Domů Tělo & Zdraví Hubnutí Tři bylinkové tipy pro zdraví, které ti navíc zachutnají

Tři bylinkové tipy pro zdraví, které ti navíc zachutnají

0

Máš dojem, že pro svůj organismus neděláš dost a ráda bys ho čas od času tak trochu nakopla? Ne, tvoje první kroky by určitě neměly mířit do lékárny pro umělé multivitamíny, nýbrž o pár poliček vedle – pro bylinky. A vůbec si pod tím nemusíš představovat nějaké hořké odvary. Koneckonců, třeba takový matcha čaj je taky bylinka – a jak umí být dobrý, když se připraví správně!

Dnes bych ti chtěla představit hned tři svoje tipy, které pro upevnění svého zdraví používám. Dřív mě trápilo ledacos – od špatné pleti, přes problémy s trávením až po bolesti hlavy. Ale stačilo trochu změnit přístup k životu a jídelníčku a už si na nic nemůžu stěžovat. A co pro tebe dneska mám? Perfektní matchu s příchutí citrónu, díky níž si tuhle smaragdově zelenou dobrotu doopravdy zamiluješ. Potom prášek z pampelišky pro očistu těla a regeneraci jater. A nakonec i orientální moringu – superpotravinu, která do těla dodává spoustu cenných živin.

Citronový matcha tea jako jasná jednička

Matcha je v poslední době velmi populární. Nejde o klasický čaj, na jaký jsi zvyklá. Ten se jenom vylouhuje v hrnku, a i když je zdraví prospěšný, rozhodně ti nepředá všechny cenné látky. Matcha čaj jsou ve skutečnosti listy čajovníku v prášku. Nejde o žádný speciální druh – všechny pravé čaje pocházejí z rostliny Camelia sinensis (čajovník čínský) a liší se jen způsobem zpracování (a případně i místem, kde vyrůstají – čaj ze suché  nížiny totiž chutná jinak, než ten z mlhavých hor).

Věděla jsi, že: V Japonsku se použité čajové lístky nevyhazují? Naopak, Japonci si z nich dělají třeba vaječnou omeletu. Nazmar tu tak nepřijde vůbec nic.

A proč právě matcha čaj s citronem? Dodává mu totiž velmi příjemnou svěžest a skvělou chuť. Na první ochutnání totiž může být obyčejná matcha pro někoho přece jen dost silným oříškem. Ale vyplatí se. Matcha totiž podpoří soustředění, pomáhá s regulací tělesného tuku a má na metabolismus taky stimulační účinky.

A příprava? Ta není vůbec těžká. Pro začátek úplně stačí jednu lžičku matchy zalít vodou a zamíchat lžičkou. Může být horká i studená, to je na tobě. Ovšem pro mnohem lepší chuť doporučuju bambusovou metličku a misku. Když čaj pěkně našleháš, chutná o dost lépe. Podává se ihned. A mimochodem, úplně horká voda dobrá není, pak čaj chutná hořce. Lepší je nějakých 70 nebo 80 °C. Mimochodem, já používám MATCHA TEA BIO PREMIUM JAPAN CITRÓN 70G.

Můj tip: Aby se ti bambusová metlička hned nezbarvila dozelena, namoč ji předtím do horké vody, to vážně pomáhá. Po šlehání ji jenom opláchni.

Pampelišky v prášku na detoxikaci

A co dělat, když chceš pročistit organismus, podpořit svoje játra a tak vůbec? Pomůže ti pampeliška alias smetanka lékařská (Taraxacum officinale). Prospěšný je zejména její kořen. I když má jako usušený trošku hořkou chuť, není třeba se toho bát. Jde o jasné znamení, že ti pomůže s očistou těla.

Navíc stačí užít dva gramy prášku 3x denně. A takové množství snadno zamícháš do smoothie, aniž bys to na jeho chuti poznala. Opravdu dobře se rozmíchává PAMPELIŠKA BIO PRÁŠEK 90G. Navíc pochází z listů, takže hořká chuť tu není tak výrazná, což je pro první pokusy rozhodně fajn. A pomáhá úplně stejně. Všechny části pampelišky jsou totiž léčivé.

Moringa ti dodá živiny

Označujeme ji jako superpotravinu, protože nejrůznějších vitamínů a minerálů má v sobě opravdu hodně. Hodí se vždycky, když potřebuješ trochu doplnit svůj jídelníček. Je dobrá i pro vegetariány a vegany nebo tehdy, když prostě dobře jíst nestíháš a chceš si to alespoň trochu vynahradit.

Perfektní je hlavně prášek z listů moringy (Moringa oleifera). Má vcelku neutrální chuť, takže ho můžeš přidat kamkoliv – od smoothie až po polévku. A můj tip pro nákup? MORINGA PRÁŠEK BIO 130G.