + spermicidy 2 – 18
Mužský kondom (prezervativ) 2 – 15
Nitroděložní tělísko 0,2 – 2
Kombinovaná HA (<50mg estrogenu) 0,2 – 3
Nitroděložní tělísko (s obsahem mědi) 0,2 – 0,8
Sterilizace – 0 – 0,5

A co říci na závěr? Doufám, že jsem teď nějak nepoplašila tvou hlavičku. Znám mnoho dívek, které se spoléhají jen na HA, berou ji už skoro deset let a do dneška nejsou maminkami, stejně tak jako chlapci a dívky, kteří umějí používat kondom:)

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekZdravé hubnutí, Díl V. – jak vydržet
Další článekNauč se mít ráda sebe i své tělo
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.