Možná si říkáte, že je trochu brzo na hledání letní brigády, ale musím vás vyvést z omylu. Není! Chceš-li totiž strávit léto jako animátorka u moře, je nejvyšší čas na hledání! Jedno z nejlepších lét, které jsem kdy zažila, bylo to v Tunisku, kde jsem pracovala, a protože se mě pořád někdo ptá, co je potřeba k takové práci, rozhodla jsem se to sepsat, třeba „pošoupnu“ i některou z vás a zažijete tak nezapomenutelné léto plné zážitků!
Pamatuju si, jak jsem se k animátořině dostala já. Byla zimní neděle, já seděla u PC a rozhodla jsem se se trochu porozhlédnout po letní brigádě. Ani nevím jak, ale najednou jsem odepisovala na poptávku animátorů jedné české cestovní kanceláře. Netrvalo dlouho, pozvali mě na pohovor a já byla přijatá jako animátorka do Tuniska, kde jsem měla strávit tři měsíce, ale protože se mi to fakt líbilo, zůstala jsem tam celkem šest měsíců.
Ale pěkně popořadě:
1) Kdo je to animátor?
Animátor je ten, který se v hotelu stará o zábavu klientů. Můžou být sportovní animátoři, dětští,… Já konkrétně působila v miniklubu, takže jsem se celý den ráchala v bazénu s těmi nejmenšími, stavěla hrady z písku nebo malovala obrázky:-) Sportovní animátoři pak hrají různé hry, od šipek až po volejbal. Mimoto máš další povinnosti, ale o tom jsem se rozepsala trochu níž:-)
2) Co musím umět, abych se mohla stát animátorkou?
Spousta lidí si myslí, že je potřeba nějaké hotelové školy nebo kurzu, což vůbec není pravda! Já neměla ani to, ani to. Na pohovor jsem jela s tím, že umím anglicky a jsem komunikativní. Nic víc, nic míň. Určitě je podmínkou mluvit cizím jazykem, angličtina je samozřejmostí, další jazyk je výhodou. Znám spoustu holek, které se bojí mluvit, před odjezdem do Tuniska jsem taky řešila, co když nebudu rozumět atd., ale ve finále nerozuměli oni mně, však všichni známe tu „arabskou angličtinu“:-) Takže se jen nebát mluvit, časem se stejně rozmluvíš. Dál musíš být komunikativní. Těžko přijmou někoho, kdo je „tichá myška“, protože ty musíš lidi bavit, musíš se postarat o to, aby se na dovolené nenudili. Mě je všude plno, takže supr, byla jsem ideální kandidát, haha.
3) Jak mám o takovou práci zažádat?
Ze všeho nejdřív je potřeba kvalitní životopis a průvodní dopis. Zkus tam vypsat všechno, co by se budoucímu zaměstnavateli mohlo hodit a naopak vynech zbytečnosti. Nikoho nezajímá, že umíš šít, ale to, že vedeš kroužek aerobiku, je naopak fakt výhoda! Až budeš mít tohle sepsané, je na čase „bombardovat cestovky“. Piš i těm, které na svých stránkách nemají uvěřejněný žádný inzerát. Já poslala asi milion e-mailů, odepsalo mi jich strašně málo, takže neklesej na mysli. Některé se ozvou se zápornou odpovědí, některé nenapíšou vůbec.
4) Jak probíhá pohovor?
Když si mě pozvali na pohovor, byla jsem celkem vyklepaná, ale za chvíli to ze mě spadlo. Paní, která se mnou vedla rozhovor, byla moc milá, takže jsem se uvolnila a myslím, že mi to dost pomohlo. Ptala se mě na to, co bych dělala s dětmi, jaký program bych jim vymyslela, jak bych řešila situaci, kdy na mě klienti křičí,… Pak jsme chvíli vedly pohovor v angličtině, jak už jsem psala, není potřeba se ničeho bát, chyby dělá každý, hlavně, že se domluvíš. Potom jsme se domlouvaly, na jak dlouho bych mohla odjet atd. A bylo to v kapse:-) Podruhé jsem do CK jela podepsat smlouvu a vyzvednout si firemní trička. Fakt je potřeba napsat do CK zhruba teď, protože nové zaměstnance na další sezonu vybírají koncem roku a od ledna začínají pohovory.
5) Co všechno CK poskytuje?
Cestovní kancelář, pro kterou pracuješ, zpravidla vyžaduje spolupráci na živnostenský list. S některými se lze dohodnout i na práci na dohodu o provedení práce. Samozřejmě ti zaplatí letenku z/do destinace, zajistí ti ubytování, stravu a pojistí tě, případně vyřídí vízum. No a dají ti výplatu:-) Ubytovaná můžeš být v hotelu nebo v nějakém bytě s dalšíma holkama. Klidně to můžou být i cizinky, animátorky z jiné země, které pracují ve stejném hotelu jako ty. Nebudu zapírat, někdy je to docela těžké, kulturní rozdíly a tak, no ale dá se to vydržet:-)
6) Jaká bude náplň mé práce?
Spousta lidí si myslí, že práce animátora je leháro. Není! Vstáváš brzo ráno a chodíš spát hodně pozdě. Přes den kolikrát nemáš ani chvíli se zastavit. Budu mluvit konkrétně o sobě a práci pro českou cestovku. Jak už jsem říkala, pracovala jsem pro miniklub, takže jsem se starala o děti. Vymýšleli jsme a realizovali program. Jeden den byl třeba pirátský, takže jsme po hotelovém areálu hledali poklad, další den byl vodní, takže jsme malovali ryby a byly na pláži. Začínalo se zhruba v devět ráno, pracovalo se do poledne. Potom byla siesta do tří. Siesta pro turisty, ne pro nás. My se sešli v tanečním sále a nacvičovaly progrma na večer. Ve tři nástup nanovo, pracovali jsme zhruba do pěti, do šesti. Potom večeře, kde jsme museli kolikrát jíst u dětského stolu nebo vítat klienty v jídelně. Kolem sedmé následovala minidiskotéka. Poté klienti většinou popíjeli an terase a my je obcházeli a konverzovali s nimi. Zhruba v osm začínal „show time“, večerní program. Po jeho skončení byla chvíle na odpočinek a zhruba kolem půlnoci se šlo ještě tak na dvě hodiny zkoušet na další den. Takže žádná sranda.
Protože jsem pracovala pro českou cestovku, bylo mojí povinností navíc jezdit pro klienty na letiště a postarat se o to, aby byli rozvezení do správných hotelů. Někdy jsem dělala i průvodkyni na výletě, kde jsem zajišťovala hlavně překlad a prostě tam byla spíš jako doprovod, aby měli pocit, že se o ně cestovka stará:-)
No a v neposlední řadě jsem musela být čechům a slovákům pořád k dispozici. Být pořád milá a zodpovídat veškeré dotazy.
7) Budu mít někdy volno?
Jasně, jednou týdně máš nárok na volno. Já ho většinou prospala, nebo jsem poklidila a vyprala si věci. Občas jsem zašla do města nebo na pláž, ale teda to bylo pěkně daleko od naší hotelové pláže, protože klienty vůbec nezajímá, že máš volno:-)
Když bych to měla shrnout, bylo to strašně náročný, ale báječný léto. Potkala jsem spoustu nových lidí, někteří mi k srdci přirostli víc, někteří míň, ale všichni mi do života něco dali. Poznala jsem novou kulturu, zemi, jazyk, jídlo a byl to odrazový můstek k tomu, abych navštěvovala další země. Takže holky, jestli máte zájem prožít něco tak úžasnýho, jako já, neváhejte a jeďte dělat animátorky. Ráda zodpovím veškerý dotazy a poradím!
Příště bych chtěla napsat o tom, jaké to je, dělat au pair:-)
Mějte se báječně!
Jsem věčně optimistická, miluju život se vším, co přináší, kromě hloupých a arogantních lidí,ty nemůžu vystát:-) Bydlím v Istanbulu, živím se překlady, korekturami a psaním reklamních textů. Ve volném čase cvičím jógu, čtu, vařím a pomáhám asi 36536 neziskovým organizacím.
Jsem milovnice kávy, čaje a knížek a jednou bych to chtěla spojit – mým snem je otevřít si kavárnu, kde budu dělat dobrý kafe a kam si lidi budou chodit číst:-)
V lednu očekávám příchod nového člena domácnosti, malou Meryem, tak se na ni moc těším a jsem zvědavá, jak mě mateřství změní:-) Doufám, že ne moc, nemám moc ráda zdrobněliny, šišlání a tak, takže doufám, že se do téhle sféry nikdy nedostanu:-)
Mějte se báječně!
ty brďo! ještě mi nebylo osmnáct, takže o tom můžu maximálně tak přemýšlet, ale opravdu jsi mě navnadila!
parádní článek ;)
Jitu, tak aspoň máš čas pilovat jazyk a psychicky se připravovat, haha:-)
Ahoj, moc děkuju za super článek, v hodně věcech mi vyjasnil moje dotazy, ale přece jen pořád nějaký zbyly – no jo, radši se dvakrát zeptám, než něco dělám, myslíš, že by jsi mi mohla ještě pár otázek odpovědět? klidně na maila, pokud nechceš veřejně ;)
Rozeslala jsem pár životopisu a mám mít za pár dní pohovor, překvapivě nervozní nejsem, jsem komunikativní, mám zkušenosti s dětskými tábory, angličtinu studuju, jediný, co mi dělá starosti trošku je můj vzhled – mám trošku nadváhu, bojím se, aby se na to zaměstnavatelé hodně nedívali, i když jsem pohybově nadaná a dokázala bych vést hodiny pilates, nebo základy salsy, nevíš, jestli se na tuto stránk hodně dívají? :)
Mohla bych tě poprosit ještě o nějaké perly z toho, co jsi dělala s dětmi, aybch je mohla přeohromit a měla trošku blíž ke svý vysněný brigádě? =) Díky moc!!
Kristýna
Diskuze je uzavřena.